Padla

Správa o hroziacom páde slovenskej vlády ma zastihla v Novom Sade, kde tečie ten istý Dunaj ako v Bratislave či Komárne, ale spoločnú nemáme iba rieku a veľkú časť dejín. Keď počúvam o problémoch miestnych ľudí, pripadám si ako doma, a nevďačím zato iba množstvu vojvodinských Slovákov. Nehorázna korupcia, úplatkárstvo, rodinkárstvo, kolaps nezávislej justície, desivý úpadok školstva, rozmach sivej ekonomiky…

Aby bolo jasno. Slovenská vláda nepadá kvôli SaS. Padá kvôli nám všetkým. Za dvadsaťdva rokov sme nedokázali vytvoriť občiansku spoločnosť a dokonca sa od nej vzďaľujeme.

Staré, ale aj celkom nové strany fungujú ako súkromné firmy hermeticky uzavreté pred svetom a občanmi. Za vrchol komunikácie s voličom sa považuje, keď predseda raz za čas pošle spam a jeho zástancovia anonymne masovo hlasujú v rebríčkoch internetovej popularity.

Chcem naďalej voliť, ale už ozaj neviem koho. Kresťanskí demokrati síce vymenili líderku, ale v strane sa nezmenilo nič, myšlienkovo sa dávno vyprázdnila a pre úspech v biznise sa nezastaví pred koaličnými partnermi ani mimovládkami.

Zarazení voliči liberálov zistili, že ich strana je ostro protieurópska, hoci jej nadnárodná matka patrí k najsilnejším podporovateľom zjednoteného kontinentu.

Sociálni demokrati sú akciovou spoločnosťou šikovných multimilionárov, ktorí sa radi tvária národne aj súcitne, ako sa práve hodí. Pribudli mediálni exhibicionisti, ktorí politiku chápu ako šou a program nielenže nezverejňujú, ale ho ani nemajú.

SaS nie je prvá slovenská strana, ktorá vznikla v reklamnej agentúre, to isté sa dá povedať aj o Smere, ale určite prvá, kde oveľa viac úsilia zamerali na propagáciu a marketing, než na akýkoľvek obsah – stačí si spomenúť na ich “plán” riešiť hlbokú krízu verejnoprávnych médií zrušením Rádia FM… A o nejakom presadzovaní slobody či nebodaj solidarity nemôže byť ani reči. Pekné logo nerovná sa silná značka, keď nemá žiadne posolstvo.

Väčšina voličov si želala zmenu. Lenže čoraz akútnejšie reformy sa neuskutočnili a odložili sa už asi nadobro. Bez ohľadu na výsledok tohto absurdného hlasovania v parlamente je jasné – nádej na zmenu k lepšiemu už pre moju generáciu definitívne padla.

11 thoughts on “Padla

 1. Len hlupák čaká nádej na lepšiu budúcnosť od ktoréhokoľvek politika. Nádej každého leží predovšetkým v jeho rukách a hlave a spočíva v ľuďoch, ktorí sú pri ňom najbližšie.
  Nič také ako nádej pre ľudstvo, pre národ, pre generáciu neexistuje. Nádej môže klíčiť len jednotlivo a potom prerastať ľuďmi, ktorí sú si otvorení navzájom.

 2. Je to škoda. O to větší, že u nás to míří k podobnému konci a hrají v tom podobní herci – až na ten rozdíl, že české dvojče SaS – VV nevznikly v reklamní, ale v bezpečnostní agentuře…

 3. @Zdeno
  Mam na to podobny nazor. Len ludia sa zatial nestihaju prisposobit. Nemenia veci od seba, ale cakaju, ze to niekto za nich urobi bez namahy. A samozrejme, vzdat sa nechcu nicoho.

 4. SaS hovori, ze euroval je zly sposob riesenia dlhovej krizy, lepsie by bolo odpisanie dlhov statov – preto je protieuropska??? To sme tu mali naposledy za Meciara, kto s nim nesuhlasil, ten bol protislovensky.

