Človek roka

Robert Fico môže dostať ocenenie Človek roka aj Človek galaxie. Môže sa nechať oslavovať v zahraničí a nechať sa vynášať do nebies kolegami-politikmi, ktorí mu závidia jeho nebotyčné preferencie. Radi by mali rovnakú moc ako on, lenže nevládnu v krajinách, kde sa ľudia nechajú tak ľahučko manipulovať, a kde sa (nad)vláda nad celým štátom vždy znova koncentruje v rukách veľmi malej skupiny ľudí.

Pre mňa Robert Fico navždy zostane tým, kto prijal Mečiara a Slotu ako partnerov na spoluprácu a prispel k tomu, aby im boli odpustené všetky zločiny a dopriate zlaté padáky a šťastné dôchodky. Kto bránil spravodlivosti a legitimizoval eštebácko-mafiánsku oligarchiu krstných otcov ako sú Flašík, Hatina, Široký, Kmotrík a spol.

Obrázok
Kto celé slovenské hospodárstvo podriadil záujmom niekoľkých finančných skupín a pokojne ich nechal ovládnuť všetko od zdravodníctva až po šport. Kto ochotne rozdával bozky justičnej mafii.

Kto v kultúre oslavoval najnechutnejšie retro ikony socializmu od Michala Davida po Drahoša Machalu a prispel k šíreniu toho najprimitívnejšieho z bulváru aj nacionalizmu.

Kto poňal verejnú službu nie ako sústavnú tvrdú prácu pre občanov, ale ako permanentnú propagandu a nekonečnú reklamnú kampaň, navyše za štátne peniaze.

Kto nevedel problémy ľudí riešiť, vedel ich iba zabávať, podlizovať sa ich vkusu a šikovne odpútavať pozornosť. Kto o konci krízy sústavne rozprával, namiesto toho, aby k nemu aspoň jediným múdrym riešením prispel.

To, že je Robert Fico Človekom roka severovýchodnej Európy nesvedčí len o tom, aká hlboká kríza politických lídrov zavládla v celom regióne. Veľa to vypovedá aj o tom, aké smutné a vyprázdnené obdobie táto časť sveta prežíva. A všetko nasvedčuje tomu, že potrvá oveľa dlhšie ako rok.

3 thoughts on “Človek roka

 1. plne súhlasím, výborne si to vystihol Michal, ozaj smutný obraz našej súčasnosti

 2. …pán Hvorecký,
  je pozoruhodné, že človek s Vašim vzdelaním a počtom pričítaných kníh môže mať tak najivný pohľad na politiku:)

  1. to, že sa dal dokopy s Mečiarom a Slotom bola nevyhnutnosť, ak sa chcel dostať k moci… povedzme si narovinu, ak politik nie je pri moci tak je k ničomu… nemá možnosť ovládať a meniť!… opozícia je síce pekná, ale veľa nezmôže…

  2. finančné skupiny?:)… v tomto ste najivne kritický, podobne ako dokument Od Fica do Fica… spojenie finančných skupín a vlády je bežné… rozdiel je len v tom, koľko moci a financií prepustia do sociálneho, zdravotného a pod. systému… to je všetko!

  3. …á!… Michal David… nešťastný Michal David! Prirodzene, keď sa chce politik dostať k moci, tak musí robiť “ľudovú” veselicu!:) Tu naozaj nie je priestor pre kultúru! Mali tam vystupovať Plastici?… naozaj nechápem, že Vás trápia práve takéto veci!

  4. …a kríza?… myslím, že kríza ešte trvá… všade!… a bude horšie… a to nezmení ani Fico, ani Vy… ani ja!

 3. Žiaľ, je to celé pravda čo je napísané v článku a my si žijeme ďalej svoje životy, akoby sa nás to nedotýkalo… Sme spoluvinníci. Všetci.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s