10 najhorších knižných obálok roku 2012

Prezeral som si v decembri, čo sa toho roku vydávalo, čo sa kupovalo a čo sa najviac páčilo kritikom a čitateľom. Náš knižný trh sa v uplynulých rokoch radikálne zmenil a prevažne k lepšiemu. Samozrejme, trápia nás chronickí neplatiči aj pseudointelektuálny snobizmus. No celkový trend je pozitívny.

Knižný trh konečne nelamentuje, že nie je televíziou, ale maká na tom, aby z toho urobil svoju výhodu. Kníhkupectvá pred Vianocami praskali vo švíkoch, vydavatelia aj distribúcie hlásili rekordné tržby.

Ale niečo sa mení len veľmi pomaly, alebo vôbec – slovenský knižný dizajn. Pred pár dňami som v Gazete Wyborczej čítal dobrý článok o tom, prečo najlepšie poľské knihy roka ani zďaleka nevyzerajú najlepšie (link ani za svet neviem nájsť, ale určite sa zjaví vo fóre). Vyšla aj lamentácia o konzervatívnych nemeckých obálkach a o strachu urobiť zmenu.

Pritom u nás je to o dve úrovne horšie, ale prakticky sa o tom nediskutuje. O to väčšia vďaka aktivitám, ako stretnutie združenia Asil v Piešťanoch, kde však účastníci dospeli len k tomu, že medzi vydavateľstvami a grafikmi, ilustrátormi a typografmi zíva priepasť. Ak profesionálom prácu vôbec ponúknu, tak je katastrofálne “zaplatená” a navyše neskôr v tlačiarni lacnotou (nekvalitný papier, zlá väzba) ešte aj sfušovaná.

Naša miniatúrna krajina má prekvapivo bohaté dejiny tvorby písma. Ale pri pohľade na fonty, ktoré sa objavujú na obálkach slovenských kníh, má Martin Benka na Martinskom národnom cintoríne iste chuť odsunúť náhrobný kameň a vyraziť s dobre nabrúsenou kosou tentoraz nie na liptovskú lúku, ale do kancelárie „grafickej dizajnérky“ – rozumej bývalej sekretárky, ktorá vie pekne pracovať vo Worde a bola už aj na kurze Corelu a okrem toho dokáže šikovne variť kávu a inak zaopatriť pána riaditeľa, ktorý to tam celé sprivatizoval za korunu a tomu, ako má kniha vyzerať, rozumie už od roku 1969.

Písmo Petra Biľaka vidím všade na viedenskom letisku, ale ja by som rád niekedy aj v slovenskej knihe. „To si nemôžeme dovoliť!“ počujem neustále. „My len tuná, to, čo je zadarmo, napríklad Arial, alebo čo sa dá stiahnuť…“

Preto som zostavil rebríček toho najhoršieho, čo som z hľadiska dizajnu na pultoch kníhkupectiev toho roku našiel. Niektorí už viete, že mi lezú na nervy slovenské kamarádšafty, preto zatnem aj do vlastných radov a bude to bolieť.

10. Zvláštna cena za typografiu.

martina monosova klise

9. Pavel „Hirax“ Baričák je už roky Vilom Rozborilom slovenskej literatúry aj akýmsi „Boris Filan wannabe“. Ročne vydáva tri-štyri knihy všetkých žánrov, už chýba asi len učebnica biológie – v tom má pred ním Gustáv Murín stále náskok, ale obávam sa, že sa už majstrovi na drevenom stole v Klube spisovateľov nespáva zďaleka tak pokojne ako predtým. Málokto však vie, že Hirax je okrem prozaika, básnika, fotografa, hudobníka, vydavateľa a novinára a všetkého možného ďalšieho aj grafickým dizajnérom. Slogan jeho vydavateľstva: Hladný hlas pre oči vašej duše!:) To vstúpi do dejín komunikácie podobne ako Think different. Doterajší vrchol vizuálneho umenia predstavuje šlabikár, v ktorom sa okrem iného rieši „rozpustenie bolesti“ alebo „zákon zrkadlenia“. Na zadnej strane je autor odfotený do pol pása nahý aj so svojou rodinou. To som si nedovolil zreprodukovať, predsa len, je po sviatkoch a máte iste plné žalúdky.

hirax slabikar stastia

8. Presne ako hovorí názov!

9788022206143

7. Ako rýchlo a ľahučko sa dá úplne zničiť kniha jednej z našich najlepších blogeriek! Špeciálne odporúčam všimnúť si rozostupy písmen a úchvatné pero – to sa vo fotobanke zaručene hľadalo celé týždne! Čo je na pozadí, to sa mi ani s lupou zistiť nepodarilo, ale pripomína to mapu Grónska. Z Izraela, kde autorka žije, na skok.

