Inkvizícia, Šialenstvo a Pokrytectvo v Novej Bani

Nemám rád metal, ale keď pozorujem, čo stvárajú KDH a spol proti festivalu Gothoom v Novej Bani, mám prvý raz v živote chuť ísť tam a headbangovať do rána. Pardon, do pol jednej, pretože promotér už radšej skrátil čas, dokedy sa bude hrať, aby ho nemohli obviniť, že pri tajchu ruší nočný pokoj. Zrejme, aby zo štôlní, opustených už pred storočiami, nepovstali duchovia.

Fandím organizátorom, ktorí chcú oživiť dianie v polomŕtvom mestečku, propagovať svoj žáner a jednoducho sa uprostred leta zabaviť. Už päť rokov robia z ospalej provincie na pár dní centrum tvrdej muziky. Navyše pomáhajú miestnej ekonomike aj turizmu.
gf-logo

Síce už uplynulo skoro dvadsať rokov, odkedy arcibiskup metropolita Ján Sokol všemožne brojil proti vystúpeniu hardrockovej legendy Black Sabbath v Bratislave a dokonca napísal protestný list ministrovi kultúry, ale dve desaťročia neznamenali v tomto smere vo vývoji u nás veľa. Niektorí ľudia chcú naďalej iný vkus cenzurovať – nie je vraj taký dobrý ako ich úžasný vlastný.

Slobodu prejavu a zhromažďovania garantuje ústava každému, kto neporušuje zákony. A je jedno, za čo alebo proti čomu pochoduje, demonštruje či tancuje. Namiesto toho, aby sa to už dávno považovalo za samozrejmé, stále dokola sa opakuje, že politici odvolávajú riaditeľov galérií a kultúrnych inštitúcií, ktorí im nie sú po vôli. Rušia sa výstavy, ktoré sa nepáčia dákym poslancom, dokonca sa pokojne stopnú celé festivaly (ako Multiplace v Trnave).

Teraz by opäť politická strana chcela zakázať koncerty metalu, ktorý nemá prívlastok kresťanský. Tak ako niekto môže byť presvedčený, že búšením do elektrickej gitary pomáha šíriť slovo Ježišovo, iný smie rovnakým štýlom vyjadrovať svoje presvedčenie, že v pekle je oveľa krajšie ako na zemi, pretože stáť po krk v žeravej síre síce nie jeho bohviečo, ale aspoň tam človeku nikto nevnucuje svoj svetonázor.

V Novej Bani si môžu zahrať heligonkári a folkáči, tak prečo by nemohli aj metláci. Určite nenarobia väčšie mentálne škody ako Gustáv Murín na besede v tamojšej knižnici. Dvadsaťpäť rokov po Nežnej revolúcii sa politika ku kultúre správa veľmi podobne ako pred ňou.

Mne sa na metalových festivaloch vždy najviac páčia logá a názvy kapiel. Do Novej Bane sa chytajú aj Inkvizícia z USA, Šialenstvo z Maďarska a Pokrytectvo zo Švédska. Budú sa u nás cítiť ako doma.

16 thoughts on “Inkvizícia, Šialenstvo a Pokrytectvo v Novej Bani

 1. Pán Hvorecký, v zásade nie som stúpenec protestov proti ľuďom s ktorými nezdieľam rovnaké presvedčenie. Odvolávanie kurátorov, zakazovanie výstav a koncertov poukazuje na nedostatok sebadôvery. Verím však, že v občianskej spoločnosti je potrebná – aj pri najintenzívnejšej politickej divergencii – základná miera vzájomnej úcty. Ak máte skutočne hodnotové presvedčenie, aký je rozdiel medzi týmito textami a tými od Krátkeho procesu:

  Vyhlaďte ich všetkých! …Zotnite hlavu učeníkom boha! Obráťte ich kostoly na jatky! Prebroďte sa znesvätenou krvou!

  … premáha ma šialenstvo žiadostivosti po krvi. Vidím kresťanov, nôž dostáva príkaz. Preč so zákonom! Smrť je poruke.

  Rozsekajte ich na kusy v ich katedrálach! Zavraždite ich, zmrzačte ich ohňom!

  Bojové pole v kostoloch je víziou, ktorú my všetci máme a odrezanie hlavy každému židovskému kresťanskému prasaťu.

  Budeš cítiť nekonečný teror, rozožierajúci tvojho ducha hlboko vo vnútri, so zbesilosťou ťa prídeme rozpárať celého na kusy!

  Nenávidím tvoj druh! Nenávidím ťa! V satanovom mene budem zabíjať!

