Prečo je generácia naštvaná a búri sa?

Mal by som veľkú chuť ísť na druhý Protest Gorila, ale priznám sa, hlboké pochybnosti ma asi prinútia ostať doma. Kam by som mal vlastne zamieriť? Pred jeden z palácov pánov Jakaboviča & Tkáča, pred tie chrámy talianskeho dizajnového baroka a minimalistických liniek nemeckých kuchýň, čo stoja viac než naša bytovka? Alebo radšej zájsť pred hotel pána Kočnera na Donovaloch, ktoré sa za desať rokov zmenili na najotrasnejšie panelákové sídlisko a konzumné smetisko uprostred stredoeurópskych hôr?

Alebo revať pred Pentou, lenže pred ktorou ich divíziou, čo všetko im patrí a kde vlastne – alebo azda pred Konzervatívnym inštitútom, ktorý tiež dotovali? Sú horšie penťácke poisťovne, ich nemocnice alebo ich banky? Vyvreskovať radšej pred barákom na Vazovovej, kde si tí, ktorí mali údajne bojovať proti nehoráznej korupcii, nežne a dôsledne rozdeľovali zisky z privatizácií toho, čo kedysi akože patrilo nám všetkým (hoci vlastne nikomu, len komunistickej vrchnosti)?

Moja generácia má smolu, pretože je v tomto regióne prvou, ktorá nemá nepriateľa, rozhodne nie jednoznačného a ľahko rozpoznateľného. V tomto jedinom to mali naši otcovia a dedovia ľahšie. Práve z toho vznikajú hysterické a nezmyselné reakcie na prvý Gorila protest. Absurdné a  nebezpečné je volanie Jozefa Kariku, aby sme sa ozbrojovali a nič už od štátu nečakali.

Nie je efektívnejšou formou občianskej neposlušnosti odmietnuť platiť dane, keď vieme, že štátna kasa sa masovo rozkráda? (To inak tvrdil už pred sto rokmi Thoreau.) Lenže zároveň vieme, ako to chodí. Živnostník nezaplatí do štátnej pokladnice sto eur a okamžite dostane pokutu päťsto. Oligarcha nezaplatí dvesto miliónov a nestane sa mu vôbec nič.

Aj volanie po generálnom štrajku po vyše 22 rokoch je, žiaľ, nezmysel. Vtedy všetko patrilo do rúk štátu, ale teraz? Iste, dalo by sa namietať, že zisky PSA, T-Comu alebo Volkswagenu skoro kompletne miznú v cudzine vo vreckách akcionárov, ale nie je práve tento stav to, čo sme chceli, „za čo sme bojovali“? Navyše všetky tri prípady sú zamestnávatelia, ktorí radikálne zmenili spôsob, ako občania pracujú a koľko zarábajú, a do nášho prostredia uviedli aj pojmy ako filantropia či zodpovedné podnikanie. Napriek vysokej nezamestnanosti na Slovensku stále platí, že kto pracovať chce, džob si nájde a dokáže žiť na úrovni, o akej väčšina sveta môže iba snívať.

Aj keby som v deň protestu zostal doma, mal by som čo robiť. Mohol by som rozmlátiť televízor (keby som nejaký vlastnil), pretože väčšinu programov a seriálov produkujú tie isté korporácie, ktoré sú namočené do najväčších slovenských káuz. Ale ranu z milosti, alebo aspoň šupu hnilým banánom by si zaslúžil aj môj počítač, vyrobený v Číne maloletými deťmi-robotníkmi, ktorí by za slovenské životné podmienky položili život.

Vraj klasické médiá nedokážu objektívne informovať. Dobré ráno! Spoliehať sa na toto je ako myslieť si, že dejiny svetovej literatúry pochopím čítaním webových čitateľských denníkov – no zároveň vám garantujem, že som na nete čítal iksnásobne viac bludov než v tlačených novinách a knihách.

Čo sa tým všetkým snažím povedať? Asi iba to, že svet sa stal sakramentsky zložitým, neprehľadným a falošným miestom pre život. A mám veľkú radosť, že si čoraz viac mladých ľudí uvedomuje, že spoločnosť funguje zle, chybne,  dokonca zvrátene, že systém je chorý, a vyzerá to skôr na rakovinu ako na chrípku.

Moju generáciu klamali, sústavne, dlho, raz zložito, inokedy povrchne, sľubovali jej nesplniteľné (lepšie školstvo, lepšie zdravotníctvo, lepšie blablabla), a niekedy mám pocit, že si to s vrstovníkmi odnesieme zo všetkých najviac – historicky najvyššie ceny, najdrahšie hypotéky a benzín, astronomické nájmy…

No keď o tom hovorím s dôchodcami, bránia sa, že ťažšie to majú oni – a je fakt, že priemerne dostávajú 350 eur. A keď o tom diskutujem s gymnazistami, pocit krivdy cítia oni – väčšina z nich už nikdy nebude vlastniť byt a pokiaľ neodídu do zahraničia, čaká ich čoskoro slovenská realita veľmi podobná terajšej, ale veľmi pravdepodobne ešte horšia.

