Nová Hlavná stanica

V pondelok 28. mája 2012 sa na bratislavskom magistráte rokuje o novej Hlavnej vlakovej stanici a ja dúfam, že sa tento projekt ešte zmení. Prečo sa nemôže jednoducho za rok poriadne opraviť historická secesná budova z roku 1848, odkiaľ sa naša metropola prvý raz po koľajniciach spojila s Viedňou a Budapešťou? Nech jej vrátia starú slávu a najmä dobudujú výťahy pre telesne postihnutých, ktorí sú tam teraz úplne bezradní.

Načo má byť, prosím vás, na Hlavnej stanici diskotéka? Mne by celkom stačilo počkať na vlak v obstojnej čakárni, v ktorej sa zo smradu nedošablím, ako v tej terajšej. A ďalší veľký hotel? Pre koho? Veď už tie existujúce zívajú prázdnotou a sťažujú sa na každoročne klesajúci počet hostí… A štyri kiná? Takže vlaky budú naďalej chodiť pomaly ako dnes a kým dorazia, stihneme si pozrieť celovečerák?

A samozrejme, nebude chýbať ani nákupné centrum. Veď načo ich máme v miniatúrnej krajine už teraz 53? Zato má pri výstavbe obrovského komplexu padnúť šesťsto stromov… Pritom dve zastávky od Hlavnej stanice otvoria onedlho 54. shopping mall s rekordnou rozlohou 35.000 m2. Slovenskou klasikou sú nevysporiadané pozemky, na ktorých sa už má stavať, Ďurkovského obľúbené a dávno podpísané zmluvy o budúcich zmluvách atď.

Prečo sa moje mesto sústavne hrá na New York, namiesto toho, aby si uvedomilo, že je Bratislavou, a spomenulo si, že kedysi bolo Poszonyom a Pressburgom?

9 thoughts on “Nová Hlavná stanica

 1. uplny suhlas. a este dodam, ze je kriza a sme po usi zadlzeni a je tu milion inych prioritnejsich destinacii pre takuto investiciu.

 2. Milý Michal, vo veľa veciach s Tebou súhlasím, vo veľa veciach zasa nesúhlasím, ale Tvoje brojenie proti obchodnému stredisku na Hlavnej stanici sa mi nepáči. To, že na Hlavnej stanici chýbajú nejaké normálne obchody, to ja hovorím už celé desaťročia. Vieš, ja na rozdiel od Teba cestujem vlakom takmer každý deň dvakrát – do práce a z práce. A niekedy by som niečo kúpil domov, ale na tej stanici si môžem akurát kúpiť v nejakej ošťatej a smradľavej drevenej búde týfusovú klobásu alebo podobný predražený humus. Koľkokrát som si už hovoril, aké by bolo skvelé, keby tam boli aspoň nejaké obyčajné minipotraviny, malé Terno alebo čokoľvek iné, kde by si človek mohol normálne nakúpiť normálne potraviny a zobrať si to rovno do vlaku a domov. Predpokladám, že niečo také blokuje stánkarská mafia, pretože by si u nich už nikto nič nekúpil. Preto ten nápad, postaviť na stanici nákupné centrum, schvaľujem. Nerád argumentujem argumentmi, že čo “vo svete”, ale je neodškriepiteľný fakt, že nákupné centrá ako súčasť veľkých železničných staníc nie sú nič výnimočné. Za všetky, ktoré som videl, spomínam Berlín, Paríž, Londýn, Madrid či Lisabon. Chápem, že ty ako Bratislavčan z najcentrovatejšieho centra, nevidíš zmysel niečoho takého, pretože si nikdy nepôjdeš na Hlavnú stanicu robiť piatkové nákupy, veď čo by si tam aj robil, ale môžem Ťa uistiť, že nás, dedinčanov z príbratislavských periférií, ktorí používajú vlaky ako svoje metro, taká predstava mimoriadne teší. Takže aj tu platí onen výrok Jerzyho Leca, že ináč vonia seno milencom a ináč koňom. :-) Nech sa Ti darí. tvoj bývalý kolega Peter P.

