Bude koho voliť?

Keby sa parlamentné voľby konali dnes, šiel by som voliť, ale odovzdal by som prázdny lístok. Nie je to dobré riešenie, ale už by som si z ponuky nevedel vybrať. Minule som si ešte zvolil z Mosta, ale šlo to do prosta.

Aj preto som zašiel na predstavenie projektu Tvoríme Slovensko, ktoré zorganizovali poslanci Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý. Vraj to zatiaľ nebude politická strana, minimálne rok nie, a možno nikdy. No každá aktivita smerom k občanom a k verejnej diskusii sa cení. Zvlášť v ére, keď odcudzenie medzi mocou a ľudom nabralo feudálne vzdialenosti a vzájomná dôvera klesla na dno Mariánskej priekopy.

Navyše títo dvaja sú síce v politike dosť krátko, no stihli toho urobiť viac, a dobrého, než mnohí naši dinosauri za dve dekády. Len škoda, že sú zrovna v hentej partaji.

1657133
Prekvapilo ma, že sa v ten večer dokola hovorilo o strane Smer-SD ako o ľavicovej a o jej voličoch tiež. To je čoraz vzdialenejšie pravde. Populisticko-sociálny charakter si táto šikovná akciová spoločnosť vybrala od začiatku, no čoraz viac ho obaľuje ľudáctvom. A to tu má už po generácie na ružiach ustlané.

Zarazilo ma, ako sa v pravicovej komunite pestuje mýtus o slovenskej pravici ako naďalej inovatívnej, progresívnej a modernej, skrátka výbornej. Rád by som pripomenul, že aj druhá Dzurindova vláda, o ktorej sa tam rozprávalo takmer ako o posvätnej krave – a patrí jej všetka česť za mnohé dôležité reformy –, skončila na kolosálnej hlúposti, akou bola Vatikánska zmluva.

Nájsť v uplynulých rokoch v KDH či Moste čokoľvek, čo by pripomínalo hlbší ekonomický program alebo nebodaj reformu vzdelávania – to už skôr každý polrok konferencia o mamičkách a potrebe rodiť veľa detí.

Britská pravica suverénne schválila manželstvá gejov a lezieb (nie medzi sebou), zatiaľ čo tá naša pravidelne rokuje, či homosexualita predsa len nie je choroba. Smrteľný hriech určite.

Nie tak dávno sa strana, ktorej sú Žitňanská a Beblavý stále členmi, po uši topila v korupcii, a pritom sa dodnes tvári, že Gorila nebola. Moderná pravica je u nás už skoro rovnaká utópia ako moderná ľavica, len s tým rozdielom, že to druhé tu naposledy presadil Clementis, a aj ho za to popravili.

Nemám rád jadrové elektrárne, Tisa, Mečiara, Fica, ale ani Kaníka, nie som pánbožkár a slovo „korupčný“ by mi v názvoch slovenských politických strán pripadalo výstižnejšie ako „kresťanský“. Trápi ma vysoká nezamestnanosť a mizerná odmena za intelektuálnu alebo učiteľskú prácu.

Želal by som si dobre spravovanú krajinu, skôr kreatívnu, ako montérsku ekonomiku, odluku cirkvi od štátu, a hlavne, aby sa pre politikov skončila éra beztrestnosti. A ešte všeličo iné, napríklad aspoň jeden Literárny dom, ale už som realista, a viem, že to jednoducho nebude.

Politickú stranu, ktorá by aspoň približne chcela niečo podobné ako ja, nájdem najbližšie v Hainburgu alebo v Břeclavi. Či budem mať na Slovensku o tri roky koho voliť, to vie len pánboh, ale ten ako naschvál neexistuje.

3 thoughts on “Bude koho voliť?

 1. ja teda neviem… asi mate pravdu o tom mizernom obraze Slovenska, ale kazdy z nas sa moze pustit do politiky, a politici su len taky, akych mame, nejaku krajinu sme zdedili a nejaku odovzdame dalej. Tento Vas prispevok mi pride ako “co by bolo keby bolo”. Ale politika je realna polievka zo surovin co su na stole…

 2. ako politikou znechutenému voličovi pravice mi tento text celkom prehovára z duše, zaskočila ma len „vzájomná dôvera“ moci a ľudu – nikdy som nepostrehol, že by sa kedy moc snažila mať dôveru k ľudu.

