Buddenbrookovci

Pozývam vás do SND na novú hru Buddenbrookovci, ktorú som preložil z nemčiny. Ide o adaptáciu slávneho románu Thomasa Manna, ktorý zaň získal Nobelovu cenu. Toto je jedna zo zásadných kníh dvadsiateho storočia, ktorú jednoducho treba poznať. Nová divadelná verzia zvýrazňuje ekonomickú rovinu príbehu a autenticky ho sprostredkúva pre dnešný svet.

Kedysi sa u nás tento príbeh vykladal hlavne ako svedectvo o úpadku buržoáznej rodiny. No v prvom rade ide o jeden z prvých moderných románov o rozvinutom kapitalizme, korupcii a zrade obchodného partnera. Ale aj o morálke podnikania a hľadaní zmyslu života v biznise.

Dej postupne zasväcuje hlavné postavy do bankrotu a neodvratnej smrti. Mann vytvoril panoptikum nezabudnuteľných hrdinov a pre každého charakteristickú rozprávačskú techniku.

Keďže som nemohol chodiť na skúšky, pred premiérou som zvedavý aj napätý, ako k textu v činohre pristúpili. Režíruje Roman Polák. V hlavných úlohách sa predstavia Martin Huba, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová a Zdena Studenková. Ďalšie predstavenia sú na programe 6., 8., 12. a 26. apríla v Novej budove.

Obrázok

Foto: Martin Geišberg, SND, 2014

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s