Na Slovensku nežijeme v prítomnosti

Slováci sa ešte nikdy nemali tak dobre. Škoda, že si to tak zriedkavo uvedomujú. Krajina sa za uplynulé desaťročie zmenila najrýchlejšie vo svojich dejinách.

Naši občania nechcú vziať zodpovednosť za vlastné životy do svojich rúk. Demokracia sa akosi neujala. Krádeže, podvody, korupcia, rodinkárstvo – málokomu to prekáža natoľko, aby zdvihol hlas proti, či nebodaj vyšiel do ulíc.

Ľudia nevedia žiť v prítomnosti. Rojčia o minulosti a desia sa budúcnosti, ale to, čo je dnes, im v slzách pri televízoroch uniká pomedzi prsty. Aj premiér je človek minulej éry a stavia na istoty, že dobre už bolo a masy ho za to milujú. Ach, ako fajn bolo ešte včera!

Terajší stav pretrvá možno desaťročia. Spoločnosť je plná nenávisti a násilia. Ako občan mám často túžbu odísť odtiaľto, ale ako spisovateľ tu chcem zostať. Písanie mi umožňuje nezblázniť sa. Mám dojem, že moje miesto je tu. Na západe poznajú Absurdistan iba z literatúry, ale pre mňa je to bežná skúsenosť. Každý deň prináša veľa nových námetov. Nedokázal by som tu prežiť bez humoru a kníh.

Slovensko potrebuje nielen novú generáciu lídrov, ale hlavne iróniu, nadhľad, odstup od seba a aspoň akú-takú víziu, čo ďalej. Inak bude naďalej kráčať dozadu, žiť včera.

Treba protestovať a búriť sa všetkými prostriedkami. Rád pôjdem znova do ulíc, ak budem mať čo len trocha dojem, že to má zmysel. No ak nemá byť nový pokus fiasko, musí ísť oveľa hlbšie ako tie doterajšie. Protestné hnutie, ak chce byť naozaj úspešné, by sa malo začať v ľudskom vnútri, v každodennom postoji ku konzumu, k reklame, k médiám, k vlastnému životu a k svetu.

Kritický prístup sa nedá vytvárať v mase a hluku, ale iba v tichu, sám so sebou. Pracovať na tom je oveľa náročnejšie ako rozoslať internetom pozvánky, ale ak má skutočne dôjsť k zmene, inú ako túto cestu nevidím.

Želal by som si vidieť raz túto krajinu ako miesto, kde sa nielen dobre píše, ale aj žije.

22 thoughts on “Na Slovensku nežijeme v prítomnosti

 1. a riešenie všetkého naznačuje reklama pod článkom (asi sa nezobrazí každému, ale každý si za ňu zaplatí zo svojich daní…) “Dostať viac žien do správnych rád. — Európska komisia pre rodovú rovnosť”

 2. ďakujem za komentár aj upozornenie. mne sa tu nijaká reklama nezobrazuje a vlastne by sa ani nemala, pretože som ju v admine zakázal. preverím to. pekný deň!

 3. Gašparovič je ukážkový príklad človeka, ktorého jeho funkcia presiahla a to o dosť. Vlastne všetky funkcie, ktoré zastával boli nad jeho možnosti, ale je to typ človeka, ktorý je v pravej chvíli pri niekom, kto rozhoduje a rozdáva karty.
  Reálne by mohol zvládnuť funkciu predsedu nejakého JRD, možno aj starostu menšej obce, ale ako prezident je tragický.

