Ďakujem, ja nechcem byť chamtivý

Spoznal som sa s jedným tridsiatnikom a dali sme sa do reči, pretože má, podobne ako ja, veľmi rád knihy. Nedávno spolu so súrodencami zdedil byt. Predali ho, rozdelili sa a on zvažoval, čo so sumou, ktorá sa mu nečakane ocitla na konte. Na vlastný nový byt by to zďaleka nestačilo. Banka ho prehovárala na hypotéku, no keď si zrátal, že by nehnuteľnosť po tridsiatich rokoch splácania dvojnásobne preplatil, nemal na zmluvu chuť.

Rozhodol sa splniť si sen, založil vydavateľstvo a publikuje toho roku desať titulov. Vydá knihy, o ktorých je presvedčený, že sú dobré a uvidí, čo ďalej. Sebaironicky sa označil za post-materialistu.

Držím kamošovi palce, aby mu projekt vyšiel a rád ho podporím kúpou výtlačkov. Potešilo ma, že som po dlhom čase stretol človeka, pre ktorého nie sú stredobodom života peniaze. „Buď chamtivý!“ vyzýva ma bilbord novej banky trikrát počas krátkej prechádzky po meste, jeden rovno pred hračkárstvom, zrejme, aby si heslo vštepovali už deti.

Ďakujem, ale ja nechcem byť chamtivý. Aby sme si rozumeli: zarábať peniaze nie je hriech ani hanba a tiež to rád a pravidelne robím. No mám dojem, že sa stráca cit pre mieru.

Žijeme vo svete, kde čoraz menej ľudí vlastní čoraz viac. V USA štvrtina všetkých príjmov patrí jednému percentu najbohatších a ak sa trend nezmení, onedlho dospejeme k podobným číslam u nás. Vzniká paradox, keď prostí občania míňajú veľké požičané peniaze za veci, ktoré nepotrebujú, ale ktorými sa chcú pripodobniť k ľuďom, ktorí si to vôbec nezaslúžia

Minule som sa zoznámil s právničkou, ktorá mi ako jednu z prvých vecí povedala, že mesačne míňa na oblečenie dvetisíc eur. To je podľa mňa choré. Už vidím diskusné fórum: závidí úspešnej žene! Skutočne jej nezávidím, má právo dopriať si čokoľvek, no keď počujem takéto veci, je mi akosi zvláštne a vlastne dosť smutno.

Pod našimi polorozpadnutými panelákmi parkujú limuzíny drahšie ako byty. Starostovia bankrotujúcich slovenských obcí si dávajú platy o jednu nulu vyššie ako občania, ktorých zastupujú. Dobre zarábajúci politici si prideľujú mestské byty s výhovorkami, za ktoré by sa hanbili škôlkári.

Krajine sa už pomerne dlho ekonomicky darí, no naďalej to na nej akosi nevidno. Šíri sa túžba nie poctivo zarábať, ale bleskovo zbohatnúť bez práce a námahy. Je známe, že aj špinavé ruky dostávajú čisté bankovky. No tie peniaze nás stoja príliš mnoho.

4 thoughts on “Ďakujem, ja nechcem byť chamtivý

 1. Peniaze nás sprevádzajú iba týmto svetom.Tak ako zme rástli,každému vštepovali ako to s nimi je.Ale ako pozerám riadne sa to mení.Uź deti v materských škôlkach sa kastujú.Ťažko sa to deťom vysvetľuje.A dokonca ak zarábame hlavou a rukami normálnym spôsobom ani to nestihneme vysvetliť.A červíček nám tak hlodá v hlave.Je dokonca dosť ľahké závidieť známim ,že sú finančne na tom lepšie.Pre kľud svojej duše je asi potrebné povedať ak vieme že si na to poctivo zarobili,že si to zaslúžia.Ťažko sa môžeme dozvedieť či nadobudnuté peniažki niektorých známich ľudí su zarobené poctivým úsilím.Bulvár väčšinov hovorí len o tom kto ,kedy a s kým má potomka.Doslova sa vtom bulvári môžete brodiť a hľadať desať spravodlivých.Môj osobný názor je taký,že
  tam informácie nenájdem.A tak môžem hodnoťiť len to čo poznám.Skrátka ak niekto trúbi do sveta okázalo,že žije v dvojizbovom byte a pritom míňa plné vrecka peňazí asi klame a zavádza.Opačne, ak o niekom pravidelne informujú na akej exkluzívnej párty bol a koľko minul,ale nehovoria o tom že osobne niekoho zachránil,trebárz len tým že mu zaplatil teplé jedlo a nepýtal si potvrdenie.Potom si vravím,má ešte srdce peniaze mu patria a klame , zavádza niekto druhý.Osobne som niečo podobné videl aj keď takýchto prípadov je málo.Nakoniec
  treba povedať ,neviem čo tento rok prinesie a nevidím to po finančnej stránke ružovo.Bolo by fajn ak by zdravíčko vydržalo,vládal som zaplatiť nájomné,školné a nezadlžil sa.Viem že v tom nie som sám a tak aj Vám ostatným držím palce aby sme to zvládli.

 2. Problémem lidé je ta věčná nerovnováha. Na jedné straně máme ty, co jsou “chamtiví” a mají přebytek, na straně druhé pak ty, co jsou rovněž “chamtiví”, ale mají nedostatek.

  Jsem zvědavá, zda se s tím kdy vypořádáme. A jestli vůbec.

 3. chvalabohu nie si jediny, kto to takto vidi a vnima. ti co vypustili ten bilboard do eteru to maju fakt zratane..

  napriek tomu sa vsak obavam, co za novu generaciu to tu vyrastie, ked z nich robia iba nosicov znaciek a vetche mestske osobnosti.

  ale vseobecne o peniazoch netreba vela pisat, najlepsie vobec nic.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s