Dostali sme do daru slobodu, ale nie spravodlivosť a keď si niekto dovolil volať po spravodlivejšom svete, kde nie je jediným fetišom zisk, tak sa mu smiali a nadávali mu do boľševikov. A dnes už aj neoliberáli a konzervatívci hovoria ako ľavičiari pred desiatimi rokmi. Už máme H&M, Mango aj Zaru a Pohodu aj Electronic Beats aj sto televíznych programov a reklamy a vlastné sitcomy a podniky a kluby aj mp3 a dokonca aj iTunes a pravicu, ktorá nie je pravicová a ľavicu, čo nemá vôbec nič spoločné s ľavicovými myšlienkami, a čo ja viem čo ešte, a nie sme spokojní a zjavne ani šťastní, dokonca sme vrcholne naštvaní a to neraz právom, pretože tu naozaj nijaký politik nešiel za kradnutie do väzenia, nikdy, a v tom sme európsky fenomén krytia mocných.

Takže protestujme, naplno a vášnivo, ale kriticky a s otvorenou mysľou. Nebolo by nič smutnejšie, než keby nasratosť ďalšej generácie opäť bleskovo ukradli marketingoví pracovníci a mediálne prostitútky. V tomto priestore sa oveľa viac protestov zneužilo, ako vyhralo – to sa oplatí zapamätať.

Vôbec by ma neprekvapilo, keby sa na druhej Gorile popri pánoch Dzurindovi (pretože ani on vraj nie je na druhej strane barikády), Sulíkovi (ten sa už naozaj chystá!!!), Galkovi a Matovičovi ukázali aj Jakabovič s Kočnerom a Ficom, tréner Weiss a všetkých 99 percent nespokojných zbrojárov, najlepšie vo vlastnom V.I.P. stane so značkovým francúzskym šampanským, spievajúcou Tinou a moderátorom Martinom Nikodýmom. Pri opulentných švédskych stoloch by sa mohli jesť sasanky, nejaký taliansky hviezdny kuchár určite vymyslí recept, ktorý aj týchto kulinárov z najdrahších bratislavských reštaurácií orgasticky uspokojí.

A do klientky nech si dajú živú gorilu, v ZOO Bratislava postavili pekný nový Pavilón opíc, jedna sa hádam nájde, a ak nie, Schönbrunn je za rohom, prevoz limuzínou bude pre týchto pánov finančná malina. Nech môžu všetci svorne nemému divochovi do ksichtu vykričať, že sú proti nemu.

Prečítajte si aj: Kto podpáli Aupark, Euroveu a Polus?

32 thoughts on “Prečo je generácia naštvaná a búri sa?

 1. Michal, dobrý článok, pekne vystihnuté a s väčšinou súhlasím.
  Nerozumiem však, prečo považuješ za nebezpečné a absurdné, aby mal človek v čase hroziacich nepokojov na obranu svojej rodiny a majetku zbraň?
  Keď vidíme, že štát zlyháva a že je tu možnosť spoločenského výbuchu (so všetkými sprievodnými javmi), prečo by som nemal mať možnosť obrany?
  Isteže, zatiaľ je takýto scenár stále relatívne málo pravdepodobný, no za posledných pár mesiacov je nárast jeho pravdepodobnosti taký prudký, že naozaj nevidím dôvod, prečo by malo byť absurdné a nebezpečné mať v medziach zákona zbraň na prípadnú obranu svojej rodiny či majetku.
  Vlny násilností, rabovačky a výbuchy iracionálnosti sa totiž vždy v ako-tak usporiadanej spoločnosti zdajú “strašne nepravdepodobné”, “nemožné” alebo “úplne vylúčené a smiešne”. Spravidla až do chvíle, kedy reálne nastanú. Ani u nás to nie je iné, spomeňme si napr. na rabovačky na východe pred pár rokmi.
  Pokiaľ ide o mňa, radšej budem tisíc krát pripravený zbytočne, ako byť raz nepripravený. V tento štát a jeho schopnosti a vôbec záujem ochraňovať svojich občanov by som sa rozhodne nespoliehal. Také je aj moje odporučenie ostatným. Skutočne na tom nevidím nič absurdné.

 2. Bravo a klobúk dolu! Toto je manifest!
  Niečo tak presne napisané som ešte necítal.
  Ak má človek na to, byť hlasom svojej generácie mal by sa ním stať. Ešte raz bravo!
  P.S. Obávam sa však že tento boj sa nedá vyhrať lebo na rozdiel od novembra 1989 nestojí proti nám nestojí len jedna strana ale hneď niekolko. A to je tá najdesivejsia finta tejto DEMO Demokracije. Je to len jej demo verzija.

