Odkaz Oskarovi Dobrovodskému

Vážený pán Oskar Dobrovodský, v prvom rade vám chcem povedať, že nie som zo žiadnej mimovládky ani z politickej strany ani z nijakého média. Píšem vám ako občan SR. Vaše meno som ešte pred niekoľkými mesiacmi nepoznal, ale dnes ho počujem každý deň, či dokonca každú hodinu a keď som na internete, čítam o vás už prakticky neprestajne. Vaše priezvisko sa teraz vyskytuje v obrovskom množstve článkov, reportáží aj diskusných fór a používa sa už dokonca ako argument: „Ale čo Oskar Dobrovodský…?“ a „pánovi Dobrovodskému sa predsa! “ a podobne.

Motivovalo ma to, aby som si v priebehu uplynulého polroka podrobne pozrel vašu webstránku, aby som si prečítal viaceré vaše články aj rozhovory a sledoval videá, ktoré ste nakrútili. Priznám sa, obsah ma v mnohom šokoval a vyrazil mi dych. Mám Slovensko prechodené krížom-krážom a navštívil som viacero rómskych osád na východe, ale nevedel som o akútnom probléme na vašej ulici v Malackách, pretože vaše mesto som už dlhšie nenavštívil (ale aj tam som už čítal v knižnici).

Chápem vaše hlboké rozhorčenie a bezmocnosť spôsobenú dlhodobým trápením a nevymožiteľnosťou práva. Nie náhodou jedno slovenské príslovie hovorí zlý je oheň, zlá povodeň, zlé krupobitie, ale najhorší je zlý sused. A naopak dobrý sused lepší ako rodina.

Vo svojom prenajatom byte som kedysi zažil susedov-drogových dílerovSlovákov, a bolo to peklo. Na predaj zneužívali aj vlastné maloleté deti a ich kočíky, pred očami celej štvrte podplácali políciu, kšeftovali, kradli, my sme to hlásili, a občas aj prišli kukláči, ale celkovo nič – kriminálnici si tam šťastne žijú dodnes, len ja aj mnohí ďalší sme sa už radšej dávno odsťahovali. Nebol som, našťastie, vlastníkom bytu, ako vy svojho domu, nechcem svoju situáciu vonkoncom porovnávať s vaším oveľa horším prípadom, len chcem upozorniť, že sa dokážem približne vcítiť do toho, čo zažívate vy a vaši najbližší.

Asi ste neočakávali, že sa tak rýchlo stanete „celebritou“ a neviem, či si celkom uvedomujete, čo všetko to prináša. Váš hlas sa stal verejným a priznám sa, tu sa dostávam k tomu, čomu vo vašom správaní a vyjadrovaní nerozumiem, čo ma zaráža a čoraz väčšmi šokuje. V rámci svojich veľmi skromných možností sa takisto pokúšam upozorňovať na problémy, ktoré trápia našu spoločnosť. Vystúpil som na Anti-Gorile, písal som o mečiarovských privatizáciách kúpeľov, o pokrytectve ministra kultúry aj o cenzúre v opere, kritizoval som ľavicu aj pravicu zakaždým, keď som videl korupciu či nespravodlivosť.

Ak vám v našej krajine rovnako ako mne prekáža bezprávie a katastrofálny stav súdnictva, nechápem, prečo ste kandidovali do parlamentu za stranu Národ a spravodlivosť, ktorú založila Anna Belousovová, spolu s Jánom Slotom jeden zo symbolov slovenského mafiánskeho kapitalizmu, masového rozkrádania republiky a najhrubšej vulgárnosti vo verejnom živote. Tam ste očakávali začiatok „slušného života“ na Slovensku, po ktorom voláte? Vo voľbách ste neuspeli a ja hovorím, chvalabohu, že sa Slota ani Belousovová so svojimi stranami do parlamentu už nedostali.

No na svojej webstránke ďakujete aj Mariánovi Kotlebovi. Vraj sa mu cítite zaviazaný, keďže až po jeho prítomnosti na mieste problému sa o váš prípad začali zaujímať médiá. On sa dnes vami oháňa v každom druhom svojom vyhlásení. Neviem, či si to plne uvedomujete, ale pri tomto pánovi a jeho pomocníkoch máte do činenia s neonacistami. Netvrdím, že ste neonacistom aj vy. Ale neonacisti vás teraz všade zneužívajú pre svoju čoraz masovejšiu kampaň. A to je niečo, čo ma priviedlo na myšlienku napísať vám, pretože to cítim ako svoju občiansku povinnosť.

Prosím vás, pán Dobrovodský, dobre si rozmyslite, s kým budete naďalej viesť svoju kampaň za vyriešenie vášho prípadu. Som jednoznačne za to, aby sa urýchlene vykonala náprava vo vašom susedstve a aby bol každý, komu bude dokázaný trestný čin, spravodlivo potrestaný. Ale neverím, že vám v tomto akokoľvek pomôžu neonacisti. Naopak, som hlboko presvedčený, že ďalšie násilie by celú našu spoločnosť mohlo vrhnúť do katastrofy neporovnateľne horšej, než akú ste si museli prežiť vy a váš otec a vaša partnerka.

Apelujem na vás, dištancujte sa urýchlene od akéhokoľvek násilia a extrémizmu a nenechajte svoj protest zneužiť úzkej skupine ľudí na ich výlučne mocenské ciele. Uvedomte si, že neonacisti svojím programom sústavne porušujú náš základný zákon, Ústavu SR, a klamú oveľa častejšie a horšie ako vaši susedia. Popierajú holokaust, popierajú zločiny Slovenského štátu, popierajú mečiarovské privatizácie, popierajú všetko, čo sa prieči ich surovej a primitívnej vízii sveta, kde spravodlivosť nielenže nemá miesto, ale sa aj najprísnejšie trestá.

Pochopte, že toto už nie sú len zakomplexované a frustrované hlavohrude zo slovenských posilovní a futbalových štadiónov, ale bohatí a mocní ľudia s vlastnými právnymi kanceláriami a prepracovanými reklamnými kampaňami, ktorí svoje vyjadrenia konzultujú s advokátmi a mediálnymi poradcami. Ich nehorázne lži poznám na vlastnej koži, keď nie tak dávno vydali tlačovú správu, že som zahraničnú cenu získal len preto, že som vraj židovského pôvodu.

Oni sústavne hovoria o spájaní národa, a pritom chcú len rozdeľovať, najprv Rómov, potom intelektuálov a kto bude ďalší? Určite aj vy, ak budete skutočne presadzovať slobodný, spravodlivý a rozmanitý svet, ktorý nenávidia najviac zo všetkého.

Spomeňte si, u nás už raz nacisti pri moci boli a priniesli iba smrť a skazu a najväčšiu tragédiu v novodobých dejinách.

Nie som expert na rómsku problematiku. Ale stopercentne viem, ako človek, ako otec, že násilie riešením nemôže byť a nebude. Ste frustrovaný a sklamaný z vývoja našej spoločnosti a nie ste v tom zďaleka sám, vnímam to veľmi podobne a veľakrát som to vyjadril verejne. Lenže riešenie rómskej problematiky sa nedá urobiť rýchlo a silou, ako to teraz sľubujú všetci mocní sprava i zľava. Čaká nás vôbec najťažšia úloha, pred ktorou tento štát vo svojej krátkej histórii stál. Oproti tomu bolo zavedenie eura malina. Až teraz sa naozaj ukáže, akí sme občania, akí sme ľudia.

Pán Dobrovodský, bojujte za svoje práva, protestujte, dožadujte sa nápravy a spravodlivosti. V tomto svojom boji máte moju podporu. Ale ak v sobotu 13. októbra 2012 budú spolu s vami pochodovať od Hlavnej stanice neonacisti, ak  budú chcieť ovládnuť aj moje mesto a moju krajinu, a zatiaľ tomu všeličo nasvedčuje, budem jedným z tých, ktorí sa postavia do živej ľudskej reťaze, do nenásilnej blokády, aby ste sa k Bratislavskému Hradu nedostali. (Pozrite sa, ako to vyzeralo v Drážďanoch.)

S pozdravom, Michal Hvorecký, michal@hvorecky.com

Prečítajte si aj: Otvorený list spisovateľa ministrovi kultúry

150 thoughts on “Odkaz Oskarovi Dobrovodskému

 1. Oni to z neho urobili. Oni, teda tí, ktorí sa na neho vykašľali. Apelovať môžete, ale nevyčítajte mu a nestojte proti. Rovnako som bol rozčarovaný s kým sa spojil, ale nemám morálne právo, rovnako ako Vy, postaviť sa proti nemu, keby kráčal so samotným diablom.

 2. dobry clanok…. tiez mi je luto situacie p. Dobrovodskeho, no cital som niektore jeho prispevky vo forach, kde sa vyjadroval na adresu Radicovej a inych pravicovych politikov ze ich plati Soros a Zidia a ze su to zapredanci a protinarodne sily… Takze mam pocit ze p. Dobrovodsky ma ku Kotlebovi mentalne velmi blizko…

 3. Malá oprava: Stranu Právo a spravodlivosť založil P. Puškár, Národ a spravodlivosť A.Belousovová.

 4. Stotoznujem sa do detailu s kazdým slovom tohoto listu a vyslovujem jeho autorovi obdiv a úctu. Je to rec a stýl hodný správneho obcana demokratickej Európy 21. storocia.

 5. Miesto písania o neonacistoch,radšej pomožte panu Dobrovodskému z jeho situácie. Nebudú problémy s cigánmi, nebudú kotlebovci ,po vašom neonacisti.

 6. takze zo svojho prenajateho bytu si sa jednoducho odstahoval? a nechal narkomanov tam, kde su. a co keby to bol tvoj byt. to jedine co mas, tvoj majetok, ktory s takym susedom nekupi nikto? tak ty musis byt iny hrdina. klobuk dole pred tebou. predpokladam, ze teraz byvas uz v tej “spravnej” stvrti a cakas na nobelovu cenu mieru za vyriesenie tohto zapekliteho problemu

 7. psychicky teror je horsi ako fyzicky…pomalicky nahlodava cloveka a nici ho zvnutra…toto tu su pekne napisane slova, ktore ale nicomu nepomozu…cudovat sa cloveku, ktoremu niekto nici zivot viac ako nicila stb niektorym ludom (tiez mali oblubene praktiky psychickeho teroru) ze sa spolci s hocikym, len aby to vyriesil mi pride odveci…
  ludia od zufalosti utekali cez hranice aj s vedomim ze ich mozu zastrelit (casto sa tak stalo)…tam to snad vsetci chapu lebo ved zla stb, ale ked tu clovek od zufalosti nezoberie modre sluchatka, ci nepodminuje cele okolie, ale “len” to riesi cez extremistov tak uz je zle
  tento clovek nepotrebuje pochopenie, sucit, otvorene listy atd…potrebuje konkretnu pomoc a hned…
  ani tyranej zene nepomahaju rady ako sa nema obraciat na sarlatanov, ale co najskor ju zbavit tyrana

 8. No neviem neviem, cela ta kauza je uz tak zneuzita..ale par postrehov k listu. Asi len malokto sa vie vzit do jeho situacie – Vy ste byval v prenajatom byte, ku ktoremu ste nemal fakticky ziaden vztah, uzil ste si svoje a odstahoval sa. Dobrovodsky to zazil v rodicovskom dome s otcom a denne trpeli (psychicky teror?) a pokial vezmeme do uvahy, ze presiel so ziadostami o napravu ci riesenie tohto stavu od najnizsieho stupna statnej spravy az k tomu najvyssiemu, ze prisiel minister vnutra, poslanci, media (+extremisti sa prizivili) a pod. – a vysledok? nic, tema vzblkla a zakapala, nic sa nezmenilo, stat ukazal, aky je neschopny a neexistuje tu realna vymozitelnost prava. Ten pocit frustracie a beznadeje si opat asi nevieme predstavit. A po tomto vsetkom sa ja osobne necudujem, ze chce takpovediac vyhnat certa diablom – a za to moze podla mna do velkej miery tento nas system (bananovej republiky), ktory mu nepomohol. Oproti tomu predstavuju extremisti jednoduchu a priamociaru alternativu – “navyse su to ludia ako my, nie tam ti zhora” – to je zase psychologicky efekt. A nakoniec sme v situacii, a to je moj pocit z Vasho listu, ze z obete tu robime “extremistu” (aj keby je, po tom vsetkom sa mu osobne vobec nedivim) – ale samozrejme nezabudli ste povedat, ze inak mu drzite palce k rieseniu a blabla.

 9. Durango, oni budú, ak nebudú kvôli cigáňom, budú proti homosexuálom, imigrantom, sociálne slabším, proti vyznávačom inej viery, proti príslušníkom iných národov. P. Hvorecký si nemyslí, že bez Dobrovodského nebude neonacizmus, len dúfa, že sa mu podarí podkopať korene tomu, čo tu rastie.

 10. nevidím nijaký dôvod hodnotiť pripravovaný pochod ako pochod neonacistický. Toto tvrdenie stojí hlavne na tom, že jeden zo spolurganizátorov pochodu bol (!) členom “ľudovcov” – Ľudovej strany Naše Slovensko. Priradiť Mariána Mišúna k neonacistickej scéne je tvrdenie postavené na vode, znajíc poněkud náš právny systém do puntíku dokonalý voči extrémizmu, bezmocný voči kriminalite neprispôsobivých.
  Keby protiextrémistické na neho čokoľvek malo, čo by aspoň 50% šancu na úspech malo, ohľadom sympatií k fašizmu, iste by už bol pred súdom.
  Do hlavy pánovi Mišúnovi síce nevidím, ale to autor článku tiež nie.
  “Vaše meno som ešte pred niekoľkými mesiacmi nepoznal” – nepoznať meno Dobrovodský pred niekoľkými mesiacmi znamená dosť značné odtrhnutie od slovenskej reality, preto je v prípade autora na mieste, skôr skromnejšie študovať reálne pomery a pomenej poučovať ludí, ako je pán Dobrovodský. Na mna jeho článok pôsobí tak, že autor je v mene “vyšších ideí antifašizmu” ochotný obetovať osud ľudí ako je pán Dobrovodský. Len tam je ten problém v tom, že reálny fašizmus na Slovensku vôbec nehrozí a a to obetovanie, druhých pravda (!) je absolútne kontraproduktívne.

 11. Čo má urobiť, a čo by ste urobili na jeho mieste vy ???? Myslím, že násilie plodí násilie, ide to stále v kruhu a nemá to konca. Ale čo by som urobila ja, vy a my na jeho mieste ? A kto to s ním rieši, a riešil by to aj vtedy, ak by sa to nezviditeľnilo ?

 12. Pan Hvorecky, chapem Vasu obavu pred LS-NS kedze patrite k etniku ktore za 2. svetovej malo problemy. Ale napriek tomu ze ste urcite scitany a inteligentny clovek, niektore veci zjavne nemate preskumane.

  “Spomeňte si, u nás už raz nacisti pri moci boli a priniesli iba smrť a skazu a najväčšiu tragédiu v novodobých dejinách.”

  Zidia vyhlasuju bojkot Nemeckych tovarov v 1933, napriek tomu ze zidia v Nemecku vyzyvaju na umiernenost k novemu systemu.
  http://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/english/archives/articles/jdecwar.html

  Najvacsiu smrt a skazu? Pane, nerobte z nas hlupakov….

  “Každopádne zopár týždňov trvajúce obdobie pustošenia Slovenska si vyžiadalo mnohonásobne väčší počet obetí, než dovtedy padlo Slovákov v celej vojne – počas „fašistickej diktatúry“.
  http://beo.sk/historia/117-slovenske-narodne-povstanie-podrobny-rozbor

  Zatvaranim oci pred objektivnymi faktami sa ocitame vsade inde, len nie tam kam chceme – objektivna pravda. Nebrante nam branit sa, ved aj vy ste slusny clovek. Podte s nami.

 13. Pán Hvorecký
  Najprv pár slov pred zátvorku, aby niektoré veci boli hneď z úvodu jasné : Mariana Kotlebu & his melody fellows by som nafleku angažoval, keby že sa natáča film o dejinách SA alebo o prvej vlne čekistov – ten hlboký humanizmus, ovládanie pudov, prenikavá inteligencia a všeobecná empatia, ktorá im priam sála z očí, to sa nedá napodobniť ani zahrať, na to treba ozajstné prírodné talenty. Navliecť to do dobových uniforiem a Oscara za casting mám istého. A Marián samotný by sa celkom určite s prehľadom a hlavne rád kvalifikoval na táborového vedúceho, keby že sa príslušné zariadenia obnovia – a teraz nemyslím skautov ani pionierov. ALE
  Ak je Oskar Dobrovodský vďačný nášmu najznámejšiemu developerovi za to, že sa ho ako jediný zastal, a len vďaka tomu že Kotleba sa na Družstevnú vo väčšej miere dostavili aj televízne štáby a pridružená výroba, to je po prvé problém médií, ktoré sa v (nie celkom neoprávnenej) predpokakanosti neodvážili na plné gule povedať, že banda asociálov sú rómovia. Až keď sa ukázala pospolitosť, nedalo sa tomu vyhnúť, lebo proti komu náš vrchný nácek bojuje? Proti rómom. Bez názorného prezentovania čo sú to za zvery by to akosi nebolo ono.
  Že sa Oskarom náckovia oháňajú na každom kroku, že ho hlava-nehlava je vcelku logické – príklad z Malaciek je dostatočne neodškriepiteľný a ešte stále je tu. A ak to pôjde takto ďalej, ešte s nami pekných pár chvíľ pobudne, takže si zvyknime. Alebo sympatizovať s Oskarom Dobrovodským a dbať aby sa aspoň nezabudlo môžu všetci okrem bandy holohlavých náckov?
  Rozmýšľať s kým ďalej povedie svoj boj za možnosť vrátiť sa do vlastného domu je tu asi pomerne jednoduché – akosi nikto iný sa nechystá. Lebo by bol nafleku označený za nácka, hoci by aj mohol dokázať svoj židovsko – maďarsko – černošský rodokmeň až do čias Márie Terézie. Pretože ak Kotleba povie 2+2=4, povinnosťou každého kultivovaného intelektuála je vstať a zarevať 5, inak súhlasí s náckom = aj on sám je nácek. Teda, ak nemienime aplikovať rozumné rady čo Oskarovi ani nie tak dávno dalo združenie ľudia rasizmu (to “proti” tam majú asi len na oklamanie nepriateľa) – napiecť susedom buchty a ísť sa im ospravedlniť.
  O tom, či násilie principiálne môže alebo nemôže byť riešením by sa dalo polemizovať, osobne si myslím že ak niekto dostane opakovane po gebuli, možno zváži svoje vzorce správania a interakcie s okolím, ono nikto nie sme zo železa.
  Že nás čaká dlhá, ťažká a nekonečne drahá cesta za dúhou, na konci ktorej bude o desať – dvadsať (maximálne päťdesiat až tisícpäťsto) rokov spoločnosť plná multikultúrneho porozumenia – to je presne tá pesnička, ktorú najrôznejšie súčasné verzie spolku Humanitas spievajú posledných 20 rokov. Výsledky sú známe – o.i. jeden čerstvý bezdomovec z Malaciek. A potom ešte stúpajúca nasranosť národa, ktorý tak akosi sedliackym rozumom pomaličky dochádza k názoru, že zo psa slanina nebude, dokonca ani keď si to postavíme politicky. A osobne odhadujem – nevyzývam neplánujem, – že ak sa nič v extrémne rýchlom čase nezmení, do konca roka tu máme Svodín2 – akurát že tentoraz nikto policajtov nezavolá a pár domov ľahne popolom.
  Btw – v Partizánskom nedávno pochodovalo 3 000 ľudí, z nich plnokrvných náckov bolo možno 1%. Aj proti nim by ste sa postavili?