  Človek, ktorý sa toľko zaoberá dehumanizáciou vyúsťujúcou v holokauste, postuje tu Thomasa Manna, v .týždni odporúča knihu, ktorá rieši poľský antisemitizmus toto nemôže schvaľovať. Veď to nie je kritika pokrytectva cirkvi, prázdnoty viery – kresťanskej či židovskej, ale túžba po bytostnej negácií. Veľmi by som prial Slovensku intelektuálov, ktorí dokážu prekročiť svoj tieň. Ako by ste sa zachovali, keby podobné texty zneli proti lesbám? Aký zmysel má literatúra, keď Vás toto nechá chladným a podporujete to?

 2. pan martin
  texty piesni netreba brat doslovne
  ani tvorcov kriminalok a horrorov netreba obvinovat ze s nasilim vo svojich filmoch suhlasia
  takisto netreba brat doslovne umelecke texty,basne a literarne diela
  je to forma vyjadrenia,otazka a nazor vyslovena z mysle autora
  budeme zakazovat basnikov a inych umelcov pre ich velakrat sokujuce slova?
  a ak aj posobia texty niektorych metalovych kapiel zvrhlo,je to len odpoved na zvrhlost krestanov.a tu treba kritizovat.kolko zla v dejinach krestania napachali?
  kolko ludskych zivotov a vojen maju na svedomi?
  kazda akciua vyvola reakciu.a satanizmus opisovany ako vrazdenie deti,znasilnovanie a ine bestiality su len vymyslom krestanov.
  keby nebolo krestanskeho zla,nebol by satanizmus.je to len odpoved a kritika krestanstva.
  uplne najnepochopitelnejsou vecou vsak pre mna je to,ze tupe diskoteky plne povrchnych ludi,ktori tam idu s myslienkou pobit sa,smilnit a vyryvat…..futbalove zapasy,priktorych sa nici majetok,mlatia ludia,rozbijaju ulice…a podobne “inteligentne” zabavky su ok.

 3. no, prečítal som si blog aj oba komentáre
  na to aké má p. Hvorecký meno, je jeho blog aj reakcia v porovnaní s Martinom argumentačne aj štylisticky o 2 úrovne nižšie
  škoda…

 4. Načo debatovat. Nahrad slovo kresťan slovm žid, alebo gay a vSkušaj či ti to vo verejnom priestore prejde.

 5. Toto je výborný komentár! Presne tak. A navyše, ak máme veriť v demokraciu (čo ja síce neverím), tak každý má právo vytvoriť petíciu akú chce a záleží len na ňom koľko hlasov nájde. Ak sa nájde dosť hlasov proti Gothoom, je to len názor väčšiny v demokracii a teda musí byť rešpektovaný. Keď si predstavím koľko špiny sa kydalo na takého Landu keď som ho vo veľkej miere počúval a ešte aj teraz a ako ľudia bojujú za kapely s takýmito textami niečo sa mi nezdá v poriadku. Ale to je na príliš dlhú debatu. Osobne si nemyslím že akékoľvek zlo, hoci i umelecky stvárnené nejako “pomáha”. A to nie som nijako proti slobode, ale buď chceme žiť lepšie a krajšie, slobodne, ale zodpovedne, alebo chceme iba možnosť konať akékoľvek skutky bez následkov. Tak ako môžu všetci kritizovať cirkev za jej chyby, môže cirkev kritizovať iných za ich chyby. Otázka je, kto je ako tolerantný a ochotný prijať kritiku (oprávnenú). Myslím, že aj keď pomaly, cirkev s učí s kritikou pracovať.

 6. Človek by mal byť orientovaný vo svojej prirodzenosti k dobru. Texty niečo vyjadrujú alebo prenášajú rozumové pochody navonok. K dobru nepatrí zabíjanie, linčovanie… Čo človek nosí v sebe tým aj je. Človek by mal budovať nie zabíjať a kántriť. Tento koncert je maximálne zvrátený plný neúcty k životu a k veciam krásnym ktoré by mali človeka povzbudiť a obohatiť, nie vyvolať nenávisť. Zvykne sa popriať všetko dobré, no v tomto prípade nech sa vám koncert nevydarí. Zarobené peniaze nech vám neprinesú radosť. To prajem všetkým organizátorom a všetkým ktorí s týmto koncertom súhlasia a dali naň povolenie.

