Knižnica v Ružomberku velebí Ďuricu

Mnohé slovenské knižnice sú v havarijnom stave. A skoro všetky zápasia o dôstojnú prevádzku – nemajú na nákup nových kníh, prepúšťajú zamestnancov (hoci platy tam patria k najnižším u nás), zbavujú sa zväzkov, pretože im chýbajú skladové priestory…

O to väčšiu radosť som mal, keď som po mnohých rokoch opäť navštívil novú slovenskú knižnicu. Postavili ju v areáli Katolíckej univerzity v Ružomberku a otvorili minulý týždeň. Je pekná, veľká, moderná a mimoriadne dobre vybavená pre študentov, vedcov aj bežných čitateľov. Pripomenula mi americké knižnice, ktoré som obdivoval v campusoch.

Obrázok

Je v nej kaviareň, zdarma wifi, digitálne skenery, multimédiá aj miestnosť, kde by sa raz mali konať hudobné a literárne podujatia. Interiér z pohľadového betónu, nehrdzavejúcej ocele a skla dopĺňa originálna typografia a konštruktivistické maľby.

Samozrejme, visia tam vatikánske vlajky, fotky pápeža a všade kríže, ale v takej inštitúcii ma to u nás ani neprekvapilo. No šokovalo ma, že sa tam celá jedna časť volá podľa Milana Ďuricu. Áno, toho ľudáckeho historika Ďuricu, ktorý tvrdí, že Jozef Tiso si zaslúži cirkevné blahorečenie, oslavuje fašistický Slovenský štát a maďarizáciu vysvetľuje ako židovský atak na Slovákov. Budúci týždeň bude mať tento falšovateľ našich dejín na univerzite dokonca prednášku – o Hlinkovi a Tisovi…

Ďurica daroval knižnici knihy. Zostáva dúfať, že od Mečiara nedostanú nič.

Na otvorení knižnice 25. septembra sa zišla cirkevná honorácia. Pri tej príležitosti udelili čestný doktorát poľskému kardinálovi. Budovu navrhli traja slovenskí architekti: Ján Potoma, Stanislav Šutvaj a Matúš Bišťan. Projektu venovali šesť rokov svojho života. Ich mená na otvorení vôbec nezazneli, nikto ich nepustil k slovu ani im nepoďakoval.

Vážim si, že pán Šutvaj pricestoval z Dolného Kubína, aby ma stavbou sprevádzal. Blahoželám jemu a celému tímu ateliéru a02 k výnimočnej stavbe. Ružomberok je ťažko skúšané slovenské mesto. Postaviť knižnicu znamená darovať priestoru dušu.

PS: Mal som vystúpenia na katedrách germanistiky aj slovakistiky a obe mi pripadajú kvalitné – v našom kontexte, samozrejme. Na tej univerzite sa dejú aj kontroverzné veci, ale veľa ľudí sa tam snaží o prvotriednu vedeckú a študijnú prácu. Aj študenti sú takí aj onakí. Pripravili mi tam veľmi inšpiratívny deň. Ďakujem!

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s