 14. Dobry vecer pan Hvorecky. Nuz, musim priznat, ze ste ma prekvapili tymto Vasim povrchnym listom. Ja a celebrita? Velmi rad si to s niekym vymenim. Prisiel som o majetok, o dom, mam znicene zdravie, rodinu, prisiel som o vsetko. Nie som ziadny nacionalista, ani neonacista, rasista, ani satanista….mnohi ma v poslednych dnoch takto nalepkuju!
  Som na kolenach a snazia sa do mna kopat co najviac, hlavne rozni pseudohumanisti z ludskych prav, LPR a podobnych rasistickych organizacii. Zil som v Juznej Afrike, pracoval s cernochmi, 8 rokov som zil v Spanielsku, kde ziju takmer vsetky narodnosti sveta, mam priatelov po celom svete a to aj cernochov, Arabov, ale aj Cinanov apod.
  Mrzi ma, ze ma nalepkujete podobne ako ti pseudohumanisti, napriek tomu, ze som sa niekolkokrat verejne distancoval od nejekych nacistov ci fasistov, uz mi to je priam smiesne, rovnako aj s panom Kotlebom nemam nic spolocne, nie sme v kontakte, jedine je pravda, ze bol v Malackach min. rok podporit ma v boji za ludske prava a pravo na slusny a pokojny zivot a vdaka jeho navsteve sa o moju tragediu, ktoru mi sposobilo mesto Malacky a obec Gajary zacali zaujimat media.
  Ak sa ma budete snazit zastavit v mojej navsteve bratislavskeho hradu, je to Vasa vec…..A nevedel som, ze BA je Vase mesto….

 15. Dobry vecer pan Hvorecky.
  Nuz, musim priznat, ze ste ma prekvapili tymto Vasim povrchnym listom. Ja a celebrita? Velmi rad si to s niekym vymenim. Prisiel som o majetok, o dom, mam znicene zdravie, rodinu, prisiel som o vsetko.
  Nie som ziadny nacionalista, ani neonacista, rasista, ani satanista….mnohi ma v poslednych dnoch takto nalepkuju! Som na kolenach a snazia sa do mna kopat co najviac, hlavne rozni pseudohumanisti z ludskych prav, LPR a podobnych rasistickych organizacii. Zil som v Juznej Afrike, pracoval s cernochmi, 8 rokov som zil v Spanielsku, kde ziju takmer vsetky narodnosti sveta, mam priatelov po celom svete a to aj cernochov, Arabov, ale aj Cinanov apod.
  Mrzi ma, ze ma nalepkujete podobne ako ti pseudohumanisti, napriek tomu, ze som sa niekolkokrat verejne distancoval od nejekych nacistov ci fasistov, uz mi to je priam smiesne, rovnako aj s panom Kotlebom nemam nic spolocne, nie sme v kontakte, jedine je pravda, ze bol v Malackach min. rok podporit ma v boji za ludske prava a pravo na slusny a pokojny zivot a vdaka jeho navsteve sa o moju tragediu, ktoru mi sposobilo mesto Malacky a obec Gajary zacali zaujimat media.
  Co sa tyka mojho clenstva v strane Narod a Spravodlivost….dostaval som mnoho mailov, sprav od zufalych obcanov z celej SR, ktori ma prosili o rady, ako pomoct, pretoze mali rovnakych agresivnych, neprisposobivych susedov a stat, vlada, samosprava, vsetci ich ignorovali, rozhodol som sa vstupit do starny NaS a myslel som si, ze by sa dalo nejako pomoct tymto tyranym, terorizovanym spoluobcanom. To, ze predsedkyna strany NaS je pani Belousovova este neznamena, ze suhlasim so vsetkymi jej nazormi ci postojmi, no to sa mi teraz nechce rozoberat.
  Ak sa ma budete snazit zastavit v mojej navsteve bratislavskeho hradu, je to Vasa vec, mozete, ale nechapem o co Vam ide, teda co z toho budete mat? A nevedel som, ze BA je Vase mesto….

 16. Dobrovodského ste sa majstre nezastali, nikto z tých ľudskoprávnych aktivistov sa ho nezastal, žiadny spisovateľ, žiadny intelektuál, žiadne svedomie národa. Postavte sa pred Kotlebu a náckov, ale pred Dobrovodským by ste mali pokľaknúť a odprosiť ho v našom mene. Pretože magora z neho urobila naša nevšímavosť.

 17. Palce mu drzia vsetci… ale pomoct mu nema kto… jedini, ktori ako tak pohli s jeho fakt existencnym problemom boli kotlebovci… A myslim, ze Oskar by sa upisal aj diablovi, keby vedel, ze mu to pomoze… Bla bla bla, je nam luto Oskara, ale je v totalnej prdeli… Kupte jeho dom, uzite si par dni v jeho kozi, verim, ze viac ako par ich nik nevydrzi. Je lahke bojovat proti nemu. Skuste radsej bojovat za neho, Ciganov sa vsetci boja. A Oskar je na to absolutne sam. Nie je neonacista. Je len zufaly.

 18. neonacisti??? keby tito tzv. neonacisti podla vas neupozornili na cigansku otazku tak dodnes vsetci politici este spia a polovicka slovenska netusi co sa deje!!! Apropo keby bol Marian Kotleba taky ako o nom hovorite..tak uz sa davno s niekym spoji, alebo podplati aby sa dostal do parlamentu/lebo tak tu u nas funguje mile ovecky/ nehovorim ze buranie osad je ten spravny krok..lebo to nieje riesenie..riesenie je vychova romskych deti normalnymi ludmi ..nie asocialmi..ale takto sa vyjadrovat..a pouzivat slovo neonacista..prosim vas..radsej si to slovne spojenie najprv nastudujte !

 19. Dovolujem si poznamenat ze najvecsou tragediou v novodobych dejinach nebol nacional-socializmus ale komunizmus.

 20. Pan Hvorecky, co tak si to najprv odzit a az potom sudit? Byvat chvilu v prenajatom byte vedla fetakov podla mna nie je velmi relevantna skusenost. Nepochybujem, ze Dobrovodsky Vam rad vyjde v ustrety a ubytuje Vas u seba na mesiac – dva. Nie ste rasista, neonacista ani iny extremista, tak budete objektivny a opisete stav veci taky aky je. Velmi by ma zaujimal Vas nazor po priamej skusenosti a navrh konkretneho riesenia. Dobrovodsky je dlhodobo deprivovany zo situacie, v ktorej sa nachadza a v takej situacii sa chyta aj slamky, ked zlyhali vsetky zakonne a moralne prijatelne moznosti.

 21. O akom extremizme hovorite? Ja vidim len ludi, ktori sa domahaju svojich prav na ktore tento stat kasle a obavaju sa o buducnost Slovenska. Ake riesenie tychto problematik navrhujete vy?

 22. Presne tak, extremizmus je len reakcia na situaciu, z ktorej jak sa zda nie je ineho vychodiska. Toto je vina tejto a vsetkych predoslych vlad, ktory nechali tento problem prejst do sucasneho stavu. A nezda sa, ze by s tym planovali nieco robit. Rozhodne nic s realnym ucinkom.

 23. Mna zaujima preco ak niekto popiera holokaust, resp. netreba ho popierat ako celok, staci popierat “oficialne” cisla alebo akekolvek ine skutocnosti, by mal byt hned neonacista? to co je za ovinu? takisto ak nekto spomenie sorosa a zidovsku loby? snad to neni fakt ze media a korporacie vlastni samy zid? toto su omg fakty.. ako ste dospeli k nazoru ze kotleba je neonacista? podla coho tato skatulka? mate zmatok v pojmoch pane…

 24. velmi pokrytecky list. akoby ho pisal sam Pilat Pontsky.
  videl si fotky a videa co mu tam ti cigani pod oknami stvaraju. Ved toto je naozaj na prasky, na silne lieky na psychiku – ta koncentrovana nenavist, spina, smrad co sa na neho fyzicky aj psychicky vali priamo pod oknami jeho domu.
  To sa neda zniest Toto je skutocny teror. Oskar musi byt silna osobnost ze doteraz vydrzal a udrzal si aku-taku integritu. Ale dokedy? Ten clovek nema chut rozlisovat kto mu pomaha. ale vie kto mu pomohol. no tak to boli Kotlebovci a Belousovova. Hlina mu nepomohol. Nikto z malackych politikov nepomohol. Policia ho sikanuje. Hanba pre tento stat, pre politikov, ze sa nenasiel ani jeden “normalny” politik co by mu pomohol.

  Zaujala ma tato veta:
  “Až teraz sa naozaj ukáže, akí sme občania, akí sme ľudia.”
  Ja sa inak opytam – Aky je stat, ktoreho sme vraj obcania? Je to stat na ktory mozme byt hrdi? Funguju tu zakony? Je toto vobec pravny stat? Kde su pravne istoty a vymozitelnost prava? Chceme byt obcanmi takehoto statu? Ja napriklad nie. Ak by mi teraz ponukli obcianstvo ktorehokolvek severoeuropskeho statu – bez mihnutia oka ho beriem.

  Vobec si nemal apelovat na obcanov – mal si apelovat na verejne cinne osoby – na politikov, sudcov, poslancov, aby konecne prestali mysliet iba na seba, na ksefty a kolko si nahrabat, ale uvedomili si svoje poslanie – pretvarat tuto spolocnost k lepsiemu, budovat pravny a slobodny stat pre kazdeho, kto o to stoji.

 25. Veru veru pán Hvorecký. Váš prípad je ťažko porovnateľný z prípadom pána Dobrovodského z vyššie uvedených dôvodov… Ale k tomu, aby nespolupracoval s Kotlebovcami – viete realita je taká, že nikto okrem Kotlebu a jeho ľudí nemá očividne snahu a záujem problém riešiť v prospech slušného, dane platiaceho občana, ale naopak sú ochraňované ,,práva,,? menšiny, ktorá sa nedokáže a nechce prispôsobiť, často sa stáva účastníkom kriminálneho a asociálneho správania a ktorá navyše čo sa týka financií nič nedáva, iba berie… Česť slušným, pracujúcim a snažiacim sa výnimkám… Namiesto toho, aby sa svätilo pravidlo, že SPRAVODLIVOSŤ JE SLEPÁ, obviňujeme Slovenských občanov z neznášanlivosti a rasizmu….
  —Verte tomu pán Hvorecký, že ak sa náhodou obávaní neonacisti Kotlebovci dostanú do parlamentu, prípadne k moci, nebude do zásluha pána Dobrovodského a jemu podobných. Bude to zásluha nekonajúceho, pasívneho štátu, úradov a samospráv!—

 26. Samozrejme, takych ako vy je plne Slovensko…len kecaju a kecaju. Preto to tu vyzera tak, ako to vyzera….To, ze z neho robite rasistu je totalne povrchne a ubohe…zial, v sucasnosti to ale na Slovensku tak chodi…namiesto pomoci a konstruktivnych rieseni hladaju ludia sposoby preco to neurobit a nestitia sa pritom z obete spravit agresora. Prenajaty byt a susedia narkomani? Kolko ste tam zili, par mesiacov, potom si zbalili “par svestiek” a sli kade lahsie…??? Nebudte smiesny. Ale ked sa tvarite, ze tomu rozumiete a ked chcete byt tak strasne empaticky, dajte mi Vasu adresu. Ja k Vam v ramci riesenia romskej problematiky ochotne par kuskov tychto skvelych susedov nastahujem…a ak byvate v dome so zahradkou o to lepsie, pomesti sa k vam viac takychto rodin…ved koniec koncov, v zmysle nedavno zalozeneho precedensu spod Krasnej horky je vystavba na cudzich pozemkoch v tejto bananovej republike vysoko chranena… :) Tak co, idete do toho vy humanista?

 27. Bohuzial suhlasim s Thomasom. Niesom rasista a ani extremista. Nie vseci romovia su zly a nie vseci biely dobry. Moje osobne skusenosti, ktore som ziskal za roky ma vsak pretvaraju. Zacinam byt alergicky na to ak pocujem aky su to chudaci ako im treba pomahat atd. Som za rovnost sanci, som za pomoc ale som zaroven aj za povinnosti a zodpovednost. Poviem to tvrdo ano pomozem ti dam ti vsetko co potrebujes tu su take a take podmienky nesuhlasis? nechces sa prisposobit? nemas pravo ziadat od tejto spolocnosti viac zhovievavosti a pomoci – umries na ulici alebo skoncis v base tvoj problem. Je krasne pocuvat tie zhrozene humanne reci ale som presvedceny, ze ludia ktory ich vedu nebyvaju v blizkosti tohoto etnika. Pan Hvorecky navsteva romskej osady je podla mna o nicom. Neviem ako dlho tie vase navstevy trvaju, chodte tam zit aspon na 3mesiace ked dostanu davyky a vystrajaju po celom meste. Mozete tvrdit, ze treba cas a pracovat s nimi, aby sa prisposobili a to je ten najvacsi problem. Zivot nieje o tom, ze dame ti cas aby si sa prisposobil. Zivot Vas zasiahne naplno a bud sa prisposobite alebo smola…

 28. Pan Hvorecky, sice ja tiez nemusim Kotlebu ani SNS a ich frakcie, vlastne mam voci nim odpor (nakolko nacisti spachali na predkoch mojej manzelky a mojeho syna velke hriechy), ale ak sa chceme aspon tvarit, ze je demokracia a kazdy ma pravo na svoj nazor, tak respektujte aj politicky nazor p. Dobrovodskeho. Po druhe si myslim, ze Vy ste parodia na slovenskeho spisovatela. niekedy v minulosti som zacal nieco od Vas citat ale bolo to zle velmi zle. A preto aj Vase vyjadrenia vnimam ako obtazovanie verejnej diskusie, aj ked pravo vyjadritsa Vam neberiem. Som o par rakov mladsi ako Vy, ale Vam a aj Vasim viacerim rovesnikom vobec nerozumiem. Vy ste totalni antihrdinovia, co vsetko iba neguju a stale ziju v tieni vlastneho pocitu menejcennosti so zrakom upatym do Rakuska (rozumej na zapad). Podobne ma nasiera aj radio fm a cela akoze alternativna kultura. To ze tam hraju super veci od super umelcov, ktori su na mile vzdialeni Vasej (ako aj celej tej stratenej generacie) malichernosti, musi vzdy domontovat svojimi panazormi nejaky mudrujuci moderator. Napriklad dnes “strasne poprdeli” festival muziky vo Viedni o strete kultur vychodu a zapadu a o tom ako sa mozu vychodoeuropski muzikanti ucit od tych zapadoeuropskych. Sakra a kto povedal ze ti zapadoeuropski by sa nemohli priucit aj coto od vychodoeuropskych …namargo toh len tolko, ze anglofonny indie pop rock od nemeckych interpretov je strasny shit. horsi je len asi robo kazik. A teda hcem Vam iba povedat, ze neverim VAm ani nikomu ani Vasim pribehom o revolucii, o prerode a podobnych hlupostiach. Bol som vo svete, za svoje peniaze, neplatili ma ziadne pedofilne instituti bielych golierov. Robil som, videl som..a teraz som tu, som doma, robim a nefilozofujem a to iste by som odporucal aj Vam, zacat poriadne robit a poriadne pisat.

 29. Dobrý deň,
  článok sa mi v niečom páči, v niečom nie. Páči sa mi v tom, že upozorňuje na choré vyvolávanie nedobrých emócií a odvádzanie pozornosti od hlavného problému našej spoločnosti. Nepáči sa mi tým, že je takmer celý o politike. Problém pána Dobrovodského nie je o politike, jeho problém je o ľudskosti a schopnosti vysporiadať sa s inou kultúrou. Píšem to preto, lebo mám tiež za susedov cigánsku rodinu, a tiež sa snažím nájsť cestu, aby sme tu žili normálne. Čo je to normálne, najlepšie vystihujú slová Ľudovíta Štúra: “Nie je šťastie nad druhými sa vypínať a druhých utláčať, ale šťastie s druhými žiť, rovne vzdelanými, rovne šťastnými, rovne spokojnými.”
  Keď som sa prisťahoval do Poník, začal som takto: http://pomozme-si.blogspot.sk/ (blog Oláhovci a ja), no postupne som prichádzal na to, že sme naozaj dva rozdielne svety a že s niektoré “nepochopiteľné, či neprijateľné” veci sú jednoducho tak a ja s tým nič nespravím. Nepr. to, že slovo cigániť je od slova Cigáň :-)
  Blog som prestal písať v novembri 2011, no žijeme vedľa seba ďalej, ako vidno napr. tu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.117637925052713.24047.100004195176012&type=1&l=2ff8280c55 (fotogaléria Hlinené omietky alebo Cigáni radi pracujú)

 30. Preboha ziveho !!! Toto ma byt argumentacia a navod ako riesit veci ?? Pan Hvorecky, vy ste sa neodstahovali, vy ste utiekli od problemu. Mohli ste si to dovolit. Boli ste iba v prenajme ! Ako mozete tymto argumentovat ?? Namiesto toho aby ste spravili vsetko preto aby ste tu drogovu filcku dostali tam kam patri, ste utiekli ! Tak sa riesia veci ??? Ved to je chore … To iste tymto clankom odkazujete p. Dobrovodskemu a spol ? Tak to je teda fakt hrdinstvo. Apelujte na stat nech sa postara o to aby sa tu dodrziavali zakony vsetkymi, ktorych sa tykaju a ziadneho Kotlebu a spol tu nebude treba !!