 4. …pan Hvorecký, keď hovoríte o spoločnosti a politike, skúste napísať Váš pohľad na rozdiel medzi pravicovou a ľavicovou politikou… skúste uvažovať nad tým… hovoríte o demokracii… v súvisosti s politikou!… v oblakoch!… áno, ok, ale zabúdajte hovoriť o ekonomike… o prevziatí moci financií štátom… netreba strácať hlavu!… z historického hľadiska sa jedná len o prelievanie váh!… celá kríza je v podstate o tom, že je príliš veľa súkromného majetkú v rukách, ktorí nemajú zotpovednosť voči spoločnosti… tak výrazné zásahy štátu do súkromných vlastnictiev sa konajú len v dvoch prípadoch: keď vypukne vojna, alebo kríza… Vojna, našťastie, nie je:) tak je to ešte v pohode… hovoríte ako liberál, ale zároveň by ste chceli, aby tí čo majú peňiaze, mali zotpovednosť voči spoločnosti… sami od seba!…to je klasická utópia liberálov!… jeden extrém strieda druhý… komunisti chceli znárodniť všetko… liberáli tvrdia, že štát vlastne nemusí existovať… oba utópie ako vyšité!… myslím, že Slovensko ide teraz tým smerom, akým sa bude, viac-či-menej uberať celá EU… vlády budú škrtiť banky a nadnárodné spoločnosti… čiže dva prvky v systéme, ktoré dnes aj napriek kríze rastú… akonáhle sa objaví na hromade príliš veľká moc, príliš veľa peňazí, druhá strana to musí začať riešiť, aby nebola narušená rovnováha v systéme… to je všetko!… nič mimoriadne zlého sa nedeje!…:)

 5. s časťou myšlienok súhlasím, s časťou nie a asi je to tak dobre, lebo bezvýhradným súhlasom by som podporil predstavu, že článok je jedinou možnou interpretáciou SK-reality, kým zásadným nesúhlasom by som ašpiroval na vlastníctvo JEDINEJ PRAVDY.

  IG som nevolil ani ja a nie som rád, že nám prezidentuje práve tento pán. nebol som taký predvídavý ako autor, aby som čo len tušil, na aký level prezidentské remeslo IG posunie, a frustruje ma to, no cítim v tom aj istú zákonitosť: nemožno predsa očakávať, že špička ľadovca bude iná než aké sú jeho menej viditeľné časti. úroveň prezidentovania IG je len odrazom a metaforou úrovne SK-politiky a našich politických elít. tak ako si nevážim IG ako svojho prezidenta, tak prechovávam prehlbujúcu sa neúctu k väčšine SK-politikov, komunálnych nevynímajúc.

  na rozdiel od autora si myslím, že internetové odvolávanie alebo – ako radí Sulík – parlamentné obžalovávanie prezidenta má svoj zmysel. lebo nejde len o výsledok, ale aj o proces. politické elity je treba vystavovať verejnému pranieru, aj keď to neprinesie okamžitú nápravu. verejný pranier politických špičiek je podobný anti-gorilím protestom: nič sa síce zjavne nevyrieši, ale politici aspoň zažijú strach z hnevu masy, a občania si zase uvedomia svoju silu. verím, že takáto skúsenosť mnohých občanov posunie k poznaniu, že v tomto štáte sa niečo zmení až vtedy, keď prevezmú svoju časť zodpovednosti za veci verejné,.

  nemyslím si, že sa na SK demokracia neujala a že vraždy, krádeže, podvody nikomu neprekážajú. skôr sa mi zdá, že sme len bezradní a že sme sa ešte k demokracii neprehrýzli, že stále nechápeme, že demokracia nie je čosi, čo sa raz nastolí a potom to JE, ale že je to PROCES, ktorý od občana vyžaduje čas, poznanie, čin – a hlavne osobnú zodpovednosť a áno, neraz aj statočnosť.

 6. Kurič, prototypom chlapa súceho na funkciu predsedu JRD alebo starostu menšej obce bol z HZDS-boys Baco. IG si viem predstaviť ako predsedu miestneho spolku filatelistov alebo záhradkárov.