smrt si neskrtne shemesh

6. Tento farár bol kedysi známejší ako dnes populárny kacír Bezák, lenže potom prešiel do rádia, čo sa volalo Okej a ako iste vie, cestu do pekla si dláždi každý sám. Z tejto obálky by sa mali študenti učiť, ako sa to nemá robiť.

slova_suchan vydavatelstvo ABH

5. Aj vo vydavateľstve, kde publikujem ja, sa minulý rok urodilo… Zadné strany katalógu plnia čoraz čudesnejšie a pestrofarebnejšie tituly, o ktorých márne vediem s vydavateľom búrlivé diskusie. On neustále argumentuje, že jedna takáto knižočka zaplatí denníky Františka Hečka a druhá aj štyri Manci Schwalbové (to ste nečítali, preto Vyhasnuté oči vrelo odporúčam). Ja to chápem, ale nedalo by sa napríklad pod inou značkou? To zas niečo stojí a šetrí sa všade… Pri nedávnej návšteve zazvonil telefón a zo skladu hypermarketu kričali do slúchadla tak hlasno, že som to počul aj ja: “Doneste mi na tento týždeň do Teska päťsto tých vašich Mafiánskych cicín!” reval skladník a vysvetlil všetko. Čo je desivejšie: to, že 1 021 000 divákov pozerá na Štedrý večer na uplakanú rodinu obete stavebného nešťastia, alebo to, že si desaťtisíce ľudí kupujú “knihy”, ktoré vyzerajú takto?

mafianske pipiny

4. Verili by ste, že toto je jedna z najlepších európskych kníh uplynulých rokov od mladého autora? Ani ja nie! Kým som sa neprinútil prečítať si ju napriek hrôzostrašnému obalu. Pozdravujem do Kalligramu. Pod stromček som od nich príbuzným kúpil dvanásť kníh a uznávam, polovica z nich vyzerala ako-tak znesiteľne.

$-DEHNEL-J_Babula_COVER.indd

3. Neviem, či si Motýľ (to ich logo!) zaslúži označenie knižné vydavateľstvo, ale každopádne tam vydávajú popísané papiere vo väzbe, zväčša dokonca tvrdej, a to s pôvabnými názvami ako Loviť, alebo nebyť, Bozk nad kytičkou frézií (môj obľúbenec) alebo Dnes, zajtra už nie. Ale nájdu sa aj úsečnejšie, napríklad Skap! (vrátane výkričníka) To znie skoro ako odkaz grafickému dizajnérovi motýľov.

slepa viera

2. Potvrdzujem, ani šéfkuchár nemá recept na všetko. Ten, kto vymyslel takýto názov relácie a knihy, predtým určite pracoval v porno priemysle a jeho prechod do mainstreamových médií je jednoducho hardcore.

nebicko_v_papulke_PRINT_bez_loga_rtv.ai

1. Tohtoročný jednoznačný víťaz. Z autora sa pred pár rokmi pokúšali umelo urobiť nového Dominika Dána a o tom, ako sa to podarilo, sa môžete presvedčiť v Lacných knihách. Zostáva dúfať, že macko so švihadlom netrpel tak ako my, keď sa naňho pozeráme. Pri pohľade na obálku platí: “keď smrť je vykúpením”.

563

A ešte jedna kniha mimo poradia, pretože toto je hrozné a smutné až nekonečne.

343

53 thoughts on “10 najhorších knižných obálok roku 2012

 1. poviem len sto ľudí sto chutí. To čo sa v očiach jedného javí ako katastrofálny gýč sa inému môže zdať úžasným umením. A kto hodnotí obyčajne to robí zo zištných dôvodov…ŽI A NECHAJ ŽIŤ ;)

 2. dobree :D …pripomenul si mi tuto prednasku od majstra obalkoveho dizajnu. na ted.com je to aj so slovenskymi titulkami, ale akosi mi to neslo nacitat

 3. Mariana, tak ako vo vsetkych oblastiach a cinnostiach existuju profesionali, odbornici tak aj v grafickom dizajne. Dizajn ma svoje zakonitosti a pravidla, ktore odlisuju kvalitne prevedenu pracu od amatersky odflaknutej alebo jednoducho takej, co je napriek vsetkemu snazeniu uplne “mimo misu”. Myslim, ze v hore uvedenych obalkach sa najde mnoho takych, pri ktorych nie je o com… jednoducho bieda. Niektori ludia maju vkus, ini vobec ;)

 4. co ja viem….ten murin tam asi nemusel byt? hrozna je obalka ci obsah? alebo mas nieco proti autorovi osobne?