 31. Na jednej strane tu mame skupiny ludi, ktori nas cielene manipuluju do akejsi pseudointegracie, zadlzovanim cez rozne pozicky nas predavaju, podporuju, aby sa Slovensko zucastnovalo na teroristickych operaciach po celom svete, podporuju a ochranuju darmozracov, nie poctivych a pracovitych ludi, zakony koncipuju tak, aby boli pre bezneho cloveka nezrozumitelne a aby bolo dost moznosti, ako ich obist.
  Na druhej strane su tu ludia, ktori sa otvorene zastavaju svojich prav a napriek roznym perzekuciam zotrvavaju v tomto nedemokratickom boji. Ak by sme zili v demokratickej spolocnosti, ich snaha by trvala asi tak pol dna, nie roky, a dalsi den by uz mohli spokojne zit dalej bez toho, aby sa museli obavat o svoj zivot.

  Vyberte si, Gorlia-Bubenikova, ako expertka pre privatizaciu v Grecku, alebo Kotleba, ako zastanca zakonov na Slovensku.

  Neviem o neofasistoch na Slovensku, ale fasisti tu stale su a pokracuju v budovani Tretej-ci Stvrtej rise. Jednen stat, jedna mena, jedna armada, manipulacia a bezpravie pre slusnych obcanov.

 32. Tiež sa necítim byť rasistom . Pánovi Dobrovodskému však rozumiem prečo sa v zúfalstve obrátil na Slotu a Kotlebu . Na jeho problém sa bol pozrieť aj minister vnútra aj iný mestský či štátny úradníci a nechali ho v boji za právo na slušný život samého . Zúfalá situácia si vyžaduje zúfalé činy . A ja by som touto cestou chcel pánovi Dobrovodskému poďakovať za to že hoci sa celá krajina (vrátane antirasistických mimoládok ) na neho vykašľala ešte
  nevytiahol zbraň … Všetci ktorý píšu takéto listy o tom aby sa človek ako pán Dobrovodský vlastne sám bez pomoci a morálnej podpory čelil skupine právom neohrozenej skupine asociálov vlastne len nahrávajú extrémistom . A kto sa bol pozrieť aj na východe krajiny a rozprával sa s obyvateľmi ktorý sú jemne povedané atakovaný neprispôsobyvými obyvateľmi tak vie , že VŠETCI sme ich nechali na pospas práve týmto asociálom .
  V mene antirasizmu im radíme aby to vydržali a nerobili nič extrémne a extrémistické , ale štát (čiže my všetci ) ich bez mihnutia oka nechávame aby v tých h….ch a životnom marazme naďalej žili .
  Autor listu píše že bude brániť aby sa pán Dobrovodský s extrémistami dostali na Bratislavský hrad . Koľkokrát bol brániť INÝM extrémistom a zločincom aby sa nedostali k obydliam slušných ľudí ? Obávam sa že „Bratislavský hrad“ je tak ďaleko od reálnych problémov ľudí že aj keď ho 13.10 ubránite nebude to mat už ani symbolický význam .

 33. Veľmi rozumné, čítal som aj reakciu pána Dobrovodského a mám pocit že list čítal povrchne alebo plný hnevu, sklamania a bezmocnosti. Ale myslím že si zaslúži pomoc. Kde zlyhá rozum, snaha a dobrý úmysel nastupujú zúfalé činy.

 34. Peter, som rada, ze nie som sama, kto si vsimol niektorych moderatorov … hlavne ta mudrlantka hned z rana – ked sa kolega na niecom nebodaj zasmeje, hned sa vymyka z celkoveho intelektoveho priemeru …

 35. Oskar 4 roky riesi problem zakonnou cestou pricom naraza na uplne opacny efekt… a vy mu radite zotrvat v boji. sa mi sniva asi. ak tento prehnity stat nedokazal spravit za 4 roky to, co je jeho povinnost voci danovnikom, z ktorych tento stat zije, tak sa clovek zakonite musi uchylit k niecomu, co mu aspon dava nadej…

 36. Pán Hvorecký, Váš postoj ma sklamal. Od človeka vášho formátu som očakával skôr snahu aktívne prispieť k zníženiu rizika zneužitia pochodu extrémistami. Vari si len nemyslíte, že ak sa postavíte “na druhú stranu barikády” tak to extrémistov odradí. Naopak! Ale keby ste sa Vy a ďalšie osobnosti slovenskej kultúry postavili na stranu pána Dobrovodského, kráčali v jeho zúfalom boji po jeho boku, nielen že by ste prešli od slov k činom, ale zároveň by ste aj znížili možnosť radikalizácie názorov. Extrémisti sa tam určite objavia Vy im svojou papierovou deklaráciou dávate šancu na úspech!

 37. Michal, vyborny text, gratulujem!
  Ak niekto zo svojho, akokolvek tazkeho a frustrujuceho susedskeho sporu (kvoli Galbovym sa musela odstahovat aj Romka, kotra byvala z druhej strany O.D.- preco to nikto v diskusiach nespomina?) vyrobi celonarodny problem, v ktorom stavia svoj susedsky spor do roviny romovia vs. majorita, pausalizuje cele etnikum a dava sa dokopy so znamymi neonacistami, nepriamo podnecuje vo svojej skupine k fyzickemu nasiliu a nechava tam komentare, ktore su davno za hranicou trestneho zakona, ma este legitimitu stavat sa do ulohy obete? Nie je toto uz vytlkanie politickeho kapitalu?

  Neviem, mozno sa p. Dobrovodsky nechava len zneuzit ludmi, kotri sa tvaria ze mu chcu pomoct, aj ked ziadnu pomoc neponukaju. Ak s ich vyrokmi o strielani, vesani a posielani ciganov do plynu NAOZAJ NESUHLASI, preco ich nezmaze? To nie je o cenzorstve, to je moralke, civilizovanej spolocnosti a koniec koncov aj o zakonoch, ktore tito ludia prekracuju.

  Hanobenie rasy, naroda, presvedcenia, Pondnecovanie k rasovej, etnicke a inej obdobnej neznasanlivosti, Podnecovanie na spacahnie t.c. ublizenia na zdravi a vseobecneho ohrozenia, atd… Toto vsetko sa da najst na stranke, ktorej adminom je pan Dobrovodsky.
  Navyse, ludi, kotri sa takto vyjadruju ma nedzi svojimi priatelmi a taketo vyroky zaznievaju aj na jeho sukromnom walle, cize z toho vyplyva, ze s nimi suhlasi – nebudem si predsa davat medzi priatelov ludi, s ktorych nazormi nesuhlasim.

  Preto plne suhlasim s tym co napisal Michal Hvorecky – nech p. Dobrovodskeho akokolvek ludsky chapem, v momente ked sa nechava obkolopovat vo virtualnom ci realnom priestore neonacistami a ludmi volajucimi po genocidnych rieseniach voci VSETKYM romom, straca v mojich ociach akukolvek legitimitu.

 38. Hm. Výborný text? Plne súhlasíte? Akosi vám ušiel aj taký fakt, že pán Hvorecký zo svojho prenajatého bytu jednoducho ušiel a drogových dealerov tam nechal, nech si robia, čo chcú. Videné jeho optikou umožnil zločincom viac ovládnuť mesto, krajinu. Vaše “ľudské chápanie” pánovi Dobrovodskému, ďalším obyvateľom Družtevnej ulice v Malackách, v Partizánskom, vo Svodíne, na Slovensku nepomôže. Práve naopak umožňuje radikalizáciu, nepriamo podporuje extrémizmus. Svojim vyhlásením práve vy strácate legitimitu kohokoľvek odsudzovať…

 39. V prvom momente som sa zľakol, že článok bude len takým patetickým poľutovaním stavu, do ktorého sa pán Dobrovodský dostal. Našťastie sa tak nestalo a autor spomenul niektoré z vecí, ktoré aj mne bránia sa vnímať polohu obete, do ktorej sa pán Dobrovodský dostal, jednoznačne. Ak by sa pán Hvorecký postavil “na stranu pána Dobrovodského, aby kráčal v jeho zúfalom boji po jeho boku (hrozne patetické slová)”, nepriamo by tak akceptoval napríklad niektoré názory, ktoré sú zaprezentované na FB stránke chystaného protestu, a ktoré priamo, alebo nepriamo vyzývajú na fyzické útoky voči niektorým aktivistom (napríklad slečne Krempaskej)

 40. Daniel “Hanobenie rasy, naroda, presvedcenia, Pondnecovanie k rasovej, etnicke a inej obdobnej neznasanlivosti” to vsetko robia mimovladky typu Ludia proti rasizmu” , Institut ludskych prav a pod.” Podnecovanie na spacahnie t.c. ublizenia na zdravi a vseobecneho ohrozenia, atd – toto robia politici a mimovladky, ktore situaciu neriesia, iba co prilievaju olej do ohna.
  Suhlasim vask s tym,ze generalizovanie je velmi nebezpecne a ze nie je stastne hadzat vsetkych ciganov do jedneho vreca. Lebo su aj taki cigani, ktori su hrdi na to,ze ciganmi su a vytvaraju nejake hodnoty a v spolocnosti su plne akceptovani.

 41. Ospravedlňujem sa za použité výrazy, ale ak niekto označí slová o zúfalom boji pána Dobrovodského za patetické, tak je to ogrgeľ ako hora! Martin je pre mňa tlčhuba a provokatér. Svoj názor na neho si opravím len v prípade, ak ponúkne pánovi Dobrovodskému, že sa bude starať o jeho otca a bývať s ním na Družstevnej ulici aspoň mesiac, aby na vlastnej koži zažil teror (ó aké patetické slovo) a aby (chudáčik) dokázal jednoznačne vnímať polohu obete, ktorej sa pán Dobrovodský dostal práve vďaka prístupu aký tu prezentuje Martin.

 42. Keby ste sa topili v Dunaji a Kotleba by bol jediný, kto vás chce vytiahnuť z vody, podali by ste mu ruku? Ja áno. Môj život má vyššiu cenu ako ktorákoľvek ideológia.

  Viete, ak u nás raz zvíťazia náckovia, tak to nebude kvôli bande holohlavých bulov, ktorí využili situáciu. Hlavným dôvodom bude pocit, že štát a elity chránia vagabundov a poctivému chlapovi zväzujú ruky. Že Rómom je dovolené všetko a biely človek sa môže aj rozkrájať, ale nedosiahne nič. Bude to samozrejme len pocit, viac či menej vzdialený od reality.

  Ale viete, pán Hvorecký, z čoho taký pocit vzniká? Presne z takýchto článkov.

 43. problémy s cigáňmi budú vždy, pokiaľ budú na Slovensku chráneným druhom a tento štát bude dostávať z EU peniaze nato, aby ich nikde politici “nepúšťali”, škoda, že tak dobre ako cigáni, sa nemajú aj iné biele rodiny, hneď by sa ľahšie každému dýchalo

 44. Polozme si otazky:
  1. Preco sa Kotleba ohana pripadom Dobrovodskeho?
  2. Preco Dobrovodsky “podakoval” Kotlebovi za to, ze dosiel k jeho domu?

  Odpoved:
  1.Pretoze stat kasle na bezneho obcana.
  2.Pretoze poslanci kaslu na bezneho obcana.
  3.Pretoze sudnictvo kasle na bezneho obcana.

  Vseci uradnici oziju iba v pripade vypisania tendrov, kradnutia a tunelovania. Ked je niekto zufaly a vedomy si toho, ze mu stat a ani uradnici nepomozu tak je donuteny siahnut aj po extremizmu. Neobhajujem to ale viem to pochopit. Kto to nezazil totiz nevie pochopit tu bezmocnost.

  P.S.:”Uvedomte si, že neonacisti svojím programom sústavne porušujú náš základný zákon, Ústavu SR, a klamú oveľa častejšie a horšie ako vaši susedia.”. Toto tu porusuje kde kto. Este ani jeden politik nebol odsudeni a ani ziadny rychlokvasny zlodejsky zbohatlik.

  P.S.2:”násilie riešením nemôže byť a nebude.” Ved toto ani Dobrovodsky nechce a ani na to nenabada. Praveze chce ist cestou zakonov a sudov!
  P.S.3:”Pán Dobrovodský, bojujte za svoje práva, protestujte, dožadujte sa nápravy a spravodlivosti.” A kolko rokov ma pan Dobrovodsky protestovat a cakat? Prestahujte si ich k vasmu byvaniu a preberte stafetu po Dobrovodskom. Protestujte, dožadujte sa nápravy a spravodlivosti …. Som zvedavy na ktorej strane barikady budete potom stat vy!

 45. Ty hlupak co tu pridava odkazy na nacisticke weby, silno doveryhodne zdroje!!

 46. Omyl! “nemám morálne právo, rovnako ako Vy, postaviť sa proti nemu, keby kráčal so samotným diablom.” Ak chcete zlo kompenzovat dalsim zlom, jedna sa o dalsie zlo a kazdy, opakujem kazdy ma moralne pravo zlu zabranit. Kotleba a jeho polomafiani a nackovia su zlo a neprinesu nic dobre. Otvorte oci, ludia, lebo bude neskoro. Ale mam niekde vzadu v mojej paranoidnej dusicke taky pocit, ze mnoho slovakov by bolo rado, keby sa opat dvihali pravice, segregovalo sa a posielalo do vlakov, ktore jazdia len jednym smerom. Dufali by totiz, ze prave oni su ti pravi a vyvoleni, ti cisti slovaci, ktorym sa bude darit lepsie bez vseliakych parazitov a cudzieho ‘zla’ a konecne bude raj na zemi.

 47. No neposerte sa teraz vsetci. Hvorecky napisal iba cistu pravdu a ciste fakty. Ze Dobrovodsky trpel a zaufalo sa chytal kazdej slamky, ze Kotleba a jeho pobocnici su rovnaka primitivna a gresivna zberba ako ti ‘zli cigani’, proti ktorej chcu bojovat a ze nie su neonacisti? :D. Kto vyrastal v 90tych rokov vie svoje ;). Naozaj ma fascinuje ako sa zrazu vie cele Slovensko vctiti do problemov pana Dobrovodskeho a toho, ze ho terorizoval niekto inej farby pleti.
  Vazeni pani a damy mna terorizoval moj vlastny otec, mna a moju matku a sestru. Beloch a slovak ako repa a nikto, opakujem nikto nam nepomohol, pocnuc policiou, statom a BIELYMI susedmi konciac. Co tym chcem povedat? Ze na slovensku su statisice ludi, ktori maju podobne, alebo aj horsie problemy, ake mal pan Dobrovodsky a vobec si nemyslim (a nie som zdaleka sam), ze problem s ciganmi je ten najstrasnejsi problem, aky tu mame.
  Rovnako ako vas obhajovacov kokotlebu nezaujima, ze je to prachsprosti obycajni populisticky nacek, tak mna tu v BA nemusi zaujimat, ze vy tam niekde v pazi na vychode, alebo na severe mate problemy s ciganskymi osadami. Ak vas to tak sere, ze pan Dobrovodsky sa musel vzdat strechy nad hlavou, nic vam nebrani dat 100-200 eur zo svojej vyplaty a zlozit sa mu na novy dom. Ospevovacov fasistu kotlebu vas je hojne, keby ste sa vsetci zlozili miesto tych srdcervucich prispevkov v diskusii o panovi Dobrovodskom a mesiasovi fuhrerovi kotlebovi, tak mu kupite aj palac.
  !!!Sempre Antifascista!!!

 48. Diskusia dvoch kamarátov po tom čo „M“ zdielal na FB !!! “Polícia zastrašuje a zatýka !!! | Infonoviny.sk

  R Už roky si nevie nik pomôcť s tou skupinou spoluobčanov, ale nezabudnite , že sme si ju vytvorili sami. Kto z Vás dal prácu a neposunul ich na kraj spoločnosti? Pán Kotleba nadobudol darom pozemky za účelom dráždiť a provokovať ľudí a to nie je cesta. Vec má veľa pohľadov, ale kamarát môj nebuď zaujatý len preto, že všetci sú.
  30 septembra • Páči sa mi to

  M „ R“ ide o to ze keby islo o mna alebo o teba, tak pride buldozer a poriesi nas, este by nad aj zatvorili / jarka pravopis ?
  M Nas
  R Kde si bol, od rána čakám komentár. Keby ide o mňa tak nekúpim niečo čo je od prvopočiatku zámer na konflikt, ktorým budem dráždiť ľudí. Ak by sa mi to stalo , že kúpim a potom sa to udeje tak chatrče tam nevyrástli za noc, t.j. reagujem pri prvom pokuse postaviť alebo usídliť sa na mojom pozemku. Tá osada tam predsa nevznikla za noc. Pôvodný vlastník pôdy dovolil alebo dovolili aby sa toto udialo a v takomto rozsahu. Článok 20 Ustavy SR. O majetok sa treba starať a ak sa niekto nestaral tak nech nesie následky. Čo sa týka nového vlastníka Kotlebu tak jeho zámer je v tomto prípade poburovať spoločnosť a rozširovať nenávisť voči skupine obyvateľov, ktorú sme sami vytvorili. Ak chce riešiť túto skupinu tak nech miesto kúpy pozemku postaví spoločnosť, v ktorej zamestná týchto ľudí. Dokážu fyzicky makať, kde ” gádžo” na takú robotu pomaly ani nekukne. V minulosti táto skupina ľudí pracovala hlavne na ťažkých manuálnych prácach a mali možnosť zarábať no v poslednom 20 -očí im prácu dával málokto. Myslím , že sme si ich takto vychovali sami. Vieš , že Luník IX bolo sídlisko postavené pre prominentných papalášov. Poloha je pod lesom v peknom prostredí no po revolúcií sa prestalo stavať a pomaly sa zaplnilo ľuďmi, ktorí len využili príležitosť nájsť si útočisko. Je zrejmé, že niekoho svojim názorom dnes môžem naštvať no myslím si , že sme všetci za súčasný stav zodpovedný, hlavne staršie ročníky. Ak sme tento stav dopustili za posledných 20 rokov tak náprava bude trvať rovnako dlho. Apropo môj známy má pomaly rovnaký problém zo spoluobčanmi ( však Peter) no v jeho prípade však nejde o “rómov” ale “gádžov” čo poradíš v tomto prípade. Nedobehne p. Kotleba riešiť?

