Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov

Rozhodol som sa prejsť od slov k činom. So skupinou kolegov sme na Changenete spustili petíciu za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov.

Viac o téme si môžete prečítať v mojom texte Aj ja som jeden z desiatich.

Ďakujem za vašu podporu!

4 thoughts on “Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov

 1. a laskavo opat, aby ste sa naucili citat:

  Vo veci 2% odvodov platí zákon NR SR č.13/1993 z 21.decembra 1992 o umeleckých fondoch s platnosťou od 1.januára 1993. Citujeme z uvedeného zákona DRUHÚ
  ĆASŤ: Príspevky príjemcov autorských odmien výkonných ( reprodukčných ) umelcov fondom, § 5, ods.1.:

  Príjemcovia autorských odmien a odmien výkonných ( reprodukčných ) umelcov
  odvádzajú fondom, s výnimkami uvedenými v odsekoch 2 a 3 príspevok vo
  výške 2 % z ich hrubých príjmov.

  V praxi to znamená, že z hrubého príjmu autora (100% autorských odmien) sa odpočíta 2 %-ný príspevok v nezdanenej forme do LF ( zostáva potom 98 % z hrubého príjmu ) až potom ostatné zákonom stanovené odvody (zdravotné, nemocenské, invalidné, starobné a nezamestnanecké) a až potom na zostatok po odpočítaní odvodov sa vyrúbi daň zo mzdy vo výške 19 %! Teda, nejde v žiadnom prípade o zvyšovanie dane z príjmu z 19 % na 21 % z titulu odvodov do LF!

  Z balíka 2%-ných odvodov LF financuje tvorcom formou podpornej činnosti, napr. tvorivé štipendium, študijné štipendium, tvorivý pobyt v domovoch LF, príspevok na prepis rukopisu, na preklad rukopisu, cez výbory sekcií poskytuje ceny, prémie, odmeny, dáva sociálnu výpomoc, prispieva na liečebné pobyty…
  To je spätná väzba LFu voči tvorcom, tzv. fenomén solidárnosti.

 2. Dobry den pan Anonym( predpokladam, ze pan Pokorny),
  dovolim si reagovat citatom jedneho zo signatarov peticie:
  Ad: Petícia za zrušenie povinných príspevkov do umeleckých fondov
  30.11.2012 12:08 | Samčo, brat dážďoviek

  Takže, podľa pána Pokorného, ono to vlastne nie je tak že umelci platia 21% daň namiesto 19%, ale tak že umelcom strhnú 2% + odvody + následne 19%, čo je ale setsakra rozdiel. Myslím, že všetkým hneď po tomto ozrejmení odľahlo, umelci teda neplatia vyššiu daň, platia iba vyššie odvody. Podporovať umenie takým spôsobom, že každý umelec bez rozdielu platí tie odvody o 2% vyššie, to je myslím unikátna myšlienka sama o sebe, učí to umelcov k šetrnosti. Len tak ďalej:)

  Viac na: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=695643#ixzz2Dv7In1ql

  tu citat konci a zacinaju moje nazory:
  1)Vynutena solidarnost nie je solidarnost.
  2)Z aktivit Litfondu dokazem este akceptovat tvorive stipendia, aj ked pozanm ludi, ktori odovzavaju texty/namety, co nikdy nemali v plane realizovat a potom si ziju zo stipendijnych penazi. Ak sa nemylim, Litfond ani ziaden vystup nevyzaduje.
  Ale rekreacne pobyty, rehabilitacne pobyty, prispevky na dochodok a pripevky k zivotnym jubileam – to je podla mna zvrhlost:
  Zajimalo by ma, podla akych kriterii rozhoduje komisia, ktora urcuje, kto dostane a kto nedostane prispevok k zivotnemu jubileu, alebo kto si zasluzi rekreacny pobyt.
  Ja som solidarny. Ale s ludmi, ktori to potrebuju. Radsej sa slobodne rozhodnem a peniaze, ktore som si zarobil, darujem bezdomovcovi, alebo choremu dietatu, nez aby som nejakemu panovi spisovatelovi zvysil dochodok a zabezpecil mu prijemny tyzden v piestanskych kupeloch.

  Patrik Pass ml.

 3. druhy pohlad na vec:

  na litfonde su podla mojho nazoru dobre aktivity, z ktorych je realny vystup. Je mozne, ze zastavenie povinnej 2 percentnej podpory Litfond
  znici a urcita skupina umelcov, zaoberajuca sa nekomercnou tvorbou, strati jedinu formu podpory.
  Problemom vsak je vyuzivanie financii na pochybne ucely, z ktorych ziaden realny a kontrolovantelny vystup nie je. Ako som pisal vyzsie, su to rozlicne rekreacne pobyty, rehabilitacne pobyty, prispevky k narodeninam, prispevky na vianoce, prispevky k dochodku, pomoc v nudzi atd. Neviem si predstavit, ako o tychto prispevkoch rozhoduju komisie.
  Nerozumiem tiez odmenam za vykonanu komercnu pracu (napriklad preklady, dabing a podobne). Prekladatel napriklad prelozi knihu pre velke vydavatelstvo, dostane dohodnuty honorar a este k tomu odmenu z Litfondu. Dabingovy herec nahovori postavu do komercneho serialu, dostane honorar a k tomu odmenu z Litfondu. Diskutabilne su tiez prispevky na cesty(napriklad na festival do Trencianskych Teplic). Su to sumy, ktore si tvorcovia urcite mozu dovolit a zavana to prizvnictvom a vyuzivanim podporneho systemu za kazdych okolnosti.
  Vdaka tymto aktivitam mam pocit, akoby skor slo o nejaky podporny socialny dochodkovy system pre urcitu skupinu ludi, nez o fond, ktory ma zabezpecovat vytvaranie umelecky cennych produktov, ktore maju pri svojom vzniku problem vdaka svojej nekomercnosti .

 4. Uz som to napisala inde, ale stale nepoznam odpoved, tak otazku opakujem: Preco ma autor zo svojich mizernych honorarov povinne prispievat aj niekomu, kto chodi do zamestnania a v (platenom) volnom case sa venuje niecomu, za co tiez dostane honorar a co ho podla pravidiel LF opravnuje ziadat napriklad o prispevok na rekreaciu? Nechcel by ziadatel rovno prist s obedarom k nam?

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s