 5. No ja mam trochu iny nazor na SaS. Odmietnutie eurovalu podla mna nie je odmietnutie eurointegracie, ale odmietnutie nespravnej myslienky.
  Je mozne, ze sa Sulik myli, ale ma pravo na vlastny nazor, a ako jediny nehlasoval proti svojmu presvedceniu, pripadne nejake presvedcenie aj mal.

  Suhlasim, ze hlavny problem je v tej vacsine naroda, ktora je leniva alebo neschopna pouzivat rozum. A preto bonuzial neverim, ze to na Slovensku bude v dohladnej dobe lepsie.

 6. …ja stale verim, ze nadej tu zostala i ked som nahnevany…pretoze najtragickejsie je to, ze moja generacia, moje rocniky (1974) ani len nejdu volit, najvacsi etalon informovanosti povazuju JOJ headlines a neustale navyse pocuvam, ze nic nikomu nedame. Naj etalon kultury sú emocionalne vylevy roznych pseudocelebrit a najetalon informovanosti Novy cas. Som hrdy, ze sme Michalovi davali podporu pri kampani “Moja prezidentka” a ine som si nezelal, len to, aby p. Radicova sa stala prezidentkou alebo premierkou. Premierkou, za ktore sa Slovensko nemuselo hanbit. Aj tak dakujem p. Radicovej za to co dokazala (no ale to neskor v mojom clanku…), pozdr., Mojmir

 7. Od osemdesiateho deviateho, keď morálny úpadok spoločností umožnil zmenu, máme prejav tohto pretrvávajúceho úpadku na stole v nepravidelných intervaloch. Raz po štyroch, raz po ôsmich rokoch. A inokedy po roku a trištvrte. Riešime hospodársku a finančnú krízu ale nie jej príčiny. To, že (nie všetci!) ľudia chcú mať viac, ako im ich možnosti a schopnosti dovolia a preto sa zadlžia, že sa málokomu chce robiť (čašník sa na nikoho neusmeje, predavačka je v práci, pretože musí, právnik vyťahuje peniaze od klientov a pritom nerobí nič odborné, lekár sa sťažuje, že namá plat ako v Írsku….), je podstatou problému. Za 22 rokov sme zleniveli, zhlúpli, spohodlneli. Ospravedlňujem sa nám za to, ako o nás hovorím, ale zaslúžime si naložiť!
  Vláda padla? Vláda bola padnutá už dávno. Na hlavu. Naši mandatovaní zástupcovia rozbiehajú kampaň vždy pred voľbami. My na ňu radi prispievame. Naviac, nájdu sa aj súkromné zdroje. Ja napríklad nie som zlodej a preto by som svoje peniaze nikdy nedal politickej strane na kampaň. Na čo? Prečo niekto sponzoruje stranu alebo hnutie? A z čoho? Viac ma ale zaujíma to, prečo pri tom, keď sa rozhoduje o eurovale nemôžeme mať k nemu kampaň. Prečo sa nerozbehne letákovanie (bez toho, aby si tam niekto nanominoval svoj názor) a prečo sa ľuďom nepredložia aspoň základné informácie? No lebo sme tam – na morálnom dne spoločnosti. Zjavne sa tu volilo podľa sympatií a toho, čo kto komu povedal alebo nanútil. Presne ako kedysi. Čo nadávame na Sulíka, že je proti eurovalu, alebo na Radičovú, že je zaň? Vie vôbec obyvateľstvo tejto krásnej, no zato chudobnej krajiny, čo euroval znamená? Nie koľko to bude stáť. A koho. Ale čo to je, prečo to je, kde sa na to prišlo, kto to vymyslel, čo tým dosiahneme, či je výsledok istý, ak nie, aké sú možné následky…. Podľa mňa tieto koncepcie vytvárajú múdri ľudia. Pre mňa múdri nie je ten, kto súhlasí s mojim názorom. Ale ten, kto má svoj názor, svoje prsvedčenie, stojí si za ním a vie ho podložiť znalosťami, faktami, skúsenosťou. Akí sú teda pre mňa Fico, Sulík,m Radičová a iní? Nepoviem. Poviem len to, že ani jedného z nich som nikdy nepočul hovoriť o tom, čo vlastne obhajujú a za čo sú. Len to, že nesú zodpovednosť za krajinu, za Európu, za ďalšie generácie. A ja zase raz môžem voliť podľa toho, kto z nich to povedal krajšie, alebo či sa mi viac páči Ficova Európa, Radičovej hospodárstvo alebo Sulíkove deti, do ktorých očí sa ich otec môže pozrieť a povedať, že im zachránil dane. Toto omieľali ako mláťačky na družstvách za štebotu poľných kombajnov…. Svoje názory, svoje pohľady, všetko mali svoje. Ale tam, kde sedia, som ich poslal ja. S vierou v to, že majú voči mne za to zodpovednosť a keď bude Európa aj my v bahne, postavia sa do STV, rozhlasu, napíšu do novín a povedia mi, že euroval slúži na zabezpečenie toho a toho, vytvorili ho preto a preto, prispieva doň ten a ten, zachráni toho a toho. A potom nech povedia, či je to podľa nich zlé, či dobré a prečo. No, panstvo radšej pľuje z jednej strany stola na druhú. Len nie do očí. Len tak, ako právnici hovoria “k rukám”.
  Ako občan som demotivovaný, znechutený a zlý. Chcem žiť v spoločnosti, ktorá tvorí, nie rozkráda a ničí. Nechcem byť riaditeľom planéty, chcem normálne žiť a chcem, aby môj normálny život mal pre spoločnosť takú hodnotu, ako život tých, čo robia v telke, alebo sedia v parlamente…. Aby neboli viac, ani menej. (no a nechcem diktatúru, ani celosvetovú rovnosť…)

