Zomrela pani Selma Steinerová

Pani Selmu Steinerovú poznal v Bratislave každý, kto má rád knihy. Jej rodina prevádzkovala najlepší antikvariát v meste vyše stopäťdesiat rokov. Pani Selma iniciovala aj vznik cennej edície Pressburg vo vydavateľstve Marenčin, kde už vyšlo vyše sedemdesiat knižiek o starom Prešporku. Poradila mi mnohé, hlavne nemecké romány a zbierky poviedok, ktoré som vďaka nej objavil. So svojimi zákazníkmi sa stretávala osobne a považovala ich u seba za skutočných hostí. Rád som sa s ňou rozprával o tom, ktorý Schnitzlerov text je najlepší alebo ktorá Hölderlinova báseň najsilnejšia. Nevedel by som spočítať, koľko kníh v mojej knižnici pochádza z jej obchodu na Ventúrskej ulici, ale určite aspoň takých stopäťdesiat.

Raz sme spolu dokonca sedeli na pódiu, paradoxne nie doma, ale v Berlíne, kde si ju – iste aj z pocitu viny – veľmi ctili. Väčšina Steinerovskej rodiny zahynula počas holokaustu a ich obchod arizoval spisovateľ Ľudo Ondrejov. Ľudia ako ona sa nedajú nahradiť a v čoraz divokejšej metropole Slovenska ich zostáva žalostne málo. Pani Selma sa narodila roku 1925. Zomrela v sobotu 28. augusta 2010. Nech odpočíva v pokoji!

Foto: Magdaléna Robinsonová

7 thoughts on “Zomrela pani Selma Steinerová

 1. Poznal som ten slávny antikvariát.Často cez vychádzku ako vojak som ho navštevoval a listoval som si v tých nádherných starých knihách.Vedel som od tunajšich,že ak niekto zháňa niečo ,hoci aj cudzojazyčné a odborné,tak pani Steinerová mu to určite za nejaký čas zoženie.Boly to nádherné časy na ktoré rád spomínam.Pripájam svoju sústrasť.Nech odpočíva v pokoji!

 2. Pani Selma Steinerová bola dôležitou súčasťou kultúrnej Bratislavy.
  Môj otec sa s ňou dobre poznal. Prišiel zo Žiliny, kde mali pred vojnou antikvariát a kníhkupectvo. Tak som ju aj ja spoznala. Ako je mi ľúto, že zamýšĺanú návštevu už neuskutočním.

  To, čo píše autor je pravda:
  “Ľudia ako ona sa nedajú nahradiť a v čoraz divokejšej metropole Slovenska ich zostáva žalostne málo.”
  Na druhej strane som rada, že Michal Hvorecký a verím, že i ďalší mladí ľudia si nesú pamiatku na takých ľudí ako Selma Steiner a Alma Munczová. Tá vzdelanosť a záujem ju šíriť i vo vysokom veku, ktorá im bola vlastná nebude zabudnutá a nebude márna.
  Moju sústrasť pozostalým.

 3. Úmrtím pani Steinerovej odchádza osoba, ktorá bola dušou obchodíku, kde som v pondelok o piatej ráno stával v rade pred antikvariátom aby som bol tým šťastlivcom, ktorý dostane knihy, vybraté z ponuky v nedeľu vystavených kníh vo výklade.
  Vďaka za krásne chvíle strávené v antikvariáte, navždy zostane
  v spomienkach prešburáka.

 4. budem na pani Selmu s úctou a láskou spomínat.úprimná sústrast pozostalým. Gita

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s