Aj ja mám tradičnú rodinu

Pozrel som si fotky a správy z košického pochodu za život a mám z nich veľmi zvláštne pocity. Želal by som si vidieť vyše päťdesiattisíc ľudí, ktorí protestujú proti neuveriteľnému rozmachu korupcie a bezohľadnému ovládnutiu krajiny finančnými skupinami, proti rastúcej nezamestnanosti, historicky najvyššiemu štátnemu dlhu a rozmáhajúcej sa chudobe.

Ale nie, oni protestovali proti interrupciám, ktoré sú u nás na historickom minime a naďalej klesajú, a žiadali, aby sa tento zákrok zakázal aj znásilneným ženám.

Z marketingového hľadiska to bol nesporne veľký úspech. Stálo to síce vyše stotisíc eur, ale oplatilo sa. Desaťtisíce ľudí pochodovali. Priesvitné sošky anjelikov a detičiek sa leskli. Najdlhší transparent v dejinách krajiny sa rozvinul. Neonacisti v jednom šíku s prezidentskými kandidátmi a mladými rodinami, dokonca aj maďarských hostí pozvážali autobusmi. Úplná stredoeurópska idylka.

Akoby kauza Bezák nikdy nebola a obrovské finančné a pozemkové machinácie Sokola sa vôbec neudiali. Ani pedofilné škandály v cirkvi naprieč zemeguľou nie. Všetko je zabudnuté. Nikoho netrápi, že slovenský arcibiskup pózuje v reklamnom časopise socialistickej strany. Taká jednota tu nebola už veľmi dlho. Na Slovensku sa predsa majú všetci mocní radi. Tykajú si, pijú spolu aj si zaspievajú, veď sa tu všetci poznáme.

Ak organizátori dokážu premeniť túto energiu aj na politickú silu, treba s nimi vážne počítať. Skúšam si predstaviť, čo by bolo, keby sa o päť rokov podarilo presadiť, čo pochod žiadal. Zmenila sa Ústava SR a interrupcie sú zakazané, predaj antikoncepcie obmedzený, alebo stopnutý, Dúhový pochod zrušený, na volanie po registrovaných partnerstvách si už nikto ani nepamätá.

Zdá sa to ťažko predstaviteľné, ale celkom nedávno tu Mečiar jednou rukou kradol miliardy a druhou zdravil jasajúce davy na štadiónoch. A Fico bude po tom všetkom, čo sa dialo a deje, onedlho opäť obiehať kulturáky a budú ho vítať nadšené masy. Toto je Slovensko.

Pri pohľade z Bratislavy to možno všetko vyzerá dosť čudne a nepravdepodobne, ale Bratislava nikdy nevyhrávala voľby, tvrdo ich prehrávala. A nie náhodou Mečiar vážne plánoval presťahovať hlavné mesto do Banskej Bystrice.

Predstavujem si aj dôsledky. Budú rovnaké masy bojovať za každé rómske dieťa? Budú v Košiciach chrániť každú rómsku matku na Luníku IX? Zakážu používanie kondómov v rómskych osadách? Škoda, že na pochode niekto nerozvinul aj populačnú krivku, musela by byť mimoriadne dlhá, hádam aj ďalší rekord.

Budú sa pozývať autobusy z Maďarska, aj keď sa bude prejednávať nový jazykový zákon? A rokovať o dvojjazyčných názvoch vlakových staníc?

Aj ja mám tradičnú rodinu. Som ženatý. Vychovávam syna. A podporujem možnosť voľby, čiže slobodné právo ženy rozhodovať o vlastnom tele v medziach zákona. A rovnako podporujem registrované partnerstvá, pretože viem, že by moju rodinu absolútne nijako neovplyvnilo, keby si niektorý kamarát-gej zobral svojho priateľa, alebo keby sa tak rozhodli trebárs aj všetci.

Jestvuje nesmierne veľa vecí, ktoré dnes ničia rodinu. Väčšinu z nich si pochodujúce masy denne kupujú v hypermarketoch alebo pozerajú v televízii a na webe. Ani jednu z nich som na plagátoch – hlavne vopred vytlačených a zdarma rozdávaných – nevidel.

Nikto nedokáže ničiť rodinu tak ako rodičia. A nikto ju nedokáže ani tak dobre chrániť.

Pochodovali naozaj mnohí občania. No dôsledky možno budú riešiť všetci.

