Ocenená Svetlana Fialová

Mám veľkú radosť, že Svetlana Fialová získala prestížnu cenu Jerwood 2013 za najlepšiu kresbu roka. Blahoželám!

Jej tvorba ma nadchla už pred troma rokmi a vážim si, že bohato ilustrovala môj Naum, čo bola jej prvá práca na knihe. Verím, že nie posledná, lebo je to vášnivá čitateľka, čo medzi vizuálnymi umelcami, žiaľ, vôbec nie je samozrejmosť. Medzinárodná porota ju vybrala spomedzi tritisíc zaslaných prác!

Obrázok
Od začiatku ma zaujalo, že Svetlana ide proti prúdu a robí veci svojsky. Keď sa všade horlí za maľbu, ona kreslí. Keď skoro všetci retušujú a do nemoty fotošopujú, ona pracuje iba ručne. Kurátori si ju dosiaľ veľmi nevšímali, doma vystavovala zriedkavo.

Jej kresliarsky rukopis má v sebe bravúru remesla starých renesančných majstrov, ale aj nervozitu dnešnej zrýchlenej doby ikon a blikajúcich mediálnych jednodňoviek. Klasickými prostriedkami vypovedá o súčasnom povrchnom svete tak, že nazerá do hĺbky a hľadá významy.

jej autentické podoby našich súčasníkov raz budú podrobným panoptikom doby. Tak ako z Dürerových kresieb vedia ozajstní znalci určiť lekársku diagnózu umelcových modelov, tak z jej diela sa dajú čítať choroby a vášne tejto éry.

Svetlanin zaslúžený úspech dokazuje, že dnes sa dá v tvorbe preraziť globálne, aj keď ste z menšieho východoeurópskeho mesta a nemáte za sebou bohatého sponzora. Neexistuje nijaká konšpirácia proti slovenskému úspechu vo svete. Jestvuje len nekonečno lacných výhovoriek, prečo sa vraj nič nedá.

Stretnúť Svetlanu je vždy radosť, pretože je to múdre a bystré dievča s mimoriadnym talentom, zväčša veselé a usmiate. Za jej výsledkami je každodenná drina v ateliéri, nasadenie a zásadná vážnosť v prístupe k umeniu, ktoré je pre ňu zmyslom života.

Z Košíc do Prahy a teraz do Londýna a ďalej do sveta. Fialová je kresba!:)

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s