10 dôvodov, prečo zostať na Slovensku

Čo je to za novú módu blúzniť o odchode zo Slovenska? Odvolaný arcibiskup to dokonca ohlásil na hudobnom festivale a populárny moderátor mu chcel na cestu slúžiť smútočnú omšu. Všade samé reči o tom,  kto tu posledný zhasne…

Hŕba kamošov mi píše z Anglicka či z Holandska, že to síce nie je bohviečo, ale vždy lepšie ako hniť v Bratislave, v Prahe alebo v Hriňovej. Keďže sa natrvalo odísť nechystám, a nerád by som tu zostal celkom sám, uvádzam 10 dôvodov proti odchodu zo Slovenska.

hranica

1. Nikde inde tak ľahko nevyštudujete vysokú školu. To je štatistika. Na mnohých zahraničných vysokých školách sú pedagógovia takí drzí, že od vás žiadajú vedomosti a doslova trvajú na tom, aby ste svoje záverečné práce vypracovali sami, a dokonca ste v nich vyjadrili originálne myšlienky, pokiaľ možno viaceré. Cudzí, nepriateľský svet sa  zbláznil! Zato na Slovensku pokojne do diplomovky opíšete rokovací poriadok Národnej rady  a ešte v nej aj sedíte a dostávate za to plat (Zmajkovičová, Smer-SD).

Nikde inde si k titulu Mgr. hravo nepriradíte aj PhD., čo v rodných obciach vzbudzuje podobný rešpekt ako vlastníctvo SUV (môže byť aj Dacia), mimomaželský sexuálny pomer s kaderníčkou Gabikou alebo chov dvoch bojových plemien. Ján Figeľ (KDH) je doktorom sociálnej práce, hoci okopíroval knižku o vstupe do EÚ. Dostal pokutu? Nie, titul! Myslite na svoju akademickú kariéru, skôr ako zamierite na Schwechat.

2. Nikde inde nevaria v reštauráciách halušky so smotanou.

 3. Slovensko je nesmierne tolerantná krajina. Aj ľudia ako Tomi Popovič majú právo označovať sa za spevákov a dokonca sú z hlbokej úcty k zložitým poruchám osobnosti hraní v rádiách. Dokonca sa nájdu mnohí moderátori, ktorí týchto jednotlivcov sústavne chvália, aby ich v ťažkom osude a každodennom trápení povzbudili a dokázali, že tu sa to napriek všetkému dá, hoci inde by to ani vo sne nešlo.

4. Iba tu sa môže festival s čistým svedomím nazvať Dohoda, označovať sa za najväčší a tváriť sa, že svet je zábavný, farebný a úplne v poriadku.

5. Po odchode si už zborovo nezahulákate My sme tu doma! Alebo budete doháňať Petra Sagana v Pyrenejách a volať na okolostojacich Notre patrie!?

Budete šokovaní, na akom veľkom háku majú vaši noví  spoluobčania hokej. Zabudnite na titulné strany s mohutnými obrázkami našich spotených zlatých chlapcov! O majstrovstvách sveta sa azda dozviete na strane 68 dole malým písmom z novín čo stoja 3 eurá (koľko??? Za zdrap papiera???) medzi výsledkami štvrtej bundesligy a pakistanským kriketom. Áno, až tak veľmi si tam nevážia, čo je nám sväté! Neveríte? Len počkajte.

6. Slovenská emigrácia nikdy nebola extra úspešná. Slovák či Slovenka nevedia poriadne odísť. My nie sme Poliaci alebo Česi, ktorí aj stáročia v nehostinných diaľavách pestujú rodnú duchovnú postať a všetkými silami udržujú i rozvíjajú tradície. Slovák v cudzine pomerne rýchlo zabudne, kto vlastne je, veď ani doma to poriadne nevedel, pochopiteľne, bol rád, že vôbec prežil, a teraz nesmúti za slovenskými filmami či knihami, veď ich nepozerával a nečítal ani doma.

Extrémni sú exulantskí pošukovia ako „historik“ Ďurica, alebo švajčiarsky psychiatrický pacient, ktorý sa na rodnú hrudu vrátil ako údajný Prof. Dr. Jozef M. Rydlo a stal sa námestníkom riaditeľa Slovenskej národnej knižnice aj poslancom za SNS a podpredsedom zahraničnopolitického výboru, hoci v skutočnosti mal len maturitu, a okrem toho ešte týral svoju ženu, kradol vzácne rukopisy z bernskej knižnice, neoprávnene poberal dôchodok a pokúsil sa o vraždu.

Pre Slováka je odchod dôležitý iba vtedy, ak je zároveň aj plánovaným návratom domov – na aute s volantom na opačnej strane, s peniazmi vo vrecku na nové poschodie baráku alebo s prívesným vozíkom vrchovato naloženým akciovým spotrebným tovarom.

Úspešné emigračné výnimky ako typograf Peter Biľak alebo operný spevák Pavol Bršlík iba potvrdzujú pravidlo. Jednak majú obaja iniciály PB, čo sa nepodarí len tak hocikomu, a obaja sa venujú čudným záľubám (akési detské písmenká a vyšinuté ujúkanie), na aké majú čas iba rozmaznaní a rozkokošení cudzinci, zatiaľ čo našinec tvrdo pracuje v skutočných povolaniach.

7. Iba tu človek môže podpísať prevod celej bytovky v rozpore so zákonom, hovoriť o trtošení a pregrciavaní politikov, brzdiť vyšetrovanie Gorily, jazdiť autom po uzavretej hrádzi z Hamuliakova do Bratislavy a popri tom poberať plat ako námestník generálneho prokurátora.

8. Iba tu (a, uznávam, aj v niektorých častiach Tadžikistanu) sa ešte široká verejnosť úprimne poburuje, keď niekto sparoduje hymnu, vlajku, sochu ako za starých dobrých modernistických čias. Toto nám západní kulturträgri neskutočne závidia. Stačí zarepovať či punkovo zahulákať slohu národnej piesne či doslova upliesť z hovna vlastenecký bič, a okamžite ste na titulke novín aj v hlavných správach a vyjadrujú sa k vám všetci od premiéra na mimoriadnej tlačovke až po týždeň a jetotak, občania rukou vypisujú listy, po nociach diskutujú vo fórach, organizujú petície.

(Keby sa všetci tí pobúrení rovnako rozhorčovali nad korupčným správaním svojich zvolených zástupcov, tak by sa odtiaľto už dávno nikto nechystal odísť, ale naopak prúdili by sem davy migrantov.)

Skúste to v ktorejkoľvek zo svojich vysnených ďalekých či blízkych krajín a pochopíte, prečo je tu sveta žiť. Keď po vás po dlho plánovanom škandalóznom čine s britskou vlajkou či nemeckým pamätníkom ani jedno tamojšie šľachtené plemeno neštekne, spomeniete si na moje slová. Zahraničie objavilo ironiu, nástroj samého diabla a nič už nebolo ako predtým.

9. Iba tu bude Andrej Kolesík najbližších 58 rokov poslancom Národnej rady zvoleným vo všeobecných, rovných a priamych voľbách tajným hlasovaním.

10. V cudzine sa krádež či podvod považujú za zločin. Nechoďte tam. Nebude vám dobre. Tam sa kauzy vyšetrujú. Prevody pozemkov, privatizácie, úplatky, čierne stavby, všetko jedno. Či ste bývalý arcibiskup alebo bývalý premiér, bývali časy, keď sa všetko mohlo, ale už nie sú. Tam. Opakujem tam. Tu ešte trvajú. A dlho budú. Ako dlho, to závisí aj od vás.

Ak odchádzate, šťastnú cestu! Varoval som vás.

Ak zostávate, vedzte, že táto krajina vás nepotrebuje. Ale to nič. Práve preto by ste tu, podľa mňa, mali žiť a robiť to, čo viete najlepšie. Vitajte! Všade dobre, doma najlepšie.

Prečítajte si aj: Na Slovensku nežijeme v prítomnosti10 najhorších knižných obálok roku

Advertisement

201 thoughts on “10 dôvodov, prečo zostať na Slovensku

 1. Žiaľ, či chvalabohu (?), ani jeden z týchto dôvodov nepotrebujem, ale ostávam!!!
  Ďakujem za pobavenie (smiech cez slzy), prajem peknú nedeľu ;-)

 2. No ja som sa nepobavil. To nás teda akože chcete vyhnať všetkých aby to zhasínanie ostalo na Vás?

 3. odvolaný arcibiskup nie je dobrý príklad, ale asi sa hodil marketingovo. A tých desať bodov? …čakal som niečo viac, ale s väčšinou súhlasim

 4. kecy hvoreckého, ako keby sa toto nedialo v iných krajinách…čo keby ste napísali niečo užitočné?

 5. Kecy Hvoreckého, na toto sme zvyknutí. Počujte vážený pane čo keby ste napísali niečo čo sa v ostatných krajinách nedeje? Vytvárať dojem, že okolité krajiny sú iné? osudová hlúposť…

 6. ako keby sa toto nedialo v iných krajinách… deje no, ale tam niekde za horami a dolami, kde vládne korupcia si aj dôchodca môže užiť 5* dovolenku niekde pri mori, samozrejme letecky, pretože napríklad do thajska je to ďaleko autobusom…
  a počkať, ako je to u nás? tak isto?

 7. síce s kopou vecí sa dá súhlasiť, ale nakoniec z toho v podstate vyplynulo, že všetci slováci doma aj v zahraničí sú úbožiaci (zločinci, niktoši). to nie je spravodlivé k tým, ktorí takí nie sú.

 8. Trapne. Dnes chce byt už každý trefný a vtipný. Lenže niekto to dokáže a niekto nie. Tu mám pocit že autor cely článok len nahana vtip najmä urazanim a zhadzovanim niekoho/niečoho. Je to už bieda. Denne x takýchto brakov pribúda na internet.

 9. Trapošina riadna. Ostávam na Slovensku lebo som hrdý na túto krajinu, prírodu a hlavne som tu vyrástol a mám tu všetko/všetkých. Dôležité je, že nesedím len tak za počítačom a nenadávam na všetko v článku. Ale makám na tom, aby som aspoň niečo z toho čo mi vadí zmenil. Keby sa každí, kto na niečo nadáva, pokúsil radšej o to zmeniť to, tak to by sa tu žilo. To musí pochopiť tá Slovač. Vadí ti slabá úroveň škôl, tak preto niečo sprav, vadí X ďalších vecí, tak sprav niečo aby to bolo inak.

 10. Sa mi páči ako každý hovorí o zhasínaní a myslí si, že on nepatrí k tým, ktorí sú za stav krajiny zodpovední. Ako 99,99% Slovákov nadáva na to, akí sú Slováci. Nič osobné, ale nejako nám to nevychádza, možno potrebujeme veľmi veľa zrkadiel, nie? :)

 11. Pár poznámok k bodu:
  1. Riešenie by bolo. Všetci nech vrátia tituly a začať odznova na rakúskych VŠ.
  2. Halušky mám radšej s bryndzou, kyslým mliekom a najmä „od“ manželky.
  3. Tomiho nepoznám, ale aj Vy si vravíte, že ste spisovateľ. A čo Havel? Z toho spravili „dramatika svetového mena“. Z Karla Veľkého punkéra a dokonca takmer prezidenta a neskôr nepochybujem by z neho bol prvý český KRÁĽ. Z Filu je šéfredaktor … V Slovenskej Republike, by nemohol robiť ani eléva. Mám pokračovať? Radšej nie. Ja som napr. aj „tréner“ …
  4. Pod „Dohodou“ ste myslel „POHODU“? Apropo, tam majú strašne radi Yvetu, Hríba, Bezáka. Naopak, neznášajú FICA, Sokola a ostatných červených vtákov.
  5. V USA-A vraj v každom dome majú vlajku s 63 hviezdičkami …
  6. Možno neSME až taký nacionalisti z akých nás radi robíte!
  Možno SME naozaj holubičie povahy.
  Ďurica, Prof. Dr. Jozef M. Rydlo? Tak to áno, aj to poznáme. U nás sú dobrí a zlí Slovaci. Dobrí sú modrí!
  7. Ako v bode 7. Veď to vravím, dobrí Slováci budujú, Tigra Európy z nás urobili! A tí červení? Škoda reči, samé opice a gorily.
  8. Tak, aby som nebol ako tá Gorila, tak mne je to jedno. Veď ju hrala kapela „Pi.. z hovna“, či ako sa tí chlapci volajú. Apropo, nevyšli ste aj Vy s akousi petíciou? Nie? Tak, potom pardon!
  9. Andrej Kolesík … opäť červený! A čo Hlina, Dostal, Sulík, Alf, Kaník,… oni nebudú poslancami ďalších 100 rokov?
  10. V cudzine sa možno „krádež či podvod považujú za zločin“. Zato vojna proti krajine, ktorá si možno rieši svoje problémy, je hrdinský, vlastenecký ČIN!

  Viem, viem pán spisovateľ. U nás je veľmi ľahké byť DOBRÝM. Voľte, chváľte pravicu a ste miláčikom SME. Viem, všetko zlo pochádza zo SLOVENSKA, PRAVDA iba z tej červenej strany: Korupcia, klientelizmus, zlodejstva, kupovanie titulov, prostitúcia, kultúra smrti, neviera, rodinkárstvo, socialistický ZP, … a ich dôsledky ako nezamestnanosť, bezdomovectvo, bieda. Eto delo komunistov, Fica ako vraví Rišo s Hugom: SOCANI nevedia vládnuť. ONI ÁNO! Na niečo je to predsa len dobré. Až sa raz vráti Kaník, Rišo, Fréšo, opäť budeme prekvitať, opäť budeme TIGROM EURÓPY a nie ČIERNA DIERA ako SME vďaka FICOVI teraz.