 7. Suhlasim s Lubom, ze chceme budovat,nie kantrit a zabijat a nech Ti co to chcu si ostanu doma a robia si podla svojho svedomia tam co sa im paci a nech neexpanduju.
  Prajem im, aby sa zobudili a zlutovanie Stvoritela.
  Nech idu event.skusit medzi arabskych bratov.Tam by si mohli mozno zatancit aj odzemok…..

 8. Nehnevajte sa, ale pokiaľ sa niekto pozerá na texty piesní s takýmto pohľadom a na ich základe hovorí o prirodzenosti k dobru, je to len ďalší človek, ktorý nechce vidieť. Poznám mnohých ľudí, ktorí na tejto akcii budú, ktorí milujú túto hudbu a ja milujem ich. Sú to zo srdca úžasní ľudia, ktorí texty napíšu a vyjadria v nich kopu pocitov. Poznám aj katolíkov, ktorí na verejnosti chodia, vypúšťajú z úst len tie najkrajšie slová, ale v skutočnosti ubližujú viac ako tí o ktorých tu píšete. Nesúďte! Nechápete! Vybrali ste určité kúsky textov a nimi sa oháňate. Zľutovanie Spasiteľa? Riešite arabských bratov? A už keď sme pri Vašom Spasiteľovi, tak by ste podľa jeho učenie nemali ani súdiť, ani odsudzovať…………Prosím nepaušalizujte ľudí na základe nejakého Vášho učenia. Zľutovanie od Spasiteľa nie je treba, treba žiť aby sme sa mohli pozrieť na sebe každé ráno do zrkadla a povedať si sme spokojní. Pani Viera vo vašom príspevku je viac zla ako ste si schopná priznať……..

 9. Pán Hvorecký dobrý postreh pravdivý stručne formulovany zrozumitelný.Celá maškariáda okolo gothoomu je…je proste trápna smiešna ale je to vynikajúca reklama :D .Ludia sa tam idú zabaviť oddýchnuť si medzi svojich.Hej su tam kapely ktoré opovrhuju kresťanstvom ako ja a maju texty akože vypalte kostoly a podobne ale ved to su predsa bludy ktorých napišem za den tony :D …ak to niekdo berie važne patrí na psychiatriu.Ludia nemajú niektorý čo do huby,plno rodín je na pokraji krachu.Kde je boh kde je ježíš?iba vo vašich hlavach.Sa spamätajte tý čo to chcete zakázať a chodte radšejnaozaj niekomu pomocť namiesto toho aby ste mali len plnu hubu rečí.Mimochodom vyžťažok u koncertu ide na dobre veci do psieho utulku na vyčistenie tajchu a nejakemu chalanovi čo trpi nejakym svinstvom chorobou.Sorry za gramatiku majte sa krasne všetci

 10. Opat raz tak hanebne povrchne pan Hvorecky. Na Vase vnimanie krestanstva som si uz ako tak zvykol, ale zlahcovanie protipravneho konania, a podpora “umenia” ktore mozno po hudobnej stranke je obdivuhodne, ale co sa tyka vyjadrenych myslienok nema nic do cinenia s umenim ani demokraciou to ste zasli do extremu a na skodu veci. To ze nemate radi KDH a krestanov sa da vyjadrit aj inac ako podporou spominaneho festivalu. Ani ja nemam rad KDH, ani ja nemam rad pokrytectvo. Ale bludy/umenie nabadajuce k vrazdeniu kohokolvek bez rozdielu si zasluzia primeranu reakciu PZ SR a pozornost verejnosti.Okrem toho satanizmus nie je nevinna zabava pre pubertakov a niektori ludia to beru sakramentsky vazne (a zo skusenosti mozem povedat ze nie len ludia ale to kym nezazijete neuverite). A mnohi satanisti patria podla meritok zdravotnictva na psychiatriu a mnohi tam zial aj koncia. A keby nejaky krestan spieval na verejnosti ze treba povrazdit vsetkych pohanov tak tiez patri na psychiatriu a nie na festival. Okrem toho krestanom nejde o likvidaciu vsetkeho nekrestanskeho, ale ak je nieco objektivne destruktivne mame potrebu na to aspon upozornit. A ano, aj medzi krestanmi je vela toho co treba riesit a je potrebne o tom hovorit verejne. Inac podporujete uplne typicke zmyslanie rasistu – su ini a mal som s nimi negativnu skusenost = vsetci su zli a treba sa ich zbavit. To ze nejaka strana si pribali nejaku agendu s ktorou sa snazi oslovit krestanskych volicov je dost ubohe a to ze KDH sa nerovna krestania ste si isto vsimli (minimalne vo volbach), tak neviem preco stale podliehate tomu pokuseniu spajat KDH a krestanstvo. Mozno preto ze aj vy chcete byt popularny a pisete len to co sa paci ludom.