  R http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/ustava-slovenskej-republiky/

  Ústava Slovenskej republiky – úplné znenie: 1992/460 Ústava Slovenskej republiky
  http://www.vyvlastnenie.sk

  Ústava Slovenskej republiky – úplné novelizované znenie
  M, Neviem ktory Peter, a nejde o Kotlebu – ide o princíp ze Policia na pokyn toho pošahanca Kaliňáka zadrzala vlastnika pozemku a robi tam divy, to neni o tom ze nemaju robotu , tie trubičky su tak chranene ze diskriminovany sme my vsetci . Ak raz pozemok nevlastnim nemam tam co hladat a je to jedno ci ide o gadza alebo o vlaha , s rozdielom ze gadzovy to neprejde , za vlaha tam poslu 300 teplosov z PZ . Ide o to , pozri co sa deje , cele zle a zacal by som riesit toto teda cierne stavby

  M A este ak sa nestaral nech nesie nasledky : ujo sa sice nestaral to je pravda ale teplosi z PZ by mali chranit jeho pretoze na jeho pozemku dochadza k protipravnemu konaniu , dalej ak to po nom zdedia deti co potom p. R oni predsa nemozu za chybu rodica – potom budes so mnou suhlasit ?

  R Posral práve vlastník pozemku a tvoji teploši s PZ ako mali vedieť, že sa tam niečo deje? To ako že kryštálovo guľa. Teraz daroval ten pozemok cudzej osobe ( Kotlebovi) za jediným účelom a to riešiť vec sekundárne a jediné čo s toho Kotleba má je zviditeľniť sa do volieb. A dediči? Majú právo dedičstvo odmietnuť a ak zdedia toto tak sami nech sa rozhodnú ako to budú riešiť a ak nemôžu za chybu rodiča, nech neriešia ani majetok po ňom. Ideš!
  30 septembra o •

  M Daroval ho pre to lebo si nevie sam pomoct, takto to kotleba sice zneuzije ale zaroven dosiahne to ze sa o probleme rozprava v nasom pripade pise , a nechapem preco by mal dedic odmietnut , nech sa romovia spakuju a nech idu do rumunska , ides
  30 septembra

  R No dobre, to znamená, že ostatný 3 vlastníci ktorí majú nad 50% predmetného pozemku si pomôcť vedia? Odmietnuť, lebo je to možnosť. Ja nechápem prečo existuje dedičstvo. A prečo do Rumunska? Snáď odtiaľ pochádzajú? Hm. Si si istý, že si chceš o tejto téme písať, keď nemáš znalosti dejín?

  M Vcera. Som urobil skusku s dejepisu takze pozor

  M Z

  R Hm, paráda, napadá ma koľko ťa stála?

  R Rómovia, tiež nazývaní Cigáni, sú etnická skupina pochádzajúca z Indie.

  M Rumunsko je krajina plna romov preto rumunsko

  M Ale ostatny vlastnici to neriesia mozno zo strachu

  J „ M“, … diskriminovaní, ostatní ;-) – množné číslo :-)

  R Jaj to dá asi logiku, tak pre Angličanov by to mohlo byť Slovensko?

  M Zakon plati pre kazdeho, preco idu Talapkovy resp. Chcu burat jeho vilu ? Nech ju nechaju .


  M „ J“ anjelik pomoz mi

  M Jaj sice on je gadzo

  M Preto ho prepieraju v tlaci

  R Jaj, ostatný vlastníci …… doteraz si o nich ani nevedel, je zjavné, že problematiku okolo pozemkov v KH nepoznáš rovnako ako pôvod našich spoluobčanov. :o)

  M Pocet vlastnikov nie je dolezity , problem je neleg. Stavba•
  J ja som iba cez slovenčinu…nevidím do práva ani politiky :-) ….a Roman, ostatní :-) tiež množné číslo…ale už vás nechám ohnivo diskutovať…

  R Talapka je úplne iný prípad, veľa čítaš nesprávne médiá a potom si utváraš presne obraz ktorý chcú. “Konzumný volič”

  M Kde je vychovne poslanie zakona


  M“ „ J“arka dakujem , „R“ ty nevies pravopis ? Kto ma to minule poucoval ?


  R Apropo, si si istý, že zákon platí pre každého? Prekvapuje ma , že si to napísal práve ty ktorý presne vie , že to tak nieje a ani nikdy nebude.

  R Ako vieš , že je problém nelegálna stavba? Poznáš naozaj problém do hĺbky? Ja ho nepoznám.

  M Ano to je pravda, ale v tomto pripade by mali zasiahnut a vysvetliť romom ze tam nemozu zostat , lebo su na cudzom pozemku .

  R Ďakujem „J“arka, v zápale komunikácie s mojím mladším bratom som prehliadol.

  R Na a už máš vodu na mlyn s pravopisom.

  M Prestavka na cigeratu a pokracujeme

  R Jaj, tak po xy rokoch , keď ich je tam kvantum sa začne vysvetľovať. Už niekto vysvetlil rómom, že občiansky preukaz sa ako záloha v záložni proti požičaným peniazom nedáva? Asi nie, no našťastie záložne vlastnia poväčšine nerómovia a a tý im to vždy pekne vysvetlia a pošlú ich domov. Alebo že by to fungovalo ináč? Nevrav mi , že nebodaj neróm majiteľ záložne si od róma zoberie OP ako zábezpeku za napr. 20 eur! Tomu by som nikdy „neuveril“ , lebo to by znamenalo , že tu si ani nerómovia nectia zákon.

  R A ešte jedno celoplošné porušovanie zákona, ktoré sa tu roky traduje a je spojené dokonca s pozemkami, daňami, štátnou správou a úplne vždy a za každých okolností akceptované.

  M Ok ideme na to z inej strany, riesim 2 klientov jeden porusil zakon a svoju stavbu rozsiril bez SP, druhy takuto stavbu kupil , obidvaja pochybili . Zacali sa nam na uradovh vyhrazaz a podobne riesenie nedohladne , preco . A KH neni problem kde je stavebny uraz , a co sa tyka zalozni . Zakon nezakazuje zalozit OP , co nieje zakazene je po……

  R Čo nieje zakázané má sa zato že je povolené píše sa kde?

  R §43 zák.č.511/1992 Zb o správe daní a poplatkov- toto je zákon, ktorý je porušovaný každým a nikto ani nepípne, lebo jeho dodržiavanie je nepohodlné :o))

  Martin Štuller Pravna nauka JUDr. „M“

  M Inak „J“ čo je s tebou , ako sa máš ?

  M A je rozdiel : dane a stavat u suseda na dvore

  R Neviem kto je JUDr.„M“ a je mi to jedno.

  M Ministerstvo spravod. Poslem ti na mail

  R Tak že je rozdiel ctiť zákon a ctiť zákon? A aký? Minimálne taký, že štát by ho mal dodržiavať a potom by to mal vyžadovať aj od ostatných. čiže najprv nech štát ctí zákon o daniach a potom mi ty rozprávaj/píš o čiernych stavbách a podobne. Ideš!

  R Pošli mi radšej Ministerstvo nespravodlivosti, s tým maš väčšie skúsenosti.•

  M Ide o to ze skupinu obyvatelov zvyhodnuju na ukor prava garant. Ustavou o majetku

  R Ty si mal tiež práva garantované Ústavou no len nejako to nikoho nezaujímalo .

  M To je iné , tato republika je na p… Mali by sme ist strngat klucami

  R V ústave je napr aj toto: Čl.20 bod(5) Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných. Podmienky ustanoví zákon. koniec. Ja si myslím, že v tomto procese už ide o ochranu verejného poriadku, bezpečnosť štátu,mravnosť alebo práv a slobôd iných. Kotleba svojim presne cieleným krokom poburuje ludí ktorí sa zhromaždia do davu a dav má nízke IQ, vznikne davová psychóza, ktorej následky ťažko predvídať a štát musí takémuto niečomu zabrániť. Si mladý, silný a ambiciózny chalan a máš horúcu krv no opýtam sa ťa čo vieš o konflikte na Balkáne? Vieš ako začal a prečo bol? Hovoril si s ľuďmi ako to vnímali vtedy a ako teraz? Ja áno. Začalo to neuspokojeným egom jedného občana, ktorý to preniesol na dav.

  R Štrngaj si , ja som neštrngal a ani nepôjdem. Ja si zaštrngám maximálne guľkami. :o))

  M :-)

  R Pome radšej do Kanady alebo do Majami či do Belize. Počítal som, že keď všetko tu popredáme tak sme natom celkom dobre, predbehne nás len dáky Bill Gaťáš no my to budeme musieť preprať .

  R Poznámka v mojom denníku. „Nabudúce, keď manželka povie: “treba kúpiť čínu”, znamená to jedlo!”

  M :-) ide sa do Belize

  R Konečne normálna reč, yde aj „J“arka?

  O chlapci ideteeeee :-))) a riadne … :-D

  R Ideš sa pridať O““? Myslím do Belize.

  O tak jedine do Belize, do vašej debaty nemám šancu :-)

  R :o)) ťažké to boje medzi bratmi

  O kým len slovné, tak je to OK :-D

  R Ta mám ho rád , Bohušu.:o))

  O Kdo by ho neměl rád, Irenko :-)

  M Takze 4 letenky ?

  M Dobre ak budete teraz vidiet 2 najkrajsich chlapov na svete : som to ja so „S“ ideme bikeovat papa

  M Napisal by som aj bycyklovat sle mam strach z gramatiky :-)

  O bicyklovať je správne :-)

  M Konečne sa to podarilo•
  R Vďaka internetu a automatickej oprave pravopisu.

  O „M“, čo sa podarilo? Malý sa už vie bicyklovať? … ešteže je tu nás takých automatických opravovačov viac :-)


  R Nie „O“, to bolo o gramatike.


  M Cez mobil nejde auto. Oprava „R“a stiahni si VIBer su to hovory a sms zadara , „O“ bolo to o gramatike , drobec zatial pali len na odrazadle

  R Už som mimo, asi sa mi odpálil hdd

 49. Pane Hvorecký, začnu osobním útokem ať to máme za sebou: buď si děláte srandu, nebo jste hlupák. Další variantou je, že Vás platí pseudohumanistická lobby, jinak si Váš článeček vysvětlit neumím. Pan Dobrovodský se snažil řešit svůj problém po dobrém skoro 4 roky. Psal na různé úřady i vysokým politikům, volal na policii atd. Setkal se buď s žádnou nebo velmi chladnou reakcí, či dokonce s otevřeným výsměchem. Možná mu občas někdo potichu vyjádřil soukromé sympatie ve smyslu – Já Vám rozumím, ale to víte, nechci bejt obviněnej z rasismu! Raději se odstěhujte… Jediné zastání našel u lidí, se kterými by za normálních okolností asi nacházel řeč jen velmi obtížně, protože pan Dobrovodský je podle toho co jsem dosud četl především SLUŠNÝ ČLOVĚK. A kliďas musím dodat, mě by už asi na jeho místě dávno ruplo v kouli. Velmi, velmi se pletete, pokud tvrdíte, že násilí není a nemůže být řešením. Pokud bude současná politika (a to nejen na Slovensku, ale v podstatě celé EU) a demograrfické trendy budou pokračovat (a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace obracela k lepšímu), nemůže to celé dopadout jinak než občanskou válkou, protože lidi co přispívají do systému a chovají se slušně VYMÍRAJÍ zatímco osoby co systém zneužívají a nejsou nuceny dodržovat žádná pravidla se MNOŽÍ geometrickou řadou. To je úplně jednoduchá matematika. Brzy dojdeme do bodu, kdy to stát celé jednoduše neufinancuje a jelikož nám nikdo nepůjčí, systém se zhroutí. A já si bláhově myslel, že tady po roce 1989 zavládne konečně zdravej rozum, protože přece nejsme stejní tupci jako Amerika. A ono prd. Okopírovali jsme bezmyšlenkovitě vedle demokracie a institucí i to špatné. Ach jo.

 50. Zjednotme sa!
  Spamatajme sa konecne, len na toto niekto caka, ze sa medzi sebou rozostveme a nebodaj dojde aj ku stretom a zakryju sa skutocne problemy a vinnici. Problemy, o ktorych tu diskutujeme su dosledkom socialnych a ekonomickych problemov statu, za ktorymi stoja skutocni menoviti vinnici. Spojme sa proti verejne cinnym osobam – politikom, sudcom, poslancom, aby si konecne uvedomili svoje poslanie a ulohy pri budovani demokratickeho, pravneho statu pre vsetkych obcanov!

 51. Tak majster Hvorecký sa rozhodol namiesto apelácie na štát, na politikov, používať morálny apel, nátlakovú techniku na toho, kto v tomto probléme najviac trpí a v podstate ignoráciou, aj zo strany Hvoreckého to dospelo do štádia, kedy sa v tom môžu vyžívať hlavohrude. Kde ste preboha žili doteraz p. Hvorecký, keď až teraz ste “počuli” o tomto prípade?? Veď o tomto prípade snáď už počulo celé Slovensko … okrem teda vás .. a našich politikov… Darmo budete používať nátlakové techniky, ak ich budete používať na nesprávnom mieste, nič nedosiahnete. Dobrovodský sa možno na chvíľu zamyslí, ten vás nátlakový “morálny apel” ho donúti na chvíľu nič nerobiť a čakať, že možno po vašom “prebratí sa” sa preberú aj iní, aleo pár týždňov zistí, že Hvorecký si prihrial polievočku škrabancami na blogu a Dobrovodskému zostanú opäť len hlavohrude, aby sa k niečomu dopracoval. Potom sa dočkáme ďalšieho dentálno-orálneho cvičenia majtra Hvoreckého a zas určite nič nebude vedieť. Najbližšia výhovorka bude – myslel som, že sa to po mojom blogu zmenilo… Škoda rečí. Práve také kecy spôsobili to, čo tu je – žehlavohrude idú do popredia. Až sa preberiete p. Hvorecký, napíšte zas niečo… Potrebujeme ešte viac jednostranných pohľadov a potrebujeme ešteviac takých, čo budú bojovať proti do oči bijúcim neprávostiam. Píšte články o podpore rómov napr. v osadách, kde sa snažia aj tí rómovia niečo robiť, mnohí sa snažíme pomáhať, ale namiesto tlaku na riešenie tohto problému tlačiť na poškodeného, to je tak kontraproduktívne, že viac “nábojov” do ruky Kotlebovcom ste už dať nemohli. Ale čo už … zahmlenie mozgu a profesionálna deformácia si nevyberá, komu padne. Len od vás bymožno človek čakal viac…

 52. Poculi ste niekedy prislovie “Nepriatel mojho nepriatela je moj priatel”?
  Ja Kotlebu nemam rad, vacsina programu jeho strany je pre mna absolutne neprijatelna a na cele statu by som ho urcite nechcel, ale ked zorganizuje proticigansku akciu, kedykolvek ho podporim.
  Princip, ktory dodrziavam, je totiz jednoduchy; “attack the message, not the messenger”. Len preto ze sa do niecoho zapoji Kotleba to este neznamena ze to je automaticky zle. A kto uvazuje takto, nie je o nic menej intolerantny a xenofobny nez nacisti, ktorych za tieto vlastnosti kritizuje. Je to podobne ako v parlamente: navrh je sice dobry, ale uz len preto ze ho navrhla vlada/opozicia ho ta druha strana automaticky nepodpori.

  PS: V Sarisskych Michalanoch podporili Kotlebu stovky ludi a v poslednych volbach tam jeho strana skoncila na tretom mieste, hned po Smere a KDH. Chcete povedat ze takmer kazdy desiaty obyvatel tej dediny je podla vas nacista?
  PS2: Kracate po ulici. V jednom pripade oproti vam ide skupinka ciganov, v druhom skupinka nacistov. V ktorom pripade si instinktivne siahnete do vrecka a chytite si penazenku?

 53. API to pekne zaobalil.
  A autor článku by možno mohol pouvažovať nad tým, ako svoju profesiu a umenie využiť v prospech spravodlivého a vzdelaného Slovenska

 54. Vacsina tu uvedenych komentarov iba dokazuje, ze citanie s porozumenim je naozaj u Slovakov problem.

 55. Az mi dych vyrazilo. To by som nikdy necakal, ze taky zdatny ficobijec sa takto verejne dokaze postavit proti neonacistom.

 56. …extremizmus v akejkolvek podobe nie je dobry! Ludia ako Kotleba na to idu uplne z inej strany… zo zlej strany…
  …1. hadze romov do jedneho vreca, aj ked mozno tvrdi, ze nie, ale svojim konanim vzbudzuje v ludoch nenavist voci romom… tato nenavist sa stupnuje a samozrejme v ludoch prekracuje hranice, cize v konecnom dosledku su vsetci jeho privrzenci proti vsetkym romom… jednoduche fungovanie psychologie davu…
  …2. za romsky problem nemozu ani tak romovia (keby to neboli romovia, bola by to ina mensina), ale vlady, ktore neprijimaju pravne a ine opatrenia, ktore by mali tychto ludi usmernit…
  …najhorsie je, ked obcania v takychto veciach beru zakon do vlastnych ruk… a pod ludmi ako su Kotleba to ide velmi lahko… bohuzial…

 57. Pomôžte mu s jeho problémom, urobte niečo pre neho okrem písania naivných rečičiek alebo ho nesúďte. Súdiť je to najľahšie. Bývať s takými susedmi…to po vyskúšaní a zlyhaní rôznych vecí doženie človeka aj k extrémnym riešeniam, ak ako jediné niečo zmenia.

 58. Ste človek živiaci sa písaním, a preto mi nedá nevrtnúť si a nepovedať, že správne po slovensky je posilňovňa, nech to znie akokoľvek debilne.
  Ale to len tak na okraj :-)
  Myslím si, že hoci je Váš článok remeselne zručne napísaný, má viaceré závažné morálne nedostatky.
  Prečo sa po rokoch mentrosky a nenáležite pateticky vyjadrujete na adresu človeka, ktorý skúšal svoj problém riešiť pred rokmi legálnou a civilizovanou cestou? Ak sa chcete štylizovať do polohy intelektuála, ktorý ostentatívne nesleduje slovenské médiá (ktoré sú naozaj biednej úrovne, to sa asi zhodneme) a nezachytili ste kauzu Dobrovodský, ktorá v nich rezonuje zopár rokov, tak mlčte.
  Bojujte proti Kotlebovi, neonacistom, antisemitizmu, korupcii, cenzúre v opere, ba aj balete, ak sa tam nejaká objaví. To je chvályhodné. Vaša reakcia neprebudeného je však mimo misu.
  Úplne súhlasím s niektorými názormi, že nie ste zrovna žiarivý príklad občianskej statočnosti, keď ste volili útek pred “bielymi” asociálmi z Vášho prenájmu. Tiež by som mohol povedať: “To sa Vám to prostestuje v živých reťaziach proti Kotlebovi za policajnej asistencie”.
  A rád by som tiež niečo podotkol vo všeobecnejšej rovine na Vaše poznámky na margo Slotu a Belousovovej a mečiarizmu. Súhlas do posledného písmenka s tým, čo ste napísali. Bola to ale práve intelektuálna elita, ktorá umožnila týmto a podobným ľuďom zmocniť sa hodnôt ako vlastenectvo, národná hrdosť a pod ich rúškom cynicky vytĺkať kapitál. Slovenskí intelektuáli urobili z klasických pilierov inteligencie pochybný a opovrhnutiahodný tovar. Prečo? Pretože sú rovnako, ak nie ešte viac, zakomplexovaní a provinční ako celý národ, o ktorý si tí veľkí (vz)duchom otierajú hubu. Aj elity má bohužiaľ každý národ také, na aké sám má.

