Čas znovu nájdený

26. septembra 1905 pani Jeanne-Clemence Proustovej v hoteli s kruto ironickým názvom Splendide zlyhali obličky. So svojím synom Marcelom, neúspešným francúzskym spisovateľom, bola na krátkom pobyte v Eviane. Syn, gej, chorobne fixovaný na mamu, jej v kritickom okamihu nevedel pomôcť a nedokázal sa na utrpenie ani pozerať, za čo sa až do konca života obviňoval. Mama sa nechala na smrteľnej posteli naposledy odfotiť a po desivej agónii zomrela. Syn neskôr nechal zábery kolovať po svojom obľúbenom bordeli.

Po smrti matky sa Marcel Proust (1871 – 1922) ocitol na psychiatrii. Vyhľadal síce špecialistu na nervové choroby, ale neveril, že mu medicína ešte pomôže. Po necelých dvoch mesiacoch nemocnicu na vlastnú žiadosť opustil. Zamieril do svojho bytu na bulvári Haussmann 102, kde strávil väčšinu času zo zvyšných sedemnástich rokov života. Vytvoril tam opulentné literárne dielo, ktoré navždy zmenilo ľudskú predstavu o tom, čo dokáže románová forma.

marcel-proust-is-inspiratiebron-voor-eetcafe-madeleine-id971557-1000x800-n

Hoci sa Hľadanie strateného času skladá zo siedmich dielov a dokopy je to vyše tritisícsto strán prózy, zdá sa, že Proust je späť. Popový filozof Alain de Botton napísal úspešnú a vydarenú interpretačnú knihu Ako môže Proust zmeniť váš život. Na sociálnych sieťach sa čitatelia pomerne masovo zapojili do projektu Rok čítania Prousta.

Vyšla už aj kuchárka, ktorá obsahuje všetky recepty spomenuté v knihe, napríklad legendárnu čokoládovú penu od Františky, starej mamy hlavného hrdinu.

Mestečko Illiers sa rozhodlo pridať k svojmu názvu aj fiktívne pomenovanie Combray, ktoré mu dal jeho najslávnejší návštevník. V Illiers trávil Proust letá ako chlapec a mladík a sem umiestnil zásadnú časť svojho fiktívneho sveta.

Ani nehovoriac o marketingových úspechoch magdalénky, najslávnejšieho keksíka v dejinách literatúry, ktorý po namočení do bylinkového čaju spúšťal v rozprávačovi až akýsi tranz spomienok a asociácií v duchu autorovho presvedčenia: „Impresia je pre spisovateľa tým, čím experiment pre vedca – s tým rozdielom, že v prípade vedca akt rozumu predchádza udalosti a v prípade spisovateľa ju nasleduje.“

 Ale pre nás je najdôležitejšie, že v češtine opäť vyšlo kompletné Hľadanie v upravenom a prvotriednom preklade Jiřího Pechara a Prokopa Voskovca, ktoré sa už dalo zohnať iba čiastkovo a v antikvariátoch. Navyše je to krásny box so Seuratovou pointilistickou maľbou, bibliofilský artefakt.

marcel proust hladanie hledani strateneho casu

V slovenčine zatiaľ máme dostupnú iba prvú časť Na Swannovej strane (ako úvod do diela postačuje) a márne čakáme na pokračovanie skvelej práce prekladateľky Eleny Krššákovej. Reedíciu by si zaslúžila aj autorova prvotina Rozkoše a dni.

Je ťažké stručne sprostredkovať tento mimoriadny čitateľský zážitok. Český preklad som kombinoval s neskrátenou nemeckou audioknihou, ktorá si vyžaduje 156 hodín počúvania, čiže šesť a pol dňa čistého času. Pochybujem, že som s niekým vo svojom živote súvisle „komunikoval“ tak dlho a intenzívne ako s Proustom. Napriek tomu som si v desiatkach postáv dokázal udržať prehľad, ich charaktery, sny, vášne a túžby som spoznal do najmenších podrobností a prostredia deja som si dokázal predstaviť ozaj detailne.

Nečudujem sa, že aj takú výnimočnú spisovateľku ako Virginia Woolfová kniha odrovnala tak, že chcela prestať písať. Súhlasím s jej pohľadom na dielo ako na „kombináciu tej najjemnejšej vnímavosti s maximálnou húževnatosťou.“

Walter Benjamin, ktorý knihu preložil do nemčiny, tvrdil, že Hľadanie „spája vnímanie mystika, umenie románopisca, britkosť satirika, vedomosti vzdelanca a sebastrednosť monomaniaka do autobiografického celku.“

Tak ako Tolstoj zavŕšil román devätnásteho storočia, Proust prekonal tradíciu realizmu a rozložil žáner románu, aby ho modernisticky posunul o výrazný krok ďalej do podôb a šírok, ktoré boli predtým nepredstaviteľné. Kritici hovoria aj o literárnom ekvivalente Sixtínskej kaplnky.