 11. No myslím, že na tú psychiatriu ste zralý tak akorát Vy, človeče a uvedomte sa vy, čo to tu propagujete a píšete (ešte aj s chybami)

 12. Páči sa mi Váš príspevok, vskutku tento koncert je zvátený a plný neúcty vzhľadom k tomu čo propagujú vo svojich pesničkách.

 13. Ďakujem za Vašu vtipnú reakciu :). Žiaľ svojimi názormi nepatrím k väčšinovej populácii ani k Vašim fanúšikom. Vás som však pokladal za osobnosť s nejakým hodnotovým systémom, ktorá má čo povedať ľuďom na Slovensku a mladej generácii a tak sa mi zdá že som sa pomýlil. Zdá sa že Vaše hodnoty sa podriaďujú Vašim vášňam a pocitom a Vaša nenávisť voči kresťanom je nadradená ostatným hodnotám a slúži Vám na rozsudzovanie toho čo je dobré a čo zlé. Kresťanské = zlé , protikresťanské = dobré . Alebo sa mýlim?

 14. No, skúsme sa na to pozrieť z hľadiska hudobného…
  metal..čo to je…je to, podľa môjho názoru, všetko možné, len nie hudba a už vôbec nie umenie..metalisti..to je banda škriekajúcich zakomplexovaných idiotov bez štipky talentu…je mi ľúto Novobančanov…

 15. Asi netušíte a hovorím otvorene, som kresťan katolik – nielen pokrstený, birmovaný ale chcem žiť čestne a spravodlivo. Preto kto podporuje aj z neveriacich takéto koncerty, pornografiu, veštenie, horoskopy a iné sekty nemôže žiť vnútorne iba na vonkajšok. Človek nemá len telo, ale dušu… a duša i svedomie vám hovoria čo je dobre a zle. Toto čo vám práve hovorím nie je vyčitané z kníh ale zo života. Jedine vám poradím dajte si dole závoj z očí, pretože vaše duše nemôžu byť čiste. Všetko útočí na vás z nebeských sfér zloduchovia ktorý vás majú zovretých. Či veríte alebo nie to je vaša slobodná vôľa verte mi peklo nie je peklo ale večne zatratenie kde nie sú žeravé uhlíky, ale večne trápenie, kde bude škrípanie zubami, plač, tma a nenávisť…. budete vidieť ľudí ktorý sú na opačnom konci vo svetle ako sa majú dobre a vy sa nebudete s nimi ani zhovárať a tam čas vôbec neexistuje. Neprehováram vás modlim sa za vás robte pokánie za svoje hriechy a žite počestne vo dne nie v noci. Čas sa kráti. Diabol ma malo času on je klamár otec lží vrah od počiatku. Kedysi bol anjel svetla najkrajší z anjelov ale je to odpadlík. Dávajte si pozor to neznamená že neveríte diabla to vás pred nim neochráni. Vy neverite Bohu, ale Boh verí vám. Skúmajte vo svojích srdciach či ste šťastný keď mate všetko… peniaze, drogy, sex, alkohol vám zničia to nie je Boh – Boh je láska, pokoj, radosť… A toto diabol neznesie, nebuďte deti diabla ale Boha ktorý príde už čoskoro súdiť živých i mrtvých. Na nebi sa ukáže veľký kríž, a vtedy zistite že Boh existuje ale vám garantujem bude neskoro… Čo myslite prečo sú na svete vojny, rozvody, homosexualita, sexualita, drogy, prírodne katastrofy? Nezostane tu kameň na kameni, všetko bude zborené aj chrámy, miestami bude hlad a vojna, zemetrasenia, vlnobitia, mesiac viac nevydá svoj jas a slnko bude čierne… bude posledný súd kde každý vydá počet zo svojho šafarenia… všetci…. pápeži, biskupi, kňazi, všetci aj ja… a potom z neba zostupi nove nebo a nová zem….. a bude navždy pokoj, mier …. a ešte davaj pozor nevieš kedy zomrieš davaj pozor môžeš zomrieť aj dnes… aby si nezomrel druhý krát a posledný krát… odomňa to je všetko viac neodpovedám uvažuj človeče pretože že si iba prach a na prach sa obrátiš… si frajer ale iba telesne duchovne klesneš ako tráva ktorá vyschne po skosení…. pax… modlim sa za vaše obrátenie …

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s