 59. O.Dobrovodsky sa snazil riesit problem v sulade so zakonom. Stat sa nanho zvysoka vybodol.
  V com ma vydrzat ? S kym sa ma spojit ? S kym sa nesmie spojit ?
  Ked nanho dlabe Fico s Kalinakom, ma sa obratit na Fica a Kalinaka ?

  Vobec sa necudujem, ze sa spoji s hocikym a ja by som nemal najmensiu vycitku pripojit sa k nim, nech by to riadil aj samotny riaditel pekla.

 60. Mala oprava. Pravidelne a uz velmi dlho citavam blogy a statusy na Fb od pana Dobrovodskeho a on sam neustale upozornuje aj na ostatnych susedov a casto spominal aj svoju romsku susedu , ktora musela opustit svoj dom kvoli tejto neprisposobivej zbierke kriminalnikov. Takze budte aspon trochu objektivny voci Oskarovi

 61. Nuž, ja by som čakal, že pán Hvorecký využije svoj talent, vedomosti a kontakty a podá trestné oznámenia na príslušných úradníkov a policajtov. Z existujúcej dokumentácie vyplýva, že na uvedenej ulici dochádza k sústavnému páchaniu trestných činov, napr trestný čin násilia voči jednotlivcovi alebo skupine osôb, ďalej trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. A môžeme pokračovať ďalej paragrafmi o správe zvereného majetku (obec), poškodzovanie cudzej veci, zanedbanie výchovy, ohrozovanie maloletých… Uvedené trestné činy páchajú konkrétny susedia, policajti, úradníci mestskí aj štátni (sociálka, hygiena). A čo je najväčšia sranda, každý prokurátor dostatočne oboznámený z médií, čo sa deje by mal okamžite začať konať:
  1. odobrať deti, pretože sú ohrozené morálne aj fyzicky
  2. začať brániť poškodzovaný majetok
  3. začať brániť zdravie a život Dobrovodského.

  Totiž podľa nášho trestného poriadku ak niekomu poviete, že ho zabijete, môže to byť posudzované ako trestný čin. Oslovenie “biela kurva” spojené s hádzaním kameňov je jednoznačne rasistický útok. Ak tak konajú viacerí, je možnosť to posudzovať spiknutie, t.j. ako organizovaná skupina extrémistov. Ak konajú s úmyslom znížiť cenu nehnuteľnosti a odkúpiť ju, ide im o získanie osobného prospechu a tak je možné použiť ďalšie paragrafy trestného zákona. Ak toto vidí vyšetrovateľ, prokurátor, sudca mal by bezodkladne konať. Ak toto vidí minister vnútra, tak by mal konať. Takže internetoví hrdinovia, začnite dávať trestné oznámenia na konkrétnych úradníkov, najlepšie podľa telefónneho zoznamu. Až ich budú mať na prokuratúre tisícky, začnite dávať trestné oznámenia aj na prokurátorov. Ale menovite. Úradníkov môžete poraziť iba vlastnými zbraňami. Žiaľ, ja už Vám pomôcť nemôžem, nie som už tu.

 62. Vazeny pan Hvorecky. Ak si uz uzurpujete moralne pravo sudit pana ciny pana Dobrovodskeho, prosim, budte taky laskavy a poslite otvoreny list aj napriklad panovi policajnemu prezidentovi Gasparovi, ktory sa napriklad vyjadril, ze “obydlie je miesto kde clovek byva a tento pojem sa nemoze viazat na ziadne technicke parametre (nevlastnictvo pozemku – pozn. diskutera). Teda aj … domcek z papierovych skatul.. video tu: http://www.youtube.com/watch?v=dQkPxlERZ20

  Dalej prosim piste otvorene listy tyranym detom, jedno akeho povodu, nad ktore nas stat nie je schopny zdvihnut ochrannu ruku.

  Piste otvorene listy mediam, novinam, ktore informuju nanajvys tendencne, televiziam, ktore nasim detom vstepuju zvratene normy.

  Dalej poporemyslajte AKO by napriklad pan Dobrovodsky mal reagovat na Vas “otvoreny list”. Mal by sa Vam napriklad podakovat?

  To, ci pan Dobrovodsky vstupil do nejakej (legalnej) strany, ma nezaujima, rovnako ma nezaujima ci pan Kotleba je lidrom nejakej inej (legalnej) strany ci hnutia. Obaja tito pani nepachaju nasilie a su platcami dani, slusnymi obcanmi SR.
  Dalej maju obaja spolocne ze trpia necinnostou zodpovednych uradov v nasom mozno nie tak celkom pravnom state. CO im uz vy, z bezpecia domova daleko od “sustania zemiakovych poli” chcete vycitat?

  A tak celkom osobne:
  Nehnevajte sa, ale po tomto liste, v ktorom ste sa nezmohli na ine nez na sofistikovane ukazovanie prstom ste u mna stratili velku cast respektu.

  Citatelka Vasho blogu.

 63. Moralizovanie je krasne, ale pan Dobrovodsky v prvom rade riesi svoj problem. A ktokolvek mu pomoze riesit tento jeho problem je jeho spojenec. Nech je to Slota, Malikova ci Kotleba. Netusim ci si Dobrovodsky od Kotlebu a Slotu sluboval slusny zivot na SK, ci mal az tak vseobecne a vysoke ciele, mozno si od toho sluboval len vyriesenie, alebo aspon posun vo svojom probleme. Blizsia kosela ako kabat a preto skor ako budem riesit blahobyt na celom SK sa asi najskor postaram o svoj kludny spanok. Cele moralizovanie mi pride uplne scestne. Iste, ciel nesvati prostriedky, ziadny ciel nie je tak uzasny aby sa k nemu dostavali pofidernymi cestami, ale treba chapat teror, frustraciu a bezmocnost slusneho cloveka, ktory plati dane aby ti neprisposobivy mali z coho zit, plati policiu aby ho od zivlov ochranila a nakoniec ti ktorych zivi ho aj terorizuju aj ti druhi neochrania. Ja mu rozumiem a skor mi pride hlupe toto moralizovanie. Ja mat takych susedov a nevediet si poradit, tak v zufalstve urcite neodmietnem kotlebu ktory by prisiel, ze chce pomoct. A to by asi neurobil ani tento pofiderny moralista.

 64. Plne súhlasím s týmto názorom. Veľmi výstižná charakteristika autora článku a jeho alibizmus a absolutna neschopnosť riešiť problém. Používa veľa slov… to sú len slová.. slová… slová… slama… slama … slama…. Vodopády a prívaly jalových prázdnych slov. Mal by menej písať, šetriť priestor… Typický prejav zbabelosti, príznačný pre nás Slovákov. Radi nadávame, rozprávame ale nekonáme. Stále len vyplakávame, ale chýbajú konkrétne činy. Ide to ako niť celou históriou slovákov. Výnimka bola možno SNP, kedy sa proti fašistickej zvôli postavili so zbraňami. To si Hvorecký tiež myslí, že ozbrojený odpor asi nemal byť, mali ísť demonštrovať pred prezidentský palác však? Pokojnou cestou… Ťuťuli muťuťuli… Tak bandy a zberba cigánska ide na slušných ľudí násilím, stale sa im ustupuje a on chce pokojne ťuťuli muťťuťuli. No ak si ten naivko myslí, že tým niečo doiahne tak je na hlbokom omyle. už to prerástlo cez hlavu a dosť… Cigáni sa jednoducho musia báť. Musia mať obavy a strach, ktoré ich donútia, aby nepáchali zlo… Inak to nejde. Na primitívov neplatí pekné ľudské slovo… Tam platí to známe porekadlo : :malý dvor a veľký bič” je to odskúšané Keby platilo to, že vagabunda prevychováte, tak by na Slovensku aj vo svete boli basy prázdne. Bohužiaľ nefunguje to tak. Musíme sa brániť dostupnými prostriedkami, lebo o pár rokov tú zberbu, ktorej sa nechce robiť neuživíme. jednoducho sa to zrúti Spolu s parazitom zahynie aj hostiteľ. Neustále zvyšujúce sa sociálne dávky, zadarmo liečba, na ktorú sa im všetci skladáme čo robíme, zadarmo byty, ktoré vzápätí zdemolujú a rozkradnú…. DOSŤ !!!!
  Nech si pán Hvorecký svojimi drístami ohlupuje iných jemu podobných. Nám už kecy nepomôžu. musia nastúpiť činy.

 65. “Ale ak v sobotu 13. októbra 2012 budú spolu s vami pochodovať od Hlavnej stanice neonacisti, ak budú chcieť ovládnuť aj moje mesto a moju krajinu, a zatiaľ tomu všeličo nasvedčuje, budem jedným z tých, ktorí sa postavia do živej ľudskej reťaze…”
  Komunisti by Vám ale nevadili. Však?

 66. Mám pocit, že keby ste mali takých susedov, tiež by ste mali ku Kotlebovi mentálne veľmi blízko :-( Človek sa ťažko vyrovnáva s absolútnou bezmocnosťou. Ja by som to všetko asi už vyhodil “do luftu”. Život má len jeden a takto mu ho niekto vezme. To je psychický teror, inak sa to nazvať nedá. V 21.storočí v strednej Európe pod láskavým dohľadom všetkých tých komisií pre ľudské práva. V takej situácii by som sa spojil aj s Hitlerom alebo Stalinom. Všetko jedno.. tým samozrejme neobhajujem ani rasizmus ani žiadny iný izmus. Všetci sa na to pozeráme, pokyvkávame hlavami aké to má ťažké, ale nikto mu nevieme nijako pomôcť.

 67. pokial chce mu pomoct, nech kupy jeho dom za trhovu cenu a prestahuje sa tam z tych moralnych dovodov, ktore obhajuje – inac su to len same keci, ked nikdy nezazil neprisposobyvych nedaleko svojho majetku – verim tomu a dam na to svoju ruku, ze do tyzdna by bol z neho tvrdy radikal a neonacista

 68. Pan Dobrovodsky, vasi kamosi Slota a Malikova-Belousova znicili mi zivot. Kde ste boli vtedy ? Ukludnite sa uz konecne ! Na Slovensku je to tak !

 69. Ak na Slovensku neplatí zákon rovnako pre všetkých. Ak to vidíme, čítame a zažívame denne je to “problém bojovnosti” každého z nás.
  Každý by “mohol” začať od seba.
  Najľahšie sa radí iným.

 70. milý kkkkkkkkkkkkk, prekážal by mi každý, kto svojím programom porušuje Ústavu SR, tak ako to robila Sl. Pospolitosť, ktorá bola zákonne zrušená, a teraz Ľudová strana Naše Slovensko. a komunisti zjavne neprekážajú predovšetkým pánovi Kotlebovi, keďže už druhýkrát ide pochodovať k soche Svätopluka od komunistu a normalizátora Jána Kulicha, ktorý vyhadzoval z VŠVU slušných a slobodných slovenských umelcov. pozdravujem vás. viac o tom písal tu: https://hvorecky.sk/2010/08/08/totalna-vypatlanost-slovenskych-neonacistov

 71. Admin mi zrušil môj príspevok. Nič tam nebolo ani vulgárne, ani rasistické. Je vidieť, že média manipulujú s verejnou mienkou podľa inštrukcií niekoho kto to tak chce. Takže manipulujte ďalej a rozkladajte túto krajinu. A vraj sloboda názoru….

 72. S autorom listu sa da s par vecami suhlasit, mnohi ho tu chvalite ako moderneho obcana, no stale sa na to pozera ocami niekoho, co zije v uplne inom svete ako dobrovodsky… autor ma “vznesene” myslienky, ktorych zivotnost by pri spoluziti s opalenymi bola niekolko minut… mne to pride ako casy, ked nam briti a fini vracali nasich romov a udelovali nam kvoli nim viza… ked UK otvorila pracovny trh, celkom slusny pocet z nich sa tam prestahoval a momentalne sa britski policajti chodia ku nam skolit ako ich zvladnut, lebo z nich maju hlavu v smutku… pred 10 rokmi sme boli najvacsi rasisti, teraz ked to maju doma, kazdy je z nich nestastny a sarkozy ich napr. poslal naspat domov do rumunska, lebo zistil, co su zac… lahko sa hovori o niecom, co je pre daneho cloveka abstraktne a nikdy to nezazil na vlastnej kozi a rodine… ak toto autor zazije par rokov a potom na tomto blogu uverejni ten isty clanok, mozme sa bavit o jeho relevantnosti, takto mi to pride ako ked fico s 20k€ hodinami na ruke kaze ludom ako treba setrit a dvihat dane…

 73. Neviem koho si volil ty ale aj ty tvoji kamoši čo si ich volil zničili životy ludom ,lebo každa doterajšia vlada ich ničila.Prečo sa odbavuješ na panovi Dobrovodskom,nebol vo vláde ,bol len volič ako ty.Ak aj ty trpíš ako on tak je mi to luto,ale to by si sa s nim mal radšej spojiť a nie okydávať.

 74. milá Jana, nijaký príspevok som vám nezrušil. prepáčte, nie som celý čas online, musím aj pracovať a starať sa o malého syna :) trvalo chvíľku, kým som ho odklikol. ďakujem vám za pochopenie. zdravím vás.

 75. Michal Hvorecky:
  1. Cim konkretne porusuje LSNS ustavu? Planujete podat zalobu na Ustavny Sud?
  2. Co ma socha Svatopluka, nech ju navrhoval ktokolvek, spolocne s komunizmom? :D Viac agrumentov a menej paranoje prosim. Alebo budete podla rovnakej teorie tvrdit ze Armstrongovi, Aldrinovi a Collinsovi nevadil nacizmus, pretoze leteli na Mesiac na rakete ktoru navrhoval byvaly dostojnik SS?

  Takych ako vy dokonale popisuje jedna anglicka pesnicka: “They are the fools I truly resent – they are the cunts I despise, everyone with a different option is a nazi in their eyes. So tell me who’s the true fascist now, who are the ones with the narrow minds? Who are the ones intolerant, yeah who’s hate’s truly blind?”

 76. Keby Michal Hvorecky ozaj poznal situaciu aj nazory p.Dobrovodskeho,tak by vedel prečo sympatizoval s Belousovovou a že sa dištancoval od Mariana Kotlebu.Aspon ja som tento jeho nazor čital .V zúfalstve robi človek veci,ktore by normalne nikdy neurobil. Ale spajat Dobrovodskeho s neonacistami teda akože kotlebovcami mi pribada už moc pritiahnute za vlasy.

 77. Článok je logický avšak jedno mu chýba. Neexistuje predsa rómska otázka. Existuje iba otázka neprispôsobivých spoluobčanov. Rómovia sa naopak prispôsobili veľmi dobre D E B I L N E J politike parazitov, čo im aj sebe z nášho platia z nášho a nás zbíjajú o posledné čo ešte máme. Už nejako nepočuť o dni daňovej slobody. Vraj ľavicová “rodinná” politika nášho štátu spôsobuje, že väčšina detí sa rodí do pomerov, v ktorých z nich vyrastajú asociáli. Už nepočuť : Kto nepracuje – nech neje.
  Keď v stredoveku dávali ľudia desiatky, vraj to bolo kruté. Dnes dávame väčšinu a ešte je to vraj málo – to je už otroctvo.
  Vládnu nám lupiči a mafiáni a to od nežnej. Už nie je ďaleko čas, keď sa budú báť o holé životy, lebo ľud už je neskutočne n a s r a t ý a stačí iskra a bude zle a nebudú to Rómovia, čo budú zúriť.

 78. Toto sú také pseudointelektuálne kydy.., Ako sa k pánu Dobrovodskému chová tento štát? Zvysoka na neho serie…nedovolím si odsudzovať ho za to, že na nápravu použil aj možno nie celkom morálne čisté prostriedky… ale taká istá je aj situácia na východe…v blízkosti osád…ja sa vôbec nečudujem, že tam sympatie k ľuďom ako Kotleba stúpajú… je totiž jediný kto ten problém nejako chce riešiť. Aj keď jeho prostriedky vôbec neschvaľujem… nám bratislavčanom, ktorí sis cigánskych susedov nikdy v skutočnosti nezažili sa dobre moralizuje.., ale odkedy chodím viac na východ a vidím ako to tam je…mám trošku iný názor..,

 79. Este raz sa pytam, ako aj v mojom prispevku vyssie… Co ste vy, co tu krakate na Hvoreckeho, ze je nemoralna hyena, urobili pre p.Dobrovodskeho? Okrem toho, ze kyvete fasistovi? Co? Robite tu ramena a urobili ste take iste h..o ako ten, do ktoreho zarezavate? Myslite si, ze ked vyjadrite podporu nackovi, ze problem sa vyriesi a ziadny podobny Dobrovdsky uz nebude? Ste len banda tupych hejslovackych debilov, ktorym miesto riesenia a prace staci nepriatel (cigani, zidia, cesy, madari, cudzinci,mimovladky, intelektuali, bohati atd.). Kotleba a jeho eskadra su pre ‘bezneho obcana’ rovnako nebezpecna chazka ako ti asociali, proti ktorym chcu zakrocit. Ak si toto neuvedomite, tak panboh s nami a dobre nam tak..

 80. Nuz pan Hvorecky,Myslim si ,ze tento Vas blog nie je zrovna uspechom tejto sezony.

 81. Tak, tak. Ten problem je ovela komplexnejsi a zlozitejsi. Jasne, ze ludia ako Dobrovodsky potrebuju rychle riesenie, ale ti dementi v diskusiach vsade na nete, ktori sa dovolavaju kotlebu, lyncov a plynovych komor si toto nikdy neuvedomia, ze tato minca ma ako cigansku, tak aj bielu stranu :).

 82. Rovnako nebezpecna? V com? Ked cez nasu dedinu pochodovala pospolitost, vacsina ludi sa citila podstatne bezpecnejsie nez ked cez nu v den vyplacania socialnych davok pochoduje priblizne rovnaky pocet ciganov z nedalekej osady.

