Rozbor hokejovej hymny docentky Kristíny z katedry filozofie vo Svidníku

Je dobré, že už nežijeme v stredoeurópskej banánovej, ale najnovšie v hokejovej republike. Posun od banánu k puku, to je v dejinách civilizácie podobný skok ako od mýtu k logu. Od anonymného chaosu, keď nás ako kolektív spájala iba záľuba v nekvalitnom alkohole, vášeň pre písmeno „ä“ a posadnutosť riešiť problémy anonymne v diskusných fórach, sme sa dopracovali k zákonu, k jednote, k symbolickej spoločnej hokejke.

Prestali sme dôverovať všeobecne prijatým výkladom vlastnej neschopnosti, odhodlali sme sa k priznaniu svojich chýb, a tým aj k neistotám hľadania pravdy: Slovenská republika je mŕtva, nech žije Hokejová republika!

Čo iné veľké civilizačno-kultúrne okruhy márne hľadajú a držia sa svojich zastaraných kriketových palíc alebo bumerangov, my sme už našli na ľade. Túto jar sme od predstáv prešli k pojmom.

V našej republike je každý, či chce či nechce, teraz hokejista. Žijeme život na tretiny: narodíme sa, sme celý život naštvaní a nadávame na celý svet a  nešťastní zomierame. No konečne máme doma svetový hokej, prostredníctvom ktorého si kladieme základné otázky bytia: Porazíme tentoraz Čechov? Dostaneme debakel od Rusov? Vyznačujeme sa skrátka „ústretovosťou k všetkému hokejovému“, ako sa vyjadrila pracovníčka reklamnej agentúry, ktorá navrhla „hokejovú republiku“.

Podľa mladej slovenskej filozofky Kristíny Pelákovej: „The journey of life, 
ey, ey, gets harder at times, ey, ey!” Prečo tento robustný mysliteľský talent ešte nepracuje na Filozofickom ústave Slovenskej akadémie vied v uznávanom detašovanom pracovisku vo Svidníku? Okamžite za zvukov fujár a píšťal zavrieť do vlastnej pracovne na oddelení dialektického materializmu a nepustiť von, pokým v hrubiznom spise nerozvinie borgesovskú tému: „Life is a maze, ey, ey, sometimes full of haze, ey, ey“!

Ako je možné, že táto osobnosť slovenskej vedy ešte nie je docentkou? Dnes sa o zásadných veciach často rozhoduje na Facebooku, tak prečo nie aj o tomto? Okamžite zakladať skupiny a menovať ju!

Tento titul si zaslúžila už dávno za priekopnícku prácu pri inovatívnom klasifikovaní stromov. Jej klasika lesníckej epistemológie spôsobila svojho času tézou „najkrajšie stromy sú na Horehroní“ v dendrometrii pobúrenie aj senzáciu.

Vo viacerých krajinách získali v lesníckych závodoch prácu početní dlhodobo nezamestnaní estetici, aby nanovo rozobrali hrúbkovú a výškovú štruktúru lesa a získané údaje vyhodnocovali vedou o kráse. Vyvrátiť Pelákovej axiómu sa im však dosiaľ nepodarilo.

Žial, Kristínkina pocta štrukturalizmu „V sieti ťa mám“ nezaznamenala v konzervatívnej akademickej obci taký ohlas, aký by si zaslúžila. No teraz sa filozofka nečakane vrátila a naspievala hymnus, chválospev a metafyzickú ódu.

Zatiaľ čo iné krajiny sa radi chvália pochybnými prežitými žánrami ako román, symfónia či opera, u nás cíti každý majiteľ synťáku z vianočného výpredaja neprekonateľnú vnútornú potrebu nahrať hokejovú hymnu.

Sotva stihli TWiiNS – najdesivejšie dvojičky od Cronenbergovho hororu Príliš dokonalá podoba – nahrať svoj song s hokejovými motívmi, prišla nečakaná fenomenologická odpoveď.