 3. To vsetko preto, lebo sme drbnuty narod a nevieme si ani len stanicu v hlavnom meste dat do poriadku bez prilepeneho nakupneho centra. Cista uchylacina toto.
  Ale ta stanica v momentalnom stave je priserna. Cudzinec pride, vystupi a chvilu cumi, ci si ten kufor naozaj musi zvliect po schodoch. Po chvilke vahania a zisteni, ze ina cesta nie je tak urobi a k svojmu prekvapeniu zisti, ze si ho zasa musi aj vyvliect hore po schodoch, aby sa mu naskytol uchvatny pohlad na vsade postavajucich cestujucich v centralnej hale. Vsadepostavajucich, lebo nie je kde si sadnut a len tak pockat bez toho, aby sa clovek impregnoval neznesitelnym smradom sto rokov starych ponoziek v oficialnej cakarni.
  Ale podla mna najlepsi zazitok (okrem choatickej mhd) caka navstevnikov, ked dojdu az na nastupiste autobusov, ktore pachne mocom tak, ze vhana slzy do oci. To nema konkurenciu. Tam je nastate viac ako v mastali.

  HANBA!!!! Hanbim sa za moje hlavne mesto a za to, ze takto vita navstevnikov. Otras! Ano, a teraz na to nalepime pozlatku v podobe nakupneho centra. Hej. Super riesenie. Nevadi, este dobre, ze som uz emigrovala.

  PS: Jasne ze vyrubat stromy! Svine, zababrali by nam chodniky padajucim listim!

 4. Zaujímavé, že kdekoľvek sa diskutuje o Bratislave a o tom, ako je “dodrbaná”, tak viac ľudí trápia cudzinci a návštevníci hlavného mesta, a nie domáci. Aj teraz. Hneď je vidieť, že sa na bratislavskej Hlavnej stanici ocitnete – počítam – tak raz do roka, keď niekam cestujete, takže si ju podvedome spájate výlučne s cudzincami a návštevníkmi.

  Úprimne povedané, ja osobne mám cudzincov a ich pocity srdečne v paži. Nežijem tu pre cudzincov, ale preto, lebo som sa tu narodil, rovnako ako moji rodičia, prarodičia a všetci ich predkovia, bývam tu a pracujem. Zaujíma ma teda aspoň elementárne pohodlie a komfort pre našincov, ktorí tými vlakmi cestujú dnes a denne, do práce a z práce.
  A keď sme už pri tom nákupnom centre, stavím sa, že tí by v drvivej väčšine možnosť civilizovaných nákupov priamo na stanici, pred nástupom do vlaku, privítali.

  Ináč sa s Vašimi farbistými opismi stanice a jej okolia plne stotožňujem, tiež mi to prekáža, ibaže – ako som už napísal – nie z pohľadu nejakých návštevníkov, ktorí mi môžu byť ukradnutí, ale výlučne z pohľadu každodenného tuzemského používateľa.

  Malá, hoci nevyžiadaná rada na záver: hanbiť sa za niečo, za čo nenesiete žiadnu zodpovednosť a čo ani nie je vo Vašej vlastnej moci napraviť, je nezmysel. Hanbite sa iba za to, čo ste mohli urobiť a neurobili alebo nemali urobiť a urobili. Všetko ostatné je blbosť.

 5. Trápne, milý Peter. Hovoriť o hlavnom cestovnom uzle v spojení s domácimi je naivné – keďže väčšinu návštevníkov tvoria cudzí z iných miest a obcí SVK a cudziny. Máš to v paži? No, úprimne povedané, je mi ťa ľúto. Asi nechápeš, že hlavné mesto neexistuje len pre domácich – ba naopak, žije v ňom sotva desatina nášho národa, denne do tohto mesta prichádzajú za prácou a do školy desaťtisíce, možno až státisíce ľudí. Tvoj status sa neodvíja od toho, kde žiješ a kde žili tvoji rodičia a prarodičia, ale ako sa o toto svoje dedičstvo staráš. Ak si občan Bratislavy s pocitom, že žije pre Bratislavčanov, tak si jeden z tých ľudí, kvôli ktorým to (nielen) na hlavnej stanici vyzerá aj v roku 2012 tak ako vyzerá. Bratislava je hlavné mesto krajiny, to znamená, že odvolávať sa na “dedinčanov a prechodných” je asi tak malomeštiacke ako snažiť sa v meste s päťtisíc obyvateľmi vysvetliť, prečo postaviť TESCO hypermarket. Jednoducho, vidím, že aj vďaka takým ako si Ty má tendenciu Slovensko byť rozkúskované namiesto toho, aby využilo svoj potenciál. Dlhodobo žijem v zahraničí, v krajine menej rozvinutej ako je Slovensko, ale hlavná stanica v hlavnom meste, a rovnako tak aj stanice vo veľkých mestách sa s našimi nedajú ani porovnávať. Sú oveľa na vyššej úrovni. Že načo nákupné centrá? Načo hotely? Tak milý Peter, skús nájsť investora, ktorý to urobí za dobrý pocit bez toho, čo si vymenoval. Potom sa vži do zamestnaného človeka alebo študenta, ktorý každý deň/týždeň v ohromnom strese prichádza na HS, zistí, že musí nakúpiť/niečo vybaviť, a tam dnešná hlavná stanica neponúka vonkoncom nič. A Ten úbohý argument, že ty sa nezaujímaš o nič je len prejavom toho, že si nedospel na to, aby si sa stal moderným obyvateľom moderného hlavného mesta. Neboj sa, žijem v metropole, ktorá má 6 miliónov obyvateľov, a s niečím tak absurdným ako s tvojím názorom som sa nestretol. Znamená to len toľko – celý projekt mešká práve preto, pretože nikto na to netlačí. Vari Bratislavčania, ktorí vlakom cestujú raz/dvakrát za rok? Nemyslím si. A študentom a zamestnaným je to jedno, pretože nemajú čas zapodievať sa tým, čo by malo trápiť odborníkov a “emancipovaných, rozhľadených, rozumných” obyvateľov hlavného mesta, ktorí by mali udávať trend v rozvoji nielen hlavného mesta ale aj celej krajiny a mali by sa teda zaujímať nielen o svoje imaginárne “korene”, ale aj o to, ako dané dedičstvo premietaš do dnešnej situácie. Ty sám by si mal cítiť ako občan hlavného mesta zodpovednosť – a namiesto toho sa tu oháňaš domácimi. Samozrejme, aj oni sú občanmi tohto mesta, no myslím si, že Slováci sú už natoľko rozhľadený národ, že dokážu pochopiť, čo je to hlavné mesto, a tak očakávam od Bratislavčanov, že prijmú svoju úlohu viesť spoločnosť a prestanú sa správať ako malomeštiaci – btw. ako ty v svojom príspevku.

