Irena

Dnes mi v Aspekte pani Irena Brežná navrhla tykanie. Nečakal som to a veľmi som sa potešil, pretože túto dámu už roky obdivujem.

Možno to bude pre niektoré čitateľky prekvapenie, ale najslávnejšia slovenská spisovateľka sa nevolá Táňa Keleová-Vasilková, ale Irena Brežná. Pochádza zo Slovenska, no väčšinu života prežila vo Švajčiarsku, býva v Bazileji a hlavne v nemeckom jazykovom prostredí sa teší zaslúženej sláve a uznaniu. Najvyšší čas spoznať ju aj v bývalej domovine!

V skvelom románe Na slepačích krídlach spomína autorka na osamelé detstvo v Trenčíne, pretože jej mamu nespravodlivo zavreli do väzenia. Spisovateľkine spomienky však nie sú sentimentálnym rojčením, ale obdivuhodným poetickým návratom do obdobia, ktoré trvalo poznačilo jej život. Silný čitateľský zážitok je zaručený. Do slovenčiny knižku vynikajúco preložila Jana Cviková a v peknom paperbacku ju vydal Aspekt.

Pozornosť si zaslúži aj knižka literárnych reportáží Tekutý fetiš. V nej sa čitateľ vypraví na nezabudnuteľné cesty krížom-krážom po svete, od východného Slovenska cez Afriku až po Čečensko. V knižke som našiel aj tieto svoje obľúbené vety: “Paríž je v podstate pre mňa ako Bratislava. Som tu doma a som tu cudzia. Niečo viem a niečo neviem. Správam sa všade rovnako, lebo nezávisím od miesta. Iba mením reči.”

Rád a pravidelne čítam aj jej eseje. Práve ona v brilantnom texte odhalila falšovanie akademickej kariéry aj nezákonné poberanie invalidného dôchodku “profesora” Jozefa Rydla zo SNS, ktorý napriek dôkazom naďalej pracuje ako poslanec! Prečítajte si článok Žijeme vo svete, ktorý potrebuje lož.

Budem si na novú situáciu chvíľu zvykať, pretože nie som zvyknutý tykať si so svojimi obľúbenými spisovateľkami. Ďakujem ti a teším sa na ďalšie stretnutia a tvoje knihy, milá Irena!:)

www.brezna.ch

Reklamy