 3. ahoj Jozef, s týmto názorom som sa prvýkrát stretol v USA roku 2004 a už vtedy ma šokoval. extrémni ľavičiari na univerzite v Iowe mi vysvetľovali, že si treba nakúpiť zbrane, aby ich všetky nezískali Bushovci, a treba byť pripravený na štátny prevrat. lenže to je akoby si chcel zabrániť šíreniu Kristíninej hudby tým, že vykúpiš všetky jej cédečká.

  nemienim podporovať zbrojársky priemysel a rád prenechám starostlivosť o bezpečnosť seba a svojho syna ľuďom, ktorí to vedia lepšie ako ja a sú za to aj platení a sú na to školení. preto som daňovník (a mám o dve percentá vyššie dane ako väčšina obyvateľstva), aby som za peniaze dostával od štátu isté služby. protest Gorila ukázal mnohé, ale určite nie neschopnosť obranných zložiek štátu. navyše ako priaznivec Junga nemám rád, keď sa do kolektívneho podvedomia podsúva, že násilie je už teraz alebo čoskoro bude nevyhnutnosťou pre prežitie. v tom vidím najväčšie nebezpečenstvo. tieto slová zostávajú hlboko v ľuďoch a nikdy nevieš, kam ich raz povedú. určite poznáš čísla, kam to doviedlo práve USA v počte (ne)náhodne zabitých – nikde inde na svete nie je toľko zbraní v súkromných rukách. nemyslím si, že to tej skvelej krajine prospieva…

 4. Do pitche !!! Nemôže byť všetko také beznádejné. Kurva, kde ešte musí ostať, v kúte trocha lásky a dobra ??? Ak nie, tak potom .. fakt do zbrane.. Ale proti čomu budeme bojovať? Proti korupcii? Proti systému ktorý diktuje, že ak nechodíš 3x do roka na Kubu tak si lúzer? Aký zmysel má tu žiť, pracovať, platiť dane, rodiť deti – len ďalších otrokov v systéme ????

 5. Dobry den Michal,

  osobne si myslim, ze pri scenari ked skolabuje system (pricom vsetko nasvedcuje tomu, ze casom k tomu nevyhnutne pride), spoliehat sa na ochranu statu je znacne naivne. Mozno aky taky poriadok v Bratislave sa da predpokladat, ale napriklad pre ludi zijucich v susedstve romsky osad by som odporucil zadovazit si rovno tank. Kto tych ludi ochrani pri nefunkcom state, ked ich nevedia ochranit ani pri funkcnom state? Nema to nic spolocne s rasizmom, tak to vidim, nazory sa mozu odlisovat.

  pekny den
  Erika

 6. Michal, každý v takejto situácii zrejme reaguje aj podľa svojho naturelu. Sú ľudia, pre ktorých sú zbrane principiálne neprijateľné. Takisto sú militanti, ktorí z nich majú osobný fetiš. S predstaviteľmi oboch týchto skupín nemá zmysel príliš diskutovať alebo sa ich snažiť presvedčiť, lebo je to zväčša prepojené na ich základné viery, hodnotový systém, vnímanie sveta atď.
  Problém je, že príslušník jednej alebo druhej z týchto skupín si málokedy uvedomuje, že je príslušník. :) Spravidla je presvedčený, že vec vníma úplne racionálne a jeho odporca je preňho buď iracionálny pacifista alebo iracionálny militant.
  Preto môžem iba zopakovať svoje odporučenie podľa toho, ako vec úprimne vidím. Každý si s tým môže naložiť podľa seba, nikomu nič nevnucujem.
  Istá miera násilia a agresivity je pre prežitie nevyhnutná vždy. Dnes väčšinou nepristupujeme k fyzickému násiliu. To však neznamená, že toto násilie nie je prítomné. Iba ho za seba nechávame vykonávať druhých – ako si napísal. V pokojných časoch sa na nich azda dá ako-tak spoľahnúť.
  Osobne mi príde istým spôsobom naivné (a nemyslím to v zlom) napísať článok de facto o tom, že zlyhal celý systém a zároveň v komentári napísať, že sa vo veciach života vlastnej rodiny rád spolahneš na tých, ktorým platíš dane.
  Ja by som to nerobil.
  Absurdný a nebezpečný mi príde tento postoj – v súčasnom stave sa spoliehať na “dobrú vládu”, že ťa ochráni. Oveľa úprimnejšie a realistickejšie, aj keď zároveň tvrdšie, mi príde povedať ľuďom pravdu – nastáva doba, v ktorej sa musíte spoliehať predovšetkým sami na seba. Nepodliehajte panike ani hystérii, no zároveň nebuďte ako ovce čakajúce na porážku. Počítajte aj s možnosťou, že si budete musieť brániť svoj majetok a rodinu. Všetci veríme, že sa to nestane a spravíme pre to všetko. Nespoliehajte sa však na náhodu a buďte pripravení.
  Neviem, ja v tom naozaj nevidím nič absurdné. Ale ako som povedal, príslušník jednej alebo druhej skupiny si málokedy uvedomuje, že je príslušník. To sa týka všetkých, je to dokonca dosť jungovské – prítomnosť archetypu, ktorého vplyvu človek najviac podlieha, si málokedy uvedomuje. :)