 7. Michal, to s tym, ze zijeme v minulosti, si dobre vystihol. Ludia na Slovensku sa citia totalne bezmocni. Zijem v zahranici, ale zakazdym ked pridem na Slovensko, na kratsie ci dlhsie, si to plne uvedomujem. Ludia sa uvelebili v pohodli svojich domovov, kde sa citia ako-tak bezpecne, ale v skutocnosti sa boja povedat svoj nazor. Preto internet nemoze mat nikdy taku vahu, ako o tom pises, lebo na internete sme vsetci anonymni. A je ine nieco napisat pod zastitou nulovej identity a nieco prehlasit na tribune pred davom ludi.
  Slovaci su zvyknuti na to, ze ich niekto diriguje. Takmer plynulo sme prechadzali starociami z Uhorska do fasizmu a vzapäti do komunizmu. Dnes mame demokraciu. Aspon tak sa to nazyva, ale zotrvacnost je svina a zvyk je zelezna kosela.
  Preto si nesmierne vazim ludi, ako si Ty, ktori to vsetko vnimaju, vidia, ba co viac, poukazuju na to. Celkom nezistne, lebo ktovie, ci nasa generacia este zazrie prve luce skutocneho slovenskeho prebudenia…

 8. Pamätníci si pamätajú kauzu starú 25 až 30 rokov. Bolo pozatýkaných na Slovensku asi tridsať pumpárov za podvody s blokami. Bol medzi nimi môj známy. Väčšina pumpárov bola po pár mesiacoch prepustená. Pri jednom
  rozhovore mi známy povedal, že vec sa”vybavovala” cez vtedy vysokopostaveného prokurátora, ktorý je dnes najvyšším predstaviteľom štátu.
  VSŽ Košice bolo predané za cenu dvoj až trojmesačného zisku. Za túto cenu prevzali najvyšší predstavitelia HZDS províziu 800 miliónov korún.
  ZDA Partizánske bolo privatizátorom predané za jednu korunu. Osoba menom “igelitkár” postupne od privatizátorov odvážal províziu vo výške 300 miliónov korún.
  Ak sa bude niekto čudovať arogancii majiteľa skládky odpadov v Pezinku, je to prirodzené, Tehelňu sprivatizoval človek Združenia robotníkov Slovenska hlboko pod cenu.
  Takýmto spôsobom dopadli všetky privatizované firmy. Po rozdelení Československa som bol angažovaný do prevozu 1,2 miliardy korún z Čiech na Slovensko, ktoré odcudzili najvyšší predstavitelia HZDS.
  Ak budú občania uvažovať nad príčinami takmer beznádejného života, treba sa na to pýtať Ivana Gašparoviča.
  Prečítajte si môj príbeh pod názvom “Svedectvo o moci” uložený na stránke http://www.necenzurovanenoviny.sk
  Štefan Martoš

 9. Prečo rastú “banky a nadnárodné spoločnosti”? Lebo im to vlády dovolili – nie malou reguláciou, ale priamou spoluprácou. Teraz ich idú vlády akože škrtiť, ale to si môže myslieť len blázon. Máte pocit, že všetky tie bailouty, stabilizačné mechanizmy a dotácie sú nejaké škrtenie?
  Nebyť vlád, nebolo by toľko bánk, ktoré sú “too big to fall”…

 10. Pretože všetci sme len ľudia a podliehame pokušeniam – máme tu zákony, ktoré nám bránia v nezákonnom konaní. Vymožiteľnosť práva sa znemožňuje – nevymenovaním generálneho prokurátora – môžu korumpovať, rozkrádať, atď. Každý, kto robí “hrubú čiaru za minulosťou” ten chaos vyrába. Každý kto zamlčuje, zahmlieva, zľahčuje akýkoľvek zločin
  či už z kamarátstva, zo strachu alebo za peniaze a iné výhody – ten chaos vyrába. Každý kto odmieta niesť zodpovednosť na to nejakým spôsobom doplatí. Tak čo sa čudujete?

 11. “Ja nevidím nijaký rozdiel v tom, keď mi o spravodlivosti a boji proti korupcii rozprávajú Počiatek alebo Kaník.”

