Chudoba na Slovensku

Pri pohľade z Bratislavy to tak nevyzerá, ale na Slovensku žije skoro 700 tisíc ľudí ohrozených chudobou. Každý siedmy človek okolo nás pri rastúcich cenách nevyžije z platu alebo z podpory, nemá na elektrinu a plyn a často ani na jedlo. A ten počet stále rastie. Sú to viac ženy ako muži. A najviac trpia deti.

Pre najchudobnejších vyčlenila Európska únia toho roku 5,1 milióna eur na potravinovú pomoc. Stačilo predložiť plán na výrobu chleba alebo cestovín alebo na nákup ovocia a zeleniny, ale ani jedno z toho tento štát nebol schopný urobiť. Peniaze nedostaneme a ešte aj minuloročných 1,2 milióna eur musíme vrátiť, hoci sa nevie, kde na to vezmeme. Je iba začiatok júna, ale hovorkyňa ministerstva sa vyjadrila, že do konca roku sa to už určite nestihne.

Pritom Ministerstvo pôdohospodárstva má vyše tritisíc zamestnancov. Čo tí ľudia celé dni robia? Zato na odmeny sa iba za druhý polrok 2011 našlo 629 tisíc eur. Štátny tajomník dostal k platu ešte tritisíc eur navrch. Bývalý minister obviňuje zo zlyhania terajšieho a terajší bývalého. Zodpovedný nie je ako vždy nikto.

Voľne parafrázujem čínskeho klasika: V dobre spravovanej krajine je hanbou mať chudobných. V zle spravovanej krajine sú hanbou jej bohatí.

One thought on “Chudoba na Slovensku

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s