 7. Musim priznat, ze som z tohto fejtonu trochu sklamany. Ocakaval som asi viac – nielen kritiku sucasneho spolocenskeho stavu, ktora je – verim – dnes uz aj beznemu citatelovi/obcanovi zrejma alebo stavanie sa do pozicie obete/i ci nepriame poukazovanie na nedefinovatelny system ako povodcu vsetkeho zleho. Moj osobny nazor je nasledovny: my sme stat, my sme system. Ak sa nezmenime sami, neocakavajme, ze sa zmeni nieco, coho sme sucastou. Tieto mierumilovne protesty su uplne pravoplatne a nutne, no zaroven su uz hyperbolizaciou a expresivnym vyjadrenim toho, co tu chyba – obcianska spolocnost, ktora sa sice postupne stavia na nohy, no nema ich doteraz dostatocne pevne. Som za to, aby sme vytvorili obcianske struktury a institucie, ktore budu priamejsie a castejsie zasahovat do mocnenskych struktur a rozhodovania v nasej republike. Musime posilit skolstvo a vyucbu mladych ludi ohladom ich prav a slobod ale aj zodpovednosti. Ak chceme, aby sa v nasom spolunazivani zmenilo – tak by sme pre to mali vsetci nieco urobit! — Este maly dodatok: pacil sa mi v texte moment, kde spominas, ze napriek pritomnosti znaciek a konzumu nie sme stastni. Nase stastie ale potom nepriamo (a mylne) spajas s faktom neuskutocnenej odplaty na zlodejoch… Nase stastie – alebo skor spokojnost – ale nesuvisi s tymto. Korene jej neexistencie su nase nevyplnene sny a ocakavania. Mozno aj preto, lebo nas nik nenaucil, ako sa o ne snazit. — Nakoniec chcem dodat, ze som vlastne na nas vsetkych hrdi, ze aj napriek prekazkam a zradam nevesiame hlavy, ale ucime sa (learning by doing) ako zvladat tieto situacie a ako moja stara mama hovori: ucime sa byt mudrejsimi. :) — Vdaka za tento fejton!

 8. ja ďakujem za inšpiratívny komentár a postrehy! viacerí sa ma na FB pýtali, aké je východisko, či ponúkam aj riešenie. to je niečo, čo dnes hľadajú všetci rozmýšľajúci a kriticky uvažujúci ľudia.

  zjavné je asi všetkým, že utópia kapitalizmu anglosaského typu sa skončila. neoliberálny model, čiže maximálna privatizácia, deregulácia a okliešťovanie sociálnej podpory na úkor solidarity, skrachoval. dokonca aj najvyspelejšie ekonomické systémy krachujú a musia robiť veľké reformy. viď USA. nestabilita však rodí populistov všetkých druhov. čo s tým? dúfam celkom prosto, že po turbulenciách napokon všetko dobre dopadne :)

 9. Zovšadiaľ je počuť, že nie je žiadna alternatíva k súčasnému liberálnému kapitalizmu, okrem teda nejakej diktatúry či už komunistickej alebo fašistickej. To nie je pravda, je množstvo čiastočných alebo celých konceptov, ídei,systémov,množstvo kníh, internetových zdrojov ale aj praktických príkladov ako sa dá vybudovať lepšia spoločnosť. Tieto koncepty majú rôzne mená len námatkovo, ekonomická demokracia, participatívna demokracia, samosprávná demokracia, priama demokracia, lokálne meny, bezúročná ekonomika, prirodzená ekonomika, fair-trade, lokálne meny atď, alebo môj obľúbený model sociálnej trojčlennosti stačí dať do googlu a bude chrliť tisícky materiálov. Len s tymito myšlienkami zámerne nie sú bežní ľudia oboznamovaní, ani v školách ani v médiach. Svojho času som napísal o tom malú knižku “Zodpovedná spoločnosť” (sa tušim ešte predáva v Artfore) ako takého sprievodcu alternatívnymi modelmi pre Slovákov a mal som dobrú odozvu od všetkých možných ľudí aj ekonómov, akademikov, že práve niečo také tu chýbalo. Takže problém je, že je alternatíva, ale vyžaduje si byť informovaný.

 10. Ad David Sulik, som velmi rad ze aj toto tu odznelo. A to ma naplna nadejou, ze vecisa mozu vyvijat aj k lepsiemu. Scenarov moznych rieseni je vela, no mnohe su experimentami. V architekture, urbanizme aj dizajne takychto rieseni existuje neurekom, no aj v sucasnom 21.storoci su vnimane utopisticky. Vzdy je to len o tom, ze sa musi najst niekto odvazny, kto to vyskusa. A ked to vyjde, stane sa z neho hrdina. Prenesne je to nieco podobne, ako ked architektonicky atelier GutGut spravil v Rimavskej Sobote konverziu stareho panelaku na super zaujimavy moderny obytny dom. Zrazu sa ozyvaju pochvalne hlasy zo vsetkych stran, aj zo zahranicia, a nepotrva to mozno dlho kym ich dalsi ludia budu nasledovat. No na to aby sa nieco zmenilo, bolo treba investovat vela energie do presvedcenia prvych par statocnych.

  A rovnako si myslim, ze je to aj so spolocenskymi zmenami. Existuje mnozstvo modelov a scenarov, ktore mozu fungovat lepsie ako dnesny model, bez extremnych rieseni a bez extremneho dopadu na nas zivotny styl. Tak ako sa Islandsky parlament a vlada rozhodla ist do experimentu, pri vytvarani novej ustavy spolocne s nahodne vybranymi obcanmi. Takych experimentov moze byt nespocet. Riesenia existuju. No nemozeme cakat, ze ich budu presadzovat ti, ktorym vyhovuje dnesny system. A tieto riesenia urcite nedostanu priestor ani v mediach, ktore ziju z dnesneho systemu.

