Môj najmilší slovenský film

Odpoveď na anketovú otázku časopisu Film.sk:

Jeden z mojich najmilších slovenských filmov nakrútil Martin Slivka a volá sa Voda a práca. Trvá iba deväť minút, ale pripadá mi obsažnejší a originálnejší než mnohé oveľa dlhšie snímky. Nekonvenčný tvorca sa zaoberal rozličnými etno prvkami našej kultúry o tridsať rokov skôr, než to začalo byť módne. Slivka sa celý život inšpiroval ľudovou kultúrou, ale nemenil ju na umelý folklór, skôr ju pretváral na čosi nanajvýš súčasné.

V tomto filme spojil etnografický výskum s avantgardnou hudbou Ilju Zeljenku. Skladateľ priekopnícky použil syntezátory a suverénne predbehol aj Kraftwerk. Mimoriadne vydarené spojenie obrazu a zvuku robí z mikrodiela hádam prvý stredoeurópsky videoklip.

Nejde len o formálny experiment, ale o filmársku výpoveď bez slov, o abstraktný, a predsa zrozumiteľný tvar. Rytmický strih uchvacuje zrak a elektro-akustická hudba si halucinačne podmaňuje sluch. Dielo získalo Zltého draka na festivale v Krakove. Martin Slivka nakrútil dokopy až stoštyridsať filmov a vďačím mu za mnohé obrazy sveta, ktoré by inak dávno zmizli v nenávratne.

“Viete, dokument si žiada svoje. Žiada si to riadnu prípravu, žiada si to realizačné podmienky, žiada si to chápavú dramaturgiu a množstvo ďalších vecí, ktoré tvoria dokumentárny film. Za tri dni, čo vám dá televízia na nakrúcanie, nemôžete urobiť serióznu tému. Môžete niekoho posadiť do kresla, nech tam niečo bľaboce. Môžete sledovať nejakú tému niekoľko rokov, alebo čosi. To zaniklo… A to žijeme v dobe, keď by na každom rohu mala vrčať kamera, v dobe istých prelomov, kedy opravdu tí dokumentaristi by i dnes mali pracovať od rána do noci. Raz sa spýtajú: A kde boli tí, čo mali písať audiovizuálne dejiny zeme?“
Martin Slivka

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s