Eurovea. Miesto pre zdravých a silných

Vážení predstavitelia spoločnosti Ballymore GroupAko Bratislavčan som uvítal, že sa sprístupnila nová dunajská promenáda pri komplexe Eurovea. Počas slávnostného otvorenia som cítil hrdosť aj radosť, že moje mesto konečne obnovilo prístup k DunajuVážil som si, že to, čo desaťročia nedokázal štát, urobil zahraničný investor. Ocenil som aj viaceré architektonické riešenia a dizajn.

V piatok 30. apríla som priestor navštívil druhýkrát. Mal som česť sprevádzať nemeckého spisovateľa Maximiliana Dornera, ktorý počas pobytu v Bratislave vystúpil aj na podujatí v Goetheho inštitúte. Dorner je úspešný autor, operný režisér a vozíčkar. Pred štyrmi rokmi mu diagnostikovali sklerózu multiplex, neliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému. Život s chorobou sa stal významnou témou jeho písania. Kniha Môj démon je pecivál sa stala bestsellerom.

Bratislavské Staré Mesto som spoznal inak – ako sprievodca telesne postihnutého človeka. Výtlky na chodníkoch, vysoké obrubníky, minimum rámp a ťažko prístupné toalety dali zabrať aj mne, ktorý som, našťastie, zatiaľ zdravý. Neraz to však vyvážila ochota okoloidúcich pomôcť, ktorú hosť veľmi ocenil a nestretáva sa s ňou všade.

Zobral som pána Dornera k novej dunajskej promenáde. Prečítal som si, že Vaša spoločnosť spája „veľké ambície so zmyslom pre detail“ a očakával som, že dvojhektárový nábrežný park bude spĺňať požiadavky určené zákonom. Zarazený som zistil, že prístup pre postihnutých je katastrofálny a rovnaký problém majú mamičky s kočíkmi. Z promenády sa vozíčkar nedostane k nákupnému centru a neprístupné sú mu aj tri móla nad riekou.

Mamy s detskými vozíkmi to riešia jazdou po lúke do kopca, čo vyžaduje značný fyzický výkon. Budúcnosť štyroch druhov trávy nevidím zeleno. Pri vode chýba bezbariérové WC a na väčšine miest aj signálne pásy pre slabozrakých a nevidiacich. Nemožný je pre postihnutých aj opačný prechod od hypermarketu k Dunaju. Chcel som sa pochváliť novou štvrťou, ale namiesto toho som sa hanbil.

Výstavba Eurovei stála asi tristo miliónov eur, čiže deväť miliárd slovenských korún. Prosím Vás, nenašli sa v rozpočte prostriedky na plošiny, rampy a výťahy pre bezbariérový prístup? Pravidlá určuje vyhláška Ministerstva životného prostredia č. 532/2002. Slovensko sa pridalo aj k dohode OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorých žije v EÚ päťdesiat miliónov. Osobitne sa zdôrazňuje zapojenie detí do plnohodnotného života.

Eurovea z tohto hľadiska nie je „najpremyslenejší nákupný bulvár v strednej Európe“. Nová dunajská promenáda je miesto iba pre zdravých a silných. Lenže na svete sú aj chorí a slabí. Krásny park má slúžiť všetkým občanom bez ohľadu na ich zdravotný stav. Verím, že náprava príde rýchlo. Potom budú Vaše slogany o pestrosti oprávnené.

Teším sa na Vašu odpoveď. S pozdravom, Michal Hvorecký

Reklamy