 83. Tak mi skúste povedať kto vlastne prišiel pozrieť a pomôcť alebo poradiť. Este aj Hlina si na nom robil kampaň. A ked su zjavy ako Kotleba a tá bosorka z pss jediný kto ma príde aspoň pozrieť a dať mi väčšiu šancu nech sa mojom probléme aspoň hovorí tak za koho budem asi kandidovať? Všetci tu majú patent na rozum ale prečo ste tam neboli VY? Je to zrkadlo nás všetkých. To je Kotrba naozaj jediný kto vie prist a vypočuť a hovoriť o nom ked sa už všetci ostatný na to vysr… ?

 84. Chapem, ze klin sa nema klinom vybijat, ale ake ma moznosti? V jednom rozhovore Oskar D. povedal, ze jeden vyssie postaveny dostojnik policie mu poradil, aby tam hodil granat alebo nieco podobne, s tym, ze to budu kvalifikovat ako nestastnu nahodu!!!!!!!!!!!!!!!!!! Preboha, to je kocurkovo, kde to zijeme? Na koho sa ma obratit, ked ti co maju povinnost ho chranit a zabranovat zlocinu ho na zlocin nahovaraju, aby oni mali ciste ruky? Je potom Kotleba riesenie? Javi sa mu mozno ako jedine. Preto sa radsej odstahoval.

 85. Pan Hvorecky, ten clanok ste si mali nechat vo svojom PC. Typicky prejav intelektuala, ktory ma nadhlad, ktory vie vsetko zdovodnit, kazdeho chape, aj jednu aj druhu stranu. Na co bol dobry Vas clanok? Z mojho pohladu nanic. Viac by pomohlo, keby ste vyuzili Vase kontakty, kedze ste verejne cinny a urcite sa stretavate s roznymi ludmi, a opytali sa ich, co by doporucili Dobrovodskemu, ake konkretne kroky, pomohlo by mu to urcite viac ako len drzim palce. Mam pre Vas jeden skromny typ: zalozte zbierku pre pana Dobrovodskeho a z vyzbieranych penazi od neho odkupte jeho dom a potom mozte demonstrovat spravne postupy pri rieseni jeho problemu, samozrejme bez neonacistov a bez pochodov, upratovani, jednoducho tak ako sa to vo vyspelej spolocnosti robit ma. Mozno zistite, ze tu tieto postupy nie su efektivne.

 86. Otázka nie je, čo sme pre Dobrovodského urobili, ale čo sme neurobili. Nenazývame ho fašistom a náckom a kotlebovcom len preto, že je v zúfalej situácii a spojil by sa aj s diablom, aby si zachránil posledné zbytky dôstojného života.

 87. Niekedy v 1990 roku vtedajsi prezident Ceskoslovenska Havel poziadal obcanov, aby sa s podobnymi problemami, ze im tecie z vodovodneho kohutika alebo tym, ze maju prasknute potrubie neobracali na neho, ale nech to riesie s miestnymi kompetentnymi ludmi. Tento problem v Malackach mi pripada podobne. Kvoli neschopnosti miestnych ludi ma zasadat parlament a angazovat sa premier, mozno aj s prezidentom. A kto si na tom celom robil kampan, bol v prvom rade Dobrovodsky a strana Narod a spravodlivost.

 88. p.Hvorecky, iste ste si vela vytrpeli v prenajatom byte v susedstve drogovych dilerov, ale zrovnavanie so situaciou p.Dobrovodskeho je bohuzial viac ako na smiech. Je zvlastne ze ako “spisovatel” nemate dostatok empatie alebo skor fantazie na to aby ste si dokazali predstavit co dlhodobo preziva. Na jeho mieste by ste podpisali zmluvu aj s diablom. A ja by som to spravil tiez, hoci by som sa potom za to mozno hambil.

 89. Je to smutné, že sa pán Dobrovodský spája s Kotlebom. Každý sčítaný človek vie, že kotlebove praktiky sú populistické a jeho riešenia rovnaké ako za Hitlera. Na druhej strane…keď človek vidí alibizmus štátnych orgánov a doslovné “ničnerobenie” v jeho záležitosti, asi mu nič iné neostáva. Alebo predať dom hlboko pod cenu a odísť.

 90. Pán Dobrovodský sa ocitol v situácii, kde dobré riešenie neexistovalo. Verejne doňho kopať za to, že toto neexistujúce dobré riešenie nenašiel, mi pripadá úbohé.

  Okrem Kotlebu sa uňho vystriedali aj ďalší politici, prevažne s nulovým výsledkom. Prečo ho teda medializovať ako “toho, u ktorého bol Kotleba” a nie ako “toho, u ktorého bol Lipšic, Kotleba, Hlina, a mnohí ďalší”? To by bolo predsa objektívnejšie, akurát menej senzačné.

  O čo tu ide? Konflikt dvoch strán, z toho kritikou jednej riskujete obvinenie z rasizmu. Preto má politicky korektný autor len dve možnosti: obviniť druhú stranu, alebo mlčať. Dokiaľ neprišiel Kotleba, médiá aj väčšina blogerov volili mlčanie; akonáhle majú potrebnú zámienku, už mlčať nemusia. Ech.

  Nesúhlasím s posolstvom tohto článku, ktoré čítam ako: “Dobrovodský, aj iní majú problémy s asociálmi a trpia potichu, preto trp potichu aj ty”. Toto nie je cesta k zdravej spoločnosti. Ak sa jeden človek svoj zápas o spravodlivosť prehrá, je to smutné, ale neoprávňuje ho to hádzať polená pod nohy tým, ktorí ešte bojujú.

 91. Pán Hvorecký. To video z Drážďan by ste mali ísť ukazovať do Londýna. Už bolo každému jasné, že vojna končí a oni vybombardovali jedno z najkrajších miest Európy, kde neboli žiadne zbrojovky. Nezastávam sa Nemcov, ale toto bola práca naviac.

 92. Hm. Hvorecky vyzera byt ako typicky salonny lavicovy preudointelektual (inac, strasna vec sa mu stala, s tym ako ho osocili ze nepravom dostal akusi cenu). Ale preco ma potrebu vypisovat vopred Dobrovodskemu ze sa mu postavi to netusim, ved nech to urobi a hotovo. Aj ked si myslim, ze ak tam bude Kotleba so svojimi vypatlancami, asi sa Hvorecky nepostavi. Ale zas sa mozno vypne a napise dalsi otvoreny list na svoj blog.
  Mimochodom, nie kazdy sa uplne stotoznuje s tym, ze kvantitativne najvacsie zlo v novodobych dejinach predstavuje nacizmus, ono komunizmus toho ma na rovasi zrejme viac (aj ked je absurdne takto to porovnavat a kvantifikovat, to priznavam, ale zacal Hvorecky). Zase ale taki co su trochu viac nahnuti dolava to neradi pocuju…
  Takze velmi jednoducho, co uz skoro vsetci napisali – postavit sa bande asocialov z humannych dovodov (pomoct chranit ustavou garantovane posvatne pravo slusneho cloveka co zrejme plati dane) – na to casu a odvahy nieto. Napisat list a vyhrazat sa ze sa postavim tomu nestastnikovi, lebo s nim pojdu ti jedini ktorych jeho osud zaujal (a je jedno ze ucelovo) – to je o prave orechove, hodne humanistov Europy 21. storocia.

 93. Takze podla mojho nazoru dalsie velkohube vyjadrenie ktore nas moc neobohati… Sice pisete ako sa to robit nema, toto je zle atd. Pripomina mi to vyjadrenie Politika na nejaky opozicny zakon (je to cele zle ale svoje riesenie nemame) Takisto aj vy. Suhlasim s vami ze cinnost pana Kotlebu je neprijatelna pre politicku kulturu a aja osobne by som ho nevolil.
  Lenze je to on kto rozburil tuto hladinu necinnosti a poukazal nato ako sa na svojej pode nechame vykoroystovat, Ja si myslim ze na natlak verejnosti ktory enormne narasta sa romska otazka dostane do programov aj inych politickych stran na slovensku. Len musime byt vytrvali ako Pan Dobrovodsky…
  PS. ospravedlnujem sa za diakritiku.

 94. pan Dobrovodsky skusal riesit jeho situaciu civilizovanym sposobom styri roky. Nikam to neviedlo. Tak hlada dalsie moznosti.

  Toto je ukazkovy a ucebnicovy priklad toho, preco sa ludia priklanaju k extremistom. Alebo preco pristupuju k extremnym rieseniam.

  Aj v krajinach kde zlyhava stat ludia ziju nadalej. Akceptuju fakt ze stat nefunguje a zariadia sa po svojom. Len sa namiesto spoliehania na stat zacnu spoliehat na ine struktury spolocnosti.

  Nie nadarmo sa polozartom hovori, ze v devadesiatych rokoch bola v totalne rozvratenom a dezorganizovanom Rusku bola jedina vec ako-tak organizovana bol organizovany zlocin.

  To iste sa deje v inych krajinach od Mexika az po Somalsko. Ludia sa zacnu spoliehat na ine struktury ktore vedia nastolit poriadok za odplatu (ci uz dane ale vypalne) kedze stat tieto istoty poskytnut nevie.
  Sudy funguju do zabudnutia – pripady sa riesia tak dlho aby boli premlcane.

  To sa deje teraz na Slovensku. Stat zlyhal. Od socialnych pracovnikov cez mestsky urad. Od mestskej policie cez statnu. Od justicie az po politikov.
  Co by ste robil vy pan Hvorecky? Vy ste sa odstahoval. Nie kazdy sa moze odstahovat. Na Slovensku je 500 osad z ktorych sa ludia neodstahuju.

  Namiesto navazania sa do Dobrovodskeho sa skuste zacat navazat do politikov. Dobrovosky je lahky terc na ktorom mozte ukazat vase civilizovane ego sofistikovaneho intelektuala. No, no, no, pan Dobrovodsky, u nas v civilizovanom svete sa s extremistami nespajame.

  Nenapadlo vas, ze ak by mu pomohli mestski politici tak by velmi rad kracal v sprievode s nimi? Alebo ak by mu pomohli policajti tak by im s radostou niesol aj mavatko v sprievode? Nepomohli. Dobrovodsky kraca s extremistami. Tento smutny pribeh nebude mat dobry koniec pre nikoho.
  Nerieste Dobrovodskeho, nepomahate ani jemu a niekomu v jeho pozicii.
  Toto je presne ten dovod preco aj ten policajt v Hurbanove postrielal zopar ludi. Ludom jednoducho prepne.

  Pekny den zelam.

 95. … zaujímalo by ma prečo im nepômože mesto Malacky samo,určite disponuje voľnými mestskými pozemkami mimo intravilánu, mohli by túto danú milú “rodinku neprispôsobivých” presúnuť inam..mohli by tak pomôcť rodine D. ako i celému mestu a celej tejto už vyextrémovanej situácie.. prípadne cirkev, veď ich poslaním je predsa šíriť lásku a pokoj..
  je veľmi jednoduché sa od toho dištancovať s tým, že “nás sa to netýka”, koho teda?

  extrémizmus ešte nikdy nikomu v ničom dobrom nepomohol.. násilie plodí len násilie..

 96. nebyť Kotlebovho vystúpenia v predmetnej kauze, ani pes by o Dobrovodského spolužití so susedmi lotrami nevedel a nereagoval ! Taká je pravda,Štát zlyháva, extrémisti bpreto bodujú.A úspechy sa dostavujú.aj pre Kotlebovcov aj pozornosť k cigánskemu “spolužitiu”. Tak preto Kotleba, lebo štát je mimo misu.

 97. a práve preto by sme sa mali postaviť proti nacistom, pretože to sú ľudia, ktorí občianske vojni iniciujú. to je oný bojový archetyp, ktorý podnecuje neznášanlivosť. to že príživníci sa množia geometrickým rádom je bohapustá lož. ľudia, ktorých tuna zvyknú nazývať neprispôsobiví asociáli majú priemerne kratšiu dĺžku života, a mnoho z nich nestihne ani dovŕšiť reproduktívny vek kvôli rôznym úrazom a chorobám. ďalej, len naivný človek si môže myslieť, že keď sa zbavíme ľudí na osadách, že sa prestane plytvať verejnými zdrojmi a prestanú sa zneužívať sociálne dávky. to je chyba zákonov a nie rómov.

  neviem či ste si čítali nejaké expertízy ohľdom sociálnych dávok, alebo svoj úsudok budujete len podľa konšpiračných teórií ohľadom geometrického množenia nepohodlných etník. napríklad sledovanie, že na obyvateľov nelegálnych rómskych osád pripadá !!! LEN 3% všetkých sociálnych dávok?!!!

  ale mám ja v piči tu sa hádať.

 98. WOTAN
  Prosim ta, nebud smiesny. Ze v com su Kotlebovci nebezpecni? Neviem koho si videl pochodovat v tvojej dedine ty, ale ja ked som videl clenov pospolitosti u nas v BA, tak som tam videl rovnake ksichty ake prepadavali v 90tych rokoch farebnych, pristahovalcov a alternativnu (alebo niekedy ani alternativnu ale skratka obycajnu) mladez a casto sa stret s nimi skoncil bodnoreznymi ranami a pod. Hoci maju mozno inteligentnejsich hovorcov a predstavitelov, vacsinou su to len primitivni bitkari s len o trochu civilizovanejsimi navykmi nez ti cigani z osad. Staci si len pozriet niektore videa, kde kazdemu nadavaju do ‘zidakov’, ‘fetakov’ a pod. Ak si toto ludia neuvedomuju, tak sa tu naozaj nemame o com bavit. Tak isto ako sa ‘vam’ – ciganmi ukrivdenym mimobratislavcanom moze zdat, ze my a potom (ako to ‘vy’ casto nazyvate) vseliaki ‘intelektuali’ a ‘mimovladky’ zakryvaju oci pred problemamy s romami a ich kriminalitou, tak isto ‘my’ mozeme povedat, ze vy zakryvate oci pred primitivizmom a nebezpecnou a chorou ideologiou, ktoru kotlebovci predstavuju. A sme zase na zaciatku. Kto ma pravdu?

 99. Pán Hvorecký,
  vidno, že ste do tohoto článku vložili celé svoje spisovateľské a rétorské umenie, no myslím si, že pre väčšinu tých obyčajných ľudí v teréne, priamo ohrozených asociálnym a kriminálnym správaním rómskych teroristov, to bohužiaľ bude príliš málo. A ak si raz budú musieť vybrať napr. medzi vami a trebárs Kotlebom, tak veľmi jednoznačne dajú prednosť práve tomu Kotlebovi.
  A viete prečo? Lebo ten Kotleba pre tých ľudí v ich ponímaní aj niečo robí, kým vy nič.
  Iba žvaníte, posudzujete, odsudzujete, apelujete, no inak pre tých ľudí nerobíte a neznamenáte nič. Nič, čo by im nejako konkrétne pomohlo alebo aspoň zmiernilo ich ťažký údel.
  Zrejme ste rozhorčený, ako to môže niekto z huby vypustiť, no je to bohužiaľ tak, to len vy to pri tých svojich jednosmerných náhľadoch stále nevidíte…
  A kým budem pokračovať, chcel by som ešte podotknúť, že nie som ani žiadny politik, ani nácek, ani hrubokrký, ani Kotlebov sympatizant, ani člen jeho strany, ani nič podobné. Iba úplne obyčajný bezpartajný človek, ktorý sa snaží hľadieť na svet otvorenými očami, aby mu neuchádzali podstatné detaily. Ani tie pozitívne, ani tie negatívne…
  Uvediem konkrétny príklad:
  Nie je to tak dávno, čo boli v Maduniciach (obec medzi Hlohovcom a Piešťanmi) tzv. cibuľové hody. Známa tradičná akcia, s pomerne veľkým počtom ľudí. Aj tentokrát sa všetci dobre bavili, všade vládla pohoda. Až do chvíle, kým sa neobjavili agresívni miestni Rómovia a nezačali ľudí provokovať. Nakoľko tí na nich nereagovali, alebo sa aspoň tak tvárili, týchto potmavších mladých mužov začala chytať zúrivosť a ich provokácie naberali grády. Vykrikovali dokonca po ľuďoch, že éra bielych sa končí, teraz nadchádza doba teroru Rómov, že oni im teraz všetkým ukážu, že oni sú tu pánmi, že ostatní sa budú musieť pred nimi plaziť…
  Keď ani toto nijako nezabralo, odišli, no v podvečer sa vrátili, ozbrojení tyčami. Zhŕkli sa na určitom mieste opodiaľ, a bez akéhokoľvek dôvodu napádali a bili jednotlivcov a malé skupinky. Tí ľudia skončili s vážnymi zraneniami v nemocnici. Posledného, nekonfliktného dôchodcu, prepadli a dobili tak surovo. že nemal šancu. Keďže ich pri tom vyrušili, ušli za múrik cintorína a odtiaľ vulgárne nadávali a vysmievali sa ľuďom, ktorí sa snažili ešte niečo urobiť alebo nejako pomôcť.
  Privolaná polícia to vraj neskutočne odsalámovala, ba dokonca ani len poriadne nezabezpečili stopy. Doklady a ďalšie veci zlynčovaného dôchodcu ponachádzali namiesto nich po okolí príbuzní a známi.
  Cigáni boli takýmto, pre nich až nečakane neškodným priebehom všetkého tak posmelení, že sa začali cítiť naozaj ako páni celej dediny. Naopak, na dedinčanov doľahol taký obrovský strach, že sa báli i vychádzať z domu, boli doslova strachom až paralyzovaní, policajti zrazu nemali žiadnych svedkov.
  Hneď ako sa udalosť prevalila i navonok, Cigánom prišla na pomoc i kopa pseudoporadcov z mimovládok, ktorí im radili, ako sa vyhnúť trestu, resp. ako ho aspoň minimalizovať a písali do médií početné bagatelizujúce články.
  Len poškodenej rodine a obyvateľom obce nemal kto pomôcť a poradiť v ich zúfalstve! Tí zostali úplne sami a všetkému napospas…
  Jediný, kto vtedy zdvihol svoj zadok, ste však neboli vy, ani nikto z politikov a kompetentných, ale bohužiaľ iba ten opovrhnutiahodný “nácek” Kotleba so svojimi chlapcami.
  Prišiel, pozisťoval si detaily, pomohol so všetkým rodine zabitého muža, povzbudzoval účastníkov a svedkov, aby aktívnejšie spolupracovali s políciou, zorganizoval pre záujemcov praktické ukážky a kurzy sebaobrany a mnoho iného.. Aj vďaka tomu, že Cigáni počas jeho prítomnosti chytili až neskutočne veľký rešpekt, pomery sa aspoň čiastočne upokojili, a iba vďaka tomu mohla i polícia vrahov identifikovať a zatknúť. Inak by po nich asi pátrala i naďalej.
  A aj keď tí miestni možno dovtedy Kotlebu nemohli ani cítiť, vedzte, že za túto, podľa všetkého okrem PR i fakt nezištnú pomoc a ochotu, mu budú i so svojimi rodinami vďační veľmi dlho. Aj keby ste im argumentovali akokoľvek, aj keby ste im denno-denne opakovali, že si pravdepodobne iba chcel prihriať svoju stranícku polievočku, a že je to podľa vás bezcharakterný nácko a neviem ešte čo…
  A mimochodom, keď už hovoríte o náckoch a v podobných intenciách, mohli by ste oceniť aspoň to, že Kotleba ako bývalý pedagóg tých chlapcov viaže na seba a snaží sa ich vzdelávať a učiť i pozitívnemu mysleniu a určitým pozitívnym príkladom a ideálom, takže nakoniec konajú i nejaké zmysluplné a pre ľudí prospešné veci, a nepotĺkajú sa iba tak v okovaných baganžiach znudene po uliciach a neterorizujú ľudí…
  Čo sa týka Oskara Dobrovodského, tomu Kotleba chcel pomôcť tiež, no tentokrát ho v tom predbehla Belousovová, tomuto človeku zaplatila kompletnú právnu pomoc a všetko, čo potreboval, no podľa všetkého sa jej za to musel upísať. Takže dnes nevedno, či je jeho situácia fakt tak zlá, alebo je v tom zakomponovaná i povinná stranícka reklama a prihrievanie si polievočky…
  Zároveň by som chcel poukázať i na veľmi dôležitú úlohu mienkotvorných médií. Tie ,bohužiaľ, o udalostiach neinformujú dostatočne fakticky a pravdivo, ale neraz bohapusto skresľujú, zavádzajú a klamú. Aj preto im už dnes množstvo ľudí neverí ani slovo A takisto ani ľuďom, ktorí sa ich snažia presviedčať a ovplyvňovať iba peknými rečami…

