Juliette

Nedeľná noc s Juliette. Od Bohuslava Martinů, nie od Markíza de Sade. Hlavný hrdina Michel sa živí predávaním kníh a žije v zajatí snového sveta. To mi znie povedome… Surrealistický, dramatický, mimoriadny zážitok: opera snov. Prvotriednu inscenáciu pripravilo brnianske Národné divadlo. Režíroval Jíří Nekvasil, ktorému v SND pred vyše rokom scenzurovali operu Rusalka a stiahli ju z repertoára – našťastie sa doňho medzičasom opäť vrátila. Škoda, že sa o takéto výnimočné predstavenie v Bratislava zaujíma tak málo ľudí. Väčšinu divákov tvorili pozvaní politici, ktorí počas prestávky odišli…

“Umělec se stále ptá po smyslu života, svého vlastního i lidstva, hledá pravdu. Systém neurčitosti otevírá naše každodenní životy. Tlak mechanizace a uniformity je pro člověka impulsem k tomu, aby protestoval a umělec má jen jednu možnost, jak tento protest vyjádřit a tím je jeho hudba.”

Vypočujte si unikátny rozhovor so skladateľom:

juliette

Prečítajte si: Drogy v Rusalce, cenzura a mlčení na Slovensku
O opere Juliette na Scena.cz

2 thoughts on “Juliette

  1. Mne sa predstavenie tiez velmi pacilo. Na to, ze nebyva plno si postupne zvykam. Pri Juliette to este dokazem ako tak pochopit, pri premiere Opusteneho ostrova menej, ale vraj aj Madama Butterfly byva poloprazdna. Najblizsie sa tesim na dernieru jednej z mojich najoblubenejsich opier- Ariadnu na Naxe. V Bratislave som ju este nevidel. Z pocutia vsak viem, ze navstevnost na reprizach nebola slavna. Ak ste este nevideli, nenechajte si ujst.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s