  Vidim, ze ludia su aktivni a maju zaujem na zmene kolabujuceho systemu. Takych ludi je viac a ked tito ludia jasnejsie sformuluju mozne riesenia, verim ze si ziskaju sympatizantov a za pomoci velmi tazkej prace, sa im podari krok za krokom menit veci k lepsiemu. Knizku “Zodpovedna Spolocnost” by som si velmi rad precital, pretoze je to tema o ktoru sa opiera mnozstvo diskusii o architekture a buducom vyvoji, ktore s kamaratmi vedieme.

  Podstatne je mat viziu, ostatne je podla mna len otazkou casu a mnozstva vykonanej prace.

 11. Vyhnali sme a vyhaname Boha zo spolocnosti, zo skol, z rodin, zo seba, zijeme tu a teraz len pre seba, nemame Boha nad sebou, nuz sme sa zvlcili. Toto je dan za demontaz moralnych principov, za zburanie hierarchie hodnot. Bude este horsie.

 12. s tými dvadsať ročnými vašimi drístami sme sa dostali tam kde sme chceli. Chýbajú činy. Ten prvý krok je jeden účet pre celú rodinu. Ale nejdem tu radšej nič písať. Choďte do práce s ohnutým chrbátom a na ceste z práce sa zastavte na pivo , pol deci a domov.

 13. “svet sa stal sakramentsky zložitým, neprehľadným a falošným” – svet sa stal, alebo svet je zložitý a falošný? Kedy sa stal falošným? V roku 2003? 1989? Alebo taký bol už od druhej svetovej?
  Pýtam sa preto, lebo takýto spôsob popisovania (svet sa stáva horším) navodzuje dojem, že niekedy za života našej generácie bol svet lepší a už sa len zhoršuje. A to si nemyslím. Keď sme boli mladší, tak sme boli šťastnejší, ale to nesúvisí so svetom, ale s vekom. Toto sa opakuje sa to v každej generácii (“keď my sme boli mladí, tak takéto sa nerobilo ..”).
  “a v tom sme európsky fenomén krytia mocných.” nie sme. Stačí sa pozrieť na juh Európy, alebo rovno do Talianska, kde si s mafiánmi prepojenými na politiku nevedia dať rady vyše sto rokov. Stačí si spomenúť na Berlusconiho.

 14. tak tak, toto bol moment clanku ktory sa mi zdal zly, ale inak velmi fajn formulovane a plus minus suhlasim

 15. Nooo, je nás veľa, ktorí zdieľajú podobný či rovnaký názor. Čož je normálne. Ale čo tak ponúknuť po vymenovaní všetkých nuatín aj to, ako ďalej. Či?

 16. Presne toto je priklad komentara, ktory do diskusie nic neprispieva, dokonca este nabada k typickemu slovenskemu bedakaniu a vecnemu pesimizmu a la:
  oj, ta aj horcicou som sa pokydal …

  Pan Hvorecky, vase uvazovanie prosim nesirte dalej.
  Zit tu a teraz je velmi prinosne, skuste to niekedy.

 17. .. a mne sa zda, ze prave preto sa tie veci deju, ze sme naozaj opustili zakon v srdciach, ktori ma viest nase zivoty. Nech uz sa to napise akoukolvek recou. Preto tento prispevok, nech sa zda aj nezrozumitelny, mne pride k veci. A bedakanie tam nepocujem.

 18. Ahoj
  Výstižný článok, aj keď ja verím, že protesty verejnosti — vyjsť do ulíc (mierumilovne) — sú zmysluplné a plnia viacero účelov. Práve na Slovensku sa verejnosť ešte len učí, že môže vyjadriť svoj názor aj prostredníctvom protestov a že jej hlas má váhu (komunizmus sa ako oficiálny vládny systém zrútil v priebehu dní, ale mentalita ľudí sa mení pomalšie, zvlášť keď ich viac ako sloboda trápi chudoba). Ľudia silu vlastnej emancipácie musia najprv pochopiť sami o potom ju ukázať pánom politikom a takto ich motivovať vyhýbať sa korupcii. “Pravda a láska musia zvíťaziť…”

 19. Spravny postoj a navod …ako ist dalej, ale urcite nie s tymi trvalo infikovanymi, ktori sancu pomoct Slovensku zmenili na pomoct sebe.Dokial sa zodpovednost za rozhodovanie podstatnych ci dolezitych veci/nemyslim tym volby/neprevedie aj na obycajnych ludi, zabehnuty system tazko zmenime.Som presvedceny, ze obcasne referendum a slobodne vyjadrenie nazoru v nom by nenapachalo tolko skody, ako sucasny system…

