Na podujatí v Lipsku vo štvrtok 22. apríla na záver vystúpil aj rakúsky fotograf Kurt Kaindl. Pripravil výbornú prezentáciu svojej série o krajinách a ľuďoch na hraniciach bývalej Železnej opony a o menšinách.
Kaindl je aj veľkým znalcom a priaznivcom Slovenska. Svetoznámy sa stal svojimi fotografiami Rómov z obce Svinia a zo sídliska Luník 9. K rómskej problematie pristupuje bez zvyčajných moralistických klišé, veľmi ľudsky, ale aj kriticky, nepokúša sa súdiť, ale vidieť, pochopiť a zobraziť. Slumy nenavštevuje ako turista, ale trávi v nich veľa času, spoznáva komunitu a snaží sa k jednotlivcom čo najviac priblížiť.
Pri práci na cykle o zabudnutých menšinách fotil spišských Nemcov, aj v rodisku môjho starého otca v Levoči. Časť záberov vyšla v knihe Rozprášení Nemci.
Pán Kaindl sa dopočul o mojom dunajskom románe a hoci sme sa nikdy predtým nestretli, priniesol mi ako darček knihu Donau od Inge Morath. Veľmi som sa potešil! Nedávno som o tejto rakúsko-americkej fotografke krátko písal – tu.
Dali sme sa s pánom Kaindlom do reči a vysvitlo, že v deväťdesiatych rokoch absolvoval viaceré dunajské plavby spoločne s pani Morathovou od prameňa v Čiernom lese až do Suliny pri Čiernom mori. Stal sa jej vydavateľom a často ju navštevoval aj v USA, kde žila s manželom, svetoznámym dramatikom Arthurom Millerom.
Okolo stopäťdesiat fotiek mapuje celú trasu Dunaja, presne ako môj román. Škoda, že sú tam iba dve fotografie zo Slovenska, mám dojem, že náš 172-kilometrový úsek si zaslúžil viac. Obrázky uvádza esej rakúskeho spisovateľa Karla-Markusa Gaussa, ktorý Kurta Kaindla často sprevádza na výpravách a napísal aj známu knižku Pojedači psov z obce Svinia.
Ďakujem vám, pane, za knihu aj za ten nočný rozhovor!