 5. Chcela by som pripomenúť, že také grafické preskúmanie červenej knižnice je rovnako pestrofarebné, aj keď si na známku kvality už samostatne odpovedá prívlastkom červená. Ale Michal ďakujem ti za tento článok, veľmi ma pobavil. Comic sans rulezz

 6. Napriek tomu, že si cením akúkoľvek tvorbu, musím troška kriticky reagovať a musím sa niektorých obálok zastať.

  Číslo 8 Miloš Brnčal
  Škoda, že si nepopísal, prečo sa dostala do rebríčka, pretože obálka kopíruje dnes populárny žáner amerických tínedžerských plytkých komédií. Stačí sa pozrieť na zopár súčasných filmových plagátov a hneď musí byť každému jasné, že táto obálke nie je vôbec žiadnym prešľapom.

  To je asi najväčším failom celého rebríčka, treba uvedomiť, že obálka má zaujať konkrétnu skupinu čitateľov preto sú úplne v poriadku aj (subjektívne) hnusné grafiky, ako napr. spomínané Nebíčko v papuľke pokiaľ zaujmú správneho zákazníka. A verím, že nebíčkovo modrý Jaro so šviháckou čiapkou zaujme, presne tú paničku ktorej sa titul bude páčiť. Mne je z tej obálky na grc ale to by mi bolo aj z čítania tej knihy. Po grafickej stránke takisto Jaro na bicykli nemá chybu.

  Čislo 6 Ján Sucháň
  Socialistický realizmus silne sršiaci z obálky bude zrejme korešpondovať aj s obsahom. Prečo to potom grafikovi vyčítať? Vizuál tejto knihy je síce zastaralý ale v danej tematike nič lepšie nenavrhne ani Frank Fairey :)

  Číslo 4 Jacek Dehnel.
  Tu som sa textom naozaj pobúril. Jasná a čistá grafická práca, veľmi moderne podaná. Tu už naozaj nerozumiem, prečo sa kniha dostala do rebríčka, beriem to ako závistlivé rypnutie do autora, inak si to vysvetliť neviem. Nepomohol mi ani popisok v ktorom autor uviedol iba “hrôzostrašnému obalu” Oukej! Poďme vyčítať temnú atmosféru 50% moderným autorským dielam.

  A konečne číslo 1
  Autorova antipatia k Janovi Hargašovi je zrejmá z až komicky rozhorčeného popisku ktoré nemá čo robiť v rebríčku grafických omylov. Práve tomu pripisujem inak nepochopiteľné umiestnenie tejto profesionálne vypracovanej i keď trocha morbídnej avšak nie poburujúcej obálky na koniec rebríčka.

  Prajem veľa šťastia v písaní konštruktívnych blogov.

  Jaro

 7. Článok pekný, pravdivý len neviem či by som kritizoval typografiu a dizajn niečoho, ak by môj blog bežal na free tamplate od wordpressu a vizuálne by bol na tom ešte horšie, ako to čo kritizujem :)

 8. nie, jaro, 3d gradienty uz 10+ rokov su out. aj plagat teenagerskej komedie bude lepsie zvladnuty. na tom c. 8 su katastrofalne detaily, napr. ako tie nohy absolutne nesedia do pozadia, lebo grafik bol lenivy. farebnost ani nekomentujem.

 9. takáto kritika nemá žiaden zmysel, ak sa odflákne ako samotné obaly kníh, ak nie je jasne pomenovaný problém, prečo tento obal a nie sú uvedené mená autorov obalov.

 10. Toto má byť akože kritika? Rovnaká flákarina ako niektoré obálky, Keď sa neuvedú dôvody výberu a mená autorov obálok, nemá takáto kritika žiaden zmysel. Načo sa autor článku šprtá do niečoho, na čo ani nemá poriadne ” gule”. Ale bude sa tváriť, že tým niekoho naštve a bude to bolieť.

 11. ten “vitaz” je myslim ze najlepsi z toho obludaria, ale predpokladam ze tam bude iny problem, predpokladam ze to bude vec hvoreckeho ega

 12. hmm :), nejak som ju nezachytil v rebrickoch, asi slo o maly naklad ;)..??

