Sme nezávislí od všetkého okrem vás

Podporte, prosím, kvalitné písanie a profesionálne publikovanie. Udržať si nezávislosť bude čoraz dôležitejšie, ale aj ťažšie. Vidím to denne okolo seba. Na knižnom trhu sa deje niečo veľmi podobné ako v žurnalistike, len verejnosť o tom, žiaľ, takmer nevie. Naďalej dochádza k tvorbe monopolu.

Oligarchická skupina kúpila najväčšiu sieť kníhkupectiev a potom aj najväčšie vydavateľstvo. Teraz sa spolu snažia získať takmer výhradnú distribúciu a vytlačiť menších hráčov. To nie je normálne ani slušné. To nie je kapitalizmus zdravej súťaže, ale kladenie nesplniteľných podmienok a priam vydieranie. Žiadajú 57-percentnú maržu z každej predanej knižky! Inak všetky menšie vydavateľstvá vyradia z ponuky.

V najväčších obchodoch s knihami potom zoženiete už len najpredávanejšie tituly. Je ilúziou myslieť si, že knižné supermarkety priniesli rekordnú ponuku, naopak, zúžili čitateľom výber na to najspotrebnejšie, masové a lacné.

Oligarchovia sa azda naučili nosiť kvalitnejšie obleky a využívať drahé PR agentúry, ale mentálne zostali v deväťdesiatych rokoch. Im nejde o pestrosť ponuky, rozmanitosť trhu a podnetný konkurenčný zápas, ale najmä o ovládnutie, manipuláciu a čo najväčší zisk bez ohľadu na to, komu to môže uškodiť.

Projekt N ukazuje cestu. Za kvalitný obsah si rád zaplatím, pretože autorky a autori si zaslúžia spravodlivú odmenu. Nezávislosť má svoju cenu. Ale tiež mimoriadnu hodnotu, ktorá dáva slobodnej tvorbe potenciál a zmysel.

Vyberte si predplatné tu.

One thought on “Sme nezávislí od všetkého okrem vás

  1. Pozdravujem “nezavisleho intelektuala a demorata” Karla Knedlicka, ktory ma rad cenzuru! :)

    Je zaujimave, ze info tohto druhu sa dozvieme iba od “konspiratorov”, Nicht wahr???

    Apropos, Samo Marec, Peter Zajac, Marta Šimečková, Jana Cviková? Hm, naozaj pekna kopka “intelektuálskych” darmozracov, vacsina kt. nikdy nic nerobila, iba papkala granty. Aj ked, ak neratam Marca, ti ostatni aspon nie su retardovani!!!

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s