Mne na gymnáziu vtĺkali do hlavy, že Proustova kniha je extrémne ťažká, nerozumiteľná, nevhodná. Jediné, čo jej teraz, keď som ju konečne prečítal, môžem vytknúť, je hádam len prílišný rozsah – Nabokov považoval za skutočne prvotriednu literatúru iba prvú polovicu Hľadania.

Je to komplexný a fascinujúci svet pánov a ich služobníkov v priam divadelných kulisách, analýza dekandencie šľachty a úpadku buržoázie, príbeh o konci jednej historickej epochy a tradičných medziľudských vzťahov, a najmä kolosálny prieskum možností ľudskej pamäte, ktorá nanajvýš živo evokuje najpovrchnejšie banality aj najhlbšie tajomstvá minulosti. Francúzsko pána Swanna, Norpoisa, rodín Guermantovcov a Verdurinovcov a ich širokého príbuzenstva, ako aj Dreyfusovej aféry či prvej svetovej vojny, imaginárny priestor presiaknutý láskou, erotizmom a intenzívnymi pocitmi, ale aj násilím, nekonečnou osamotenosťou a smrťou. Šialene rozsiahly, trúfalý a geniálny literárny projekt!

Neprekvapuje ma, že román najprv všetky vydavateľstvá odmietli. Spisovateľ André Gide si nevedel odpustiť, že autorovi napísal nechutne stručný zamietavý list – až o mnoho rokov neskôr pochopil, že prehliadol prelomový román, ktorý sa ihneď zaradil do kánonu.

Marcel Proust od deviatich rokov trpel na silnú astmu. Až desaťkrát za deň mával záchvaty, najmä cez deň, takže sa z neho stal nočný vták. Spávať chodil o siedmej ráno, vstával zväčša o štvrtej poobede. Najmä v lete takmer nechodieval von. Žil z bohatého dedičstva. V izbe mal stále zatiahnuté závesy, nikdy necvičil, sústavne kašľal a bolo mu zima. Nezvládol viac ako jedno väčšie jedlo denne a nevedel si pripraviť ani hrianku. Nesmel používať mydlo ani parfumy.

Precitlivenosť na hluk ho ničila tak, že si byt nechal obložiť korkom a vytvoril si akúsi ulitu a zároveň celu, kde celé dni trávil písaním v posteli. „Chorobnosť sama nás vedie k vnímaniu a učeniu a umožňuje nám analyzovať procesy, o ktorých by sme inak nič nevedeli.“

MS_A_la_recherche_du_temps_perdu

Pri čítaní a počúvaní mi napadali odkazy na Ruskina, Bergsona, Debussyho, Moneta, na filozofiu, umenie a hudbu, ktoré sa v tom období pokúšali rôznymi, a predsa podobnými metódami pochopiť bytie skúmaním času, hľadali spôsob, ako tvorivo zobraziť čoraz odcudzenejší a nezrozumiteľnejší svet, ako pojmami, obrazmi a zvukmi uchopiť mätúce dojmy, tajné sny a potláčané túžby.

Veľa som myslel na Freuda a Junga, najmä pri slávnej scéne vyžadovania si bozku na dobrú noc od matky zo Swannovej lásky, pri zobrazovaní Albertininých lezbických sklonov, alebo pri sexuálnych perverziách ako bičovanie v bordeli v časti Sodoma a Gomora.

Nepopieram, že chvíľami som toho už mal dosť. Ale vždy prevážila túžba dozvedieť sa, ako bude príbeh pokračovať a kam sa ešte môže rozvinúť.

Keď sa svet Guermantesovcov a Swannova strana v závere konečne spojili a hrdina naposledy prechádzal po Combray, nečakane objavil spojené cesty. V tom okamihu sa v tej krajine, ale aj v mojom vnútri niečo sotva postrehnuteľné, a predsa zásadné zmenilo, pohlo.

Rekapitulácia po rokoch ukázala tých istých ľudí zmenených. Postavy zostarli alebo poumierali, dávna nešťastná láska Gilberte už má dcéru, ktorá sa neuveriteľne podobá na svojich predkov. Niečo sa končí, aby sa niečo nové mohlo začať. „Aký malý je svet z pohľadu spomienky!“ Vonkoncom to nebol stratený čas, ale iba a navždy čas znovu nájdený.

Prečítajte si aj: Anna Kareninová, zomieram s vami!

4 thoughts on “Čas znovu nájdený

  1. Clanok ma velmi potesil, je to jedna z prvych zmienok v slovenskych mediach o reedicii Proustovho diela. Mozno jedna fakticka poznamka: Frantiska nebola babicka hlavneho hrdinu, ale sluzka jeho tety Leonie, po jej smrti ju rodina hlavneho hrdinu zobrala do Pariza.

  2. Mne tiez vtlkali do hlavy, ze – ako pisete – Proustova kniha je extrémne ťažká, nerozumiteľna. Preto som sa do nej nikdy nepustila. Vas clanok ma ale zaujal tak, ze si to pravdepodobne rozmyslim.

  3. kupene, teším sa na čítanie ale sklamala ma väzba. dúfam, že vydrží…

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s