 12. Pár poznámok k bodu:
  1. Riešenie by bolo. Všetci nech vrátia tituly a začať odznova na rakúskych VŠ.
  2. Halušky mám radšej s bryndzou, kyslým mliekom a najmä „od“ manželky.
  3. Tomiho nepoznám, ale aj Vy si vravíte, že ste spisovateľ. A čo Havel? Z toho spravili „dramatika svetového mena“. Z Karla Veľkého punkéra a dokonca takmer prezidenta a neskôr nepochybujem by z neho bol prvý český KRÁĽ. Z Filu je šéfredaktor … V Slovenskej Republike, by nemohol robiť ani eléva. Mám pokračovať? Radšej nie. Ja som napr. aj „tréner“ …
  4. Pod „Dohodou“ ste myslel „POHODU“? Apropo, tam majú strašne radi Yvetu, Hríba, Bezáka. Naopak, neznášajú FICA, Sokola a ostatných červených vtákov.
  5. V USA-A vraj v každom dome majú vlajku s 63 hviezdičkami …
  6. Možno neSME až taký nacionalisti z akých nás radi robíte!
  Možno SME naozaj holubičie povahy.
  Ďurica, Prof. Dr. Jozef M. Rydlo? Tak to áno, aj to poznáme. U nás sú dobrí a zlí Slovaci. Dobrí sú modrí!
  7. Ako v bode 7. Veď to vravím, dobrí Slováci budujú, Tigra Európy z nás urobili! A tí červení? Škoda reči, samé opice a gorily.
  8. Tak, aby som nebol ako tá Gorila, tak mne je to jedno. Veď ju hrala kapela „Pi.. z hovna“, či ako sa tí chlapci volajú. Apropo, nevyšli ste aj Vy s akousi petíciou? Nie? Tak, potom pardon!
  9. Andrej Kolesík … opäť červený! A čo Hlina, Dostal, Sulík, Alf, Kaník,… oni nebudú poslancami ďalších 100 rokov?
  10. V cudzine sa možno „krádež či podvod považujú za zločin“. Zato vojna proti krajine, ktorá si možno rieši svoje problémy, je hrdinský, vlastenecký ČIN!

  Viem, viem pán spisovateľ. U nás je veľmi ľahké byť DOBRÝM. Voľte, chváľte pravicu a ste miláčikom SME. Viem, všetko zlo pochádza zo SLOVENSKA, PRAVDA iba z tej červenej strany: Korupcia, klientelizmus, zlodejstva, kupovanie titulov, prostitúcia, kultúra smrti, neviera, rodinkárstvo, socialistický ZP, … a ich dôsledky ako nezamestnanosť, bezdomovectvo, bieda. Eto delo komunistov, Fica ako vraví Rišo s Hugom: SOCANI nevedia vládnuť. ONI ÁNO! Na niečo je to predsa len dobré. Až sa raz vráti Kaník, Rišo, Fréšo, opäť budeme prekvitať, opäť budeme TIGROM EURÓPY a nie ČIERNA DIERA ako SME vďaka FICOVI teraz.

 13. Hrdosť na rodné údolie, Úcta k otrokom, ktorí majú vlastnú vlasť menej sto rokov a ešte aj tú si delia ? Detnské, nedospelé. Rovno hlúpe. Elita nulová, vlády vagabundov, a navyše hlupákov. Posledný je vzorom. Tak smelo a hrdo, je hriechom plodiť tu deti.

 14. Je to neuveriteľné, ale tuná sa to až tak moc nedeje.
  Asi treba tie krajiny na dlhší čas navštíviť a potom ich hodnotiť.

 15. Napríklad tuná idú zavrieť miestneho ministra za to, že povolil súkromnej firme vyťať viac stromov, ako je povolené zákonom. Dokonca sa hovorilo o korupcii a je z toho škandál jak sviňa (Južné Tirolsko).

  Napríklad v tom je to tu iné.

 16. Nadpis je síce sarkasticky poňatý, ale zavádza… Je to skôr prečo neostať na Slovensku. Čakala som niečo povznášajúce a pozitívne.. A ono je to ďalší frustrovaný beznádejou zaváňajúci článok o korupcií, a o tom, čo tu nefunguje… Nie je to originálne… Takých je naokolo viac než dosť…Všetci vieme, ako to tu chodí. Ale napísať skutočne článok o tom, prečo ostať na Slovensku je ťažšie, verím však, že by sa vám to podarilo, keby ste chceli. Neživte tieto negativizmy a nešírte ich ďalej… Ľudia potom stratia aj posledné kúsky nádeje. A ja chcem veriť… Preto tu ešte žijem…

 17. Na Slovensku nezijem uz skoro 10 rokov. Myslel som, ze ma tento clanok prinuti sa nad tym este zamysliet, ale nie. Naopak, idem este dalej do sveta …

 18. podla mna uplne trapne. pisane clovekom co sam nevie co od zivota cakat a sam ma v tom nejasno.
  trapna snaha zaujat, ale v tomto pripade ani boh nevie cim

 19. Nikde v Európe nie je taká vysoká koncentrácia hlupákov (k týmto treba počítať a j všetkých skutočne dobrých ľudí -lebo mimo tichého mňaukania nerobia nič proti tomu), chrapúňov, darebákov a gaunerov na počet obyvateľov (niekedy mám dojem, ako keby ich bolo ešte viac).
  Ani Gréci nám nestačia!

 20. jarek Ale komu sa tu nechce žiť nech odide a nerobme tragediu.Bezák nech si najde inú prácu je dost vzdelaný.

 21. Myslím si že ten človek čo na Slovensku chce ostať tak tam ostane. Ako je veľa možností prečo tam ostať a naopak veľa možností prečo na Slovensku nezostať. Ale zostaňme nohami pevne na zemi, tak ako je na našej krajine veľa dobrého, tak je tam aj niečo čo robí našej krajine zlé meno. Ja sám kebyže chcem, tak na Slovensku nikdy nezostanem. Len ma tu držia isté záväzky. Ale to je fakt len vecou názoru.

 22. tiez vobec nesuhlasim, ved na SK sme doma a zije sa tu super…len treba hladat pozitiva-zial vela slovakov hlada len chyby neviem preco…

 23. nehovorím, na Slovensku je toho veľa zlého ale autor je totálne nekritický a zjavne asi ani v cudzine nikdy nežil. O čo lepšie je to v Taliansku, kde zlodeji ako Berlusconi desaťročia ruinujú krajinu? O čo lepšie v Španielsku alebo Grécku, kde bude za chvíľu polovica populácie žiť na ulici? O čo lepšie v USA kde donedávna milióny ľudí nemali základne zdravotné poistenie? Áno, sme veľmi korupčná krajina, kde nefunguje súdnictvo a kradne sa vo veľkom. Ale za niečo viac ako 20 rokov sme spravili vcelku pokrok a je len na nás, či budeme stagnovať alebo sa snažiť napredovať. Každopádne, netreba vidieť svet čierno-biely a uznať, že takmer celý svet si prechádza veľkou morálnou krízou.

 24. jedine co ma mrzí, že som si dal tu namahu precitat si tuto samozvanu humoresku… stupidne, trapne a velmi chabe… no nic, aj takato je nasa slovač…

 25. a ja uz som sa bal, ze niekto napisal clanok ktory podporuje slovac na slovensku. Ze dobre na SR. Ved to je oximoron!

 26. Somarina. Autor je asi nadrogovany, alebo zije vo svojom svete. Chcel by som ho viediet, ako by fungoval na vychode Slovenska – kde je najst pracu zazrak(a ked ano , tak je vykoristovany zamestnavatelom). Hlavne, ze by autor v tomto pridade (bez stabineho zarobku) este siel do restauracie dat si halusky(aj ked neviem za co). Myslim, ze by sa mal autor nad sebou zamysliet , pretoze takto sa iba neskutocne zosmiesnuje.

 27. doma je tam, kde ma clovek rodinu, priatelov, zazemie, oblubene podniky, vyhlady, prechadzky… ak ma toto niekto na Slovensku, tak sa kludne po dvoch rokoch stravenych v zahranici vrati domov, aj ked nemusi (napr ja), lebo to tu ma rad. nie je to tu dokonale, ale doma je doma, kofola je kofola a vyjadrovanie sa v slovencine je na nezaplatenie… ale to si mnohi z tych, co chcu vypadnut, musia najprv skusit.

 28. Neber to ako trapošinu. Ber to ako pohľad autora na našu krajinu, trošku ironický, no z veľkej časti aj pravdivý. Všetci dobre vieme že tu nie je všetko tak ako má byť. Každý si však z toho vezme svoje. Tiež som vravieval že som hrdý na našu krajinu, ale na čo všetko? Príroda -áno, športovci (možno cyklistika, vodní slalomári, futbal určite už nie po tom ako naši reprezentanti k tomu pristupujú…), a čo ešte? Toto leto som sa prvýkrát dostal ďalej zo Slovenska. Videl som ako inde stavajú dialnice, kvalitné cesty, nádherné čisté more a ešte krajšie hory, prívetivých ľudí čo sa snažia si získať turistov a neokrádajú ich ako na Slovensku, kde máme v reštauráciách prichystaný pre cudzincov druhý cenník! Jasné, ani v zahraničí to nie je vždy ideálne, mňa len mrzí, že ako to je u nás, a som rád že niekto to chce zmeniť – no ale to je stále málo. Bolo by hlúpe sa teda tváriť, že ako sa máme všetci super.

 29. Zvlastne kolko ludi ktori nerozumeju humoru a ironii ma neprekonatelne nutkanie oznamovat svetu svoj nezaujimavy nazor…

 30. Vtipné, pobavilo ma to. Aj na našej vlastnej nedokonalosti sa môžeme, aspoň myslím, celkom fajn zasmiať a potom sa ju pokúsiť aspoň čiastočne odstraňovať. Navrhujem začať už dnes – každý u seba.

 31. 10 dovodov preco zostat na Slovensku…….a 1000 dovod preco NEzostat na Slovensku….

 32. Mas pravdu!Som dlho prec zo Slovenska,ale co je na nom zle?Snad len my ludia,Slovensko je nadherne,milujme ho a podla toho sa aj spravajme.

 33. Kazdy kto taketo clanky pise si mysli aky je trefny, ked popritom uvadza konkretne priklady. Jedine co ste, tak zazraty do veci inych, mali by ste zdvihnut tu rit a menej citat o nasich kauzach (ci uz ne nete alebo v novinach) a nieco robit preto, aby vas taketo veci ani netrapili !

 34. …osobne nevidim vyznam v takychto clankoch!… pracujte, filmujte, piste knihy, skladajte hudbu, robte koncerty, chodte do politiky, zalozte si firmu, chovajte uctu k ostatnym, majte kriticky, ale pritom realisticky pohlad na vlastnu historiu… atd… ale hlavne nezabudajte na svoje korene!:)

 35. Autor chce niečo povedať a treba to iba s úsmevom pochopiť :-).
  A treba mať na mysli, že doma som vždy doma a že ľahko je odísť ale ťažšie je zostať.
  Našťastie v dnešnej dobe, je vždy možnosť sa vrátiť, či už so slávou alebo ? :-)

 36. Asi som zatal do ziveho ;-).

  Ked som priatelke vcera cital co si napisal a co som na to napisal v komentari, tak ma vyzvala, ze sa ti mam ospravedlnit. Vraj nie si taky zly spisovatel ako je Tomi zly spevak. Priatelke som povedal, ze sa neospravedlnim, ze aj tak to zmaze. Je to mainstreamovy Slovak!

 37. Suhlasim s nazorom. Ale ako to uskutocnit? Jedna lastovicka leto nerobi. Tak mas nejaky dobri napad ako prebrat Slovakov k zivotu? Ako to urobit, aby si nenechali vsetko pacit, aby sa zjednotili, vysli spolu do ulic?!. Aby si vsetko NEZAVIDELI? ABY DOPRIALI AJ SUSEDOVI AJ SEBE? Aby uz konecne pochopili ze ‘Robim Tebe, cize sebe’?

 38. prosím vás, ak sa tu aspoň trocha zorientujete, okamžite zistíte, že tu sa kritizuje naozaj veľa a kadečo, a hlavne s argumentmi a názorom, alebo aspoň pokusom oň. úplné stupidity sa vymazávajú, ak na to mám práve čas. samozrejme, môžete si ich do sýtosti vypisovať na svojom webe. ďakujem vám za pochopenie.

 39. Reakcia na eugenes: Perfektne vyjadrene!!!!!!!!!!!!!Gratulujem!!!!!!!!!!! Aj ja si myslim to iste. A bohozial nie len myslim, ale je to hola pravda!

 40. Ak si nepochopil, alebo tento status Slovenska Ti pride uz aj normalny, tak si precitaj clanok znova a znova, az kym Ti nezapne…….

 41. Vyborny clanok, tiez som zvazoval odchod ale toto ma prebudilo. Takyto cirkus a show ako sa denne deje na Slovensku (aj ked jeden z hlavnych klaunov, pardon gasparkov, nas uz coskoro opusti), sa proste nikde inde vo svete vidiet neda .. Milujem Slovensko.