Dlho som si myslel, že v slovenskej poézii nikto neprekoná dvojveršie „Koľko rán, tým sa nešetrí / býval sám kdesi v závetrí” od Viktora „Nech bože dá“ Mikláša. Ale podarilo sa!

Kristínina výpoveď vyznieva hlboko a nejednoznačne. Profeticky naznačuje čosi, čo môže byť výsledok nášho tímu na MS, autobiografický sadomaso motív aj poveternostná situácia počas finále: „You know how it feels, to smile through the pain. Hard is the rain!

Rainer Maria Rilke raz horko-ťažko vypotil, že samota je ako dážď, ale na prenikavý obraz takéhoto „tvrdého dážďa“ jeho básnický talent nestačil.

Peláková spolu so Schillerom a Wittgensteinom dodáva, že „We are all born to play, ey, ey, long is the way, ey, ey,“ v čom sa ukrýva hlboký ontologický odkaz západnej kultúry, od Platóna cez Lassie a Fatboya Slima až po Egona Bondyho.

„But today is your day“ pravdepodobne nadväzuje na C. G. Junga a Samuela Becketta, ale zrejme aj na zenové gesto slovenského majstra kamilkového rituálu P.T. Raja. Zoomorficky vyznieva dvojveršie “ey, ey, wolves in the way, ey, ey, hunting their prey, ey, ey.”

Desivé je záverečné varovanie filozofky „They always remain!“ – zostáva dúfať, že nehovorí o piesňach svojho dvorného skladateľa Martina Kavuliča v playlistoch slovenských komerčných rádií.

Všekto smeruje k triumfálnej záverečnej téze: „ey, ey, ey, ey, ey, ey!“ Aký enigmatický koniec! Aká mystika prerušeného mlčania! Všetko už bolo povedané. Slová sú zbytočné. Kristína sa prihlásila k tradícii Johna Cagea aj opitých tanečníkov folklóru, neschopných hovoriť zrozumiteľne. Takýto minimalizmus a zároveď maximálna obsahovú zhustenosť výpovede sa už nedajú rozvinúť.

V myslení Pelákovej nastal zlom. Čo tak navždy uzavrieť tvorbu? Marcel Duchamp sa v podobnom okamihu rozhodol hrávať do konca života už iba šach. Arthur Rimbaud prestal písať, radšej predával zbrane a potuloval sa po Afrike, kde radil pochybným kráľom a v tridsiatke ošedivel. Ivan Krasko už po dvadsiatke iba prekladal.

Čo keby Kristína Peláková už viac nespievala, iba sa vo Svidníku na katedre naplno venovala filozofickej práci? Pevne dúfam, že to tak bude, no zimomriavky mi naháňa verš: “ey, ey, when your hopes go astray, ey, ey.”

Dá sa Kristína v živote na niečo iné ako na hudbu? Nech, bože, dá! Ey, ey!

Mgr. Michal Hvorecký, Katedra estetiky a aplikovanej dendrometrie, Filozofický ústav SAV, Svidník. Príspevok z vedeckej konferencie vychádza v zborníku: Od banánu k puku. Peláková K. & kolektív. Vydavateľstvo východoslovenskej filozofie, Kavulič, 2011

Prečítajte si aj: List Kanaďanom

50 thoughts on “Rozbor hokejovej hymny docentky Kristíny z katedry filozofie vo Svidníku

 1. Kristina je strasna, hymna – jedna horsia ako druha, ale ty si ma tymto clankom prestal bavit asi po stvrtej vete. A to mam tvoj blog celkom rad.

 2. Miki, vezmi do rúk myšku a klávesnicu, pohľadaj na Wikipédii tie mená a názvy a keď pochopíš, možno sa aj zasmeješ…

 3. ten clanok sa dal napisat v desiatich vetach. a ten koment o wiki si si mohol odpustit. to, ze sa mi clanok nepaci automaticky neznamena, ze som ho nepochopil.