 3. Milý Michal,
  ako Ti to povedať…

  “…Navyše títo dvaja sú síce v politike dosť krátko…”
  práveže nie, práveže sa tam vezú už príliš príliš dlho….

  8 ROKOV a DOSŤ
  – každý poslanec v parlamente by mal byť volený len na dve plné volebné obdobia – a VON
  za 8 rokov je každý človek (ktorý na to má) schopný dokázať niečo zmysluplné – najmä ak si uvedomí tlak končiaceho mandátu – alebo aj nie…
  kto na TO NEMÁ ZA 8 ROKOV SPRAVIŤ NIEČO ZMYSLUPLNÉ, NEMÁ TAM TAK ČI TAK ČO ROBIŤ…

  Michal, e ešte len tak na margo k stavaniu domov:
  nijaký dom nemôžeš stavať na piesku, ani učitelia nemajú viac ako si zaslúžia, prečo? pýtaš sa prečo? aj to Ti prezradím :D

  slovenské školstvo hlboko zaspalo v komatickom stredoveku,
  nie je predsa možné, aby vzdelávanie v roku 2012 kládlo dôraz na memorovanie látky … prečo? pretože učitelia nemajú na viac?

  áno – je to začarovaný kruh, na pedagogické školy sa hlásia ľudia, ktorí by sa na iné školy nedostali (nebudem radšej kategorizovať) a potom staré známe: Kto nevie robiť nič iné – tak učí…

  ako súkromný učiteľ Ti môžem úprimne povedať, že nie je nič jednoduchšie ako pripraviť si cvičenie, a zabíjať čas pomaličkým prelúskavaním sa cez mechanické zadanie a “škodoradosťou” z toho, ako niekto ťažko zvláda čo len základy niečoho, pričom čas utešene plynie …

  učiteľstvo nemôže byť o zabíjaní času mechanickou memorizáciou

  majú učitelia na niečo viac, len aby ako roboty učili deti mechanickému zabíjaniu času nezmyselným memorovaním?

  môj názor je, že učiteľstvo by malo byť podrobené hlbokej kritike a učitelia by sa mali sami usilovať dostať medzi elitu – nedá sa to? nie sú príklady z francúzska, nemecka alebo anglicka kedy aj stredoškolský učitelia revolucionizovali nejaký predmet a ich práce sa vyučujú až na vysokých školách?

  čo robia slovenský učitelia na základkách, stredoškolský a vysokoškolský pedagógovia? mechanicky zabíjajú čas a potenciál budúcnosti tejto “krajiny”?

  prečo by som mal protestovať za zvýšenie platov učiteľov?
  keď viem, že svojich študentov nevedia za vyše 20 rokov slobodného slovenska naučiť tomu najelemntírnejšiemu: kritickému mysleniu???

  uznávam, kritické myslenie bolo doménou u nás zopár vysokých škôl, ale neznamená to, že sme už niekde inde, že už nie sme v stredoveku? a že by to mohli postupne zvládnuť aj na základných a stredných školách – vybudovať v žiakoch sebavedomie na základe používania kritického myslenia (namiesto namemorovaných nacionálnych nezmyslov)???

  kde zostala kreativita? bez kritického myslenia táto krajina neprežije (nasledujúcich 100 rokov)
  takže orodovať za spisovateľský dom nemá žiadny význam, pokiaľ nebude vybudovaný duchovný dom – v študentoch, ktorí sa naučia kriticky myslieť na každom predmete na základnej, strednej a vysokej škole
  -pokiaľ žiaci nebudú vedieť spochybniť nielen svojich učiteľov, lae tí odvážnejší a úspešnejší aj sami seba a sumu svojich vedomostí …
  (ktoré budú tiež o 100 rokov prekonané ….)

  čo som chcel povedať?
  každý politik, zdržujúci sa viac ako 8 rokov v parlamente nemá nijaké morálne právo ďalej blokovať svojím “mandátom” miesto niekomu mladšiemu novšiemu inovatívnejšiemu
  a preto sú staré tváre smiešne a groteskné …
  ver mi, veľa problémov by zmizlo, keby platilo pravidlo dvoch volebných mandátov do NRSR !!!!

  a podpora učiteľov a spisovateľov – môj názor teraz poznáš – ak učitelia a “spisovatelia” nevedú svoje publikum k spochybneniu svojich istôt, k spochybneniu svojich namemorovaných vedomostí, nemajú právu ani na chleba s vodou …

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s