Koniec leta v Kežmarku

Títo mladí ľudia na týždeň oživili námestie v Kežmarku kultúrou. Vľavo je Paľo Kulanga, ktorý organizuje netradičné cesty po Spiši a do Vysokých Tatier.

Začal s tým, keď zistil, že Kežmarčania nepoznajú región a vyhovárajú sa, že výlety sú pre nich drahé, hoci autobus odtiaľto do Tatier stojí jedno euro…

Mnohí Slováci vôbec nepoznajú svoju krajinu, často ani najbližšie okolie, a v živote neboli na náprotivnom kopci alebo nevedia, ako sa volá hrad za mestom. Načo? Veď to minule ukazovali v televízii…

Obrázok

Ďalší sú architekti Onaona, ktorí navrhli jednoduché pódium a hľadisko z prepraviek.

Čítal som, bol tam výborný zvuk a napriek zime prišlo dosť ľudí. Po pol hodine ma už riadne oziabalo a vtedy mi priniesli slivovicu. Bežne slivku nepijem, ale táto mi padla tak dobre, ako hádam ešte nijaká v živote. Ešte teraz cítim lahodnú chuť na jazyku a príjemné zimomriavky, ktoré ma zohriali.

V strede stojí Miška Bednárová, ktorá má módnu značku Puojd. Život nezávislej dizajnérky a návrhárky na Slovensku je oveľa ťažší, než by sa podľa pekných fotiek kolekcií mohlo zdať. Hoci je zavalená prácou a bojom o prežitie (ako veľa kreatívnych ľudí u nás), urobila niečo pre svoje rodné mesto. Bez nároku na honorár, ako my všetci, ktorí sme do toho šli.

Naľavo od Mišky je Boris Švirloch, ktorý v Kežmarku vedie kvalitný filmový klub.

Ešte zmienim nový hotel Hviezdoslav. Viem, že sa stále nadáva na slovenské služby, ale toto je ďalšia cenná výnimka. Pani majiteľka je vášnivá čitateľka a ochotne podporila festival Piknikk tým, že ma ubytovala zdarma.

Chutne tu varia, čaje pripravujú aj z vlastných záhradných byliniek, zákazník je pán a dole majú hodnotnú knižnicu. Takéto podnikateľky si zaslúžia podporu. Vyskúšajte, keď pôjdete do Tatier, ktoré vidno z okna.

Aj kvôli svojmu fatrovi mám pre Spiš slabosť. Určite viete, že Kežmarok bol jedným z najkrajších slovenských nemeckých miest. V čase národného obrodenia to bolo jedno z centier našej inteligencie.

Dnes by sa znova zišli spišskí Nemci aj národné obrodenie, ale aspoň Kežmarok tu stále je, hoci už len ako sen. Ďakujem za mimoriadny deň!

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s