 13. 5000 výtlačkov. či je to veľa alebo málo, to už posúdia iní. ja a vydavateľstvo sme milo prekvapení. nijaká moja kniha sa nepredávala tak rýchlo. ďakujem všetkým, ktorí ma takto podporili!

 14. Myslel jsem, že jsme na tom v Čechách s knížním designem špatně, ale takovýhle perly tu přece jenom nemáme :)
  Ocenil bych i článek z druhé strany žebříčku – top SK obálky 2012!

 15. nie kazdy autor ma to stastie ze sa pohybuje v spolocnosti nadhernych a sikovnych slecien* a mozno aj meno vdaka ktoremu si dokaze presadit svojho designera. Vacsinou je autor postaveny pred hotovu vec. A ak nebodaj zazije krst tak autora coveru ani nespozna lebo ten musi zalamovat letaky pre tesco v pripade Bez-celeru sa pride napapat niekto z agentury.. )) alebo ako pan Hevier si to napise aj nafoti aj zailustruje trosicku… a nejaky kamarat pod dohladom zalomi…

  tvoje TOP je sice zabavne ale viac by sa hodilo podporit kvalitu… zo srackami si mozeme hnojit zahradku kedykolvek..

  tvoja obalka NAUM ma tiez svoje… pro a proti … vyborna podkladova grafika a aj typo ale problematicke prekrytie a hladanie cistej plochy pre logo vydavatela nevyzera velmi prirodzene… kazdopadne je to ina kategoria ako tebou “ospevovane” diela))

 16. Som rad ze existuju dvere na mieru… Lebo autor clanku by sa zo svojim egom cez ztandardne asi nedostal. Nie som povolany na to aby som hodnotil dizajn obalok knih, ale obavam sa ze autor clanku tiez nie. Preco? Lebo navrh casto byva subjektivny a naozaj ovplyvneny aj financnymi tazkostami. Je to ako hodnotenie obrazu – zboznujem Muchu a Daliho – neznasam Picasa – je koli tomu Picoso packal? Kto vam dal pravo hodnotit – ako jednotlivcovi – je to (pozerajuc sa na to nestranne) arogantne a narcisticke a egoisticke. Ja osobne by som sa vyjadril aj horsie…

 17. berte to len ako nazor amatera… clovek s takymto webom nema paru o dizajne alebo o grafike…

 18. Michal myslim ze si to hodnotil celkom opatrne :) na pultoch je viac lokalnych veci co patri do tohto rebricka ale pozrel by som si 10 najlepsich obalok, tvoj vyber ma celkom zaujima (pod do toho :)

 19. veľký smiech!!! bol to silný ročník, zaslúži si bilanc.
  btw počas naj zhonu som kúpila to najkrajšie, čo v Martinuse mali: šál.
  pekné sviatky!:)
  Z.

 20. Jeeej, vdaka, ze si Klise konecne niekto vsimol!!! Dakujem velmi pekne! :-) Ak teda ma byt Klise nejakou “nestastnou” desiatkou na rebricku najhorsich obalok knih za rok 2012, tak sa vazne tesim, pretoze vysla v r.2010. Myslim si neskromne, ze obalka mna velmi krasna a podarila sa – na rozdiel od anotacie, ktora bola o nicom a zavadzajuca, rovnako ako bola cela reklamna kampan. Sexuchtivi citatelia boli sklamani a ti, pre ktorych bola urcena, po nej siahaju az po dvoch rokoch… No nikto vo vydavatelstve vtedy nebral do uvahy moj nazor…
  Teda este raz vdaka, ze ste si ma vsimli. Som normalne polichotena :-) Len teda mohli ste rozviest svoj nazor podrobnejsie, lebo by som naozaj rada vedela, v com je akoze taka strasna. :-) Neberte to, prosim, akoze “Imperium vracia uder” :-), ale podla mna obalka na Naum je vazne uplne mimo a odpudzujuca. Ale napriek tomu som uprimne rada, ze sa Naumu dari a je prakticky vypredany :-)

 21. navrhujem nedávať knihy do prebalov a tým šetriť lesy…hned ako knihu začnem čítať prebal zahodím, ako skoro každý… a samotnú tvrdú väzbu poprosím jednofarebnú s textom naboku, vyzerá to super v knižnici potom…
  a vyhneme sa trapošským obálkam a aj ich kritikám….

