Vyznamenanie Tiborovi

Toto nie je recenzia festivalu, toto je laudatio, oslavná reč. Nedokážem sa od Wilsonicu odosobniť a hodnotenia nového ročníka ochotne prenechám väčším znalcom. Chcem na tomto mieste vyzdvihnúť človeka, ktorý za tým všetkým stojí.

Aj zakladatelia najnenávistnejších anti-bratislavských skupín na Facebooku asi uznajú, že to, čo Tibor Holoda s Wilsonicom dokázal, predstavuje v hlavnom meste obrovský úspech. Opravte ma, ak sa mýlim, ale neviem o nikom inom v jeho generácii, kto by s takým nasadením, odvahou a – bez pátosu – s láskou presadzoval v metropole na Dunaji dobrú vec: podujatie, aké u nás, ani v šírom okolí nemá obdobu.

Foto z prvého dňa Wilsonicu 2009: Tomáš Prokopčák

Tibor pre svoj rodinný pôvod nemohol ako mladík študovať, skončil na príšernej, deprimujúcej priemyslovke a hudba mu zachránila život. Nikdy sa neviezol na módnych trendoch, ale tvrdohlavo šiel svojou cestou a prinášal – najprv malému, neskôr čoraz väčšiemu – publiku vždy niečo originálne a nové.

Hoci je to (ešte stále:)) mladý muž, nechce sa mi veriť, aká je tá cesta už dlhá: jeden z prvých dídžejov v strednej Európe, Rádio Ragtime, U.Club, Rádio FM a samozrejme, predovšetkým deväť rokov festival Wilsonic.

Zakaždým, keď akcia získala sponzora, mudrci vo fórach vyhlasovali, že je „dávno za vodou“. No Tibor podujatiu obetoval obrovské množstvo času, energie, súkromia a v neposlednom rade aj vlastných financií. Výsledok je obdivuhodný a fascinujúci, no je za ním nesmierna drina, ktorú si bežný návštevník nedokáže predstaviť.

Nedá sa povedať, že bratislavský primátor a jeho ľudia Wilsonic vždy iba odmietali. Nie, oni k nemu pristupovali s tým svojím nebotyčným oportunizmom, aký dobre poznáme z kauzy PKO a ďalších afér. Keď sa im Wilsonic hodil, chválili sa ním, najmä v cudzine, a keď sa im videlo, že to voliči chcú počuť, tak ho len zatracovali a znevažovali, pretože, napríklad „narúša nočný pokoj“. No faktom je, že keď dnes v Barcelone, Londýne alebo Berlíne hovoríte o Bratislave, nikto netuší, kto je Andrej Ďurkovský, ale mnohí vedia, čo je Wilsonic a kedy sa koná.

V ére rýchleho degenerovania zdravého rozumu, keď herci SND rumázgajú ako malé deti pri vypadnutí z tanečnej súťaže, keď divadlo Astorka uvádza ministra Maďariča, keď na Krištáľové krídlo nominujú Dušana Rapoša a hudobné ceny žne rok čo rok Kuly, sa mi vidí životne dôležité brániť posledné zvyšky normálnosti v kultúre na Slovensku.

Keďže kompetentní to, obávam sa, nikdy neurobia, aspoň touto formou rád vyzdvihujem a chválim prácu Tibora Holodu a jeho tímu. Ďakujem vám, priatelia, za skvelú akciu, za množstvo koncertných zážitkov a nezabudnuteľných žúrov, za vynikajúci zvuk, moderný dizajn, aj za to, že do Bratislavy už bežne a radi chodievajú Jazzanova, Nôze, Dani Siciliano a desiatky ďalších interpretov.

Čo vo mne napokon zostáva zo všetkých tých dojmov na hudobnom festivale? Pocit, že som sa trochu, ale predsa zmenil, že na niektoré melódie, rytmy, zvuky, hlasy, ale aj stretnutia a rozhovory už nikdy nezabudnem, že so mnou zostanú až do konca. A v tom je najväčšia sila hudby a umenia vôbec. A som presvedčený, že tento festival zmenil aj mesto, v ktorom sa koná – k lepšiemu.

Týmto Tiborovi Holodovi symbolicky udeľujem Vyznamenanie za zásluhy o rozvoj Bratislavy a jej hudobnej scény.

Jazzanova, Wilsonic, Foto: Tomáš Prokopčák, www.wilsonic.sk

8 thoughts on “Vyznamenanie Tiborovi

 1. Michal perfektne napisane (ako vzdy), plne s tebou suhlasim. Uz teraz sa tesim na jesseny micro.wilsonic – jeho kvality budu moct ochutnat aj v Kosiciach koncom augusta.

 2. aj ja sa už teším. organizujem si podľa tých termínov kalendár:) uvidíme, kde a kedy bude. a či ešte bude stáť PKO…

 3. “…skončil na príšernej, deprimujúcej priemyslovke” – sila chlapce, ucnovky by si ako opisal?!

  ps: chlapika stojaceho za Wilsonicom obdivujem…

 4. publikum: to som parafrázoval samotného Tibora. viac ti k tomu možno povie sám, napr. emailom. btw, aj učňovka môže niekoho baviť a napĺňať.

 5. Fuha, vdaka za oslavny text Michal. Priznam sa, ze je to lichotive, no na prijatie takeho ocenenia sa zatial necitim. Nie som totiz sam, co nesie bremeno, ktore so sebou organizovanie tejto trufalosti menom Wilsonic nesie. No na inu vec by som chcel upozornit.

  Konkretne na spolupracu s bratislavskym Magistratom, ktory nam v ostatne roky pomaha aspon nefinancne a tento rok z tejto spoluprace vzisli projekty ako MHD zdarma pre navstevnikov, separacia odpadu ci vypomoc bezplatnym prenajmom plagatovacich ploch.

  Je to sice neporovnatelne oproti tomu, aku podporu ziskavaju podobne (svojim sposobom konkurencne) podujatia v inych mestach v zahranici, no dakujeme Magistratu aspon za nu!

  Este raz vdaka za tvoju verejnu podporu Wilsonicu! Potrebujeme ju ako sol!

 6. pobavila som na odseku o degradovani zdraveho rozumu :)
  kiez by taketo priame slova zneli aj vo vselijakych mienkotvornych mediach :)
  ale to by nemohol zdravy rozum degradovat
  i.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s