Zjasnená noc

V piatok 30. apríla pôjdem do Slovenskej filharmónie. Po dlhšom čase zaznie Zjasnená noc od Arnolda Schönberga. Hrá Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.

Schönbergovi rodičia prišli do Viedne z Bratislavy. Skladbu roku 1902 vo Viedni premiéroval huslista a skladateľ Franz Schmidt, pôvodne Prešporák, s kvartetom Arnolda Rosého.

Pôvodnú Zjasnenú noc pre sláčikové sexteto (2 husle, 2 violy, 2 violončelá) skladateľ v rokoch 1917 a 1939 transkriboval pre sláčikový orchester. Zhotovil nový kontrabasový part a na viacerých miestach upravil dynamiky, artikulácie a tempo.

Schönberg roku 1950 o svojom diele napísal: “Moja kompozícia sa azda v niečom odlišuje od iných ilustratívnych diel po prvé tým, že je napísaná nie pre orchester, ale komorné obsadenie a po druhé tým, že nesprostredkúva dej či drámu, ale obmedzuje sa na vykresľovanie prírody a vyjadrenie ľudských pocitov… inými slovami, ponúka možnosť vnímať ju ako ‘čistú’ hudbu.”

Vytvoril dvanásťtónový princíp organizácie zvuku, dodekafóniu. Veril, že vývoj hudby smeruje k vyššej zložitosti. O jeho živote a diele nájdete viac na českej Wikipedii. Daniel Chudovský na svojom blogu podrobne rozobral operu Pierrot Lunaire. Prečítajte si v nemčine pôvodnú báseň Verklärte Nacht.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s