 20. Mišo, keď ma upozornili na tento článok, tak som sa musel niekoľkokrát pozrieť, či si pod ním podpísaný naozaj Ty. Overovať si veci predtým, než o niekom niečo napíšem, je rutinou každého seriózneho publicistu. Držím pred sebou časopis Šarm č. 42 z 11. októbra 2011 a na stranách 44 – 45 si ešte raz veľmi pozorne a niekoľkokrát čítam rozhovor so mnou pod názvom “Čaká nás úpadok civilizácie”. Nech to čítam spredu dozadu a odzadu dopredu, nech tam hľadám významy medzi riadkami, nikde som nenarazil na vetu, ktorá by aspoň vzdialene zodpovedala tomu, čo o mne píšeš Ty. Každý, kto pozná moje názory na zbrane, vojny a veci s tým súvisiace, každý, kto pozná môj štýl vyjadrovania, každý, kto pristupuje k informáciám, ktoré sa mu dostanú do uší s kritickou racionalitou, musel minimálne spozornieť. A Ty, ktorý ma poznáš dosť dobre na to, aby si o takej falošnej zvesti mohol zapochybovať, Ty, ktorý máš na mňa kontakt, aby si si mohol veci overiť, Ty, ktorý sa chvastáš tým, že nečítaš bulvár, z neho preberieš prvú klebetu, ktorú začuješ. Takže ešte raz, ak by to nebolo z predchádzajúcich slov jasné: na internete vraj kolujú všelijaké falošné varianty toho interview, lebo ten rozhovor bol veľmi populárny, ale jediná pravá verzia je tá, ktorú nájdeš v tlačenej podobe. Na internete vôbec o mne kolujú všelijaké bludy, ale keď ma nejaký tupec s IQ izbovej teploty označí za sionistu s arabskými koreňmi, mávnem nad tým rukou. Keď o mne šíri nezmysly Michal Hvorecký, tak skôr, ako by som ho presunul do inej kategórie, ho musím vyzvať, aby mi našiel tú pasáž V SKUTOČNOM ZVEREJNENOM ROZHOVORE, kde hlásam, aby sa ľudia ozbrojovali. Ak ju nájdeš, máš u mňa fľašu koňaku. V opačnom prípade od Teba očakávam ospravedlnenie.

 21. ahoj Edo, je mi ľúto, ak som ťa nahneval, rozhodne to nebol môj úmysel. ja som vychádzal z rozhovoru v Šarme č. 42 z 11. októbra 2011, strany 44 – 45. mňa to vtedy veľmi prekvapilo, pretože sa mi to vôbec nehodí do profilu teba ako človeka, ktorého dobre poznám z textov a trocha aj osobne. ale bral som to vtedy ako istú myšlienkovú provokáciu, s ktorou nesúhlasím. podobne ako názor Jozefa Kariku na prvý Gorila Protest.

  citujem z rozhovoru. dá sa čítať aj tu: http://filez.pressdesign.sk/results.pdf

  Otázka: Čo môžete odporučiť ľuďom, aby z tohto, čo sa má podľa vás
  stať, vyšli s čo najmenšou ujmou na duševnom zdraví?

  Odpoveď: Nech sa čo najskôr zbavia všetkých dlžôb. Nech si kúpia pozemky a nech si zoženú zbraň na ochranu svojej rodiny. Nech sa snažia vybudovať si niečo, čo im pomôže byť čo najväčšmi sebestačnými. Nič iné nie je vzhľadom na to, čo nás podľa mňa čaká, dôležitejšie.

  (Edo, ak je to celé nejaký bizarný hoax, daj mi vedieť, vôbec som to nemyslel voči tebe ani Karikovi zle, bral som to ako polemiku. téma násilia bude podľa mňa v súvislosti s Gorila protestmi silno rezonovať)

 22. Mišo, ešte raz: toto nie je pravý rozhovor pre Šarm, nie je to ani web Šarmu, tá otázka a odpoveď znie v skutočnosti takto:

  “- Čo by ste odporučili ľuďom, aby sa z toho, čo sa má podľa vás stať, vyšli s čo najmenšou ujmou na zdraví?

  – Nech sa čo najviac zbavia všetkých dlžôb. Určite by som si v tomto čase nebral nijakú hypotéku, zbytočnou záťažou sa čoskoro stanú niektoré druhy poistiek, ktoré prestanú byť vyplácané. Nech nezabúdajú, že všetko sa im môže zrútiť ako domček z karát, že veľa ľudí bude bez práce a že budú potrebovať každé euro. Byť čo najväčšmi sebestačným je v tomto čase najväčšia devíza.”

  Takže, ja len žasnem…

 23. Akokolvek sa vyjadrujeme, neubranime sa istemu pesimizmu, ci uz to vidime ako prepad hodnot alebo prepad istot. Dostali sme sa – a to nielen u nas na Slovensku – do situacie, ktora si vyzaduje nove riesenia a pristupy. iste ich vsak nevidim v lavicovych rieseniach a uz vobec nie v tychto extremistickych polohach, do ktorych sa podla mna vyvija “protestne hnutie” vyprovokovane Gorilou. Nebyt bliziacich sa volieb, nic mimoriadne by sa nedialo, media by si pisali, ludia frflali… ale teraz niekomu velmi vyhovuje vyhanat ludi do ulic a tvarit sa na novy November. Zial, tie stranicky, co v poslednom case povznikali, mozu sice mat dobre umysly, ale nemaju riesenia, nanajvys pseudoriesenia.
  Gorila je z tohto pohladu epizodou, prisla SaSanka, mozno pride KaDeHanka a ine -anky. Vsetko to treba vysetrit a vyvodit dosledky, ale nie je to dovod na radikalizovanie a lavicovy populizmus, lebo tak ako sme si slobodu vybudovali, mozeme o nu aj prist. Na namestiach neplatia argumenty ani dokazy, len psychoza.
  Z moralnej a ekonomickej krizy vedu ine vychodiska- potrebuje ich Slovensko i svet.