 42. haha toto vam nepomoze,uz nikdy sa nechcem vratit na SK ,ziju tam ludia zo zavisti ,v Uk sa o mna nik nezauima,Pri pokladni na Sk si ma predavacka najprv premeria celu a ked skonstatuje ze mam na sebe zmackove nieco tak hodi pohlad sko keby som nieco ukradla v obchode :-D ,kdesti v Uk sa na vas vsade usmie aju a maju vas na haku ,pomahaju jeden druhemu .Na Sk
  odpadnem a okoloiduci radsej idu oklukou ako keby mi mali pomoct a v Uk kazdy ma starost co len o ochlastu co sa vala po zemi ,serem vam
  na titul,Mgr je slovensky titul magor bo v Uk vam to nepomoze k nicomu,a ked uz vystudujete vysku na sk tak si najdete job jedine po znamosti :-D bieda veru

 43. Toto je jeden z najviac odflaknutych clankov, aky som cital! Autor to zacal celkom seriozne, No postupom casu akoby do pisania stratil chut a dopisal to uz iba tak hala-bala. Je to autorova lajdackost!

 44. Tolko zloby a nenavisti. Kde je pointa clanku? Autor rad zovseobecnuje, zvlast ked ide o slovakov. Hvorecky si dusevny mrzak a utopista. Na tvojom skvelom zapade, to nie je tak ako si si ty vysnival. Ja uz zijem na “zapade” 10 rokov a vzdy ma vytacaju slovensky mudrlanti, ktory VEDIA ako to tam chodi. V nasej malej krajine su aj zlodeji mali a vo velkych krajinach su aj zlodeji vatsi, tz. korupcia vatsia.
  Btw. Zijem mimo Slovenska, ale milujem Slovensko aj ked nan budes kazdy den kydat spinu.

 45. p. Hvorecky, ako sa citite po tolkej kritike? Je konstruktivna? Vzali ste si z nej nieco alebo si za clankom stojite na 100%? Naozaj ma to zaujima. Dakujem

 46. … tak vam prajem dobuducna iba pozitivne ohlasy na pozitivne clanky .) (a nemyslim tym pisanie iba o peknych veciach .) a pokuste sa nejak zbavit tych pupkatych ujov v reklame, kazi vam to image .)

 47. Haha tie hejterske komenty uplne zboznujem.. uplne milujem.. pre tuto SVK dementnost som odisiel zit do rozumnejsej cudziny, kde su ludia k sebe lepsi (aj ked trosku umely, ale radsej umely – ako typicky slovensky-zly a zavistlivy) a zije sa tu po kazdej stranke lepsie. Teraz som tu na navsteve rodiny a nuz aj deti sa uz tesia, kedy budeme zas doma.

 48. Tu sa asi niekto nasiel,myslim si ze nie je zle ked si clovek povie svoj nazor.Na Slovensku zial vela veci nefunguje a su za tym ludia,ktori to zle riadia.Ludia vo vlade by mali byt prikladom pre ostatnych.Ked je nieco zle treba o tom pisat.

 49. looool…. to su mi dovody… to si musis hladat dovody, preco tu ostavat? si normalny?

 50. mohol by napisat cislo uctu, vela ludi by mu s radostou prispelo… Slovaci sa musia ocistit od vela politikov…. ale aj takych “spisovatelov”ako tento…

 51. taktiez som toho nazoru, ze clanky tohto typu uz ludom nepridu az take trefne…nic nove. ako ktosi uz spomenul, lahko je odist…a este lahsie sa dookola stazovat

 52. a iba tu sa z narodenia mačiatka stane udalosť do hlavných správ…

 53. ja by som napisal prečo zo Slovenska ujst ale je ich tolko že by som pisal osem hodin ak by som to skrail

 54. od kedy som odyšiel zo Slenska moj život sa obracia každym dnom k lepšiemu

 55. A opat sa tu ozvali “typicki slovaci”…do vsetkeho frflat, do vsetkeho sa rozumiet, vsetko vediet lepsie…Pozastavujete sa tu nad totalnymi kravinami. Nech sa paci, zalozte si blog, rad si precitam vase clanky, ktore budu prinosne a zmenia tuto krajinu k lepsiemu. No a co ked Hvorecky neprinasa nic nove? Uz ste si zvykli na sucasnu situaciu na SR? Ja nie, preto ked si cosi podobne precitam zas a znova, vzdy sa nanovo chytim za hlavu, ze kde to zijem. Vy nie? Vy si poviete “nic nove” a idete dalej?…..jedine, co dokazete je vsetko dehonestovat, zmierit sa so vsetkym (ved nejak bolo, nejak bude) a pindat do druhych. Najlepsie anonymne….typicky slovenske :)

 56. Zaujimave, ze ste si otvorili tuto stranku a dali si tolku namahu vo vasom zivote, ze ste napisali dokonca aj komentar k niecomu tak blbemu, zebrackemu a nepodstatnemu…Co takto inde vynalozit energiu? Nie, typicky slovak (ako ivan, alebo miriam) z velkou radostou bude chodit na niekoho blog, len aby podpichoval a vyjadroval svoj nic nestojaci nazor :)

 57. tak napr. tuna na juhu francuzska – vyborny socialny system, sice obrovska masineria ale funguje, celkovo je tu byrokracia pomerne mala a znesitelna, uradnici su mily a ustretovi.. ludia sa na seba na ulici usmievaju
  funguje tu tzv. obciansky aktivizmus
  v skolach sa deti ucia retoriku
  .. to je len par veci co mi v rychlosti napadlo

  zila som aj v portugalsku, japonsku, spojenych statoch, nemecku.. nikde som sa nestretla s tak odpornym systemom a obmedzenym zavistlivym myslenim ludi ake je u nas

  ked som priatela zo zahranicia dovliekla so mnou na par mesiacov na slovensko nespocetne mnoho krat som zazivala pocit zahanbenia ci uz na uradoch alebo na cestach, alebo vobec na drinku v podniku.. ked sme slovensko opustali neostavalo nic ine len skonstatovat “it sucks, but nature is nice” /aj to neviem ze na ako dlho este../

 58. Tak autor tohto článku hanbím sa že si príslušníkom toho istého naroda….

 59. krasne! konecne vtipne skutocne smutny prispevok. po smiechu clovek prejde na zamyslenie.

 60. stale sa da a hlavne vonku niesu taky zlomeny ludia ako na slovensku a preto je nadej smutne je ze ten h… pisal aj pravdu a pisal ju nahlas ale nepochopil ze to je aj jeho krajina preto ta pozdravujem a klaniam sa tvojmu zameru a dufam ze poznas zakon p a n…

 61. 10 najbizarnejsich dovodov… statisticke udaje? seriozne? halusky, ale no tak..myslim ze nic svetoborne tento clanok nepriniesol..ludia co idu do GB si logicky zoberu dazdnik, rataju s opacnymi stranami v premavke a hokej sleduju cez internet..ani vtipne mi to neprislo..to bude ten suchy britsky humor..P.S.: ano, aj na zapade ludia fakeuju diplomovky, organizuju peticie, a diskusie (vo Fr. maju na to specialne stanice ale nevadi), nadavaju ked niekto zosmiesni hymnu atd. naslo by sa 10 rozumnych dovodov ale toto je len strata casu a clanok plny dezinformacii… Tomi Popovic je srackar..ale povedze mi..Kesha snad nieje? alebo Justin Bieber, 1 direction, atd.

 62. Na Sovenku je super :), len tolko, ze vlada je nepriatelom obcanov. Uk je chliev. Taliansko divadlo. USA marketing. Neviem co take maju v Holandsku…

 63. Clanok uplne hrozny, tomu kdo ho napisal by som dal dozivotny zakaz pisania cohokolvek.Absurdita, a tie prirovnania….nemam slov…hnus

 64. neviem, zil som vo viacerych krajinach, teraz opat zijem v UK ale naozaj je Slovensko ”velmi specificka krajina”.
  aj inde je korupcia, aj inde su podvody – ale inde sa to vola korupcia a podvody, nie uspesny podnikatel a skuseny politik.
  v USA mi hovorila : ”ano, mame tu korupciu, minuly rok uvaznili takmer celu mestsku radu v jednom vacsom americkom meste vratane serifa” myslis ze sa takejto spravy niekedy dockame na slovensku? v usa sedia v base ludia od posledneho portorikanca az po clena kongresu..tych clenov kongresu je samozrejme zavretych malo ale sem tam sa stane. a politici odstupuju pre slovakov uplne prkotiny – neprehladne financovanie, zneuzitie tajnej sluzby atd.
  na slovensku mafiansky politici vyhravaju volby, netreba im ani nasilie – ludia ich samy volia.

 65. Trafila si klinec po hlavičke. ” Ale napísať skutočne článok o tom, prečo ostať na Slovensku je ťažšie”. Napísať prečo ešte ostávať na Slovensku je skutočne ťažké – teda ak nemyslím nejakého papapláša, ale, načo by už niekto z nich niečo také písal. Ja len dúfam že mladí zažijú rozum a zbalia sa, veď svet je veľký a farebný. A páni sa potom možno zbadajú keď im ubudne poddaných…

 66. kto tam ma medzi vami slovaci zit ked ste z 90 percent drbnuty? kto vam ma vysvetlovat ze da sa zit aj inak ako len cakat kto ci co ponukne? Ja osobne nevladzem zit v takomto prostredi.

 67. Ja som v Sydney a je mi tu uzasne :} A niesom si isty ci Slovaci dokazu zmenit tu krajinu kedze polovica z nich je za smer a ta poliva z tej polivic su obacnia od 70 rokov vyssie co volia chrapunov.Jedine co by mohlo pomoct a to ako sa to stalo pocas neznej revolucie a to sa mi fakt nechce cakat kym sa nieco take stane chcem si uzit zivot.

 68. keď o tom tak píšeš, mali by skôr emigrovať tí, ktorým je tu tak dobre a radi sa v tom všetkom váľajú a situácia im vyhovuje. a vôbec. ľudia, ktorím príde naša krásna rodná hruda skvelá a nepovažujú veci, o ktorých píšeš za nonsens.
  inak, pridal by som bod:
  11: Kde inde vo svete by ste si na Hlavnej alebo inej stanici mohli kúpiť lístok na meškajúci vlak z čias komunizmu a potom sa v ňom terigať po klopených koľajniciach (také nemá ani TGV) smerom na východ alebo západ, jednoducho každým smerom, v preplnenom vlaku a neprišlo by Vám absolútne divné, že stojíte natlačený v uličke vedľa ďalších spoluobčanov, ktorí sa potia rovnako ako vy.
  Ja (srdiečko) ŽSR.

 69. Euforicke a melancholicke stavy striedajuce sa v casovej jednotke potrebnej na napisanie jednej kratkej vety by mohli byt inspiraciou pre navstevu odbornika.

 70. … a prave to je problemom tejto krajiny (v ktorej uz 7 rokov nezijem a do ktorej by som sa s radostou vratila a prispela k zmene k lepsiemu), ze ludia nevidia vyznam v takychto clankoch…

 71. Ja uz na Slovensku nezijem viac ako 13 rokov, ale z celeho srdca by som si prial aby sa mlady ludia zobudili a miesto pocuvania Rytmusa zacali bojovat zo systemom, ktory zjavne nefunguje a vymyslat vhodnu alternative..stacil by jeden inspirativny, charizmaticky mlady a nezkazeny clovek a verim ze by dokazal vyvolat socialnu revoluciu a vyhadzat ten ludsky odpad z vlady…Ja osobne by som sa v pripade realnej revolucie okamzite stahoval na Slovensko podporit ju..mimochodom si myslim ze by to mohla byt rozbuska aj pre bratov Cechov..

 72. Viac cestovat, to je mile… Mam vysoku skolu, pracujem ako diva svina a popri tom sa staram o dieta, za co mi stat samozrejme chce co najviac osekat rodicovske a ine prispevky, lebo som podla neho “zla matka” a teraz som bola po troch rokoch prvykrat na dovolenke, co znamena, ze najblizsi rok sa dalej ako na vikend do Rakuska (do kempu, samozrejme) asi nedostanem… A to ani nehovorim o inych radostiach spojenych s “vysadou” byt obcanom Slovenska. Nehovorim, aj inde maju svoje problemy, ale to ako sa tu vykonne a justicne organy vysmievaju ludom do ksichtu bez skrupul je skor domena rozvojovych krajin…

 73. Revolucia!!!…jedina cesta jak vycistit vladu SK od korupcie a mafie..Chce to charizmatickeho, inspirativneho a inteligentneho a cestneho cloveka ktory to zacne a vhodnu alternativu..alebo som jediny mlady Slovak ktory caka v zahranici na revoluciu na Slovensku??..v momente ked to zacne vraciam sa domov..podme Europe prikladom!…zbavme sa to ludskeho odpadu co nam vladne!..som nahnevany na slovakov, som nahnevany na seba ze som miesto boja utiekol, dufam v niekoho kdo bude silnejsi. Mame krasnu krajinu a stat tak sa nenechajme vodit za nos.. Mozme byt rozbuska aj pre bratov Cechov..REVOLUTION!!!!!

