Slovensko sa čoskoro musí premenovať

Neporozumel som celkom mediálnemu ošiaľu, a hlavne istej nevôli, ktorá sa rozpútala okolo plánovaného premenovania malej slovenskej obce na Digitálne uhrovské podhradie. Sporný sa mi zdá byť len starostov zámer prilákať turistov na prehliadku satelitov, ktoré údajne zvýšia atraktívnosť dedinky s tridsiatimi ôsmimi obyvateľmi.

 Nie je ľahké predstaviť si krajinu, z ktorej by mohli pochádzať početní návštevníci, čo budú zízať na taniere s káblami a pocestujú za nimi cez pol sveta až do okresu Bánovce nad Bebravou. Neviem, či by sa samotným dedinčanom po čase pozdávalo, že sa im davy každý deň uprene pozerajú na antény. Inak je plán s premenovaním hodný nasledovania.

Rast slovenskej ekonomiky sa spomaľuje, inflácia rastie, platy však zatiaľ tiež, a preto sa nároky konzumentov zákonite zvyšujú. Každý občan sa na nemilosrdnom trhu pretvára na vlastnú akciovú spoločnosť a to isté platí aj pre bydliská. Medzi práva domácich aj cudzincov patrí vedieť, čo môžu očakávať na mieste, kde sa práve nachádzajú.

 Navrhujem v premenovávaní pokračovať, takže vzniknú napríklad Analógové Staré Hory, Košice 3G alebo Úplne bezdrôtová Prašnica.

 Slovenčina, štylisticky tvárny a dynamický jazyk, je schopná plniť aj najnáročnejšie komunikačné úlohy a vyjadrovať významy v ich najjemnejších odtienkoch. Verím, že jej dobiehanie za našou superkonzumnou spoločnosťou sa zmení na tvorivú hru, do ktorej sa zapojí mnoho občanov.

 Ak chce vidiek zostať konkurencieschopný, zmenám sa nevyhne. Je len otázkou času, kedy staré názvy na mapách a tabuliach nahradia Pumanová, Michelinovo, Vyšné Niveany, Dolná Jednota, Budvar nad Hronom, Dellová, Figarovce či Pepsivník, a kedy sa z niektorej rázovitej horskej obce stanú Tatranky.

 Ľahučké to bude mať dedinka Čierna, z ktorej isto vznikne BlackBerry. Adidovce v okrese Humenné zasa potrebujú doplniť len písmená „as“.

 Stvárnenia komerčných posolstiev potvrdia životaschopnosť a výrazové možnosti slovenčiny. Na erby a znaky pribudnú veľké logá, čo však našim občanom nebude prekážať, pretože sa nimi ozdobujú dobrovoľne od hlavy až po päty, a neraz ich to stojí viac, než si reálne môžu dovoliť.

 V metropole krajiny vzniká každé leto pri Dunaji pláž, na ktorej je množstvo log až absurdné, no ani to sa nestretlo s odmietaním, ako je bežné vo vyspelejšom svete. Digitálne uhrovské podhradie začalo trend, ktorý raz azda zavŕšime premenovaním celej krajiny.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s