Zelená žaba

Takto vyzerá jedno z najkrajších stredoeurópskych kúpalísk Zelená žaba nad Trenčianskymi Teplicami. Dokončili ho roku 1937 podľa návrhu známeho brnianskeho architekta svetového významu Bohuslava Fuchsa. Na projekte spolupracoval aj slovenský architekt Ladislav Rado, ktorý pred vojnou emigroval do USA, preto ho z dejín nášho staviteľstva takmer vymazali.

Termálna voda sa na Žabu čerpala z údolia. Dielo sa považovalo za novú fázu funkcionalizmu, obohateného o dynamické oblé tvary a postavené v dokonalom súlade s okolitou prírodou. Stavba v strmom teréne bola veľmi náročná, ale miesto na južnom svahu zvolili tvorcovia ideálne. Ešte o ôsmej večer tam svietilo silné slnko. Architekt považoval projekt, ktorý vzbudil európsky ohlas a vyšlo o ňom niekoľko kníh aj v zahraničí, za jeden zo svojich najmilších. Už dvanásť rokov je kúpalisko zatvorené a chátra. V bazéne som naposledy plával, myslím, roku 1999, a obávam sa, že si už doň hlavičku nikdy neskočím.

Zato v neďalekom Trenčíne postavili pred dvoma rokmi za 7,3 milióna eur nové kúpalisko, ktoré má všetko, len nie – vodu… A nemá ju doteraz. Mesto stojí mesačne 6000 eur iba stráženie objektu. Dokončenie bude stáť najmenej 5 miliónov. Architekt Fuchs vo svojej dobe často opakoval, že stavba musí stáť predovšetkým na správnom mieste. Ktovie, čo by povedal dnes.

4 thoughts on “Zelená žaba

  1. ..no sudiac podla roku zhotovenia a povodu architektov – inspirovali sa Miesom Van der Rohe… – villa tugendhat, z roku 1930 ….- IKONA FUNKCIONALIZMU VO SVETE, STOJACA V BRNE ..ZAPISANA V UNESCO…….slovensko ale taketo veci neuznava…tu je dolezitzy len p. Fico a jeho reformy…

  2. @adrian co má spoločá Žaba s Ficom? mám pocit, že psychiatri na slovensku by mali klasifikovať novú diagnózu – Ficofóbiu. Fico zrejme môže za nefungujúcu erekciu, ako aj všetky životné frustrácie celej krajiny. Za stav kúpaliska žaba môžu v prvom rade pasívny občania – ktorí si volia neschopných komunálnycch politikov. Momentálne, ak sa nemýlim v Trenčianských Tepliciach vládne pravicový primátor.

  3. Sucasny primator urobil pre mesto velmi vela a vratil tepliciam to cim boli teplice zname. Zial sucasne zastupitelstvo od volieb neurobilo pre mesto nic a nie je ani snaha robit nieco. Primator nema podporu presadit dobre veci.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s