 74. Pekné – a hlavne tak 80% diskutujúcich tuším vôbec nepochopilo, o čom vlastne ten blog je. Nie je to ani o odchádzaní, ani o zostávaní. Je to desatoro posunu od hlúpeho stáda k sebavedomému spoločenstvu:
  1. Vzdelávajte sa. To neznamená získať titul, to znamená osvojiť si poznatky z nejakej vedeckej disciplíny a snažiť sa ich uplatňovať v každodennom živote.
  2. Chcite vždy originál a žiadne náhražky (napríklad hruškovica “opradená stáročnou tradíciou starých Slovákov” obsahuje v skutočnosti zemiakový lieh, hruškovú arómu a cukor.
  3. Chcite kultúru, tvorivosť, nekonvenčnosť. Zabávačov a šašov pomaľovaných nakopte do riti – oberajú vás o čas, niekedy aj o peniaze a vôbec mozgovú kapacitu, ktorú môžete použiť na niečo zmysluplnejšie.
  4. Zbavte sa velikášstva – (čím viac pruhov, tým viac adidas, čím viac kruhov, tým viac audi atď.)
  5. Nevrážajte verejné (=vaše) peniaze do športu – kto chce byť majstrom sveta, peniaze si zoženie sám. Na takých majstrov sveta potom bude hrdý hlavne on sám, tréner, masér, mamka, tatko, strýko, čo mu požičal na nové korčule. A vy sa budete môcť zatiaľ venovať niečomu zmysluplnejšiemu, aby aj na vás mohli byť vaši blízki hrdí.
  6. Zbavte sa predsudkov a mýtov. Takých, čo na predsudkoch a mýtoch stavajú svoj úspech (=myslia za vás) nakopte do riti.
  7. Neustúpte v obrane svojich práv, ktoré sú, mimochodom, presne také isté, ako práva každého iného tu žijúceho jedinca. Nikto nemá právo na väčšie práva. Za žiadnych okolností.
  8. Nikto vás nevlastní, ste slobodní ľudia. Plaťte poctivo dane v krajine, ktorej patria. Takých, čo stavajú svoju existenciu na štáte (a jeho symboloch), nakopte do riti. Ale najprv si urovnajte tie dane a odvody.
  9. Nastoľte demokraciu = vládu ľudu. Nestačí len odvoliť nejakú stranu a potom štyri roky nadávať. Vládnite každý deň. Keď sa vám čosi znepáči, okamžite nabehnite na vami voleného Kolesíka, nech s tým niečo robí – však ho za to platíte.
  10. Nekradnite a nepodvádzajte. Tých, čo kradnú a podvádzajú neobdivujte (neobhajujte na internetových diskusiách s odkazom na iných zlodejov a podvodníkov, ktorí sedia teraz v opozícii.) Nie, kradnutie a podvody nie je otázka politickej orientácie (ľavá x pravá x konzervatívna x liberálna).

 75. preboha, napis aky pokrok sme spravili???????????? Vsetko rozpredali a nechali stat a tvorbu vlady rozdelit medzi 3 sukromne spolocnosti??? To je pokrok??? To je otrokarstvo a bedacenie pre nase deti do buducna, ked vies naratat do 10 …

  Vazne, tuto krajinu milujem, no Svk Štat a soc. hlupakov v nom vazne podporovat tvrdou pracou nebudem, lebo je to strata casu a energie. Inde za to detska dostanu aspon adekvatnu zdrav. a socialnu starostlivost a ake take istoty, nie Len klamstva a sluby.

 76. Suhlasim! Ludia u nas sa obmedzuju na komentovanie resp. kritizovanie sucasneho stavu (a popritom sa este aj urazaju na internete, kt. im na to ponuka anonymny priestor) a este si celkom (alebo vobec?) neuvedomuju, ze oni su jedini, ktori tento stav mozu zmenit. Ved aj skorumpovanost nasich politikov je ciastocnym dosledkom tejto neuvedomelosti – kto im v tom uz u nas brani?

 77. Pekne napisane.
  Ale nie je snad uz uplne jedno kto kde zije? Mne to pride tak, ze clovek je zodpovedny za priestor, v ktorom zije. Dnes je svet globalny, sme spoluzodpovedni za dianie na Zemi. Bodka. Sme v jednom vreci.
  Vadi mi akurat jedna malickost – ludia, ktori dokazu odist mimo civilizacie a z nejakeho pralesa potom kricat ake je to ludstvo nepodarene. To mi pride strasne pokrytecke a zbabele! Ja som tu, zijem a bojujem za cosi, som sucast systemu a ten ma reprezentuje. Ake ma potom pravo nejaky externista kritizovat moje vlastne? Nech si kritizuje svoj konar, na ktorom spi.
  (Btw, Slovaci sa rodia aj inde vo svete ako iba na Slovensku..)

 78. A nielen myslel, ona v tej “Dohode” bola dokonca aj pointa… taka mala, skryta ;)

 79. Článok je veľmi dobrý, lebo vystihuje podstatu.
  Vieš ja sa tiež necítim byť zločincom, niktošom a výžerkom – no myslím si ,že najväčším problémom Slovákov je sebakritický pohľad do vlastných radov.Ako národ nemáme sebaúctu a podľa toho sa aj správame.
  Tak ako sa my pozeráme na našich cigánov sa iné národy pozerajú na nás. Aj medzi nimi nájdeš slušných ľudí, no jedna lastovička leto nerobí :-(

 80. Cynizmus – mne osobne sa zda ako strata casu. Preto mi je luto tohto clanku, mala som od neho velke ocakavanie. Nie som optimistkou preto, lebo vidim vsetko ruzove. Som optimistkou napriek tomu, ze vsetko vidim cierne. Do toho stadia som dozrela tym, ze som si presla svoje vlastne depky a interne debaty o tom, ci sa vratit alebo nie. Viete, kazdeho Slovaka, ktory sa snazi vratit (ja s rodinou sa snazime vratit o pol roka, maximalne do roka, po 10 rokoch v zahranici – nemame konkretny dovod, je nam tu dobre, ale nikdy sme sa nevideli ako exilaci, takze je cas tuto cestovatelsku fazu ukoncit), a jeho cielom nebolo ani auto, ani nasetrene na dom – ale mali ine motivacie, ktore inak uz ma vacsina (vid research o migrantoch a ich pohnutkach) – tak takemuto cloveku padne tento clanok velmi zle. Ja sa vraciam na Slovensko napriek vsetkemu. Neviem povedat ani jeden konkretny dovod preco – asi len preto, lebo si myslim, ze Slovensko tym, ako je este daleko od spravnej reality, mna a dalsich potrebuje viac, nez tieto rozvinute krajiny, kde uz tazko k niecomu pridat ruku k dielu. A vobec, neviem si predstavit mat 40+ rokov a hadat sa o lokalnej politike tu v Londyne, pretoze ma proste netankuje. Ano, mame svoje problemy ako krajina, ale myslim ze cynizmom ich nevyriesime. Dufam v stretnutie mnohych konstruktivnych, ked uz budem realne o par mesiacov doma. Drzim si palce…

 81. Matej, ucitelia a rodicia sa uz dlhe roky snazia zmenit skolstvo na Slovensku, ale bohuzial politici im v tom velmi kvalitne brania. Proste ked sa neda, tak sa neda. Mentalita ludi sa na SK tak skoro nezmeni. Urcite to potrva este zopar generacii, ak vobec.

 82. Normalne sa do takych debat nezapajam ale rad prispejem tym ktory hranice SR opustili maximalne na 14 dni ked si niekde isli uzit letnu dovolenku a myslia si, ze vedia co je to zit a pracovat v zahranici… takze uz od r. 2006 zijem v UK… bol som tu vzdy spokojny a uprimne stastny… pred 2 rokmi som sa ale vratil na SR, ze dam mojmu “domovu” druhu sancu dokazat mi ze sme sa niekam pohli… a to bola moja najvacsia chyba v zivote… dlhsie som uz nevvydrzal a som spat… opat spokojny a stastny… az na telefonaty mojich rodicov ktory mi denne oznamia nejaku “dobru spravu” z domova… minuly tyzden to bola exekucia z nemenovanej poistovne ktora si za 2 mesiace v r. 2007 nauctovala nejakych 150 EUR a vobec im nevadi ze som uz rok robil v zahranici… a najnovsie exekucia z danoveho uradu lebo k dani co som za minuly rok priznal a zaplatil 150 EUR si este zmysleli opytat dalsich 100 EUR bez nejakeho konkretneho dovodu, k tomu ma chcu predvolat a na odpoved mojich rodicov, ze zijem a pracujem v zahranici, takze to asi velmi nepojde im odpovedali, ze ak nie po dobrom tak si po mna pride do UK policia…. GRATULUJEM SLOVENSKO! To sme sa dozili… len buzurejte ludi, ktori poctivo zarabaju a platia dane, socialku, atd a tych co okradaju stat o miliony EUR nechajte si uzivat “tazko” ukradnute peniaze nas vsetkych… teda uz iba Vase, ja som so SLOVENSKOM skoncil a hned ako bude mozne pooziadam o zmenu obcianstva a nebyt rodiny sa na slovensku nikdy neukazem….

 83. Ked som siel z chicaga smerom na sheboygen, isli sme cez Milwaukee(tusim), Pocet obyvatelov mesta je porovnatelny so Slovenskom(plus minus).
  Miestny mi vraveli, ze posdlendy traja sefovia mesta(rozumej starosta) alebo sedia v base, alebo su obvineni, a cakaju na sud.
  Hm, kedy u nas startosta sa dostal do basy?
  Bol sudeny? Teda okrem horneho/dolneho, ked sa sperneverilo par tisic euri?( ano je to tiez trestny cin, …..), ale mame projekty za miliony, kazdy to vie a nic, asi je to vsetko v pohode, len par ludi robi zly obraz,

 84. Cakal som, ze za tym titulkom bude nieco inteligentnejsie. Ale bohuzial, namiesto toho aby sa autor posnazil zlepit nieco motivujuce a zabavne, rozhodol sa pre klasicke ‘populisticke’ klise, lebo to je dnes na Slovensku v mode. Len sa stazovat, nadavat na co ide, a zosmiesnovat. Prinos clanku nulovy.

 85. Kebyže sa nehľadajú negatíva a nepoukazuje sa na nich tak by si naši mecenáši robili čo chcú a vždy by im to prešlo. Jedine cez TV sa dá poukázať na nové a nové snahy robiť z nás debilov. Je pravda, že veľa sa toho nevyšetrilo a ani nikdy nevyšetrí, ale aj niečo je viac ako nič.

 86. čo keby sa ctený Anonym nezdráhal podpísať a nevyjadrovať sa Anonymne?

 87. Blahoželám k spísaniu tohto desatoro. Hlavne bod číslo 6 ma chytil za srdce.Ako lepšie spoznáš v zahraničí seba, keď sa ani doma dobre nepoznáš ?

 88. Eugenes, a kde všade v Európe si bol, keď dokážeš vysloviť takéto generálne tvrdenie?

 89. Pred dvomi rokmi si sa vratil domov, lebo sa naplno prejavila financna kriza a gastarbeiteri z UK, IRL, IT apod. sa proste museli vratit, lebo zrazu nebolo pre nich prace. Takze nejake “druhe sance” pre Slovensko za tym asi neboli.
  Ja zijem tiez v zahranici (od roku 2000), dokonca vo viacerych statoch, a samozrejme, ze je to trochu komplikovanejsie s danovym priznanim, socialnym poistenim a dalsou byrokraciou, ktora pre mna ako cudzinca resp. SR obcana s trvalym pobytom v cudzine vznika. To nie je chyba Slovenska, to je chyba tvoja, ze v tom mas bordel a nechal si to zajst az do exekucie.
  Uprimne povedane, nadavat vie kazdy. Precitaj si este raz ten Michalov blog a zameraj sa napr. na bod 8. Ak je kazdy volic tak uvedomely ako ty, tak sa necudujme, ze to tak na Slovensku vyzera.

 90. Uplne suhlasim, Tiez ma clanok na zaciatku zaujal, aôe potom to bol problem docitat. Tiez som zila roky v cudzine a navrat nebol lahky, takisto ako nebol lahky zaciatok v cudzine. Mohla som sa zas zbalit a odist, ale nechcela som. Nie je to tu idealne, ale niekto musi zacat a mali by sme to byt my, kazdy sam od seba. Ak sa predavacka neusmieva, usmejte sa vy, ak je uradnicka protivna a nevrla, spytajte sa jej preco a tym ju prinutite porozmyslat nad tym co robi. Ak budete ticho a len vonku nadavat nic sa nezmeni. Zazraky sa deju len v rozpravkach.

 91. Ja som na tom podobne. Ja som prisla lebo som si povedala ze predsa s prilivom zahranicnych spolocnosti a inych kultur sa ta nasa hadam o nieco obohatila. A ved aj ano- narast nenavisti voci ‘multi-kulti propagande’, trapky ba priam komicky nacionalizmus a rasizmus.
  Necitim sa tu bezpecne a tesim sa ked na buduci rok budem mat vo vrecku jednosmernu letenku do UK. Prisla som, videla som a …stacilo mi.
  Vela stastia tim co tu chcu ostat.

 92. 400 v hrubom po 4 ročných skúsenostiach z Londýne a z BA, obrovská hmotná zodpovednosť, zmluva na dobu určitú a potom si ťa možno nechajú (vo väčšine prípadov nie, veď vždy je lacnejšie zamestnať nového), drahý podnájom, všetko drahé… No založ si rodinu a neobávaj sa o dôchodok….
  Som rada a vďačná, že mám šancu zlepšiť si odchodom von svoju budúcnosť.

 93. Uz som odisiel a vracat sa absolutne nemam v plane. Žite si ďalej v tom svojom želé sudruhovia.

 94. “O čo lepšie v USA kde donedávna milióny ľudí nemali základne zdravotné poistenie?”

