Kniha o Blanche a Marii

Bez väčšieho záujmu našich médií navštívil v októbri 2009 Bratislavu švédsky spisovateľ Per Olov Enquist. Predstavil svoju Knihu o Blanche a Marii, ktorá nedávno vyšla v preklade Milana Richtera.

enquist kniha o blanche a marii

Knižku som konečne prečítal a vrelo vám ju odporúčam. Je to román o láske, ktorá premôže všetko, ale aj mnohé zničí. Hlavnými postavami sú dvojnásobná laureátka Nobelovej ceny Maria Sklodowska-Curieová a celebrita medzi hysteričkami Blanche Wittmanová, pacientka bizarného profesora Charcota. Pri niektorých pasážach ťažko uveriť, že ide o skutočné historické osobnosti, a nie o hororové konštrukty, ale spisovateľ dôsledne vychádzal z dochovaných faktov a zápiskov, ktoré rafinovaným rozprávaním spojil s fikciou.

Slávny švédsky autor Enquist si pozrel aj skvelú inscenáciu svojej hry Noc lezbičiek v bratislavskom Divadle a.ha. Ďakujem hercovi Marekovi Majeskému, ktorý mi od môjho obľúbeného autora zohnal podpísaný výtlačok! :) Zaradím k ho najcennejším kusom vo svojej knižnici, kde mám už napríklad signované romány od Williama Gibsona alebo Cormaca McCarthyho.

Moja zbierka sa stala “knižnicou týždňa” na zaujímavom literárnom blogu :)

Čo som čítal na jar 09

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s