 8. Sme v hlbokej kríze,ani nie tak finančnej – ta je druhosledová.Vážnejšia kríza je v našej hlave a našej morálke.Pripadám si ako v Hamletovy.Všetci sa na mňa pozerajú ako na blázna.Koľko nás ešte bude stáť tento politický cirkus?Náš názor tu nikoho nezaujíma.Pred časom tu omilom v inej pošte zaslala účtovníčka aj mzdové zložky TOP managmentu – okamžite ju vyhodili.
  S tále sa ohaňajú etickým kódexom.Sami ho nedodržujú.Je tu horšia propaganda ako za červených.Každý plače že niesú peniaze.Ale kto za ne vlastne ponúka plnú hodnotu?Kto ma na všetkých zarobiť,keď platíme skupinu ľudí nie len rómov,čo vôbec nemajú snahu pracovať.V prírode je to skutočne tak,že sa každý musí starať nie len sám o seba ale o komunitu aby prežila.Ja by som chcel aby moje deti mali väčšiu šancu ako ja.Napriek tomu že pracujem ide to všetko dole vodov.Som obmedzovaný aj keď nechcem byť iný ani obmedzený.Asi stále platí heslo režimu :kto nekradne,okráda svoju rodinu.Toto má byť meradlom vývoja spoločnosti?
  Zase nás niekto hodil cez palubu.Veľa krát som sa ozval v práci čisto po profesnej stránke a bol som za to potrestaný.Riadia nás,,odborníci ” a tak to aj všetko vyzerá,nie iba v strojarine …

 9. Choďte už všetci SaS_kári, SDKU_ári… a neviem jakí “ári” do psej matere. Súhlasím s Michalom. Fuck you all !!!

 10. ,,Väčšina voličov si želala zmenu,, – To ani nie. Teraz už Bývalá koalícia nezvíťazila počtom hlasov, ale politickým paktom. Smer suverénne vyhral voľby, no nezostavil vládu. Len aby sme boli presný.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s