  1. Ovela (zatial), ak makas a mas trochu stastia.
  2. “zakladne” poistenie ma kazdy, kedze mozes ist na pohotovost a osetria ta. ZO ZAKONA. Ja mam na SK tu skusenost, ze ked sa dostavi dieta so zlomenou rukou, tak ich naprv a hlavne zaujima ‘karticka’.
  3. Kde si prisiel na to, ze teraz tu uz to “poistenie” maju? Lebo “Obamacare” este nezacala fungovat. A okrem toho na nu nebudu peniaze.
  4. Vies kolko ludi uz kvoli “Obamacare” prisli o pracu? Alebo o svoje sukromne poistenie?
  5. Vies ze aj podla Obamacare autorov stale zostane 30+ milionov ludi “bez poistenia”

  6. Najprv sa vzdelaj o nejakej teme nez zacnes trepat do neba volajuce somariny.

 95. no mas ho vidiet, ako televizia, ktoru vlastni zlodej, bude pisat o zlodejovi ako kradne:)))))))

 96. zijem v nemecku 2,5 roka….po skole som odisla tu s tym ze si za par rokov zarobim na byvanie (kedze na slovensku kupit si byt, alebo postavit dom bez hypoteky alebo uveru je snad nemozne) a ze vratim sa spat na slovensko…lenze cim dlhsie tu som, tym mam mensiu chut sa na slovensko vratit..ved co potom…? mam zarobene prachy….postavim si dom kupim si auto atd. vsetko je super, ale davam si otazku ze co dalej…?najdem si pracu za ktoru mi ponuknu 400 brutto a mozem byt spokojna ze vobec pracujem ale co rodina deti atd….? chcem zit normalne a v klude pracovat dopriat si dovolenku, zabezpecit buducnust pre deti…ale myslim ze slovensko mi takuto moznost neponuka…nechcem sa zatazovat hypotekami ci uverami a budit sa v noci s pocitmi ze co bude zajtra? co bude ak pridem o pracu kto uzivi rodinu…a musim poznamenat este ze ceny v nemecku napr.potravin, drogerie atd. su uplne porovnatelne s cenami na slovensku dokonca niekedy este aj lacnejsie..a platy su 4-5 – nasobne vyssie ako na slovensku …ved len minimalna mzda je tu ce cca 1100eur …a nehovoriac o tom ze byt v nemecku kupim za taku cenu ako byt v bratislave…takze viac menej zbohom moj ´´krasny domov,, ak na slovensko tak uz iba na dovolenku…

 97. Docela jste mě pobavil. Ono je jeden základní důvod, proč se nestěhovat mimo Slovenska nebo Česka. Prostě kdekoliv jinde, budete navždy cizincem. I když mám dojem, že pokud člověk přemýšlí normálně, tak je cizincem i v ČR.

 98. jeden anglican zijuci dlhodobo na slovensku sa stale cuduje, ako je mozne taketo nahliadanie ludi na krajinu v ktorej ziju, preco tu ziju ked sa im tu nepaci ? toto nedokaze pochopit , tu neuctu – k sebe

  neustale celi otazke – co tu robi ? ked je tu vsetko tak nahovno atd. vid vyssie.. len nechapavo kruti hlavou nad hlupostou tich ludi – a viete co ? ma pravdu – su to hlupaci a este to takto davaju o sebe vediet

 99. Ja to vidim inak. V De zijem uz 7 rokov, vystudovala som tu, teraz pracujem a promujem, aj moj muz pracuje, ale na byt (nehovoriac o dome :D) sme este nenasetrili (ved “len” dve tretiny mojho platu idu na najom). Minimalna mzda v Nemecku neexistuje, zato ale kopa minidzoberov, ktori zarabaju 400 eur mesacne a niekedy nevedia, ako zaplatit najomne. Ani romov tu sice nemaju, ale tych uplne skvelo nahradza tisice asocialov, ktori si myslia, ze pracovat netreba, lebo peniaze prichadzaju od statu, deti zacinaju plodit tak okolo strnastky (aj napriek tomu, ze antikoncepciu by mohli dostat v niektorych bundesländer zadarmo), na najom a zdrav. poistenie im prispieva – alebo ho plati komplet – stat a so vsetkymi socialnymi davkami, ktore poberaju, maju v konecnom dosledku viac ako ja, nehovoriac o tom, ze takmer tretina mojho hrubeho platu ide na dane a tympadom aj na tychto nasich nemeckych spoluobcanov…
  Dalej: Ako cudzinec, nedajboze s napadnymi, cudzinou zavanajucimi crtami, alebo este horsie – s inou farbou pokozky, sa clovek na vychode Nemecka stretava s nevrazivostou a odmeranostou (to su este tie lepsie pripady) a moze byt rad, ked mu nejaki rasisti alebo neonacici nenadavaju na ulici alebo este horsie (oboje som uz zazila, kedze som sa pocas studia priatelila hlavne s cudzincami). Na zapade je to o nieco lepsie, tu su ludia ale velmi povrchni a napr. v Bavorsku sa nikto netaji tym, ze turisti su vitani, ale prave preto, ze su turisti, teda ze aj zase odidu. Btw. bavorska policia (ano policia!) kazdy rok vydava kalendar s karikaturami a “veselymi” obrazkami s rasistickym podtonom, ktory je ale vzdy hned vypredany…Dalej: Politici tu tiez len saskuju, su to vacsinou nudni, necharizmaticki, obmedzeni filistri, ktorych Merkel drzi za gule, ako aj celu Europu, ktorej diktuje lepsie nez Castro diktoval Kube.
  Deutsche Bahn je tiez nanic, ked cestujem domov vlakom, som rada, ked som za hranicami Nemecka lebo viem, ze teraz sa na moje spoje konecne mozem spolahnut – to len k tej slavnej nemeckej presnosti. A co sa tyka tej ich preslavenej poriadkumilovnosti, bola som v dost nemeckych domacnostiach a myslim, ze to musi byt uz veeeelmi stare klise, lebo dnes to vyzera uplne inac. Este nieco? Hmmm, minule som vo vlaku pocula jeden stari par, ako sa rozpravaju o tom, ze za Hitlera tu bolo vsetko lepsie, aj Reichsbahn este za nieco stala…asi podobne ako sa niektorym Slovakom cnie za socializmom… Aj heilovanie v elektricke som uz zazila…
  Ja neviem, ale podla mna ide cela EUROPA dole vodou, je to jedna postheroisticka, nechutna, filisterska, rasisticka, dekadentna spolocnost, ktora nema buducnost, ak nedojde k zavaznejsim prevratom. A aj to este nie je garancia toho, ze sa to zmeni k lepsiemu, lebo ako vieme: schlimmer geht’s immer.

 100. na mna to pasuje,v cambridge som 10 rokov a pocitujem ze som stale cudzinec,a s tou skolou to nejak tak je aj s titulmi aj tu,cambridzska univerzita ich rozdava za 10000libier staci ze vas tata ci mama ma peniazky a dostanete referencie a sup uz si uzivate za branami raja. Takze bohati budu nadalej najmudrejsi a my dedincania z bratislavy si mozme ist do viedne zarobit na bmw,ale s tym navratom na slovensko pocitam ako variantou vyslobodenia z kapitalistickeho zovretia-so sovietskym zvazom na vecne casy

 101. Naozaj podarené zrkadlo. Žijem tu len preto, že netreba chodiť do ZOO. Byrokratická šikana vlastného národa samím sebou … napríklad. Ale nie ..som lenivý a posraný odísť.
  Je nás tu 5 mil a ja si myslím, že nás buď oplotia a budú vyberať vstupné alebo z nás urobia hlavný kruháč v Európe.
  Sme jednoducho hlúpy a zlý národ a je jedno kde žijeme. V Slovakistane sa to však koncentruje. Jedinou našou slobodou je …odísť!
  Nie, nedá sa stým nič robiť, lebo vrodená ľudská hlúposť je neliečiteľná. Dá sa to jedine usmerniť a využiť napríklad našu povestnú závistlivosť na skrášlenie okolia, pretože sused bude chcieť určite krajšiu záhradu ako mám ja.
  Národ nerobí vláda, ale bežní ľudia a to je naše nešťastie. Je nás málo, sme malí a málokto sa podaril.

 102. Prepac, ale mne to vobec neprislo vtipne… Co ma ma pobavit na tom ze ludia okolo su blbci? Ze hocikto ma titul? Ze 40 percent obyvatelstva zije na hranici zivorenia? Otvor oci chlapce a ked nemas co na praci, chod zbierat odpadky, tam budes uzitocny a urobis nieco pre seba aj inych!

 103. OVCE: V komentároch sa tu oháňame krajinami smerom na západ, aké sú , akí sú tam ľudia,…rozdiel medzi nimi a Vami je ten, že sú pyšní na to odkiaľ sú , patriotizmus sa v týchto krajinách vštepuje od predškolského veku
  Keby sa takto chovali v dobách revolučných ľudia, čo mohli písať články pre verejnosť, ešte teraz by sme boli časť Rakúsko-Uhorska….HANBA!!! Nepoznám Vás, ale zaslúžili by ste si jednu “otcovskú” od tých, čo Vás priviedli na svet ako Slováka…nehanbia sa za Váš postoj????

 104. a vy sa cítite byť vydarený??? možno keď túto úbohú krajinu opustíte všetci s týmto postojom …. prepáčte nič osobné , len som sa zamyslela…

 105. prosím?? stačil mi prvý bod ale myslím že mám dosť!! to že na slovensku vyštuduje vš naozaj hocikto je akože výhra?? v každej dedine máme vysokú školu, nemá na nich kto učiť lebo kvalifikovaných profesorov je málo a potom to vzdelanie aj tak vyzerá. radšej nech neštudujú… nehovorím, sú výnimky ale všeobecne je naše školstvo vo veľkej p*deli… ja som študovala na vš v uk a nedá sa to porovnať. to, že od vás chcú aby ste vkladali do prác svoje myšlienky je zlé? ved pri učení treba aj trošku rozmýšlať, nie len kopírovať poučky a definície. plus sa tam rátajú výsledky zo všetkých 3 rokov, nie ako tu, že niekto sa celé štúdium fláka a nakoniec si vytiahne otázku ktorá mu sadne a má titul. kde je spravodlivosť? myslím že ty by si radšej nemal publikovať články lebo o tom nemáš ani šajnu!! chod sa pozrieť na vysoké školy v zahraničí a potom mudruj….

 106. Zuzki, síce si vyštudovala akúsi školu v UK, ale máš zjavne problémy s pochopením obsiahlejšieho textu.

 107. Vidno,ze to pisal niekto kto nezije v zahranici.. Bez tychto smiesnych dovodov sa rada zaobidem.. Zijem v uk 7 rokov a nic z toho neni pravda.. Vysoke skoly sa tu studuju lavou zadnou ak ma clovek anglictinu.. Ved vzdy sa hovorilo ze slovensko je jedna z krajin s najprisnejsim skolstvom.. Halusky z restauracie stoja za aj na slovensku a ostatne su len malomestiacke spory ala slovensko bez ktorych teda kazdy “dokaze zit”.. Nepodareny clanok..

 108. Vidite jak sa hadate kvoli tomu ze si nerozumiete? asi by sa mala slovencina ochudobnit o citoslovcie a zacat fungovat jak anglictina…thank you a please a podbne roboticke frazicky naucene jak opicky…keby ste zili v amerike a anglicku a chceli by ste existovat na urovni tak by ste sa stretli s problemom ktory na SK zatial nestretnete…a to je neskutocna robotizacia zivota a to ze studuje kazdy aj v UK aj v USA staci si zaplatit,a potom taky studovanec pride k nam a my z neho urobime pana boha lebo sme veriaci a dobrosrdecni hlupaci…sme prisli srdecny narod to je nas problem…nemame doslednu propagandu aby nas naucili co a jak …to anglicko si uci svoje cvicene opice to co treba nato aby boli bez charakterni biznismeni…tak sa dohadajte a zacnite sa ucit rusky

 109. Vysoke skoly sa v UK nestuduju ‘lavou zadnou’. Ano, nepozaduju od studentov aby sa len naspamat ucili texty ktore potom odrecituju na skuske no na druhej strane od Vas chcu aby ste studium brali ako pracu na plny uvazok. Skusky maju formu projektov, eseji a prezentacii na ktore sa musite dobre pripravit ak chcete uspiet a nedostat podpriemernu znamku. No a nakoniec sa vasa snaha aj tak oceni na pracovisku takze kto sa pocas vysokoskolskeho studia flakal to nebude moct zakryt ked pride na lamanie chleba v realnom zivote.
  Problemom v UK je sice ze vdaka statnemu vzdelavaciemu planu chcu aby malo 50% obyvatelov VS vzdelanie a preto sa skoly snazia udrzat studentov, na druhej strane tam skoly maju roznu uroven prestize a na tie najlepsie sa nejaky hlupacik nedostane. Skolstvo v UK ma svoje problemy ale aj tak sa k studentom pristupuje ovela lepsie a skoly su v porovnani so slovenskymi ovela lepsie vybavene. Treba sa len snazit…

 110. to je polopravda,neni dolezite vybavenie,napr primary schools maju pre kazde dieta to co je u nas pre celu triedu a neprospieva im to,nevazia si nic,ani svojich rodicov su jak mali dospeli,skazeni. A ta forma vzdelavania v UK ci USA je zas len sposob jak naucit ludi co treba k tomu aby boli prospesni monopolu,nie je tam duchovny rozmer,ani sloboda slova. a nedaj boze aby clovek smeroval ku kritike anglosaskej spolocnosti to si hned moze balit 5 svestiek,nechcu pocut ze nieco robia ale…to u nas moze kazdy kydat hnoj na to ake je SK na velke H…tak sa zastavte a nechajte tu hnojarinu

 111. K bodu c. 1: Vzdelanie resp. vysokoskolske vzdelanie – pretoze to zakladno- a stredoskolske ma podla mna u nas este aku-taku uroven – ale to vysokoskolske vzdelanie je problemom nielen na Slovensku, ale v celej Europe. Zacina to tym, ze vysoke skoly sa zacali orientovat na potrebach ekonomie a trhu, podriaduju sa im, predavaju sa im…lenze trh nema ani ponatia o tom, co vzdelanie je, jednotny koncept vzdelania alebo aspon nejaka “vizia” o tom, co vzdelany clovek je, dnes neexistuje. A co je horsie, trh vzdelanych ludi ani nepotrebuje – ved kto uz potrebuje samostatnych, kriticky mysliacich ludi, ktori sa im len budu babrat do remesla, vsetko spochybnovat a kritizovat, aj ked s umyslom, nieco zlepsit? Ja viem, ten “trh” som trochu personifikovala, ale je to tak – dnesni mladi, studujuci ludia su vedome vychovavani k stadu. V podstate by bolo pre ten trh najlepsie, keby sme vsetci scipli. Masiny by si v klude vykonavali svoju robotu a konstantnemu ekonomickemu rastu by uz ziadni vzdelani, polovzdelani alebo nevzdelani ludia nebranili. Konecne.