  Vidiet ci nevidiet je vysledkom schopnosti a rozhodnutia. A tiez chute provokovat, pacit sa, …

 12. “Moje libido patrí Československu.”

  to je tiez zivot v minulosti. zivot v minulosti je aj rozhodovanie sa v prezidentskych volbach medzi komunistom gasparovicom a sorosom platenou komunistkou karafiatovou.

  suhlasim s tym, ze to je o nasom ludskom vnutri, lenze ja vnutru pana autora prilis neverim, pise o niecom cim nezije, s cim nie je stotozneny, zrejme bude ten dovod “zasity” niekde v minulosti…

 13. keď sa prestane protestovať, prestane sa o veciach písať a časom aj hovoriť, vládnuce mafie sa uspokoja, a budeme si tu zahnívať v našom frcinovom východnom banánistane presne tak ako sme si zahnívali v gustovom reálnom socializme – neviem ako to pán autor mysleli, ale keby si chcel hranol zaplatiť nejakého užitočného idiota (leninský terminus technicus pre západného ľavicového intelektuála) aby mu písal akože “opozičné” ale neškodné názory do nejakej jeho “Pravdy”, lepšie by si vybrať nemohol

 14. Veľmi pekne povedané, že treba najskôr začať od seba. Som rada, že autor rozoberá problémy do hĺbky, a to nielen v tomto článku.

 15. Dakujem za clanok. Len som chcela dodat, ze zatial mam skusenost, ze je uplne jedno, ktora strana je pri moci. Ak som mnohych upozornila mailom, ci listom, ze tunelovanie VSZ Kosice bolo ututlane, nikto mi od roku 2000 nepomohol verejne, aby si ma zastal a to peklo okolo mna zastavil.
  Viac v clanku: http://popelka.blog.pravda.sk/2012/01/21/prokuratura-policia-politici-palko-fico-poslanci/,
  V tomto clanku je popisane, co vsetko Rezesovci vlastnili. Viac na http://popelka.blog.pravda.sk/2012/07/30/rezesovci-tunelovat-se-vyplaci/

 16. Krátka občianska odozva na poslednú trúfalú „vládnu návštevu“ v rómskej osade v Moldave nad Bodvou. Slovenský národ by mal pochopiť, že vôbec nejde o to, či boli kukláčmi dobití Rómovia s ich ženami a deťmi, a či dvere a bytové zariadenia im kukláči porozbíjali pri vyvíjaní davového strachu z mocenského násilia.
  Prerastení komsomolci nám predviedli niečo, čo je v demokratickom svete „v súlade so zákonom“ len v prípadoch, keď agenti infiltrovaní v teréne získajú dostatok dôkazov a indícií, že v danej lokalite, štvrti, pôsobí ozbrojená banda, skupina teroristov, obchodníkov so zbraňami, či s drogami, alebo s bielym mäsom. Potom sú prípustné akcie s násilným vnikaním do obydlí a s výsadkom niekoľkých autobusov špeciálnych protiteroristických a protidrogových jednotiek. Ale čo v rámci vraj 15-tich „objavených“ trestných činov zo zásahu v Moldave nad Bodvou spĺňalo tieto kritéria ?! Polovicu zadržaných prepustia a oslobodia spod trestného obvinenia, pretože sa dokáže, že škoda nebola dosť veľká na trestný čin a prečin, veci prekvalifikujú na priestupky, zo zvyšnej polovice štvrtinu prepustia z dôvodu, že nájdené veci neboli kradnuté, ale požičané, rodinne a priateľsky uschované, alebo neznámeho pôvodu. Pre zvyšných pár chudobných zlodejíčkov „dreva, kukurice, sliepok a mobilov“, stačilo prísť niekoľko policajných áut, nie plné dva autobusy po zuby ozbrojených kukláčov! Pozor, nejde tu len o Rómov ! Zajtra si moc nedá ujsť príležitosť podobne demonštrovať jej silu aj proti bielym, najmä pri možných sociálnych nepokojoch v takzvaných hladových dolinách. Ako budeš potom reagovať ?! Považuješ túto „kuklácku a vládnu náštevu“ za dobrý predvolebný krok ?! Hombre.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s