Formulár vyznania viery

V médiach sa objavil bizarný spor medzi slovenskými kňazmi. V centre roztržky je dotazník, ktorý štyria farári rozposlali kolegom. Rozhodol som sa, že ho vyplním.

1) Veríš, že za nás, a teda aj za teba a za tvoje hriechy, Pán Ježiš Kristus zomrel na kríži a na tretí deň vstal z mŕtvych, a to reálne a historicky?

Keby len to, ja verím aj v oveľa surreálnejšie a nehistorickejšie veci!

2) Veríš, že v nikom inom niet spásy, len v Ježišovi Kristovi?

Trochu pochybujem, že jeden človek dokáže sám spasiť celé hriešne ľudstvo, ale úprimne mu pri tej brutálnej makačke držím palce.

3) Považuješ homosexuálnu aktivitu za ohavnosť a smrteľný hriech?

Deep throat určite!:) Som hetero, ale keby to bol naozaj smrteľný hriech, ako tvrdíte, viaceré moje kamarátky lezby a kamoši geji by už dávno zomreli, pretože homosexuálnu aktivitu pravidelne a radi vykonávajú a naďalej sa tešia dobrému zdraviu. Napríklad naše divadelné dosky by bez nich zostali poloprázdne. Sexuálny život iných ľudí mi je ukradnutý a mal by byť, hádam, aj vám. Skôr mi je ľúto, že títo ľudia musia na Slovensku svoju identitu naďalej tajiť, pretože by mali problémy. Jednotlivcom, ktorí sa neskrývajú, ako napríklad drahý kamarát a veľký slovenský herec Rišo Stanke, strúham poklonu. „V seminároch i medzi kňazmi stále vzrastá počet homosexuálov!” píšete – to ste zistili až 2010 rokov po Kristovej smrti?

4) Odriekaš sa historicko-kritickej teológie (HKT) a ducha, ktorý je za ňou?

Ako sa dá „odriecť ducha“? Mám ho niečím vyduriť – napríklad vúdú? Tým sa dopustím hriechu podľa nasledujúceho bodu.

5) Odriekaš sa ducha synkretizmu s pohanstvom, ducha relativizmu a falošnej interpretácie Nostra aetate i tzv. ducha Assisi?

Prisahám, že ducha Svätého Františka z Assisi som v živote nevidel, v Bratislave ani inde. Na stredovekej estetike som o ňom veľa čítal a jeho bohémska mladosť na mňa urobila hlboký dojem. Takú výdrž na žúroch som nikdy nemal. No vždy som radšej študoval Danteho.

6) Odriekaš sa satana a démonov, predovšetkým tých, ktorí dnes pôsobia skrze rôzne skryté formy mágie a veštenia (homeopatia, akupunktúra, hypnóza, veštenie kyvadlom, prútikom) a tiež skrze ducha New Age?

V živote som nebol u veštice ani v hypnóze. Keď vidím v televízii rôzne tie Lívie, Giny a Magic Terezy s Atari-grafikou, okamžite prepínam. Homeopatické lieky na mňa nezaberajú. Kyvadlo nevlastním a prútikom prikurujem iba na chalupe. New Age nemám bohvieako rád, nepáčia sa mi batikované tričká, počítačové obrázky Budhov a cédečká s pseudo ambientnými syntezátorovými slaďákmi. Timothyho Learyho som nedočítal.

7) Odriekaš sa ducha, ktorý pôsobí skrze slobodomurárov, skrze Rotary alebo Lions klub?

Slobodomurárov som stretol iba v mnohých dobrodružných knihách a v jednej opere. Vlastne jedného aj osobne, aj do mňa trocha jehovisticky hustil, ale ktovieaký dojem na mňa neurobil. Z klubov chodievam len do Účka, takže v tomto som úplne nevinný. Chystám sa aj do nového Nu Spiritu, ale Rotary a Lionsu sa vyhýbam, tam zrejme hrávajú dancefloor. Čítal som, že tento dotazník sa vyplňuje aj preto, lebo kresťanská mládež bola „zamorená heavy-metalom“, takže čestne prehlasujem, že som vždy bol depešák.

Na obrázkoch sú detaily zo Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne od Michelangela Buonarrotiho, ktorý by neprešiel bodom tri.

One thought on “Formulár vyznania viery

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s