  Ved co dnes este vieme? Staci si pozriet milionara (aj ked neviem, ci sa to na Svk este vysiela): malokto dnes nieco vie, skor sme “nieco poculi”, “tusime”, “myslime si”, “toto snad mozeme vylucit” atd. Clovek, ktory vie vydedukovat spravnu odpoved na zaklade svojich vedomosti latinciny alebo grectiny je oslavovany ako genius, alebo – a to sa tyka skor nasich zemepisnych sirok – nadavame nanho, ze si mysli, ze je nejaky intelektual.
  Chybaju nam suvislosti, nadobudame vedomosti, ale zaobchadzame nimi uplne nekriticky, neuctivo, nevieme, co s nimi zacat, nevieme ich kombinovat, aplikovat v realnom zivote, su nam takpovediac nanic – samozrejme, az po zlozeni skusok… Nikto nas nenaucil pozastavit sa nad vecami, naozaj sa zamysliet a mysliet veci dalej. No a vdaka Bologni nas to uz ani nikto nenauci – aspon nie na vysokej skole, lebo tie dnes uz len ako na beziacom pase produkuju osoby bez osobnosti a individua bez individuality.

 112. V tom Holandsku to fakt nieje ziadna sranda. Uplne najviac nas tu drazdia policajti co turistom pripalia a posluch ich spravnym smerom. Este ze je v Amstri projekt metra s planovanym 6 rocnym oneskorenim a dvojnasobnym rozpoctom, inac by tu Slovak prezival asi len tazko…

 113. doma je tam kde sa citim fajn, bez ohladu na ludi a podmienky okolo mna…je to o tom ako si vysvetlujem system v ktorom fungujem …so slovenskom, kedze som sa tu narodil, mam mnoho vazieb, stale sa snazim ho vidiet ako normalnu krajinu (aj ked vela, strasne vela veci ma stve – rasizmus, kazdodenne ojeby u vsetkych spolocenskych vrstiev, monokulturnost, politika, katolici, ruralna “kultura”, neschopnost zmyslu pre humor, absencia umenia, nekvalitne jedlo, slaby vyber tovaru), ale mam tu rodinu, milenky, zopar naozajstnych priatelov, je tu vela krasnych miest – ciste hory, udolia, roviny na juhu (verte mi ze nikde tak krasne nevonaju polia po zatve ako na juhozapade SK, nikde nezazivam tak nadherny pocit pri zapade slnka ako za mojim rodnym mestom) – a kde inde mate moznost pocitovat jeden den horuci vzduch zo Sahary a druhy den od severneho Atlantiku (pripadne oba v ten isty den, len v mestach vzdialenych snad 50 km :)) …ale musim priznat, ze vzdy ked pridem do UK (Londyn), tak zazivam syndrom navratilca …duch tej krajiny ma vzdy privita a aj ked som tam mal mnoho problemov, prezil som si tam tazsie obdobia depresii, socialneho dna a tak.), len malokedy som pocitil zast, pohrdanie a nenavist od tamojsich ludi …ti ludia ma vzdy brali ako normalneho, ako jedneho z nich, spravali sa ku mne zdvorilo a s uctou, kdezto na slovensku vam daju ludia radi najavo svoju “vyssiu sarzu” …slovensko je krajina plytkych dusi, nech si kazdy zije kde sa citi comfy, ja si vsade uvadzam ako narodnost Slovak (ziadny czechoslovak!), necitim ZIADNU pribuznost s cechmi a uz vobec nie s poliakmi (to uz skor s juhoslovanskymi narodmi), nehanbim sa za svoj povod ale vela veci ma stve a nemam problem na ne poukazat

 114. len sa utesujte a ostavajte na slovensku, slovaci boli vzdy dobri poddani pre panov lebo sa malo burili!

 115. Slovakia , Slovakia paródia, paródia……. Já nem Slovák ale Maďar z Maďar….Žijem a zdechnem… šak by ma drblo tu je to na prt, venkú je život aza fáza…..hat kdo nechápe nech mi bozká rit…..

 116. Ja sice niesom slovak, len som sa narodil v bratislave uz davno zijem mimo. ale moje nezainteresovane pozorovanie je: slovaci boli vzdy dobri podani pre panov, a aj teraz su. nechaju zo sebou robit cokolvek, moc nestrajkuju, nestrielaju do panov. treba ich poriadne vyuzit – to je asi motto slovenska dnes!

 117. “Toto nám západní kulturträgri neskutočne závidia.” A kto povedal že chcem ísť na západ??? Tak ako tu bude o 20 rokov ciganizácia, na západe bude islamizácia. A mimochodom, vo východných vyspelých krajinách (Japonsko, Južná Kórea atď…) Je najväčší počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí, takže sa tam až tak ťažko tá vysoká asi neštuduje.

 118. Prave naopak, tento clanok mohol napisat jedine clovek, ktory sebauctu ma a kazdodenna realita v nasom state sa ho snazi o nu pripravit.

 119. Pripajam sa. Vyborny prispevok, ako aj ostatne tvoje vyssie. Vzdy je pre mna obrovsky prijemne citat/stretnut cloveka, ktory este vie samostatne mysliet. Nadej stale zije! :)

 120. Na čo mam byť pyšný, na to, že žijem v štáte, kde sudca nemá problém porušovať moje základné práva garantované ústavou? A deje sa tak aj s vedomím ministerstva “spravodlivosti”? A za to, že som sa narodil na slovensku fakt nemôžem…

 121. mato porubciak:
  kedysi som mala rada autorove blogy a v podstate aj stale mam. ale takyto akoze smiesno-sarkasticky blog napise barskto barskde. preto ma tak trochu zarazi ze este aj spisovatel vypusti do eteru tento typ clanku. ano na veci treba aj poukazovat aby sa nieco zmenilo…skor vsak treba dvihnut rit a zacat robit nieco zmysluplne a hlavne pozitivne

 122. Je zajímavé sledovat diskuze a pohled slováků na svou zemi. Ale upřímně, v ČR na tom nejsem o nic lépe v těchto názorech a ve vývoji země a nálad ve společnosti:-)

 123. Jediný rozumný dovod prečo ostať som tam nevidel, skorej pár prečo neostať, a celý článok je pekne divný a len robenie si srandy z niekoho…

 124. Zijem a studujem v zahranici… Prve studium som si vsak robila doma- na Ekonomickej Fakulte UMBcky v BB a typek, co na pisal tento clanok sice charizmaticky generalizuje, ale od pravdy a objektivity je na mile daleko. Studium v Anglicku je pre mna million krat zaujimavejsie, praktickejsie a isto iste lahsie ako to co som robila doma (napriek tomu, ze vyzaduje vela samostatnej prace mimo skoly- pretoze vzdelanie je financne narocna investicia a clovek sa na to casom zmeni uhol pohladu) … Zo Slovenska som odisla vyse pred 5timi rokmi a naspat sa nechystam asi nikdy. Stav spolocnosti a statu je na zaplakanie, pricom priestor na ludsky a karierny rast sa neda porovnavat s prilezitostami inde. Clanok som si taktiez chcela precitat s tym, ze som dufala, ze mi niekto konecne spochybni moj nazor- nestalo sa, bohuzial,..niektori ludia maju tendencie si ‘z huby robit anal’ az priliz casto.

 125. Toto co pises je tiez dost smutne a hlavne ton aky si zvolila miesto toho aby si hladala positiva uplne zatracujes moznost vratit sa a vytvorit lepsiu spolocnost vdaka tomu super vzdelaniu z UK.

 126. Ja netrvdim, ze moje vzdelanie je ‘super’ a ani nemam potrebu sa vyvysovat nad druhych v ziadnom smere. Asi mate pravdu, mozno kebyze drviva vacsina rozmyslala tak ako vravite, mozno by sa nieco zmenilo- k lepsiemu.
  Podla mna je to velmi osobna vec, mam vela znamych ktori si dokoncili studium na Svk a su mega stastni. Nevidim na tom nic zle, kazdy nachadza to vlasnte stastie niekde inde a vzdy ma clovek moznost volby.

 127. A ja netvrdim ze sa vyvysujes … ale jak sa pise argument v UK univerzitach yes but uvidis sama za 5 rokov kde budes lebo pred 5timi rokmi som si aj ja myslel ze Uk Canda Usa ci Australia su jedine na svete kde clovek moze slobodne zit,hovorim o slobode myslenia ale po 10 rokoch v UK opak je pravdou. Ludia u nas si myslia ze musia ist pracovat a zit von aby mali slobodu …kolkokrat to ani neni financne vyhodnejsie a u rcite tam nieje vacsia sloboda myslenia lebo napr UK je propagandisticka krajina kde su ludia kontrolovani uz od primary school…to mam osobnu skusenost lebo som pracoval v primary school a takisto mam skusenost z college ze je to to site…ta sloboda je taka quasi…mas I pad ako 6 rocny a co ta to nauci???
  Uzivaj si kym nato neprides lebo potom uz budes muset hladat cestu spet.
  A nevykaj mi

 128. Boze, tolko sprostosti…
  Co sa VS tyka, tak napriklad v Norsku sa da vystudovat lahko, akurat je to ovela nakladnejsie. Nori, ktori sa rozhodli studovat v Cechach, Polsku a na Slovensku velmi rychlo zistili, ze sa budu musiet asi vratit, lebo na to proste nemaju… Cest vynimkam.

 129. Keby ma tu niečo nedržalo, a mala by som možnosť, okamžite padám dotiaľto, áno, jekrása,že som sa tu narodila, a vyrástla,ale z toho sa veru nenajem, tiež nezaplatím byt a elektrinu,rovnako ako dalšie veci,okolie okolo mňa je nepovzbudzujúce, sledujem,ako moji blízki trpia,a sledujem, ako sa aj iní ľudia majú zle, takže…ak by sa dalo, a bolo treba.adie Slovakia.,všetko spackali ,,tí nad nami.,,

 130. Tiez som bol jeden z tych co chceli odist, a nepacilo sa mi moc na slovensku. A tak sa aj stalo odisiel som bol som v anglicku par rokov teraz spanielsko a uvidime kam este pojdem.
  Ale tychto 10 dovodov nema pre mna ziadny vyznam. A navyse nie vsetko je pravda co sa v tom pise. A taktiez rozhodne je viacej dovodov preco odist zo slovenska, ktore maju zmysel. Napriklad zlepsenie pripadne naucenie sa cudzieho jazyka, ziskat urcite skusenosti a prehlad ako to je naozaj vo svete a nie ako nam to rodicia a znamy hovoria,ktory nikdy v zivote neboli v zahranici ked neratame dovolenku.(dovolenka je o nicom inom). Domov sa da vratit vzdy! ale rozhodne nie pre tieto dovody co autor spomina,ale skor kvoli rodine ,kamaratom, krasnej krajine a podobne.

 131. bohuzial je to smutne…tak krasna krajina, ale vychodiskove riesenie ako sa neprizerat jej niceniu oligarchmi, je zamavat ….a odist,,,

 132. kecy internetoveho trolla. okolite krajiny su ZASADNE INE, najma ak sa nebudeme porovnavat s ukrajinou, ale s rakuskom. neznesieme podla mna ani porovnanie s ceskom – tam aspon v dlhodobych trendoch vidno zlepsenie (efektivnost statu, silove zlozky, sudnictvo, regiony). na slovensku sa elitou naroda stala banda bezcharakternych chrapunov, ktori krajinu urobili neobyvatelnu pre kohokolvek s rozhladom a zdravym mozgom.

 133. Anonym, nechaj Slovakov na Slovensku tak, lebo mi to pripada ako za komunizmu. Niekoho sa spytas na jeho vlastny nazor a radsej skloni hlavu……….Slovensky zadranicny odboj fungoval a funguje :-D pocas kazdej vlady. Na Slovensku vela ludi nechce vidiet kam tento svet a Slovensko s nim speje. Osobne si myslim tiez, ze Slovensko je lepsie opustit teraz, a o par rokov sa vratit s cistou hlavou a dajakou tou skusenostou. Otazne je, ci este bude Slovensko existovat. Tymto sa chcem podakovat: Slobodnemu vysielacu, Antiiluminatom, Zem a Vek, Zakazanym informaciam, O2H………. za vsetky trocha inaksie informacie. Co tam po krasach Slovenska, ktore raz budu takymto pristupom mocipanov znicene?! Treba sa proti nim postavit dnes, lebo vcera, uz bolo neskoro. Nasi pradedovia bojovali za Slovensko a boli na to hrdi, teraz sme na rade My. Mate strach?! Mimochodom tie halusky so ,,smotanou,,, ze dobra haluz, Slovenske narodne jedlo, ostuda pan Spisovatel. Nazor pani/slecny hmhm, ze ,,Neživte tieto negativizmy a nešírte ich ďalej… Ľudia potom stratia aj posledné kúsky nádeje. A ja chcem veriť… Preto tu ešte žijem…,, je typicky nie pre vsetky poslusne ovecky, ale pre dostihove kone s klapkami na ociach aj na usiach.