Prečítajte si aj: Ako Horján & Vrána propagujú zvrátený životný štýl, ohrozujú zdravý vývin mládeže a vytvárajú bariéry pre talentovaných

11 thoughts on “Aj ja mám tradičnú rodinu

 1. Michal opäť trefa do čierneho! Výborne si to všetko naše spoločné trápenie vystihol. Teraz ide len o to, či sa pod tento názor “podpíše” sto-tisíc ľudí a či by aspoň zopár vyšlo protestovať proti čomukoľvek z vyššie spomenutého. Niekedy mám obavu z našej budúcnosti, kam to všetko speje. Nevzdávam sa, len mi je smutno z tejto našej súčasnosti. Verím, že v spoločnosti existuje zdravé jadro, ktoré sa spamätá a podarí sa zmeniť tento marazmus okolo nás. Ale ako to dosiahnuť, netuším. Vážim si tvoje postoje a držím palce! V mojich očiach si sa za tie roky, čo ťa sledujem, vypracoval od mladého spisovateľa v aktívneho občana, ktorý presne a výstižne dokáže pomenovať boľačky nášho života a vo veľkej miere je tvoj pohľad na svet okolo a jeho hodnoty totožný s mojím, ďakujem!

 2. A bolo podľa vás na tomto pochode aspoň niečo pozitívne? Lebo z vášho príspevku mám pocit ako by som bol tupec najväčšieho rangu, že som sa tohto pochodu zúčastnil. A to len na základe názoru človeka, ktorý tam ani nebol, akurát videl pár fotiek.

  Vyťahujete doširoka problémy Slovenska. Tiež ich vnímam. Ale proti týmto otázkam ktoré spomínate, nikto polroka nepripravoval žiaden národný protest. Takže som sa ho nemal ako zúčastniť, a určite by som sa bol zúčastnil, ak by niečo také bolo. Od komunizmu nebola taká masa slovenského ľudu pospolu v jednej otázke na jednom mieste, čo je pre mňa dosť významný fakt, napriek tomu z toho robíte dosť negatívnu skutočnosť.
  A tých vyše stotisíc ste zaplatili vy Pán Hvorecký, alebo niektorý váš kamarát nasilu? Tak prečo to tak zdôrazňujete?

  Pochodu som sa zúčastnil a bolo pre mňa veľkým povzbudením, že my Slováci predsa len dokážeme stáť na jednej strane, spojiť sa a vyjadriť to na jednom mieste. Že napriek všetkému rozumieme hodnotám, že akokoľvek sme krátkozrakí, vnímame ešte kde tu nejakú hodnotu viac než peniaze. Že ešte stále vnímame rodinu ako základnú bunku spoločnosti. A bola to sila stáť v tom vyše sedemdesiattisícovom dave.

  Ja mám tiež tradičnú rodinu, a vidím veľký problém v tom, žeby sa v mojom okolí začali brať osoby rovnakého pohlavia, žeby som svojej dcére nemohol povedať že je dcéra, ale že je človek bez nároku označiť ju pohlavím. A mám problém s celou ideológiou a zahmlievaním, ktoré pochádza od LGBTI loby.

  Vo svojom príspevku nedávate žiaden výhľad, akurát, že účastníci pochodu sú zrejme tupci, ktorí nevidia okrem potratov nič iné. Samozrejme že vidia, vidíme. Aj vy ich vidíte. Zorganizovali ste nejaký prostest, pochod, . . .? Tak prečo sa tak oproti nám vyhraňujete. A pritom jediné, čo ste urobili, je, že ste si pozreli fotky a cítili sa veľmi zvláštne. Tak ak aj my ostatní budeme konať ako vy, že to ostane pri veľmi zvláštnych pocitoch, tak sa nič neudeje.

 3. vážený pán Štefan, keď už prídete na nejakú stránku, ktorú vôbec nepoznáte, tak si aspoň zistite, kto ju tvorí, kým spustíte svoju tirádu. ja organizujem pravidelne podujatia na podporu čítania a písania, najmä medzi mladými ľuďmi. toho roku ich už bola asi päťdesiat po celom Slovensku. rečnil som aj na proteste Gorila a zúčastnil som sa na mnohých občianskych akciách. organizoval som neziskovú dobrovoľnícku kampaň na podporu pani Radičovej.

  podujatie ze zákaz interrupcií aj pre znásilnené ženy podľa mňa nie je dobré podujatie a potreboval som to vyjadriť aj nahlas. pozdravujem vás

 4. Vdaka za tento clanok. Az mi zle zostalo ako som citala o pochode v Kosiciach a o ich nazoroch.
  A dobre mi zostalo po precitani Vasho clanku.

 5. Pozdravujem, naprava nastane ak bude navrat k Bohu ( podla nas ) ak bude kazdy clovek respektovat cloveka na zaklade stvorenia Bozieho.
  Takto prestane KRIZA – kriza ekonomicka a aj kriza sveta a cloveka.
  ” Clovek zachranujes prirodu, zvierata a zabijas svoje deti ”
  Nemozem podporit cloveka aj ked v bruchu zeny, zena ma dost rozumu aby nemala dieta. Dieta nema moznost sa narodit a branit sa. Dieta moze priniet nieco dobre svetu, liek na AIDS, rakovinu, ….. .
  Manzelstvo – muza a zena, ziaden krestan nema nic proti homosexualom a ani nemoze mat. Som proti ak sa vykonava ukon , to je mravne zle a tu sa krestania maju pravo ozvat.
  Akcia v KE nestala teba a cloveka co tam nebol ani € , tak netreba rozpravat o peniazoch.