 4. Michal, co si cakal? Myslel si, ze naklonuju Morriconeho a ten nam zlozi hokejovu hymnu?

  Cele Slovensko nadava na hymnu, aka je strasna a potom si ide pustit Desmond… no comment.

  Hymny su vzdy vo svojej podstate tupe, aby ich pochopil kazdy, takze ja som s tymto vysledkom naopak prijemne prekvapeny… Mohlo to dopadnut daleko horsie. Chcel by si radsej Waka-Waka? :)

 5. ak sa ti nepači Desmod,tak ho nafukano a tupo nezhadzuj ako odpad,len tupec si može mysliet že pop muzic je o umeleckých dielách-je to vec vkusu,každý nech si počúva čo chce,škoda ako mnohých zabíja zavist,stále maju komplexy a potrebu niekoho zhadzovat,ale škoda vaších nervov,Elán,Desmod atd si žijú a majú u riti takých kritikov

 6. priatelia, pls nehádajte sa, názory sú rôzne, čo je iba dobre :) mimochodom, text dnes prečítam na novej literárnej akcii v Next Apache na Panenskej ulici.
  ďakujem, že čítate tento web. pozdravy!

 7. Je to skvelý článok !!!! Prečítala som si ho niekoľkokrát !! Plne súhlasím s každou jednou vetou !!
  Ak dovolíš,, trošku si ten text upravím a budem ho posúvať ďalej,, nech sa to len pekne šíri !!!!!
  S pozdravom Simona :-)

 8. Mne tiež pripadá celý článok trochu jedovatý a to napriek tomu, žehymna sa mi zdá byť totálne o ničom a podobne aj Kristína (prepáč Kristína, ale nič inovatívne a jedinečné som v Tvojej hudbe neobjavil). Namiesto jedovatých článkov by som pragmaticky pátral po tom, kto to objednal tam, kde to objednal a prečo. A bude svetlo.

 9. miso, tichy_: páni, vráťe sa na svoje obľúbené weby, na tomto sa určite nemôžete cítiť dobre. skôr než tu nadávať si zájdite na stránky, ktoré vás bavia. ďakujem vám za pochopenie.

 10. Sorry Michal, ale nemôžeš čakať, že všetci budú so všetkými Tvojimi názormi súhlasiť a lichotiť Ti. A ak to očakávaš, žiješ v omyle a falošnom narcizme (bez urážky, nemyslím to zle). Možno niektorí nevedia dokonale vyjadriť to, čo chcú povedať a znie to potom tvrdo, ale ak to nebudeš brať osobne, posunieš sa ďalej. Odháňaním ľudí, ktorí Ti otvorene kriticky (samozrejme, že to nemôže byť vulgárne) vyjadria svoj iný pohľad na svet a realitu nič nezískaš. Goodbye.

 11. Pikard: jasné, presne tak to je. ľudia ma môžu kritizovať, koľko len chcú a aj to neustále robia :-) tak to má jednoducho byť, kto píše, ide s kožou na trh. možno vieš, že slovenská kritika ma nikdy nešetrila, ale to jednoducho patrí k mojej práci. ale toto je súkromný web a urážky a nadávky sa tu vo fóre vymazávajú. preto ľuďom s takýmto zameraním odporúčam iné weby, kde to zakázané nie je. pozdravy!:)

 12. citat toto je asi tak potrebne, ako sa zamyslat nad textom tejto “hymny”… 95% pesniciek su podobne hodnotovo prinosne… pre mna je tento clanok komplet strata casu. zbezne som ho len prebehol, takze nebudem ani autora zalovat za vratenie strateneho casu :)))

 13. Tak som si to vypočul. Môže mi tu niekto vysvetliť čo na tej piesni stojí za diskusiu. Nie je to ani super ani blamáž! Úplne bezvýznamná skladba, aspoň, že má tá neznáma hlas a nespieva falošne. Počul som v živote desivejšie “spevy” sfetovaných ožranov na ulici… Tá skladba je ako Kristus kresťanov pred pilátom… proste blúznenie, ale nenašiel som na nej nič čo stojí za reč, nieto ešte odsúdenie, či obdiv. NUDA!

