Piatková noc

Teším sa na piatok 4. septembra 2009. Po dlhom a úmornom sťahovaní – literatúra je veľmi ťažká (na nosenie :)) – konečne hudobná noc. Žánrový kontrast by ani nemohol byť väčší.

Najprv diva Ľubica Vargicová a jej hostia v opere SND na galakoncerte pri otvorení jubilejnej deväťdesiatej sezóny. O svojej najmilšej speváčke som písal v článku Na operu po rakúsky, v ktorom som navrhol premenovať našu prvú scénu na Niederösterreichische Volksoper Pressburg (NVP), čiže Dolnorakúsku ľudovú operu v Prešporku. V súvislosti s aktuálnym vývojom v inštitúcii to znova získava aktuálnosť.

Konečne budem naživo počuť aj svojho berlínskeho kamaráta Pavla Bršlíka. Toto meno si zapamätajte, svet ho totiž už dlhšie pozná. Rodák z Kysuckého Nového Mesta, syn policajta a krajčírky, už patrí k najväčším slovenským operným hviezdam.

Jeho stálou scénou je Štátna opera v Berlíne, často hosťuje aj v Metropolitnej opere v New Yorku a inde. Napriek mladému veku už bol Ferrando v Cosi fan tutte, Tamino v Čarovnej flaute, Don Ottavio v Donovi Giovannium, Nemorino v Nápoji lásky, Kormidelník v Blúdiacom Holanďanovi aj Kudrjáš v Janáčkovej Káti Kabanovej.

Z novostavby SND presun do PKO, kde micro.Wilsonic hostí Coldcut.

lubica vargicova

Pornografia, noir a Parsifal
Čo pre mňa znamená hudba 

One thought on “Piatková noc

  1. Ahoj Misko, dufam, ze si sa v piatok dobre bavil! A dufam, ze sa bavili aj solisti Opery SND, napriek situacii v divadle. Len malickost pre upresnenie. Palo Brslik uz v Berline stalu scenu nema. Dal sa na volnu nohu, co mu umoznilo lepsie prijimat angazma po celom svete. A Taminom a Nemorinom nebol napriek svojmu mlademu veku, ale prave kvoli nemu. Ja viem, v Bratislave sme zvyknuti na sedivejsich “mladistvych” tenorov. Este stale. :-)

    Srdecne pozdravy od jazera!

    R.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s