Slávny ruský autor Šiškin v Bratislave

18. septembra sa vidíme v Artfore! Na Slovensko pricestuje Michail Šiškin, jeden z najslávnejších ruských spisovateľov súčasnosti. V slovenčine nedávno vyšiel jeho román Listovník vo vynikajúcom preklade Jána Štrassera.

Šiškin sa narodil roku 1961 v Moskve. Vyštudoval pedagogiku a pracoval ako novinár a učiteľ. Už takmer desať rokov žije vo Švajčiarsku, kam odišiel na protest proti politickému vývoju vo svojej domovine. Odporca a tvrdý kritik režimu Vladimíra Putina sa za svoje prózy dočkal mnohých ocenení. Preklady jeho diel vychádzajú v mnohých svetových jazykoch. Za román Venušin vlas získal Medzinárodnú literárnu cenu.

Obrázok 

Listovník je veľký román v listoch o láske medzi mužom a ženou vo svete zmietanom nepokojom, vojnou, ale aj každodennými radosťami a starosťami. Šiškin je vynikajúci rozprávač, ktorý čitateľa udržuje v napätí, kam sa záhadný vzťah dvoch vzdialených, a predsa blízkych ľudí vyvinie. Šiškin nadväzuje na tradíciu veľkej ruskej epiky devätnásteho a dvadsiateho storočia (Tolstoj, Bunin, Nabokov), ktorú rozvíja novátorskými postupmi.

 Veľmi sa teší na svoje prvé stretnutie so slovenskými čitateľmi v stredu 18. septembra o 19:00 v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici v Bratislave. V debate vystúpi aj prekladateľ Ján Štrasser. Moderuje Michal Hvorecký.

V septembri dostanete v Artfore pri kúpe románu Listovník zdarma kultovú Encyklopédiu ruskej duše od Viktora Jerofejeva!:)

siskin listovnik

Prečítajte si v angličtine Šiškinov článok Básnici a cári – smutná rozprávka o demokracii v Rusku

Reklamy