 134. Pouzil si ironiu,ale co z toho ked mlady ludia len frflu a nic nerobia ulice a namestia su prazdne ved nas je 5 milionov a to je ako jedno mesto na zapade a ta zberba zvana parlament nevie zabezpecit pracu a tak utekaju do sveta a pritom mame neobrobene polia znicene zdravotnictvo a ludsky potencial zniceny,kradnu a vrazdia policajti a stat ich v tom podporuje zakonmi

 135. Tiež si myslím, že tá móda na všetko na Slovensku len nadávať a veriť, že všade inde je všetko len lepšie je zcestná.
  Vidím to ako chybu elít a hlavne rádobyelít, že chcú národ len /prepáčte/ zdrbávať, aby sa tak z neho vyčlenili a sami sa tak povýšili nad ostatných. Myslím, že úlohou elít je národ viesť, v istom zmysle vychovávat – príkladom, vytváraním určitej /pozitívnej/ klímy v spoločnosti, ukazovaním cesty, presadzovaním hodnôt.
  Aj dieťa pri výchove nemožno len gedzať, ponižovať, zdupávať. Keď sa len kritizuje a neukáže sa mu cesta, nuž ani nevie čo je správne a kam šliapnuť.
  Tiež nemám veľmi rada to “som hrdý na Slovensko” hrdosť je pýcha a pýcha nie je dobrá vlastnosť. Myslím si, že láska k vlasti /joj, toto slovo niektorí nemôžu počuť – ale ako nazvať miesto,kde sa človek narodil ?/ je lepšia, ale mala by mať novú náplň – budujme si svoju malú, krásnu krajinku, nech sa nám tu dobre žije, zlepšujme, čo treba, netreba sa trieskať do hrude, ale byť dobrý v tom, čím sa živím , žiť a správať sa slušne – k ľuďom, zvieratám, prírode, svojmu okoliu.
  Záverom už len toľko, že sa mi zdá odporné vyvyšovať sa nad prostredie z ktorého som vyšiel. To ako by sa niekto vyjadroval s dešpektom o svojej rodine – aj keď by bol náhodou inteligentnejší ako jeho rodičia, súrodenci.
  Lepšou cestou je celú rodinu pozdvihovať, kultivovať – to je však oveľa ťažšie ako sa nad ňu vytiahnuť a dištancovať sa od nej, prípadne prerušiť s ňou všetky styky.
  Tak.

 136. slovaci, nemate trosku pomylene priority? vsak za chvilku uz nebudete mat na co byt hrdy lebo vam vsetko rozkradnu pred ocami. vcetne vasich rodin. bud s tym nieco spravte, alebo potom nepindajte.

 137. velmi som sa pobavil, super Michal :) hlavne tie halusky so smotanou :)
  inak > k inicialom PB, Peter Breiner je tiez celkom uspesny v zahranici a tiez sa venuje ‘divnej ‘ zalube ako je hudba, takze asi Vasa teoria naozaj plati :)

 138. Iba tolko k tomu: 1: nemam rad Bryndzove Halusky, a nemam rad kokotov, ktory neobia nic, len ziju na ostatnych. Preto uz nezijem na Slovensku viac, nez 3 roky! Dovi, Dopo! A tym, ktory su este vzdy len ovce, ktore idu podla toho, ako ich pastier, pán Robert Ficko píska: KURVA ZOBUDTE SA UZ! SLOVENSKY PARLAMENT JEBE NA VSETKYCH!!! Poslite tam normalnych ludi, nie pojebanych kokotov. Dakujem za pozornost.

 139. jajááj.. priznám sa, nedočítal som to ani dokonca. Jediné čo je na tom smutné je to, že takýto článok mohol napísať asi presne taký istý skeptik, pesimista a neznalec akého v ňom opisuje. To čo sa deje na škole sa deje.. slovo “mnohých” zahr. školách sa nerovná “všetkých” . Sme na tom v podstate dobre s porovnaním s ostatnými krajinami. Jasné na západné krajiny sa nechytáme, ale čo už…Problém je skôr v tom, prečo neexistujú pracovné pozície adekvátne zaplatené titulu? O kultúre sa nejdem baviť pretože ani Poliaci na tom nie sú najlepšie, myslím literatúru /výnimka je Mickiewicz/ – (aj to drvivá väčšina jeho diel bola napísaná v zahraničí.) Veď kto by to už len čítal ?? jozef mak? ehm… ehm …. Kultúra zahŕňa strašne obrovský pojem, a kto sa o to zaujíma prečo je slovensko takou kultúrnou krajinou akou je tak nech nepíše takéto somariny… Politika, je politika, je to hrôza všade vo svete …či je to korupcia, protizákonné odkupovanie atď. Áno je to strašné. Ale deje sa to aj vo zvyšku Európy, viď Euro-poslancov. Človek, ktorý to napísal by sa mal prestať zaoberať takýmito vecami a začať žiť. A ak už aj chce viesť takúto kritiku, tak by sa mal zamyslieť nad sebou a jeho činmi, a tým ako on osobne prispieva k zlepšovaniu spoločnosti.

 140. “Problém je skôr v tom, prečo neexistujú pracovné pozície adekvátne zaplatené titulu?”

  To je jednoduche: pretoze ten takzvany “titul” nema ziadnu hodnotu. Na Slovensku mame inflaciu vzdelania (aj toto slovo by som najradsej dala do uvodzoviek).

  Ale k veci: “To čo sa deje na škole sa deje”, “ani Poliaci na tom nie sú najlepšie”, “Politika, je politika, je to hrôza všade vo svete”, “deje sa to aj vo zvyšku Európy, viď Euro-poslancov” – eo ipso, je to v poriadku.
  Gratulujem, ani Aristoteles by nedokazal argumentovat logickejsie.

 141. K tomu studiu – to bude tym, ze vystudovat sociopatisticke odbory nie je ziaden problem a VS si urobia aj taki ludia, co horko-tazko skoncili stredne s 3-kami, 4-kami.
  Zopar takych odborov:
  – zivotne prostredie (diplomova praca – tema recyklacia chladniciek)
  – sociologia (dipl. praca – ako ucit neprisposobivych dodrziavat hygienu)
  – politologia (DP – ako obabrat zvysok naroda)

  chodte studovat matfyz, IT, matematiku, alebo biologiu, genetiku, (zvero)lekarsku, strojarsku a zistite, ze aj na slovensku da zabrat vystudovat VS.
  na druhej strane, nie kazdy VS student si moze dovolit presediet cele dni nad knihami, ak jeho rodicia zarabaju dokopy 700 eur a brigady na vychode idu po 1,- EUR / h .

  prajem vela stastia

 142. Ty si tu však napísal najmä dôvody, prečo odísť . . . . Ľahké štúdium a všetko, ale aké, akí sú vo vláde a ako potom vyzerá…..Just leave

 143. S tým školstvom nesúhlasím ! Titul získaný z humanitných vied je síce o ničom a k ničomu ale ostatné vedy ako sú technické a prírodovedné sú na Slovensku makačka a musím povedať kvalitná !!! …Bola so v Anglicku a verte mi tam ani učitelia nepoznajú malú násobilku decka detto o vzorcoch na vypočítanie objemu či plochy ani nevravím (aj som tam pracovala a anglicky kolegovia boli kompletne mimo). Z literatúry sa učia iba o Shakespeare-ovi. Ľud je tam vytretí tak ako mladá generácia tak aj stará. VEď na naších školách sa k maturite učíme viac anglických spisovateľov ako samotní Angličania ! Napr. Jerome David SALINGER, Joseph HELLER, George ORWELL, Charles Dickens, George Gordon Byron atď. oni ani neveida o koho ide ! ASI TAK

 144. Vážený autor, klobúk dole. Veľmi dobre som sa nasmial v tomto neutešenom západnom svete. Najprv na Vašom diele, ktoré je výstižné a obsiahlo, čo mohlo a následne na našej zadubenosti, ktorou je samotná diskusia prešpikovaná. Ak sa stretnete niekedy s Anonymom, podajte mu miesto ruky zrkadlo, keď to nepochopil doteraz.. :) Ďakujem. Spôsobili ste, že cez víkend sa budem len usmievať..

 145. Dakujem za otvorenie oci,nepojdem ucit lyzovat na Stubai,ale ostanem na Strbskom Plese a budem sa kochat pohladom na Tatry,prepijajuc posledne peniaze:)

 146. to čo si tym chcela povedat koho ospravedlnit ak je este nieko iny sprosty tak byt sprostym je v poriadku?

 147. Škoda, že je toľko vecí z toho článku pravda (ale veľa vecí aj nepatrične prehnaných), inak by bol vtipnejší ;-)
  Dúfam, že nasledujúci príspevok bude obsahovať doporučenia, ako Slovensko zachrániť, možno si ho prečíta aj Fico…

 148. Tak pls ked uz takyto nazor ¨nepaci sa ti nieco, tak preto nieco sprav¨ tak prosim ta uved priklad ako napr. zmenit slabu uroven skol, porad, nech vieme vsetci co robit.

 149. Je to ironia,ale bohuzial pravda nech,slovak zvoli kohokolvek su to deticky komancov a ty ich to takto naucili a pokracuju v rodinnej tradicii lenze uz nie si sudruhovia,ale pani a kradnu este viac lwbo zakony si tvoria oni a nie ta sprosta chudoba ta chodi do kostola a este aj z toho mala daju chudakovi fararovi co sa vozi na ludovom aute zvanom mercedes a nema na benzin

 150. Ja som slovenka – vystudovala som vsak vysoku skolu v zahranici a potom sa vratila naspat, lebo si myslim ze je tu skvely zivot! Ziadne ale! A vy vsetci co sa tu negatívne vyjadrujete na adresu Slovenska, som rada ze tu nezijete a hladajte si prosim Vas svoje miesto tam kde ste emigrovali, ale dajte si jednu zakladnu otazku. Kolko máte vysokoskolsky vzdelaných kamarátov, ktorí sú narodení v tej krajine v ktorej ste sa rozhodli žiť. Koľko z nich Vás považuje za priateľov, akú máte prácu, ako sa k Vám chovajú a či ste neni náhodou len jeden z tých ďalších čo tam emigroval. Keby ste ostali na Slovensku a vynaložili všetku tú námahu, aby ste sami seba a túto krajinu niekde posunuli, tak to tu už mohlo byť iné. Tým že budeme hlúpo ohovárať a sami nič nespravíme sa nič nezmení.

 151. Pre dôležitosť tohto názoru a komentára k dnešnému dianiu posielam
  tento e-mail nielen môjmu rodinnému príslušníkovi, ktorého zčista –
  jasna tvrdo ako budúceho nepodriaďujúceho sa “zločinca” bez
  predchádzajúcich a správne s rozhodnutiami až od NS SR zavŕšených
  a občanovi zasielaných predvolaní, konaní a rozsudkov, bez možností
  doterajšej účinnej (či akejkoľvek) občianskej obrany,
  vydiera kvôli zrušenej 2. vlne kupónovej privatizácie jeden z 350-tich
  slovenských hladných exekútorov (v SR viac
  než dvojnásobný počet exekútorov, než v dvojnásobne väčšom Česku,
  vraj každý štvrtý dospelý občan a každý druhý dôchodca v SR je
  pod dajakou e x e k ú c i o u !) !! HIS mala prehrať a súdiť sa so
  štátom, pretože v zmluvách s občanmi o poskytnutí malej pôžičky na
  kupónové knižky bolo ako jediný spôsob prípadného súdneho
  vyrovnania sa s HIS určené vyrovnanie len z akcií a z výnosov, čo
  však zločinci V. Me… a spol. zrušením kupónovej privatizácie
  znemožnili. Občan mal vyhrať a
  takýchto okradnutých a ešte aj dnes okrádaných občanov
  s mocensky nanucovanou im “prehrou” sú ešte stále tisícky !!

