Najkrajší kostol v krajine

Konečne sa mi podarilo navštíviť Dražovce a tamojší legendárny románsky Kostol svätého Michala Archanjela. Naši predkovia mali zjavne dobrý vkus a stavbu perfektne zasadili do krajiny. Veľa som sa o tom kostole učil na dejinách umenia, ale vidieť ho na vlastné oči je celkom iný zážitok.

Odporúčam zájsť tam, keď budete v Nitre alebo okolí. Málokde na našom území nájdete chrám starý tisíc rokov. Terajší stav vychádza z podoby asi spred siedmich storočí. Archeológovia našli v okolí stovky hrobov, niektoré zrejme až z doby železnej. Škoda, že niektorí občania musia autom zájsť až celkom ku kostolu, hoci je to iba päť minút pešo od parkoviska. Okolie dostalo až príliš kempingový a smetiskový nádych, ale človek na tom výnimočnom mieste aspoň nezabudne, že je ešte stále doma.

2 thoughts on “Najkrajší kostol v krajine

  1. Pred týždňom sme spievali na kolegovej svadbe v Poprade.Prišli sme trochu skôr a tak som si bol pozrieť aj vedľajší kostolík sv.Egídia.Bol som tam pred rokmi keď štátne reštavrátorské atelieri z Levoče opravili tie nádherné staré fresky.Vo filme mojej pamäti sa mi tie staré zdali živšie.Ale stále je to krásny priestor,plný čohosi nehmataťeľne nádherného.Kostol je na námestí a to je dobré,lebo je okolo neho čisto.Sobota nebola až taká rušná ale vedel bi som si kostolík predstaviť aj mimo rušných ciest.Odporúčam ti pozrieť si ho.Navyše si na organe niekto skúšal tú nádhernú melódiu tušim od Handla z filmi Mission…

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s