Cesta ako film

Cormac McCarthy patrí už roky k mojim najobľúbenejším americkým spisovateľom. Na Slovensku ani v Čechách sa mu však nedarí, väčšina jeho kníh skončila vo výpredajoch a bez výraznejšej kritickej odozvy. Hádam sa to trocha zmení po minuloročnom úspechu filmu Táto krajina nie je pre starých podľa rovnomenného románu.

V McCarthyho domovine bola situácia dlho podobná ako u nás. Ešte pred piatimi rokmi som si v spisovateľskom meste Iowa City kúpil signovaný výtlačok jeho vrcholného románu Hranica v tvrdej väzbe za jeden dolár, pretože ho nik nechcel. Je to jeden z cenných kusov v mojej knižnici.

Román Cesta (česky vydalo Argo) je takmer retro katastrofická SF, ktorú prijali a velebia aj tí, ktorí týmto žánrom bežne pohŕdajú. Ide o priamočiary, a predsa rafinovaný a silný príbeh o svete bez štipky nádeje, v ktorom napriek všetkému prežila otcovská láska. V okóbri príde do kín film v réžii Johna Hillcoata a s Viggom Mortensenom v úlohe otca. K filmu vznikol aj podrobný blog. Adaptácia vyzerá nádejne. Trailer:

4 thoughts on “Cesta ako film

  1. the road som čítal; obávam sa, že to nie je vhodná kniha na sfilmovanie;

  2. Cormac je velmi znamy a dobry a. autor. Za Hranicnu trilogiu mu udelili niekolko vyznamnych americkych literarnych cien.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s