Na operu po rakúsky!

Medzi priaznivcami Opery SND sa rozpútala diskusia, čo ďalej s touto kultúrnou inštitúciou. Pri príležitosti včerajšieho hosťovania Ľubice Vargicovej a Miroslava Dvorského vo Verdiho legendárnej La Traviate mi, zrejme pod vplyvom katarzného zážitku, napadlo riešenie.

Prvá hudobno-divadelná scéna má šancu rásť a prekvitať, a nie utápať sa v problémoch s klesajúcou návštevnosťou, čoraz menším počtom premiér, únikom osobností do zahraničia a zlými odbornými odozvami.

Operu treba premenovať. Navrhujem názov Niederösterreichische Volksoper Pressburg (NVP), čiže Dolnorakúska ľudová opera v Prešporku. Pri každej návšteve si zlepším znalosti nárečí z okolia štátnej hranice. Na parkovisku dávam prednosť autám s poznávacími značkami BL a NO, Burgenland a Dolné Rakúsko.

Pri sále stoja hostesky z cestovných kancelárií a vítajú hostí s pohárom sektu a preloženým programom. Občas mám chuť pozdraviť ich servus a tiež si odpiť. Pri východe z budovy trónia autobusy, do ktorých nastupujú dojatí návštevníci, aby sa vrátili do dediniek vzdialených najviac hodinu jazdy od Bratislavy.

Vyriešilo by sa mnoho problémov naraz. Staromódna réžia, infantilné herectvo, archaické kostýmy, konzervatívna dramaturgia? Konečne! Viedenskú štátnu operu ovládla európska avantgarda. Malomeštiak volá po predstavení bú a po rakúsky si uľaví: A so a früchterl! Mi trifft der Schlag! Die Schand! (To je des! Porazí ma! Hanba!)

Že bratislavský orchester občas znie ako dychovka ministerstva vnútra? Toto nie sú snobskí fajnšmekri, ktorí počujú každý kiks trumpety, ale vzorní dôchodcovia, čo sa chcú pekne obliecť, ďalekohľadom hodnotiť výzor speváčok, a zaspomínať na staré dobré časy operety aj dobrých mravov.

Ľubicu Vargicovú, ktorú v Bratislave Rakúšania vítali ako opernú divu, si NVP (predtým SND) bude môcť so štedrou podporou dolnorakúskej vlády nasadiť do hlavných rolí aj trikrát mesačne, nielen raz za dva roky. Teším sa na to, pretože aj ja ju zbožňujem.

Porakúštime zopár speváckych mien na Ljubitza Värgitzowa či Miröslaw Dwörsky a ručím za plný dom!

la-traviata1

Foto: La Traviata, SND.

YouTube: Ľubica Vargicová spieva v opere Lucia di Lammermoor.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s