 100. Pan Hvorecky ako ste pomohli panovi Dobrovodskemu?Viete si predstavit ten stres,tu nemohucnost,ktoru zaziva,alebo ste na to zabudli?On nema,kde utiect,vy ste mali,to je zasadny rozdiel medzi Vami dvoma.A preco by utekal zo svojho?Este raz sa pytam,ako ste mu pomohli,lebo tymto clankom negujete vsetku,co i len intelektualnu pomoc.Hneva ma,ked niekto odpise druheho,ktory je zahnaty do kuta a Oskar Dobrovodsky je v tom kute uz dlhsiu dobu.Ja mu nemozem pomoct,iba ak podpornym mailom a preto ho nesudim.Hneva ma tiez vlastna nemohucnost pomoct mu a zaroven si uvedomujem,ze takychto pripadov je viac,len nie su medializovane,Vy mu mozte ako pomoct?Ozaj a dokedy budu musiet diskutujuci riesit romske problemy na diskusiach,ktore by vobec neexistovali,keby platil zakon rovnako pre vsetkych?Nemyslite,ze potom by nikto ani Kotlebu nepotreboval?Tam je asi pes zakopany!

 101. Snažil som si urobiť nestanný pohľad na celý problém pána Dobrovodského. Pozrel som si videá, prečítal tento článok http://www.mecem.sk/rpa/?id=housing&lang=slovak&show=21407 a môj názor na to celé je len jeden: Je to do absurdných rozmerov vyhrotený susedský konflikt. Čítať vyjadrenia, že štát nekoná, a všetci sa voči Dobrovodskému otočili chrbtom, mi pripadá absurdné. Nabudúce možno príde niekto s tým , že má prísť minister, alebo predseda vlády len preto, že jeho sused každé ráno píli drevo na cirkulárke a pri vašom plote chová prasatá. Teraz sa to vyhrocuje len preto, lebo konfliktné strany patria ku odlišným etnickým skupinám. A to je nebezpečné. A zapojiť do toho celého politikov a najmä Kotlebu je hazardom.

 102. Som zo Sarisskych Michalian. Videl som pochodovat asi 300-400 ako ich ty volas “nacistov” a nikto s bodnymi ani reznymi ranami neskoncil – co sa neda povedat o dvoch stretnutiach mojich spoluobcanov s ciganmi.

  A ak medzi sebou LSNS ma primitivnych bitkarov tak to je len dobre pretoze na ciganov nic ine neplati, dokonca ani policie sa neboja, len Kotlebu.

 103. zdravim vas chcela by som sa kvam pridat a nieco podotknut,som romka a byvam v malackach ,no niesom taká ako ty čo byvajú vedla p.dobrovodskeho samozrejme pripájam sa kvám ze je to smutne čo sa tam deje,čo šsetko spôsobuju pánovi ,no podla mna riešenim neni to ,že sa nejako spojil s kotlebom a tým náááckom a myslí si, že niečo vyrieši, prave naopak len sa situacia zhorší.Chcem len upozorniť všetkych čo tu reagovali a reaguju na list čo bol poslany panovi dobrovodskemu,nie všetci sú takí ako jeho susedia!dakujem.

 104. Vrat sa na zakladnu skolu a nauc sa pravopis ked chces diskutovat s civilizovanymi ludmi…

 105. Rad by som vedel ako je to s tym Kotlebom a neonacistami. Keby nosil pan Dobrovodsky kratsi zostrih, tak aj on je neonacista? Alebo je neonacistom ten, kto hasi problem s Romami, pricom ho sameho nepali?

 106. veve ale ved to je jasne ,ze nie vsetci romovia su zli,rovnako ako vsetci zidia,slovaci a pod niesu zli.ale reci a vykriky do tmy od salonnych neomarxistov tiez nikomu nepomahaju,a mimovladky financovane od pochybnych zdrojov z USA tiez nie.tym vyhovuje rozvrat spolocnosti,presny dovod nepoznam,to by sme uz isli do tzv konspiracnych teorii ale bohvie ako to naozaj je

 107. Michal, občas čítam vaše články a ešte nikdy som ich nekomentoval, ale tentoraz ste asi pozabudol na starú slovenskú múdrosť, že topiaci sa aj slamky chytá, miesto toho aby ste predostrel konkrétny spôsob riešenia, alebo nejako ukázal smer riešenia, otvoril ste ďalších milión súvisiacich problémov, čo je bez urážky vždy postoj brzdiaci riešenia. Kritika je účelná len ak ukazuje východisko – teda je konštruktívna, inak je to mlátenie prázdnej slamy, či reči nad pivom…teda vždy bez výsledku … skúste sa zamyslieť ako chlapovi pomôcť a nekritizovať ho ak mu došla všetka legálna munícia a nevie kam z konopí…To, že Kotlebovci sú minimálne extrémisti je fakt, ale pokiaľ budú využívať legálne postupy a suplovať štát ( aj keď je to možno zástierka ) nemôžete im to zazlievať..Tlačte na oficiálne miesta , pomôžte vyriešiť jeho slepú uličku a potom pôjde do živej reťaze spolu s Vami kopec ďalších ľudí – vrátane mňa aby zastavilo Kotlebu a jemu podobných…ale takto ste bez urážky, len ďalšou brzdou riešenia a prisluhovačom politikov, čo tento problém odsúvajú viac ako 20 rokov…inak nič nemám proti Rómom, ale treba riešiť všetkých asociálov bez výnimky..Vám sa bude páčiť ak Vaše dieťa bude splácať byt 30-40 rokov a kedykoľvek mu ho bude môcť zobrať exekútor a je tu skoro 10% populácie čo si zvykli dostávať živobytie aj strechu nad hlavou zadarmo a chcú aby to tak zostalo? Uvedomujete si, že odvodmi do zdravotnej, sociálnej poisťovne na dôchodkové, nezamestnanecké, dane z príjmu, DPH, spotrebné dane, poplatky na úradoch, dane z nehnuteľnosti, STK, a Emisné kontroly, poplatky za prihlásenie vozidiel, povinné zmluvné poistenie automobilu, odovzdávate štátu a miestnemu aparátu viac ako 80% Vášho hrubého príjmu čo na Vás vynakladá Váš zamestnávateľ…a vy ešte z tých necelých 20% musíte platiť nájom či poplatky za služby spojené s bývaním , cestovanie stravu a obliekanie….čo vám zostáva na život ? A štát za tých viac ako 80% čo mu dáte Vám ( nám) nevie zabezpečiť ani základné ústavné práva………

 108. Je mi zle z toho, ak sa nájdu v tomto štáte ľudia, ktorí si myslia, že Kotleba nie je neonacista. Ten človek viackrát jednoznačne vyjadril svoj názor. A je to asi najhorší názor aký v dnešnom svete existuje. Neakceptovať holokaust a propagovať násilie je naozaj choré. Takýto človek by mal žiť sám niekde na samote a nie mať percentá nasledovníkov v našej spoločnosti.

 109. Michal Hvorecký svojím moralizátorským „odkazom“ odkláňa pozornosť od vecného problému Oskara Dobrovodského k problému, ktorý ho očividne viac trápi – že na scénu vstúpili kotlebovci a iní radikáli a získavajú na kauze politické body. Ak za toto niekto nesie vinu, nie je to Oskar D., ale štát svojím dlhodobým zlyhávaním. Michal H. neponúka žiadne riešenie, zaujíma ho len to, že sa Oskar D. spája s nesprávnymi ľuďmi, fuj! Týmto postojom mi pripomenul počínanie Jána Štrassera a Fedora Gála, ktorí sa odmietli pridať k anti-gorile len preto, že sa vraj na protestoch priživovali extrémisti…

 110. Zdá sa ti, že všetci páni s krátkym zostrihom sú neonacisti? Ak sa človek rasisticky a neonacisticky vyjadruje, tak to asi o niečom nasvedčuje.. Prečo teda nehasí tie problémy bez zdvihnutej pravice a bez rasistických slov? Nedá sa to robiť aj bez toho?

 111. Bol by som veľmi rád keby je Kotleba pri viacerých takýchto prípadoch, keby sa o tom človeku nevie, že propaguje rasizmus, násilie a nacizmus. A preto predstavuje veľmi nebezpečného človeka, nevhodného do takýchto situácii. Prečo to nevie riešiť bez tých slov a bez očividného radikálneho názoru?

 112. Ja som si s primitivmi-ciganmi tiez uzil svoje, nemusis mi o tom rozpravat. Ale stale som za to, ze clovek sa ma posudzovat podla charakteru a nie podla farby pleti. Toto ked niekto nerobi a nevie, je pre mna len intelektualny mrzak a nemam sa s nim o com bavit. “A ak medzi sebou LSNS ma primitivnych bitkarov tak to je len dobre pretoze na ciganov nic ine neplati, dokonca ani policie sa neboja, len Kotlebu.” Nie par, ale skoro vsetci su taki, staci si pozriet videa s nimi ;). A k tomu, ze co na koho plati… Tak ako na asocialnych a tych par agresivnych ciganov plati len fyzicka konfrontacia, to iste plati aj na nackov. Takze opat zacarovany kruh plny nasilia. Skvele riesenie naozaj!!!

 113. WOTAN
  Ved tam ma mozno dva preklepy, inac vsetko ok. Potom mi hovor, ze ludia ako ty nie su zaslepeni nenavistou, ked ju hned radis za to ze je ciganka, k necivilizovanym a seba povazujes za nejaky vykvet civilizacie. Ked budes hadzat ludi do jedneho vreca, mozno sam v nejakom tom vreci skoncis..Karma je svina

 114. Pozri si nejake video s kotlebovcami a ked ti nesvitne, ‘ako je to s tymi kotlebovcami’, tak potom asi ani nevies, co je to neonacizmus, rasizmus alebo si len hlupak, ktory si zatvara oci pred skutocnostou a nevie si zratat dve a dve.

 115. Ja som pre Doborvodskeho neurobil nic (nejake netove aktivity su samozrejme uplne nic, to viem). Fasistovi nekyvem. Ramena nerobim, tym ze na blogu (kde s tym autor musi pocotat) vyslovim nazor, hoc aj krajne negativny – cim robim ramena? Mne su vypatlani kotlebovci ukradnuti, ale popravde – musim uznat ze v tomto pripade to chytili za spravnejsi koniec nez laviciari a la Hvorecky. Nackovia napochodovali a spustili (ked nic ine) lavinu medialneho zaujmu. Co ste vy osobne vedeli o (dost zavaznom probleme) Dobrovodskeho (a nie je to len jeho osobny problem) nebyt prave aktivity tych vypatlancov? Viete co je zaujimave? Ze k intelektualnemu vykonu sa Hvorecky vypel nie ked zistil ze Doborvodsky a okolie v Malackach ma zo zivota peklo vdaka neprisposobivym, ale vtedy ked ho zabolelo jeho kurie oko – pochod fasistov. Ved az TO je ta prava tema na ktorej sa ma lavicovy intelektual profilovat.
  Vsetci tito Hvorcki end company sa snazia podsuvat chybnu tezu – ze sme zli ked chceme riesit nejaku “romsku otazku” drastickym sposobom. Lebo ze to je rasisiticke a hned vo stvrtok pride novy Hitler a Pospolitost nam vsetkym rozbije kotrby palicami. Ale to je cele zle, okrem bezvyznamnej skupiny polodementov tu nik nechce riesit nejaku otazku, vsetci chceme jedno: aby si stat plnil svoje zakladne funckie, aby neprisposobivi asociali (nie cigani, pocujete? Vsetci neprisposobivi asociali!) mali extremne maly priestor v spolocnosti ale naopak velku podporu ak prejavia zaujem byt platnymi a uzitocnymi. Ale pokial popleteni multikulti extremisti za kazdym buckom vidia fasistu, potom sa nemozu cudovat, ze normalny clovek ktoremu je jedno farba pleti alebo povod prestane mat zaujem o ich nazory, a skusi nieco pragmaticke. A -pochopitelne – riziko ze naporudzi bude ochotna pomahat akurat extremisticka politicka skupina tu je. Tak nez sa vybijat v zbytocnych slovnych subojoch ci nejaky Hvorecky si zasluzi adoraciu alebo kopanie donho, je lepsie asi byt pragmaticky. Ak chceme pomoct Dobrovodskemu a bojime sa fasistov, tak pomahajme DoborvodskemU (a celej spolocnosti) tak, aby nebol na tych fasistov odkazany.
  Ja chvalabohu nie som v takej situacii, ale ak by spokojny zivot mojej rodiny bol tak zdevastovany ako unho, a jedini kto by bol ochotny ako-tak mi pomoct – asi by som sa aj s tym Kotlebom uspokojil. Viete preco? Ja nemam taku moralnu silu ako asi ma Hvorecky, mne by bolo ukradnute ze “narodu” hrozi nejake riziko fasizacie, ak ja by som priamo na svojej kozi citil nie riziko, ale prejavy teroru (to je to co ten Doborovodsky denno-denne zazival).

 116. Anonym ak tam nevidis viac ako dva “preklepy” tak si rovnako negramotny ako ona…

  1. “k vam” sa pise s medzeou (ma to tam dvakrat)
  2. za ciarkou sa pise medzera
  3. “nie som” sa pise s medzerou
  4. “ti co byvaju” – ti sa pise s makkym i
  5. za bodkou sa pise medzera
  6. pred “ze” sa pise ciarka
  7. pise sa vsetko nie ssetko
  8. pise sa “nie je” a nie “neni”

 117. A ja som zase za to aby sa navrhy posudzovali podla ich obsahu a nie podla toho kto ich predklada.
  Btw preco by na nacistov malo platit len fyzicke nasilie? Skodia snad niekomu? A prosim o realne zhodnotenie ich spolocenskej nebezpecnosti v dnesnej dobe, nie nejake paranoidne uvahy “co by keby” vychadzajuce z niecoho co sa stalo pred 70 rokmi.

  PS: “Nie par, ale skoro vsetci su taki, staci si pozriet videa s nimi” – nebude to nahodou tym ze tych ktori sa bitiek nezucastnuju nikto nenahrava na video?

 118. Vážený pán Hvorecký,

  toto mi pred chvíľou ZAKÁZAL PUBLIKOVAŤ FACEBOOK NA VAŠEJ NÁSTENKE, POD HROZBOU ZÁKAZU PRIDÁVAŤ AKÉKOĽVEK ĎAĽŠIE KOMENTÁRE, čo evidentne nezakazoval Oskarovi Dobrovodskému a predpokladám, že ani nikomu inému. Dúfam, že vy mi to nezakážete, ale naopak – aj zareagujete:

  POZRITE SA NA VRCHOLNÉ POKRYTECTVO OSKARA DOBROVODSKÉHO! On si tu dovoľuje oblbovať, vraj on nemôže vymazávať príspevky na svojej udalosti (Teda: ani tie, ktoré sú naplnením skutkovej podstaty trestných činov §423 a §424 hanobenia a podnecovania nenávisti k skupine, nebezpečného vyhrážania, ohovárania a pod). ALE TENTO MôJ PRÍSPEVOK VYMAZAL V PRIEBEHU NIEKOĽKÝCH MINÚT (!):

  “ĽUDSKÁ TVÁR OSKARA DOBROVODSKÉHO

  Oskara Dobrovodského z Malaciek, kandidáta do NR SR za stranu Anny Belousovovej a dnes politické spoločníka Mariána Mišúna, kandidáta do NR SR za stranu vodcu Mariána Kotlebu označujú za rasistu, fašistu, neonacistu, či nácka. On sám sa priznáva, že radikalizuje svoj boj proti neprispôsobivým Rómom a rozširuje ho aj proti mestu Malacky a štátnym orgánom. A na 13. októbra pripravuje rasistický pochod v Bratislave (http://www.facebook.com/events/278158835617514/?ref=ts&fref=ts). Pritom v tejto udalosti na Fejsbúku dominujú nenávistné, rasistické, antisemitské a anticigánske výroky účastníkov, vo vzájomnej zhode a bez akýchkoľvek námietok zo strany organizátorov (

  Preto ma včera prekvapil správou, kde okrem iného píše:

  Karol, velke nadej som vkladal do toho prestahovania do arealu byvalych vodarni, za mesto Malacky. Aj cigani sa tesili a tuzili tam ist, pretoze mali mat vsetci aj pracu-vyrobu zamkovej dlazby. V tom areali bol velky neporiadok,smetisko atd. a ja som sa pre media vyjadril, ze spolocne s ciganmi tam pojdem upratovat, teda ze im pomozem….

  O čo ide?

  Na jeseň minulého roku vypracoval tím predstaviteľov mesta Malacky pod vedením Mg. Bc. Juraja Říhu “Zámer zriadenia špeciálneho bývania” – http://www.scribd.com/doc/73488503/Zamer-zriadenia-%C5%A1pecianeho-b%C3%BDvania. Projekt by mal riešiť situáciu občanov v hmotnej a bytovej núdzi.