 14. Olala este sa mi, tusim, nestalo, aby bol moj prispevok v nejakej diskusii vymazany. Michal, ja chapem, ze toto je tvoj sukromny web a ty si ho mozes spravovat, ako chces, no tvoja reakcia ma prekvapuje. Ja nevladanem slovami ako ty, tak ako by si ty pomenoval, ked niekto vymaze tvoj komentar a este ta posle na akesi weby, ktore ta budu bavit?
  Tiez by ma zaujimalo, kde si v mojom prispevku nasiel nadavku, ci urazku? Doslova si ho nepamatam, no bolo to nieco ako:
  “mam pocit, ze Michal sa tymto textom usvedcil presne z toho isteho, z coho v nom usvedcuje autorov hymny”
  Tvoj clanok mi pride rovnako prvoplanovy, s umyslom zaujat a prizivit sa na teme. Tvoj prvotny umysel komentovat si navyse utopil v balaste intelektualskych odkazov. Clanok tiez na mna posobi elitarsky, chvilami ako zbytocna exibicia a potom zas priam ako vysmech niekomu hendikepovanemu.
  Nakoniec by som vcelku este rad vediet, na ktore ine stranky posielas niekoho, kto kupuje a cita tvoje knihy a v poslednej ma od teba dokonca venovanie.

 15. Ahoj Michal,
  obdivujem tvoju odvahu. Urcite si vedel dopredu, ake reakcie tento tvoj clanok vyvola a aj napriek tomu si ho zverejnil. Davam ti za to palec hore. Ked to, co si napisal tak citis, tak je to spravne – je to tvoj nazor a mas na neho pravo! A ostatnych nech aj roztrhne :)))

 16. dobre, dala so to aj viac v skratke napísať, ale ouky douky, to je asi choroba spisovateľov, kecaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaťť
  :-)

 17. Skvelý článok, výstižný a vtipný v každej časti. Už dávno si myslím, že nikto na svete nedá dokopy také prirovnania ako Hvorecký! Síce som si niektoré vety musela prečítať dva razy, ale práve tá “vedečnosť” článku je to, čo vytvára dokonalý kontrast piesne a jej kritiky. Posúvam ho ďalej, nech sa zabavia aj ďalší.

 18. Pán profesor Hvorecký, kritizuj, ale nevysmievaj sa. To od Teba vôbec nie je to pekné.

 19. Lezim v nemocnici a len tak čakám, inak by som sem nepísal. Čo je naozaj tak zaujimave na tom texte, že to vyžaduje zosmiešnenie pomocou referencií na filozofov,psychiatrov… Moja odpoved je že nič. Vecsina riadkov textu je primerane neinvenčná, bez štýlu a generická čo s tým? Načo sa vzrušovať. Je to ako bedovať nad tým že sa králiky množia geometrckým radom. Obávam sa Že na to zaberá len tvrdá regulácia chovu. A nie filozofický traktát.

 20. Keby boli majstrovstvá v Číne tak nepoviem…Neviem prečo, ale tá muzika aj so spevom mi tak pripadá

 21. Napisem to co som pisal znamemu, ktory na tvoj clanok linkoval. Nepride text ani vtipny ani trefny. Jednoducho si sa spolu s polovicou naroda zviezol na haterskej vlne spustenej marketermi z FunRadia. Ze tento ich “skvely” reklamny tah Kristinu znici uz nikoho nezaujima. Aj ked su obe hymny fail toto si baba nezasluzi (hlavne za to moze zo vsetkych co toto spachali asi najmenej). Ale ved kompe aj to je sport.

 22. tak toto je najhoršia vec čo som kedy počula,,,Toto ak ma byť hokejová hymná tak je to najväčší prepádak aký Slovensko zažije””Prečo by mala byť po anglicky keď sme Slováci???Na Slovensku po Slovensky!!!!!!Fúúúúj

 23. začína ako šakira…potom sa zmení na Britny, je tam ešte čosi, čo nepoznám..
  len škoda, že do toho nemixla aj rihanu.ak sa na záver aj vyzlečie bude z nej svetová hviezda …a to všetko vďaka hokeju vážení.