 24. Počúvajte drahí,
  kradlo sa vždy ale hlavne cez politiku čo je najvyššia forma kriminality a takmer trestne nepostihnuľná (Gorila a iné zvierence…).
  Najlepšie je mladému, bohatému a zdravému, ak tam nepatríš tak budeš ryť držkou zem až do smrti.

 25. Prečítal som si článok aj súvisiacu diskusiu – podnetov je toľko, že ani neviem, kde začať.
  ::
  Zaujíma nás životná úroveň: kvalita potravín, školstva, zdravotnej starostlivosti, výška platov, úrokové sadzby, ceny, možnosti úverov a podobne – to všetko je pekné, ale zabúdame pritom na to podstatné, zaujímať sa o ZMYSEL nášho (ľudského) života.
  ::
  Áno, máme slobodu, no nemáme spravodlivosť. Prečo? Pretože nemáme primeraný pocit zodpovednosti. Pojmy ako mravnosť, česť, morálka, sebaobetovanie, ale aj hriech sme, obrazne povedané, hodili do koša aj s tým, čo vyjadrujú… a zostal nám bezútešný materializmus.
  ::
  Kardinál Korec vo svojej pozoruhodnej knihe s názvom Človek, tvor náhodný? píše: “Boh bol a je posledným a najhlbším garantom dôstojnosti každej ľudskej osoby.” Tak veru, falošným spasiteľom sa v našej časti sveta podarilo presvedčiť tuším väčšinu ľudí, že odvrhnutím Boha sa stanú šťastnými a slobodnými, ale stal sa opak…
  ::
  Vraví sa, že ryba smrdí od hlavy, no v našom prípade (nielen slovenskom, ale celoeurópskom) smrdí už tuším celé telo, celý spoločenský organizmus. Práve dnes som čítal o prípade istého bývalého poslanca parlamentu, ktorý po skončení svojho volebného obdobia už nebol opätovne zvolený (asi sa nenaučil vyť s vlkmi) a vrátil sa na svoje bývalé pracovisko, medzi obyčajných ľudí, kde sa živil ako robotník. A reakcie okolia? Dočkal sa od mnohých výsmechu za to, že sa nevedel zabezpečiť a uchytiť “hore”. Svedčí to narušenej morálke v spoločnosti ako takej. Ako potom môžeme očakávať, že politici budú lepší?!
  ::
  Východisko? To, čo teraz napíšem, sa asi bude zdať mnohým čudné či dokonca fanatické, ale musím popravde: Jediným riešením je návrat ku kresťanským koreňom, návrat k morálke, návrat k Desatoru, teda vnútorné obrátenie, duchovné znovuzrodenie.
  Európa bude alebo kresťanská, alebo nebude vôbec!

 26. asi mi nieco uniklo, pises: “Mal by som veľkú chuť ísť na druhý Protest Gorila, ale priznám sa, hlboké pochybnosti ma asi prinútia ostať doma.” ale zaroven: “Takže protestujme, naplno a vášnivo, ale kriticky a s otvorenou mysľou. Nebolo by nič smutnejšie, než keby nasratosť ďalšej generácie opäť bleskovo ukradli marketingoví pracovníci a mediálne prostitútky. V tomto priestore sa oveľa viac protestov zneužilo, ako vyhralo – to sa oplatí zapamätať.”

  cize co? budes naplno, vasnivo ale kriticky a s otvorenou myslou sediet doma?

 27. strasnee reakcie, smutne riesenia a bezcenne otazky….
  Asi prisiel cas pozriet sa pravde do oci, spolocnost nie je, jej fikcia nas nadalej zaslepuje.
  Od utleho veku nam vstepuju ze treba ist druhemu po krku a potom chcu aby sme spolupracovali, ale len v ramci ekonomickych ziskov
  Vid nemoznost organizacie zmysluplnych, zmeny prinasajucich ludovych protestov na celoplosnej urovni – Slovensko,…… nikomu sa nechce, stali sme sa frflavymi stazovacmi, celosvetovymi. Vyburime sa za mikrofonom, na nete, pri pive, a ved niekto uz strajkovat pojde

  Globalizacia plodi neuveritelne jednorazovy produkt,
  najsmutnesie je asi to ze uz miznu aj posledne ostrovy a utociska

  Uz sa mi nechce ani plakat
  Kludne si prosim Vas setrite zbrane, dalsie vyvrcholenie tohto sna o nejakej zrozumitelnej organizacii ludstva co nevidiet opat praskne, ako nervy a bude tiect krv
  Bohuzial bez nicenia nie je moznost na znovuzrodenie
  Dost bolo drzania sa starych zabehanych kolaji, zmena je neudrzatelne blizko ale neverim ze bude radostna, tak ako uz pozname z historie.