 22. chcela by som sa vyjadrit k bodu “lacnou” tlacou….., mame totizto tlaciaren a nejake tie knizky sa u nas tlacia. K lacnej /co najlacnejsi papier, vazba ani nehovorim/ sme donuteni vydavatelmi, pripadne autormi knih, ktori potom lamentuju, ze si “to” predstavovali inac, pripadne chcu za cenu lacneho papiera ten najkvalitnejsi, dovezeny napr. z Rakuska. Takze opat sa dostavame do zacarovaneho kruhu peniaze vydavatelstvo – peniaze tlaciaren. Sme na tom podobne ako umelci /ktori potrebuju z nieco zit/, tiez potrebujeme zaplatit zamestnancom, vyplaty, odvody….. kedze sa snazime, aby produkty z nasej tlaciarne vychadzali co najkvalitnejsie musime samozrejme ukratit nase /ak sa to v dnesnej dobe nazvat/ zisky. Ale tazko sa to vysvetluje, kedze najlacnejsie naozaj nemoze byt najkvalitnejsie, medzi tymito dvoma pojmami nemoze byt rovna sa.

 23. myslim, ze som si precitala, ze je to zvlastna ceny za typografiu na obalke, nie obalka samotna.

  Typografia sa zaoberá problematikou grafickej úpravy tlačených dokumentov s použitím vhodných rezov písma a usporiadania jednotlivých znakov a odsekov vo vhodnej, pre čitateľa zrozumiteľnej a esteticky akceptovateľnej forme. Zaoberá sa tiež dizajnom písma, výberom farebnej schémy dokumentov, ilustrácií, zalamovaním textu do odsekov až po výber papiera pre tlač.
  Dnes typograf na svoju prácu spravidla používa niektorý zo zalamovacích programov ako napr. Adobe InDesign, Adobe PageMaker, QuarkXPress alebo TeX. Na tvorbu písma sa používajú písmové editory ako napr. FontLab.

  Nie kazdy kto toto ma, je grafik, aj ked vela ludi si to, zial, mysli.

  Knizku mam, uz dlhsie, a pacila sa mi.

 24. Spominate, ze pisma Petra Bilaka nevidite v nasich knihach, Tak napriklad KK Bagala pouziva v knihach pismo jeho pismo Greta, Peter Bilak robil aj niekolko obalok pre Ballu, nehovoriac o tom, ze dennik SME tiez pouziva Bilakovo pismo. Tolko zachytilo moje oko doposial, takze take biedne to az nebude :)

 25. vďaka za komentár, milá Eva. to je síce pravda, ale na druhej strane mnohé Kaliho knihy by si za nekvalitnú väzbu a najhorší možný formát zaslúžili samostatnú kategóriu :) to je zasa starý známy slovenský systém: lacnejšie to nejde… a to nezachráni ani krásna Greta :)

 26. Neviem prečo ste všetci tak mimo z toho Murìna.Jeho otec bol opilec na UK, a on sa tvári ako super otec, a manzel, pritom som pocul, ze na svojom pracovisku sukà baby ako zviera. On nie je ziadnym vedcom, a spisovatelom uz duplom nie.

 27. Mna poburila tato obalka – sice je uz z roku 2010. Ako mohli dat na Sandora Maraia poster z Twilightu, to neviem pochopit.

 28. pobúrenie je len dôsledkom neprispôsobenia pozorovaného objektu parametrom, presvedčeniam a hodnotám pozorujúceho…. nič, čím je potrebné sa zaoberať. každý má svoj vkus… aj keď podľa môjho vkusu je úbohé titulovať niečo slovom najlepší/najhorší… obzvlášť ak sa jedná o obálku knihy, ktorá s obsahom nemusí mať nič spoločné a uplatnila by som známe “nesúď knihu podľa obalu” v tomto prípade doslovne

 29. presne tak, to by tam pan autor tiez mohol zaradit a podtitulok. “co ma inspirovalo hovorit o nepodarenom dizajne”.

 30. Michal, ja si myslím, že Anonym otázkou “A kde je Naum??” myslel ironicky – “kde je v danom rebríčku?” Ale to nič. Mňa by, naopak, zaujímalo, aká je Tvoja predstava kvalitných a vkusných obálok… aspoň 3 tipy. Učím sa :) Dík. -T-

 31. K Jaro, k číslu 4, “Verili by ste, že toto je jedna z najlepších európskych kníh uplynulých rokov od mladého autora?!” my naozaj nepríde, ako závistlivé rypnutie.

 32. nie som graficka, ale tato obalka mi pripada, ze by ju bol schopny vyprodukovat kazdy druhy uzivatel LSD, ktory ma aspon ake-take vytvatne citenie ;)

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s