Nech v nás žije domovina!

Ak niekomu chýba inšpirácia, tak odporúčam sledovať, ako sa politici zaoberajú umením. Podľa poslanca Dušana Jarjabka by mali speváci, hudobníci na dychové nástroje a tanečníci dostávať mesačný štátny príspevok. Samozrejme, iba ak pôsobili v inštitúciach zriadených Ministerstvom kultúry.

Ostatní tvorcovia, takpovediac „nezriadení“, nevykonávajú „extrémne náročné povolania, vyžadujúce okrem talentu a príslušného odborného vzdelania i dokonalý zdravotný stav.“

Poslanec nechce, aby osobnosti tanca a spevu odchádzali do iných povolaní alebo do zahraničia. O výtvarníkoch, literátoch, prekladateľoch či filmároch sa nezmienil, hoci tieto umelecké sféry zažívajú nemenej prudký úbytok talentov. Čuduje sa niekto?

V slovenských mestách mi po dvoch vystúpeniach v jeden deň organizátori skľúčene oznámia, že mi môžu preplatiť skoro celé cestovné. Keď sa ma študenti pýtajú, aké to je venovať sa výlučne literatúre, odporúčam im prečítať si Kafkovho Umelca hladovky.

dusan jarjabek

Jarjabek nechtiac priznal, že umelci „nemajú dôstojný život“. Popri hladových dolinách by sa mohlo hovoriť o hladových ateliéroch, galériach či neštátnych divadlách. Ak chudoba naozaj cti netratí, tešme sa na generáciu mimoriadne čestných tvorcov.

A česť – tá patrí aj výnimkám. Jeden z najspokojnejších umelcov krajiny je bezpochy štátny tajomník ministerstva vnútra Vladimír Čečot. Pardon, profesor Čečot (SNS).

O tomto absolventovi vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti v minulosti parlament rozhodol, že nemá vzdelanie na ústavného sudcu. Prezident ho vymenoval za profesora v odbore „bezpečnostné služby“, ktorý sa v jeho životopise zmenil na „trestné právo“.

Má zhruba päť zamestnaní na plný úväzok, no určite ich zvláda. Od privatizácie kúpeľov Sliač, kde pôsobil ako právny zástupca, o jeho šikovnosti a charaktere nepochybuje nikto.

cecot-vladimir

Teraz mieni pre štát získať späť kultúrne dedičstvo z Maďarska, pretože bez neho sa „ťažko vedecky skúma história Slovenska“.  Asi by rád vzdelával vedenie vlastnej strany, ktoré netuší, akú úlohu zohrali v dejinách napríklad Hlinkove gardy.

Čečot chce pre svoj zámer využiť tzv. inštitút dobrých mravov, ktoré sú mu odjakživa vlastné. Preukázal ich poľovačkami aj na takých krásnych miestach v našich horách, kde to zákon zakazuje. Jeho bývalá manželka bola viackrát hospitalizovaná po bitkách a týraní. Raz o nej verejne povedal, že ju ktosi „osral“.

Tento kultúrny muž je kandidátom do Európskeho parlamentu. Naspieval volebnú hymnu, ktorá znie, akoby sa opitý Drupi zrazil s Drišľakom v pochybnom bare na chorvátskej pláži: „K tebe, bože, ruky spínam – nech v nás žije domovina!“

Obal vyzerá ako zalomený v roku 1993 v Coreli. Estéti zvlášť ocenia orla, ktorý pristál na O, citlivú typografiu a originálne logo nahrávacej spoločnosti. Pozornosť si zaslúžia aj noty, ktoré sa rozmazane rinú popri fujare. Predpokladám, že grafický dizajnér takisto vyštudoval vysokú policajnú.

Ján Slota cédečko pokrstil „čečotovicou“ a vyjadril presvedčenie, že „pesničkou oslovíme široké masy slovenského národa.“ Najsmutnejšie je, že má zrejme pravdu.

domovina-cd

Prečítajte si aj: Kam ideš, Ježiš? Do Prešova, bude fanta!

4 thoughts on “Nech v nás žije domovina!

 1. Bohuzial masy oslovia, to je na 100 percent, a je to smutne. Ze mame takych ludi na takych miestach je tiez smutne. Sme mlady narod, velmi mlady.
  Neostava nic ine, len ze musi prist generacia umelcov, literatov, atd atd ktory sa “obetuju” a vstupia do politiky v mene zmeny. Inak to nevidim.

 2. ale takú generáciu sme už tesne po revolúcii mali:-) len si potom zavolala na pomoc istého Vladimíra M….

 3. toto je ten prejav evolučných mechanizmov, sily národa?
  robí z menšiny nepočúvajúcich desmod a fica dekadentných nihilistov, o ktorej rozhoduje väčšina primitívnych australopytekov
  byť umelcom s takou veľkou možnosťou a zároveň malým reálnym vplyvom skultúrňovať, motivovať ku kritickému mysleniu, je takmer syzifovská situácia
  je nepríjemné narodiť sa v krajine, kde kultúrno-adaptabilná a percipujúca menšina znamená niekoľko tisíc ľudí, a zároveň v krajine, ktorá nemá takmer žiadnu genézu úcty k intelektu, čím sa aspoň možno čiastkovo líšia rozvinuté krajiny od tej našej
  demokracia na slovensku je zhubným režimom, vedie k mäknutiu šedej kôry; lepšie vhodné usporiadanie nie je v dôsledku morálnej rôznosti alebo nekompatibility jednotlivca pri moci

 4. ahoj kamarat vladimir+ peter pošliťe mi vaše nove cd aj wagon slovakia na rok2009 ak maťe dajte mi vediet aj peter pozdravho a nech pride ža mnou na solinky ked ide do rosiny ja ta mam blisko chatu nech pride na kavu aj ti vladimir čečoť viste mojy kamaraty????

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s