  …..

 6. Hm, neviem, prečo stavať Bratislavu vs zvyšok Slovenska? Nevyhral v Bratislave náhodou tiež naposledy SMER? Bratislava volila, Bratislava vyhrala, lebo jej favorit ovládol aj celé Slovensko.

  A Monika Beňová bude mať určite najlepší ťah na županku…

  V Bratislave nie sú ľudia proti potratom alebo proti homosexuálom? :P

 7. “A tých vyše stotisíc ste zaplatili vy Pán Hvorecký, alebo niektorý váš kamarát nasilu? Tak prečo to tak zdôrazňujete?” – ak to spolufinancovala cirkev (co som si takmer isty aj bez zistovania), tak ANO, zaplatil to pan Hvorecky, a aj ja, a aj vsetci ostatni danovi poplatnici, bohuzial.

 8. Zdá sa to iba mne, že štylistika Ivana Vrabca je veľmi veľmi podobná štylistike autora blogu?

  Žeby… ?

 9. pán Vrabec, neurážajte pána Sýkoru, ktorý v Prievidzi robí kopec dobrej roboty. vygúglite si ho a zistíte, že organizuje napríklad festival Jeden svet a hŕbu debát a občianskych aktiviít vo svojej komunite a regióne. majte sa. a napíšte mu email, ak neveríte.

 10. Fuha… sloboda moct vyjadrit svoje myslienky, je obrovsky dar a dakujem za moznost konfrontovat sa aj s inym nazorom. Pluralita bude vzdy bohatstvom…
  Rad by som teda aj ja vyjadril svoj nazor, akysi feedback autorovi clanku.
  1. K objektivite clanku – chybal mi aj pozitivny aspekt tohoto “narodneho pocinu” z pohladu autora. Verim, ze to nevnima ako totalny odpad, co ti ludia v Kosiciach vlastne “spachali”.
  2. Dakujem za clanok, ktory ma opat podnietil vyhladat si manifest pochodu – ak som spravne pochopil, neslo tam iba o interupcie, bol to iba treti z piatich bodov – http://pochodzazivot.sk/manifest-narodneho-pochodu-za-zivot-2013/
  3. Autor clanku pouziva silne tvrdenia s ktorymi sa nedokazem stotoznit – citujem: “podporujem možnosť voľby, čiže slobodné právo ženy rozhodovať o vlastnom tele v medziach zákona.” Mam tomu rozumiet, ze pocate dieta, je vlastnym telom zeny, ako napriklad jej vlasy, ktore si kedykolvek ostriha, alebo ako napriklad jej nechty?
  Alebo autor mal na mysli, ze pocaty zivot ohrozuje telo zeny a preto ma zena pravo branit sa? Kde je v takejto argumentacii pravo dietata – ziveho tvora, aby nebolo zavrazdene pricinenim ineho cloveka?
  Suhalsim v diskusii s nazorom Aladara, ze zena ma v tejto situacii pravo ako rozhodovat o svojom tele – zena ma dost rozumu, aby nepocala dieta.
  Nemyslim si, ze drvivou pricinou potratov na SK su znasilnenia zien. Myslim si tiez, ze spachane zlo na znasilnenych zenach nie je spravne riesit vrazdou bezbranneho dietata – je tu moznost volby aj pre matku, aj pre dieta – http://www.zachranmezivoty.sk/ – vzdy je nejaka alternativa.
  4. Zaujimal by ma niecim konkretnym podlozeny nazor autora clanku o financovani pochodu, ze to bol “z marketingového hľadiska nesporne veľký úspech”.
  O financovani pochodu som na ich stranke nasiel toto – http://pochodzazivot.sk/podpor-nas/

  ZAVER: Clanok som si precital ako nazor a pri tom som aj ostal. Kazdy je zodpovedny za svoje nazory a tym sa aj prezentuje.
  Velmi fandim autorovi clanku a som povzbudeny ze zorganizoval vyse 50 podujati na podporu čítania a písania, najmä medzi mladými ľuďmi po celom Slovensku. Je to nesmierne zasluzna a potrebna praca. Ak by bolo nieco podobne aj v KE, budem vdacny za info, rad sa pridem pozriet.

 11. Ako realita ukazala, Monika Benova nemala urcite najlepsi tah na “zupanku”… – to je iba konstatovanie, nic viac.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s