 6. Dobrý človeče, nemáte to nejako pomýlené?
  Ste si istý, že reagujete na moje dva diskusné príspevky?
  Citujem Vás:
  “Že načo nákupné centrá? Načo hotely? Tak milý Peter, skús nájsť investora, ktorý to urobí za dobrý pocit bez toho, čo si vymenoval. Potom sa vži do zamestnaného človeka alebo študenta, ktorý každý deň/týždeň v ohromnom strese prichádza na HS, zistí, že musí nakúpiť/niečo vybaviť, a tam dnešná hlavná stanica neponúka vonkoncom nič.”
  Skúste si prečítať obidva moje príspevky ešte raz a pozorne. Pokiaľ ste ešte neprišli o schopnosť porozumieť napísanému textu. Konkrétne si dovoľujem upozorniť Vás na pasáž (citujem):
  “Preto ten nápad, postaviť na stanici nákupné centrum, schvaľujem. Nerád argumentujem argumentmi, že čo “vo svete”, ale je neodškriepiteľný fakt, že nákupné centrá ako súčasť veľkých železničných staníc nie sú nič výnimočné. Za všetky, ktoré som videl, spomínam Berlín, Paríž, Londýn, Madrid či Lisabon.”
  Alebo:
  “A keď sme už pri tom nákupnom centre, stavím sa, že tí by v drvivej väčšine možnosť civilizovaných nákupov priamo na stanici, pred nástupom do vlaku, privítali.”
  Apropo, my sa poznáme?

 7. Mon, Peter, anonym aj ostatní: ďakujem vám za komentáre. som zvedavý, ako sa ten projekt vyvinie a cením si vaše postrehy, priviedli ma k novým úvahám a rozšírili môj pohľad na vec.

  zachytil som, že v medzinárodných médiách sa teraz veľa (väčšinou v dobrom) píše o vynovenej rímskej stanici: http://www.grandistazioni.it/cms/v/index.jsp?vgnextoid=7c18360fa1bdb110VgnVCM1000003f16f90aRCRD možno by sa aj Bratislava, v oveľa menšom, mohla inšpirovať. srdečne vás pozdravujem!

 8. Zaujímavé, aj p.Pišťanek, aj Anonym sa zhodujú na tom, že hlavná stanica by mala byť pekná, čistá, s možnosťou služieb a nákupu. Akurát pán Pišťanek sa domnieva, že by to tak malo byť predovšetkým kvôli domácim a nie kvôli cudzincom, a Anonym sa domnieva, že by to tak malo byť predovšetkým kvôli cudzincom a nie kvôli domácim, a kto je iného názoru, ten je zákonite malomeštiak. Mimochodom, slovo “malomeštiak” patrilo do kmeňovej výbavy komunistických inžinierov ľudských duší, dnes už nemá význam ani opodstatnenie.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s