Macbeth na hrade

Pozrel som si predstavenie Macbeth v rámci Letných Shakespearovských slávností na Bratislavskom hrade. Hoci to nie je môj obľúbený divadelný festival, toto predstavenie je rozhodne nadpriemerné. A predovšetkým, chcel som vidieť jedného zo svojich najbližších priateľov Mareka Majeského v úlohe Lenoxe. Gratulujem!

Odporúčam hru aj vám, určite aj kvôli prekladu od Ľubomíra Feldeka a Martina Hilského. Kvalitný je aj výkon talentovaného Milana Ondríka v hlavnej úlohe. Predstavenie naštudoval režisér Ondrej Spišák, ktorý nedávno inscenoval Shakespearovho Kráľa Leara v Nitre.

V Bratislave sa Macbeth hrá do 19. júla, potom sa presunie do Čiech.

Double, double toil and trouble; Fire burn, and cauldron bubble!

macbeth

V roku 2006 som o LSS napísal: “Obľúbenou ilúziou je v uplynulých rokoch presvedčenie, že biednu situáciu v kultúrnom dianí zlepšilo zaradenie Hradných slávností do spoločného mestského programu, čo vraj predstavuje „najväčšie obohatenie“. Lenže divadlo prezentované tam je beznádejne konvenčné, nudné a povrchné, presne ako väčšina štátom podporovanej divadelnej kultúry u nás.

Keby som Shakespeara poznal iba z týchto inscenácií, tak po ňom ako čitateľ a divák už nikdy nesiahnem. Obsadenie hereckých hviezd do hlavných úloh znamená, že naši kritici sa automaticky vzdajú negatívnych hodnotení, aj keby výkony dopadli akokoľvek mizerne. Práve takéto divadlo sa však páči kultúrnym úradníkom, pre ktorých je priemernosť modlou. Od nového ministra kultúry, scenáristu Hazardu, asi najhoršieho filmu v dejinách našej kinematografie, ťažko očakávať iný prístup.”

What’s done is done.

macbeth2

One thought on “Macbeth na hrade

  1. Škoda, že si to nemožem pozrieť aj ja. Rada by som sa niekedy zucastnila letnych shakespearovskych slavnosti… =)

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s