Desaťročie. Anketa

Odpovedal som v ankete SME  o období rokov 2000 až 2009.

1. Ako by ste charakterizovali končiace sa prvé desaťročie 21. storočia?

Počas prvej dekády začal mať internet zmysel. Audio, video, sociálne siete, to všetko, na čo sme čakali od prvého modemu, sa konečne stalo skutočnosťou. Zmenilo sa tým všetko, od veľkej politiky, cez reklamu až po spôsob, ako sa rozprávame so svojimi najbližšími. A svet sa dokonale rozdrobil.

Aj obskúrna alternatívna kapela môže získať tisícky globálnych priaznivcov bez toho, aby sa čo len raz ukázala v televízii.

Blogmi sa svet veľmi zdemokratizoval a mnohé staré pravidlá prestali platiť. Na druhej strane sa ukázalo, že zápecníctvo a ťapákovčina bude prekvitať, aj keď bude už každá dedinka na Twitteri referovať o práve narodenej ovci v maštali. Svet sa zmenil radikálne, ale ľudia takmer vôbec.

2. Čo očakávate od desaťročia, ktoré príde?

Na Slovensku sa v politike najviac obávam toho, že nové desaťročie začneme veľkou koalíciou ľavice a pravice, čo bude cesta do pekla, respektíve do typického európskeho nudného stredu, čiže do bezbrehého populizmu bez názoru a odvahy. Som presvedčený, že naša krajina zostane ešte veľmi dlho hlboko rozpoltená, a dokonca že sa ten rozdiel bude naďalej zväčšovať – materiálne, ideologicky, populačne…

Teším sa na novú literatúru, v ktorej túžobne očakávam výraznejšiu zmenu, pretože v našom písaní to väčšinou vyzerá, akoby stále trvali osemdesiate roky minulého storočia.

K slovu sa už dostane nová generácia autorov, ktorí vyrástli iba na webe a určite prinesú inú estetiku. Na mňa a mojich rovesníkov budú pozerať neveriacky a so zbožnou úctou, pretože sme ešte na vlastných bruškách prstov zažili Sinclair ZX Spectrum a Atari, čiže produkty, ktorú už pre nich predstavujú bájnu minulosť. Radujme sa a pripravme sa na budúcnosť!:)

Prečítajte si aj rozhovor o živote v Bratislave.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s