  Preto posielam tento e-mail aj pánovi Michalovi Hvorecovi, aj pánom vo
  Svetovom združení bývalých československých politických väzňov,
  nech sa cez verejnú diskusiu a hoci cez vyvolanie petičnej akcie
  pokúsia tento privatizačný zločin (áno, siaha to až do privatizácie) a
  postprivatizačný okrádačský a úžernícky zločin, s v i n č í k ,
  z a s t a v i ť !!!
  _ _ _ _ _ _ _

  Posielam Ti Oznámenie tvorcov Občianskeho tribunálu nad zlodejmi a
  zločincami SR po Nežnej revolúcii – prilož to hoci k súdnemu návhu na
  zrušenie exekúcie, alebo to pošli aj tomu zasr… výpalníkovi, čo sa
  vyhráža trestným stíhaním za marenie výkonu. 4-členná rodina sme
  Zrušením 2. vlny kupónky zločincom V. Me… a spol. prišli o
  cca 400.000 Sk,
  keby súdruhovia nerozkradli slovenské firmy a fabriky, investičné
  fondy, za 20 rokov pri dobrom investovaní sme rodina mohli mať do 2
  miliónov SK (cca 70.000 eur). Naše spory s HIS a štátom (č. k. 12 Ro
  …../1994 ?, asi takúto mali spisovú značku) boľševickí zločinci, ktorí
  namiesto nás zarobili na kupónke a na inej privatizácii milióny a
  stámilióny, miliardy, tak zmanipulovali a zahrali do autu, že dodnes
  nemáme po 20-tich rokoch v rukách súdne rozhodnutia Krajského súdu
  (už vôbec nie rozhodnutia NS SR) ako spory dopadli !
  A chceli sme túto vec hnať až pred ESĽP Štrasburg. Dokonca ešte na
  Tvojom príklade vidno, že vládnuci zločineckí boľševici a komsomolci
  ešte aj dnes zatajujú pred občanmi súdne “konania a rozhodnutia” v
  súvislosti s jedným so zločinov boľševikov, akým bol a je aj podvod s
  fondom HIS, na ktorom vraj zarobili zločinci Lex… a spol !! (Neskôr
  pridané – Naraz len pošlú po viacerých rokoch provokáciu od exekútora,
  ktorý s napínaním jeho svalov žiada pod vyhrážkami trestných stíhaní
  občana do týždňa mu zaslať aj 5 formulárov a majetkových potvrdení –
  veď národ už asi “zabudol”, o aké svinstvo tu pred 20 rokmi išlo, že
  občan nieže nič majetkovo nezarobil na kupónke, zarobili len zločinci,
  a aj tých pár “šupiek”, často na pôžičky za kupónové knižky, občan
  vysoko p r e r o b í a stovkami eur má nakŕmiť parazita, exekútora !!)
  Okradnutý národ chcú
  po 20-tich rokoch penalizovať a nútiť cez vysoké úroky živiť ďalších
  parazitov, alebo chcú kriminalizovať ľudí a národ za odmietanie tohto
  s v i n s t v a ??!!
  Nech sa výpalník a smrad a príživník neoháňa tým, že chce za
  odpor kriminalizovať obete zločinov takých superzločincov, akými boli
  V. Me…, V. Le… a ďalší, ktorých chce Výbor pre stíhanie zločinov
  spáchaných po 17. novembri 1989 a Občiansky tribunál SR
  medzinárodne súdiť za zločiny proti národu a proti vlasti !!
  (HIS – Harvardská investičná spoločnosť – aj keď čerta Harvardská.)
  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
  “Hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol
  svoj názor slobodne hlásať” – Voltaire.
  Politici musia strpieť akékoľvek názory občanov – inak tam nepatria!
  Citáty prevzaté od SZČPV. Moje meno je zatiaľ stále len Hombre !!

 152. A je to tu. Je k o n i e c veľkému teátru až z úst predsedu parlamentu o tom, ako to niekto myslí úprimne s radikálnou očistou slovenského súdnictva, a že ak slovenskí sudcovia nemajú prejsť dôkladnými previerkami ich odbornej, morálnej a bezpečnostnej spôsobilosti – ktorých výstupom by malo byť rozlíšenie „zrna od pliev“ a zbavenie sa amorálneho balastu v súdnictve – že predstavitelia terajšej vládnucej politickej strany také návrhy zmien Ústavy SR a také zákony nepodpíšu. Predsa sa len v záujme úspešných prezidentských volieb koná politický o b c h o d a politické k š e f t o v a n i e medzi „ľavostredovými“ a kresťanskými v rozhodujúcom politickom spektre SR. Žiadne hĺbkové previerky sudcov vraj nebudú a nebude to napokon ani vina sľubujúcich ľavostredových socialistov, ale vina do predvolebného teátra prizvaných kresťanov za ústupky v otázke nepovolenia registrovaných partnerstiev a adopcií, ktorí zaargumentovali tým, že „nový justičný systém by mohol byť zneužitý proti nepohodlným“. Darmo sa tešili obete mocensky manipulovateľnej a skorumpovanej justície už z komunistickej totality i po Novembri 1989, že konečne prejdú previerkami ohľadom možnej spolupráce s komunistickou ŠtB aj sudcovia (a prokurátori). Darmo sa obete tešili, že okrem previerok NBÚ vzniknú azda aj nezávislé komisie z nezávislých právnikov a advokátov, ktoré by prelustrovali zákonnosť a ústavnosť aj výkonu samotnej sudcovskej činnosti niektorých sudcov aspoň v niektorých najkrikľavejšie nespravodlivých kauzách slovenského súdnictva a vôbec slovenskej justície.
  Napokon z tohoto veľkého teátra asi zostane len to, že funkcia predsedu Sudcovskej rady NS SR bude nezlučiteľná s funkciou predsedu NS SR, a že predsedu Sudcovskej rady bude voliť samotná rada, alebo prezident, či Ústavný súd SR, prípadne parlament. A možno aktéri tohto veľkého divadla, ktorí sa boja napríklad Heleny Mezenskej a myšlienok o priamejšej, či až priamej, demokracii v SR, o záväznosti inštitútu referenda a o znížení referendových kvór, vytvárajú si pôdu na také zásadné zmeny Ústavy SR, v rámci ktorých vypadne z Ústavy SR aj priamosť mandátu občanov v článku č. 2, odstavec 1. ústavy, že „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov, alebo p r i a m o „. Alebo článok 32 Ústavy SR „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd, uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“. Občan – ostro ich sleduj !
  („Dalia“ v zahraničí … pocit zahanbenia zo slovenských úradov, pri cestovaní, pri drinku v podniku. Rôzni „xxx, anonym, fuxo, lulu, hombre“ a podobne, s podobnými pocitmi. Len sťastne narodení pod červenou hviezdou, s titulmi a štátnymi oceneniami ich rodičov už od G. Husáka a spol., navyše ak im súdruhovia ešte k tomu po Nežnej dali za babku sprivatizovať nejaký kaštielik, zámoček, zrekonštruovaný aj z eurofondov, sa vycerujú ako dnes istá herecká rozvedená hopsanda v 13. komnate, aká je ona šťastná a akú pozitívnu energiu vôkol seba vraj šíri. Je tragikomické, že na rozdiel od jej rodinky boli rodiny ako obete komunistickej a eštebáckej zvôle nielen pár mesiacov bez ich živiteľov vo väzení za „politické veci“ ako „hrdina“ J. Čarnogurský, ale aj celé roky skutoční antikomunisti tam hnili, a je ešte o tri stupne tragikomickejšie, ak boli tisícky anonymných rodín bez publicity komunistami zničené po rozvodoch a samovraždách ich členov, napádaných takmer denne učiteľmi v školách, úradníkmi na úradoch, sudcami na súdoch, komunistom servilnými spoluobčanmi a občianskymi výbormi, ako „oportunisti“, „kulaci a ich potomkovia“, „sociálne neprispôsobiví“, „nepriatelia socializmu“, či „nemajúci kladný vzťah k socializmu“ … Obete ani nemuseli skončiť v politickom väzení. Psychologicky a sociologicky zdeptaní, v občianskej a ľudskej dôstojnosti pošliapavaní, klesajúci na duchu, nenašli v tom režime nikde a u nikoho žiadnu oporu. Končilo to rozpadmi rodín, tiež samovraždami, alebo psychiatriami, alebo v ťažkých rodinných krízach až – často nepravdivými v snahe „dosiahnuť už konečne pokoj“ – kriminálnymi obvineniami. A je tragikomické, že rodinní príslušníci zberby zo zločineckej organizácie KSČ, ba aj zločineckej ŠtB, ktorí tieto tisícky a desaťtisícky anonymných obetí aspoň cez vlastných rodičov majú na svedomí, sú dnes súčasťou slovenskej spoločenskej smotánky, a že môžu pohŕdavo ohŕňať nosy nad „menej úspešnými“ obeťami včerajších a dnešných ich súdruhov, dokonca mávnuť rukou nad nimi „nedajte mu, nedajte im slovo, nedajte mu, nedajte im pomoc, sú to takí …!“. A slovenský hlúpy (?) národ im to zasa žerie – nedám sem iné prirovnanie, prečítajte si vyššieuvedené prívlastky slovače od iných prispievateľov, najmä zahraničných. Zdravím Vás a rád Vás pozdravím najmä po zvolení nového prezidenta SR, len dúfam, že prezidenta správnych morálnych kvalít a správnej farby jeho minulosti a jeho presvedčenia a politického konania v prospech radových občanov
  .)

 153. Publikované 04/09/2013 Blog3 Comments
  Heslá:Robert Fico, Slovensko, človek roka

  Robert Fico môže dostať ocenenie Človek roka aj Človek galaxie. Môže sa nechať oslavovať v zahraničí a nechať sa vynášať do nebies kolegami-politikmi, ktorí mu závidia jeho nebotyčné preferencie. Radi by mali rovnakú moc ako on, lenže nevládnu v krajinách, kde sa ľudia nechajú tak ľahučko manipulovať, a kde sa (nad)vláda nad celým štátom vždy znova koncentruje v rukách veľmi malej skupiny ľudí.

  Pre mňa Robert Fico navždy zostane tým, kto prijal Mečiara a Slotu ako partnerov na spoluprácu a prispel k tomu, aby im boli odpustené všetky zločiny a dopriate zlaté padáky a šťastné dôchodky. Kto bránil spravodlivosti a legitimizoval eštebácko-mafiánsku oligarchiu krstných otcov ako sú Flašík, Hatina, Široký, Kmotrík a spol.
  (Prevzaté zo staršieho príspevku Blog3 Comments. Keby to dopadlo tak, ako boli dnešné preferencie (10. 03. 2014) podľa výsledkov bleskového prieskumu na http://www.topky.sk, prvý by bol Kiska, druhý by bol Kňažko, tretí by bol Fico. takže by sa tvoj “obľúbenec” nedostal ani do druhého kola. prezidentských volieb. Spokojný? Hombre1 až 356.)

 154. ano na slovensku je super ….. ale radsej budem zit v chlieve ako zazivat trapne situacie ked tetuska za okienkom na vlakovej stanici v hlavnom meste vykrikuje po turistoch ze ona nebude rozpravat inak ako po slovensky… ako pracovat sest dni do tyzdna len preto aby som mal z coho zplatit najom a ked sa podari ist na jedno dve piva cez vikend …. ako setrit rok a tristvrte na tyzdnovu dovolenku v chorvatsku… ako zit do tridsiatky s rodicmi lebo si nemozem dovolit odist z domu…. ako snivat ze navstivim pariz, barcelonu, rim, new york…. ako prezivat z mesiaca na mesiac dufajuc ze si popri vsetkych vydavkoch budem moct dovolit kupit chlieb…… a tak dalej…. velka cast ludi co odchadzaju do zahranicia neodchadzaju preto ze by nechceli byt na slovensku ale jednoducho preto ze zivot vonku je jednoduchsi… nemame sa ako krali ale mame sa o ten maly kusok lepsie ako doma…. ten kto to dokaze na slovensku ma moj obdiv a respekt. ja to nedokazem preto som vonku… neodsudzujte ludi ktori odisli ako vlastizradcov ktori zanevreli na svoju krajinu lebo to nieje pravda…

 155. V podstate suhlas. Zil som dlhodobo v Cesku, Norsku (3 roky Math PhD) a v Budapesti. Ked som sa po 12 rokoch vratil do Bratislavy – no jednoducho katastrofa ta uroven ludi co tu je. Len par prikladov – cez cestu prejst a ze by Vam niekto zastavil? Haha to co si na hlavu?! V Tescu sa ludia budu predbiehat aj u pokladne. “Pracovnicka” na danovom urade sa k Vam sprava ako by sa pisal rok 1975 – obecne mentalita ludi sa de facto nezmenila od sociku a hlavne vobec si to neuvedomuju. Nikdy som nechapal kurnik KTO volil Meciara, Slotu, Fica – niekto ich predsa musel volit – teraz ked pracujem po prvy krat na Slovensku v Bratislave uz mi je tto jasne. Napr. kolegovia (akoze vzdelany ludia) furt nadavaju na zbytok Slovakov etc a pritom si vobec neuvedomuju ze ich myslenie a z toho vyplyvajuce chovanie maju uplne rovnake. Samozrejme ze dost dobre nezapadam do kolektivu lebo mam tu “drzost” ignorovat lokalne socialne normy a chovat sa trosku inak nez vsetci tunak (neodpustitelny hriech-nezavisle uvazovanie). Napr. moj spoluziak zo strednej co tu zostal – vystudoval (tj prechlastal) 5 rokov IT v Ziline a co vie?Chlastat pivo a vykrikovat – samozrejme len nezmysli. Akoby cely priestor v ramci ktoreho ludia vyuziva svoju mozgovu kapacitu na racionalne uvazovanie zahrnal len to co videli/poculi tunak od ostatnych na Slovensku/v STV. Akoze toto platilo aj napr v Norsku, no ale… Vobec sa nedivim ze sme len montovna/”IT support” kolonia pre Nemcov/Korejcov. Uplne presne ako za socializmu v Rusku – utlacat inteligenciu/ludi co by aj nieco chceli robit a naslubovat nemysliacemu zbytku kadejake picoviny ktore si zaplatia sami sebe aj s urokmi. No a my si zatial z peniazov danovych poplatnikov nakradneme co sa len da, dcere/synka/bratrancovi dohodime “nic nerobim” miesta platene ako inak z dani. No nic, a pritom by stacilo tak malo – zmenit myslenie ale pff este co by som nechcel.

 156. ludia, precitajte si, co pisete. a zamyslite sa nad tym, mozno vam zasvieti ;-)

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s