  Rady ako setrite si eura lebo sa Vam este kazde euro zide, prosim Vas, nedajte sa vysmiat.
  Po tychto papierikoch pridu ine, tlaciarne budu stacit, ci este zostane niekto kto bude mat zaujem je otazne
  Kde konci osial vykupovania sa z prihluplo naaranzovanych zivotov, bezduchych aktivit,
  Stale sa snazime verit v nejake perpetum mobile ekonomiky, kapitalizmu, fair trade, a neviem co este
  Poprosim o jeden priklad konstatneho rastu a blahobytu, ani esmir to este nedokazal, aj ten sa nakoniec zruti,

  Nabozenstvo ktore tu ludia spominali je uz mrtve, tolko prazdnych divadielok sa uz s nim hralo ze uz je bezpredmetne v ramci zachovania ludskosti, ludia mu davno prestali verit, tak ako teraz triezveju z penazneho mamonu

  Nakoniec vsak musim priznat ze sa tesim na dalsi skok do neznama , na to nove, ine, dufam ze Vas tam uvidim

 28. Jednou z moznosti je vytvorenie silnych komunit, ktore su sebestacnejsie a kde su zodpovednost aj statky zdielane a rovnostarsky delene. A taketo komunity je mozne vytvorit prostrednictvom technologie, ktoru momentalne mame k dispozicii.

  Ale taketo komunity je tazko vytvorit, ked kazdy myslime iba na svoje vlastne rodiny, ako sa ozbrojit a byt sebestacny. Aj ked budete mat zbrane, tak pridu ini, ktori budu mat zbrane tiez a pravdepodobne lepsie. Sme tu a teraz, takze cokolvek sa stane budeme musiet na to reagovat, ale dolezite je v tomto momente zostat clovekom a nie sa stat vlkom. To co tu predpoveda Eduard Chmelar bolo uz povedane tisickrat pred nim, takze nehrajme sa na jasnovidcov. Takym prikladom je napriklad film Michaela Haneke ‘Cas Vlka’.

  Nikto z nas nemoze zmenit nic iba sameho seba. Tak zacnime od seba, podelme sa o to malo co mame, budme ohladuplnejsi, zdielajme. Co sa tyka podnikatelov a bankarov – maju iba peniaze. Pre tie sme ochotni dusu zapredat?

  Ak prestanete respektovat svet penazi, prave ti co ich maju vela, budu zruinovani, ak my za ne prestaneme byt otrokmi. A co potom tito multimilionari? Vedia si nieco vyrobit, dokazu nieco ine ako nakupovat? Nebudu to prave oni, ktori nepreziju, ak prestaneme verit v moc penazi, ekonomicke teorie vzdy vyfabrikovane v prospech tych, ktorym sluzia, tisic krat prepisanu historiu, podla potreby elity?

  A hlavne musime prestat verit v narody a rasy a mensiny, lebo vsetci sme ludia. Ked sa elity boja nepokojov vyhlasia vojnu, kde sa zblbnuti otroci na zaklade umelych kategorii ako rasa, narodnost, navzajom vyhubia. Takze zabudnime na hrdost Slovenskeho naroda a bojujme za skutocne hodnoty, ako su spravodlivost, sloboda, rovnost, bratstvo pre vsetkych, nie len pre bielych alebo Slovakov, ale aj pre Romov. Nic hlupejsie ako obvinovat tych co nemaju nic a su slabsi od nas, ze kradnu. Neukradol by si ked hladujes? Slabych zlodejov chceme vyhubit a na silnych si netrufame. Takze Pentaci si mozu slobodne odfukovat, zatial co mi nahaname cigana, lebo ukradol sliepku.

 29. dobry clanok, nejak nerozumiem tym komentarom niekedy… to je skutocne tak dolezite chytat sa za slovicka, rozmyslat ci USA je ekonomicky najvyspelejsie alebo nie a podobne? nejde tu vlastne o to,ze kazdy priemerne zijuci clovek sa dostava do podobnej situacie rozcarovania zo sveta, v ktorom zijeme a nezalezi,ci zijeme na slovensku, anglii ci amerike, kde udajne zijeme v uzasnych vyspelych demokratickych systemoch? nie sme na tomto ci inom blogu prave preto,ze sa nam zda nespravne a nespravodlive zit vo svete riadenom iba peniazmi a klamom? Ale my,co sme na tej istej lodi sa budeme donekonecna dohadovat nad nezmyslami,
  pritom jedine co je podstatne je, ze chceme zit vo svete
  ktory ma ine hodnoty nez tie ktore su uznavane teraz. Ale k tomu nam nepomozu zbrane na ochranu majetku…to je skutocne smiesne…ak bude tento svet zbaveny klamstva a penazi a budeme si vazit dobro ,ohladuplnost a cestnost…
  vtedy bude kazdy mat strechu nad hlavou a jedlo na tanieri a nebude treba mysliet na to ako si to chranit pred susedom. Problem je ten,ze clovek co ma iba chleba bude vzdy zavidiet tomu co ma chleba s maslom :)

  vo svete

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s