 24. Nie je to zlý prepis? Potom by “hard is the rain” mohlo byť aj “hard is to reign”, čo by malo zasa politologický podtext.

 25. Súhlas s článkom.
  Vyjadrím sa asi takto: Kristína a jej hymna sú ako dve hrozná…

 26. No, poviem pravdu, nemam rada, ked niekto robi z normalnych, beznych, nekomplikovanych veci hlbkovy filozoficky posudok, lebo sa chce ukazat, aky on je uceny, scitany, bystry, s nadhladom a este k tomu sproste sarkasticky. Pre mna je to typicky priklad pseudofilozofie, ktora sa vacsinou praktizuje “intelektualsky” pri litroch vina v zasitych odpornych kluboch, ked clovek vytahuje vsetko krizom krazom co kedy kde pocul a cital a sam uz ani nevie, kym je, co je, co chce od zivota a akakolvek pokora je uz v r…. Takyto sposob pisania clankov svetu nepomoze, prave naopak. Jasne, som za kriticke vyslovenie svojho nazoru, ak ma k niecomu konstruktivne pomoct, ale nie ked je to trapne zosmiesnovanie a vytahovanie sa s pocitom svojej strasnej inteligencie a intelektuality nad ostatnych ludi, ktori mozno paradoxne su stastnejsi, lebo si nekomplikuju zivot castokrat zbytocnym premyslanim, ci az filozofovanim (mam na mysli to “pseudofilozofovanie”, ktorym si clovek, i okoliu, iba skodi!) Ak mame mat radost trebars aj z hokejovych dni, tak preco nie, kazdy nech sa tesi z vitazstva slovakov, zrejme kriketu tu nebudeme holdovat, lebo
  tu nie je tradiciou. Inde v krajinach mozu byt hrdi na svoj narodny sport?? a pochybujem, ze nejake pesnicky, alebo cokolvek ine okolo toho je ohromnym sofistikovanym dielom. Paradoxom zivota je to, ze prave tie najjednoduchsie veci nas robia stastnym. Lebo v jednoduchosti je krasa. A obycajnej radosti.Pritom pozor, nemam na mysli primitivizmus, to je rozdiel. Netreba spominat pritom vzdy vsetkych filozofov, s ktorymi sme sa zaoberali, lebo sme mali potrebu stat sa alebo hrat sa na intelektualov. Treba proste najst rovnovahu a vediet rozlisovat jemnosti a hlavne sproste nekritizovat “nizsie” veci a ludi. Ak mame navrh na zlepsovak, nech sa paci, kazdy to moze ovplyvnit. Ale nestazujme sa furt na vsetko v tejto republike, lebo presne to zle tym pritiahneme, co nechceme. Zmenme najprv samych seba a potom to verim, ze pojde lahsie ajpri nakupoch, na uradoch, na poste (sorry Jaroslav, neber to osobne :)).
  Neviem,kde niektori ludia beru neustale negativne pripady pri vsetko co pocas dna podniknu. Ak mam povedat za seba, ja mam vacsinou pozitivne skusenosti s vybavovanim a taktiez predavacky v rakusku ci nemecku su sproste a hnusne a nevedia ani ceknut inou recou (anglictinou). Ked sa mi nieco nepaci, vyvodim z toho dosledok,aky povzazujem za spravny. Kazdy sa moze rozhodnut ako chce a bude zit.

 27. Trápna Kristína,trápna hymna,trápna hokejová posadnutosť.Načo sú nám majstrovstvá sveta v športe,ktorý už nemá u nás širokú detskú a juniorskú základňu.Veď od mala,ho môžu z trénerom hrať už iba tie deti ,ktorých rodičia na to majú a nie tie pre ktoré je to spôsob života a robia to nadovšetko radi.

