Hudba a slovo

Pozývam vás na program Hudba a slovo, ktorý pripravujem so Slovenskou filharmóniou v Malej sále Reduty. V utorok 2. decembra o 19:00 sa koná večer venovaný francúzskemu impresionizmu v hudbe a literatúre.

Pozvanie prijali husľový virtuóz Dalibor Karvay, hobojista Igor Fábera a harfistka Katarína Turnerová, členovia orchestra aj skvelí komorní hráči na nástroje, ktorým dal tento štýl mimoriadny priestor. Texty bude tentoraz čítať vynikajúci slovenský herec a vzácny priateľ Richard Stanke.
cantique-saint-jean-stephane-mallarme-L-dciwKF.jpeg.pagespeed.ce.7t8dMMm9l1

Impresionizmus priniesol rozhodujúci obrat v dejinách moderného umenia. Maliarstvo a neskôr aj hudba a literatúra sa stali zmyslovejšími. Táto umelecká revolúcia bola založená na prvenstve svetla, na novom videní a interpretovaní reality, ale aj na hľadaní nového umeleckého jazyka.

Európske vnímanie prvýkrát poznačila zásadná skúsenosť s exotikou, napríklad fascinácia japonskými drevorezmi alebo pôvodnými rituálmi či hudbou Tichomoria. Maliarstvo sa priblížilo k hudbe a k tomu, čo Bergson vo filozofii nazval čistým trvaním.

Zaznejú skladby od Jacquesa Iberta, Camilla Saint-Saënsa, Clauda Debussyho či Maurica Ravela a básne od Stéphana Mallarmého (na obraze zabudnutého Jeana Bennera) či próza Marcela Schwoba. Som presvedčený, že tieto impresie vo vás zarezonujú nadlho.