  Čo však považujem za NAJSKVELEJŠIE, riešia sa v ňom aj pracovné príležitosti týchto spoluobčanov! Títo by mali pre mesto Malacky a prípadne aj pre iné obce vyrábať zámkovú dlažbu. A týmto by ušetrili aj mestu veľké prostriedky.

  Naviac, bola pripravená zmluva s potenciálnymi obyvateľmi, ktorá sa mala po mesiaci predlžovať. Rómovia mali vykonať na adaptácii dlhší čas neužívaných, len devastovaných objektov a ich okolia všetky pomocné práce a aj časť odborných prác. Taktiež boli Rómovia ochotní v zmysle zmluvy ešte pred nasťahovaním sa zložiť nemalú čiastku do fondu opráv, aby sa predišlo situáciám z Luníka IX. V prípade porušovania zmluvy by boli bezodkladne deložovaní a bez náhradného bývania.

  V septembri to malo byť prerokované v mestskom parlamente. Napriek tvrdým ale férovým podmienkam zmluvy mesta s potenciálnymi obyvateľmi sa však okamžite zdvihli protesty občanov Sídliska – Juh. Rokovanie preto odložili. Južania medzitým nazbierali 1 600 podpisov proti tom, aby sa do blízkosti 800 m od sídliska prisťahovali Rómovia z Družstevnej ul. neďaleko centra mesta. Mnohí občania boli k podpisu aj zmanipulovaní. Uskutočnilo sa aj búrlivé verejné zhromaždenie občanov, aj za účasti svojich poslancov, aj poslancov z iných volebných obvodov.

  Nátlaku občanov, žiaľ podľahli viacerí poslanci MsZ – a 30. novembra

  OSKAR DOBROVODSKÝ, máš skvelú príležitosť prihlásiť sa do výboru MALACKY – Mesto pre všetkých. Jeho aktuálne prvoradou úlohou bude – aj s podporou občanov SR, ako aj z celého sveta, pokúsť sa PRELOMIŤ ODPOR JUŽANOV CELOMESTSKÝM REFERENDOM. Samozrejme, hlasovať budú môcť len občania s trvalým pobytom v Malackách. Ale pomôcť so zberom podpisov a s kampaňov za právo Rómov v sociálnej a bytovej núdzi presťahovať sa 800 m za mesto a tam v oplotenom areáli aj pracovať. AK TO PRIJMEŠ, A OPäŤ TI ANI V TEJTO VECI NEPOMôŽU NESLÁVNE SLÁVNE TZV. MIMOVLÁDKY. Ja však verím, že ak by aj nezabrali mimovládky plné rečí, gest, častokrát aj smiešnych, trápnych a provokatívnych, teda súčasne aj plné peňazí – pre seba, TAK BY ZABRALI AJ MIMOVLÁDKY, KTORÉ VIAC PRACUJÚ, AKO KECAJÚ. Keby zlyhali aj tie, SOM PRESVEDČENÍ, ŽE ZABERÚ OBČANIA SLOVENSKA!”

  Predsa len, Oskarovi Dobrovodskému dávame ešte šancu spamätať sa: http://www.facebook.com/groups/malackymestoprevsetkych/

  Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com

 119. vážený pán Nagy, ďakujem vám za komentár, iba stručne: na mojom Facebooku som si zablokoval stenu pre všetkých, pretože sa mi tam objavovalo obrovské množstvo nevyžiadaných reklám. moje posty sú však verejné a môžu pod ne reagovať všetci, ktorých tie správy zaujímajú. rovnako to platí aj tu. pozdravujem vás.

 120. Pán Hvorecký, komentár som sa pokúšal vložiť pod váš príspevok na FB, ktorý začínate “Bojujte za svoje práva, protestujte, dožadujte sa nápravy a spravodlivosti. V tomto boji máte moju podporu…” A kde je teraz ostatným komentárom niečo od Panoramixa Volkova”, ktorý tam však je iba necelú hodinu. Neviem, ako ostatným, napr. z tých, ktorých nemáte medzi FB priateľmi, ale mne sa sústavne, po pokuse vložiť akýkoľvek komentár zobrazuje:

  “Opravdu chcete zveřejnit tento komentář?
  Pokud zveřejníte spam, může vám být možnost komentování zcela zablokována. Než komentář zveřejníte, zkontrolujte ho.”

  Pod tým sú len dve možnosti: “Potvrdiť” alebo “Storno”. Samozrejme, že som musel voliť storno. Včera mi totiž po troch rokoch druhýkrát zablokovali účet na FB (Prečo? Neviem. Pýtali odo mňa foto osobného dokladu, čo som im poslal, oni vraj sa hneď ozvú, ale už mlčia 14 hodín).

  To sú však len, povedzme: problémy technického charakteru.

  MŇA ZAUJÍMA HLAVNE VAŠA PRÍPADNÁ REAKCIA NA JADRO KOMENTÁRA (aj viac ako 90% obsahu):

  A TOU JE: Že odpor malackých anticigánskych rasistov, ktorí ako aj nedávno priznal Oskar Dobrovodský chceli zbiť aj jeho, aj jeho krstnú mamu a nimi zmanipulovanej časti Sídliska – Juh je možné zlomiť CELOMESTSKÝM REFERENDOM!

  PODPORÍTE, MINIMÁLNE MORÁLNE ZÁMER KONANIA TOHTO REFERENDA ALEBO HO BUDETE NAĎALEJ IGNOROVAŤ?

 121. Milýá bjorkie,

  zaiste tu možno nachádzať na oboch stranách barikády, aj u tých, ktorí, podľa vlastného priznania prechádzajú zo strany slušných ľudí na stranu “slušných ľudí” množstvo cenných myšlienok, PREDSA LEN: Okrem môjho komentára, JEDINE TVOJ tu zhliadam ako konštruktívny. Nechcem sa nikoho dotýkať, ale aj list pána Hvoreckého považujem za nekonštruktívny. Za jeho jediný prínos považujem, že patrí k tým prvým, ktorí hovoríme o probléme Oskara Dobrovodského aj z inej strany.

  Bjorkie, kladieš otázku, ja staviam odpoveď:

  Na jeseň minulého roku vypracoval tím predstaviteľov mesta Malacky pod vedením Mg. Bc. Juraja Říhu “Zámer zriadenia špeciálneho bývania” – http://www.scribd.com/doc/73488503/Zamer-zriadenia-%C5%A1pecianeho-b%C3%BDvania. Projekt by mal riešiť situáciu občanov v hmotnej a bytovej núdzi.

  Čo však považujem za NAJSKVELEJŠIE, riešia sa v ňom aj pracovné príležitosti týchto spoluobčanov! Títo by mali pre mesto Malacky a prípadne aj pre iné obce vyrábať zámkovú dlažbu. A týmto by ušetrili aj mestu veľké prostriedky.

  Naviac, bola pripravená zmluva s potenciálnymi obyvateľmi, ktorá sa mala po mesiaci predlžovať. Rómovia mali vykonať na adaptácii dlhší čas neužívaných, len devastovaných objektov a ich okolia všetky pomocné práce a aj časť odborných prác. Taktiež boli Rómovia ochotní v zmysle zmluvy ešte pred nasťahovaním sa zložiť nemalú čiastku do fondu opráv, aby sa predišlo situáciám z Luníka IX. V prípade porušovania zmluvy by boli bezodkladne deložovaní a bez náhradného bývania.

  V septembri to malo byť prerokované v mestskom parlamente. Napriek tvrdým ale férovým podmienkam zmluvy mesta s potenciálnymi obyvateľmi sa však okamžite zdvihli protesty občanov Sídliska – Juh. Rokovanie preto odložili. Južania medzitým nazbierali 1 600 podpisov proti tom, aby sa do blízkosti 800 m od sídliska prisťahovali Rómovia z Družstevnej ul. neďaleko centra mesta. Mnohí občania boli k podpisu aj zmanipulovaní. Uskutočnilo sa aj búrlivé verejné zhromaždenie občanov, aj za účasti svojich poslancov, aj poslancov z iných volebných obvodov.

  Nátlaku občanov, žiaľ podľahli viacerí poslanci MsZ – a 30. novembra

  OSKAR DOBROVODSKÝ, máš skvelú príležitosť prihlásiť sa do výboru MALACKY – Mesto pre všetkých. Jeho aktuálne prvoradou úlohou bude – aj s podporou občanov SR, ako aj z celého sveta, pokúsť sa PRELOMIŤ ODPOR JUŽANOV CELOMESTSKÝM REFERENDOM. Samozrejme, hlasovať budú môcť len občania s trvalým pobytom v Malackách. Ale pomôcť so zberom podpisov a s kampaňov za právo Rómov v sociálnej a bytovej núdzi presťahovať sa 800 m za mesto a tam v oplotenom areáli aj pracovať. AK TO PRIJMEŠ, A OPäŤ TI ANI V TEJTO VECI NEPOMôŽU NESLÁVNE SLÁVNE TZV. MIMOVLÁDKY. Ja však verím, že ak by aj nezabrali mimovládky plné rečí, gest, častokrát aj smiešnych, trápnych a provokatívnych, teda súčasne aj plné peňazí – pre seba, TAK BY ZABRALI AJ MIMOVLÁDKY, KTORÉ VIAC PRACUJÚ, AKO KECAJÚ. Keby zlyhali aj tie, SOM PRESVEDČENÍ, ŽE ZABERÚ OBČANIA SLOVENSKA!”

  Predsa len, Oskarovi Dobrovodskému dávame ešte šancu spamätať sa: http://www.facebook.com/groups/malackymestoprevsetkych/

  Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com

 122. PROSÍM, PRIPÍNAJTE POLITIKOM, KTORÝCH MÁTE MEDZI PRIATEĽMI:

  Dovoľujem si Vás (Ťa) pozvať do skupiny MALACKY – Mesto pre všetkých (http://www.facebook.com/groups/malackymestoprevsetkych/?notif_t=group_r2j), ktoré je zatiaľ monotematícké – za celomestské referendum o zámere špeciálneho bývania s poskytnutím práce pre občanov v hmotnej a bytovej núdzi. Tento zámer dalo vypracovať mesto, žiaľ 30. 11. minulého roku ho pod nátlakom miestnych rasistov, ktorí sa na rokovaní MsZ pokúšali fyzicky napadnúť okrem iných aj Oskara Dobrovodského a jeho krstnú mamu, mesto tento písomne vypracovaný podrobný materiál stiahlo.

  ZDÁ SA, ŽE SA NAVIAC OBÁVAME “ZLÉHO PRÍKLADU” RÓMSKYCH SPOLUOBČANOV, KEĎ TÍ Z NICH, NAJVIAC ZAVRHOVANÍ BY ZAČALI PRACOVAŤ. ČO POTOM S OSTATNÝMI OBČANMI? RÓMAMI AJ NERÓMAMI, KEBY SA ZAČALI ODVOLÁVAŤ NA ÚSTAVU SR, ŽE PRACOVAŤ A TEDA AJ DôSTOJNE ŽIŤ CHCÚ TIEŽ?

  VEĎ AKOBY TO POTOM VYZERALO, ŽE CHCEME POPIERAŤ MARXOVU DOGMU, PODĽA KTOREJ ÚDAJNE KAPITALIZMUS NEDOKÁŽE ÚPLNE RIEŠIŤ NEZAMESTNANOSŤ? Keď ako na iných dogmách, aj na tejto DODNES lipnú nielen komunisti a bývalí komunisti? A keď túto dogmu sa zrejme dosiaľ neodvážil vyvvracať ani jeden antikomunista z radov odborníkov, od politológov, cez sociológov až po, trebárs filozofov?

  VEĎ AKOBY TO POTOM VYZERALO, ŽE CHCEME POPIERAŤ DOGMU NIELEN KLASICKÝCH, ALE AJ NAJMODERNEJŠÍCH LIBERÁLNYCH EKONÓMOV, ALE DOKONCA AJ KONZERVATÍVNYCH EKONÓMOV, ČI DOKONCA AJ ŠPIČKOVÝCH SOCIÁLNO-DEMOKRATICKÝCH, KTORÍ TVRDIA, ŽE EXISTUJE “OPTIMÁLNA MIERA NEZAMESTNANOSTI” – a líšia sa len v jej miere (4% – 7%) a zhodujú sa aj na tom, že lepšia je 10% nezamestnanosť než 1%!

 123. Michal Hvorecký, kym nezazijes na vlastnej kozi dlhe roky trapenia tak nikdy nepochopis a ak sa ti to nepaci tak pomoz sam, ukaz, ze je v tebe odvaha a chod pomahat a nie sa len rozpisovat z bezpecia kancelarie, pocitaca a stolicky.

 124. Milý anonym Mino,

  a čo Ty? Si ochotný pomôcť aspoň malíčkom. Zatiaľ len 10 občanov sa vyslovilo za to, aby sa občania Malaciek mohli vyjadriť za riešenie (http://www.facebook.com/groups/malackymestoprevsetkych/?ref=ts&fref=ts), ktoré bolo pripravené v novembri 2011 na schválenie Mestom Malacky, za ktoré boli aj Rómovia, aj Oskar Dobrovodský, ktoré by bolo pozitívnym precedensom pre celé Slovensko, aj pre celú Európu.

  Medzi tými desiatimi, príznačne (?), žiaľ nie je žiadny z tzv. protifašistických aktivistov, Ľudí proti rasizmu a vôbec, akýchkoľvek indiíduí oháňajúcich sa demokraciou a ľudskými právami. Teda ani Michal Hvorecký a jeho prívrženci.

  Karol Nagy, nepretržitý disident od r. 1980, bývalý člen Slovenského helsinského výboru, prvý kandidát na prezidenta na svete, s programom priamej demokracie nie pre budúcnosť, ale pre súčasnosť

 125. Dobrovodského mi viac nie je ľúto. Stačí si prečítať jeho vyjadrenia na adresu Hvoreckého a začínam mať pocit spokojnosti, že inak si ani nezaslúži.

 126. vzťah pána Dobrovodského ku mne je zvláštny. raz hromží, inokedy mi ďakuje. nedávno mi navrhol, či by som o ňom nenapísal knihu.

 127. Podobnú skúsenosť má aj napr. Monika Flašíková – Beňová a iste aj mnohí iní, nerátajúc moju maličkosť. Majú ju aj jeho susedia Rómovia. Koncom roku 2011 im napríklad Oskar Dobrovodský ponúkal bezplatne pomáhať pri odpratávaní čiernych skládok odpadu z lokality, kam mali byť občania v bytovej núdzi, teda aj jeho susedia presťahovaní, a kde mali mať možnosť pracovať – a neprekazili to ani Rómovia, ani p. Dobrovodský…

 128. Nepozastavujem sa nad tým, že Ti ide o Oskara Dobrovodského, ale:

  že Ti ide LEN o Oskara Dobrovodského, prípadne Michala Hvoreckého.

 129. TO UŽ JE HÁDAM NAOZAJ SYMPTOMATICKÉ! Podľa všetkého, ani Michal Hvorecký nepochopil, alebo nesmel pochopiť, O ČOM JE TÁTO KAUZA!!!

  Okrem mojich komentárov, len jeden – jediný(á) (anonymný-á) komentátor(ka) tu zaujal KONŠTRUKTÍVNY POSTOJ! Aspoň neisto nadhodil, ako by sa situácia mohla – mala riešiť. A ja som mu – jej hneď aj odpovedal, že riešenie v jeho duchu – a idúce ešte ďalej JE AJ NA PAPIERI, viac než kvalifikované vypracované samotnými poslancami Malaciek a ich odbornými spolupracovníkmi.

  Oslovil som tým už dávno aj Michala Hvoreckého osobne, aj viacerými komentármi v tomto jeho blogu.

  NEVIE ALEBO NESMIE VECNE A KONŠTRUKTÍVNE REAGOVAŤ?

  Ubezpečuje nás, že nepatrí k žiadnej strane ani žiadnej mimovládke (Nepatrí k nim ani svojimi sympatyiami?). Týmto svojím pštrosím postojom (v lepšom prípade) sa však všetkým tým “mimovládkarom”, “antirasistom”, či “bojovníkom za ľudské práva, ktorí sa chovajú podobne alebo len provokatívne až násilnicky proti tzv. “rasistom” (Ako napr. enfant terrible slovenskej diplomacie, šéfredaktor “slovenského” periodika Le Monde Diplomatique Žid Michal Havran, ml.: Môžete dostať na piču (ako Nemci v druhej svetovej), s obrovským úspechom všetkých jeho priateľov a jeho matky (ktorej keď dochádzajú argumenty, odvoláva sa na svojich predkov z Osvienčimu) na FB – len preto to – aj s jeho vulgarizmom pripomínam) LEN PRIPODOBŇUJE. :-(

 130. Karol Nagy – mne nejde “LEN” o Oskara Dobrovodského. V tejto diskusii neriešim rómsky problém. V tejdo diskusii reagujem na to, že pán Hvorecký má úplnú pravdu v tom, čo píše v článku. Bodka. O cigánskom probléme ako takom si môžeme podiskutovať inde. Teraz komentujem to, že Dobrovodský sympatizuje s náckami. Pozri sa na stránky slovenskej pospolitosti, kde DObrovodský pravidelne prispieva. Nie je čo riešiť.

 131. “Jak je libo.” Baví Ťa osoba Oskara Dobrovodského. A “božstvo” Michala Hvoreckého (Mohol som dúfať, že popularizuje tému stráviteľnú aj pre intelektuálov, aby sa začala vecne riešiť. K tomu však nedošlo). Nebaví Ťa SPRISAHANIE okolo bezdomovectva, nezamestnanosti, Rómskeho problému, ktoré spočíva v tom, že aj tieto fenomény SÚ RIEŠITEĽNÉ a dokonca riešiteľné aj bez zmeny spoločenského systému (Tým nedeklarujem, že som proti zmene – návratu spravodlivejšieho spoločenského systému – bez bezdomovectva, nezamestnanosti a bez zhoršovania sociálnej, spoločenskej aj bezpečnostnej situácie Rómov, ako aj zhoršovania ich vzťahu k majorite). Síce píšeš alibisticky, že “teraz” komentuješ to, čo komentuješ. Obávam sa, že tézu UVEDENÉHO SPRISAHANIA verejne komentovať nebudeš nikdy…

  Kauza Dobrovodského predsa spredmetňuje rómsky problém za rok 2012 asi najviac. Rovnako, hoci skryte, aj problém bezdomovectva a nezamestnanosti.

 132. Fantasticky formulovane, bodaj by nas cit, rozum a zmysel pre spravodlivost (ako aj opovrhovanie cisto-cistemu zlu) sprevadzal v prostredi, v ktorom zijeme v co najvacsej miere. Presne tieto cnosti by vytvorili pravdive svedomie krajiny, ktora ma predpoklady uspiet.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s