 28. Michal, nemám vo zvyku plytvať energiu na nezmyslených fórach. Vo Vašom prípade si myslím, že to plytvaním nebude :-) AJA to vystihla presne. Myslím, že len Vaša prekypujúca mladosť Vás jemne nedobrzdila. “Honiť si triko” na Kristíne je haluz. Chápem, že to vlastne nebolo adresované jej & jej okoliu. Bola to skôr zmes exhibicionizmu a úprimnej snahy úprimne si “drbnúť” do gýča pred Vašimi oriaznivcami:-) Nechcite ale prosím skončiť ako uzavretí a zakomplexovaní típkovia s patentom na pravdu a vkus. Taký napríklad v slušnej koncentrácii fungujú v jednom týždenníku s deficitom pokory a nadhľadu, čo mi je fakt ľúto aj kôli totálnej abscencii podobného formátu v našom jazyku ako je REFLEX.cz
  Kristína nie je správny cieľ, ale skôr babráckosť, akým sa otesal zrejme nielen tento kamienok do mozaiky MS2011.sk

 29. Som zvedava, ci by si sfukol docenta Rytmusa s tym jeho poslednym vyplodom diskotekovym… Neboj sa, zbit ta hadam nezbije… aj ked ktovie, mal by zas cim zaujat Plusku :)))

 30. Cha ! že vedeckosť !
  autor sa vyexhiboval na blbosti.
  chúďa dievča, prečo vám tak leží v žalúdku ?
  nemá to úroveň, venovať toľko rádobyintelektuálnych viet na takú blbosť.
  a tá hŕba zloby . . . čo vás k tomu vedie _

 31. Ahoj Michal,

  kedze nezijem na Slovensku, dostala som sa k clanku trochu oneskorene.

  Dakujem za osviezujuci sarkazmus, ktory si myslim Slovensko velmi potrebuje. Skoda, ze vela ludi, ktorym je kritika adresovana, nepochopi, o com tu hovoris. Priznam sa, toto je prvy blog, ktory od Teba citam, preto neviem posudit do akej miery je toto Tvoj bezny jazyk. V skratke chcem povedat len tolko, ze by som si velmi zelala pre Slovensko, aby iste myslienky neboli len pre intelektualov, ktori citali tu hore ponemovanych.

  Nerozmyslal si nad ludovou verziou?

  S pozdravom,

  P

 32. Janka, ma podla mna absolutnu pravdu. Ja som sa pri citani nesmierne zabavila a myslim si, ze cielom celeho rozboru bolo pravdepodobne, aby sme sa zasmiali.

 33. Ale si jej nalozil. :) A to chudak dievca nie je ziadna filozofka. Ona je len sprostredkovatelom filozofickych myslienok svojich textarov. (Resp. nepredpokladam, ze tie texty pise ona). Ako tu uz niekto trefne poznamenal, sportove hymny nikdy nie su prilis hlboke. Problem je ten, ze tato nie je chytlava, nema napad, vtip. Je to take prevarene.

 34. Kristínka by mala dnes… nájsť dobrých autorov a skvelého manažéra! Veď toto naivné dievčatko má hudobný sluch, celkom dobrý hlas a aj vyzerá celkom fajn… To, že sa nechala nahovoriť na tak stupídne skladby je v jej naivite a “východniarskom” odhodlaní presadiť sa v šoubiznise. Hľadajte jej dobrého skladateľa a textára, možno bude aj zlatým slávikom a ja osobne by som jej to doprial. Z textu Veroniky by som vyškrtol len slovo “filozofických”. :) Ak by k tomu slovu pridala úvodzovky, tak nemám žiadnu námietku. ;)

 35. “východniarskom” odhodlaní??? západniarske odhodlanie je snáď iné?? alebo ako zemepisná poloha ovplyvňuje snahu presadiť sa v čomkoľvek?? “Zbožňujem” ten primitívny Blavocentrizmus

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s