Ako prekonať slovenský „český komplex“?

Je len málo vecí, ktoré my, Slováci, vieme robiť na svetovej úrovni. Kradnúť eurofondy, porovnávať sa s vtákmi holubovitej čeľade, vyrábať luxusné autá (pod nemeckým vedením), paličkovať (platí pre staré mamy v Španej doline), šikovne búrať historicky cenné stavby, závidieť si, aj keď často niet čo, ohovárať aj ľudí, ktorých vôbec nepoznáme, zavárať uhorky a broskyne v množstvách, ktoré sa v žiadnom prípade nedajú zjesť, budovať nelegálne skládky, destilovať tuhé liehoviny v hrozne nenápadných drevených šopách, označovať sa za obyčajných ľudí, aj keď na to nie je najmenší dôvod, a vášnivo diskutovať o hokeji, pozerať hokej, nadávať naň, tešiť sa z neho, ignorovať ho, pohŕdať tými, ktorí ho majú radi a tak ďalej vo všetkých kombináciach. A asi dvadsať z nás vie hokej aj vynikajúco hrať.

O tom, že hŕstka z nás vie prekvapivo dobre kolektívne korčuľovať a umiestňovať drobný gumový predmet valcovitého tvaru do bránky súpera, o tom by už nepochybovali ani antickí skeptici a tí pochybovali ešte aj o vlastných pochybnostiach. Je to proste tak.

Lenže problém je v tom, že dvadsať z nás vie hrať hokej s jedinou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo – proti Česku, Morave a Sliezsku hokej hrať nevieme. Vzájomná bilancia zápasov Česko : Slovensko je hrôzostrašnejšia ako oficiálne facebookové statusy relácie Modré z neba, dokonca desivejšia ako fotky usmiateho Vila Rozborila s vystrašenými deťmi na nemocničných posteliach. Odohrali sme s Českom 41 zápasov a 27 sme ich – väčšinou zdrvujúco –  prehrali. Skóre je už skoro basketbalové v náš neprospech 88:154.

Problém je v tom, že zápas s Českom vždy musí prísť. A to v tej najmenej vhodnej chvíli. Napríklad teraz.

Jediné šťastie, že za Čechov už nehrá Golem, ktorého Rabbi Löw tajne nazval Jágr a familárne mu hovorieval Jarda. Medzinárodná hokejová federácia totiž zakázala účinkovanie nezničiteľným kyborgom, ktorí neovládajú ľudskú reč. Navyše robot nadľudských rozmerov zostarol, hoci sa už zdalo, že sa neopotrebuje nikdy, a báli sme sa, že ešte v sedemdesiatke bude ničiť naše útoky tak hravo, ako v stredoveku knokautoval narušiteľov pražského geta.

Lenže Jágrov koniec ešte ani zďaleka neznamená koniec slovenského „českého komplexu“, naopak, prináša jeho rozvinutie do nových, zložitejších podôb a jeho predĺženie od éry obrodeneckej, cez Alexandra Dubčeka, Gustáva Husáka, Ivanu Christovú a Miloslava Mečířa až do doby neurčitej, pravdepodobne naveky.

Naša vyše storočná trauma je komplexný psychoanalytický problém. Zatiaľ naň nestačili ani najväčšie kalibre na temné zákutia slovenského kolektívneho nevedomia, poprepletaného zložitejšie ako čičmanské výšivky a vrytého do útrob hlbšie ako zbojnícke valašky do zemianskych lebiek.

Český komplex nemajú len slovenskí hokejisti. Majú ho aj bankári, dovolenkári v Chorvátsku, divadelníci na hosťovačke v Zlatej kapličke, spisovatelia, výtvarníci, majú ho zdravotné sestry, predavačky, politici, speváčky a kapely, trpia ním Oraváci, Východniari, Bratislavčania a dokonca aj slovenskí Maďari a Rusíni, skrátka, je to problém nás všetkých.

Ale najviac a najčastejšie sú s českým komplexom konfrontovaní naši reprezentanti.

Slovenský hokejový útočník vyrazí do útoku proti Čechom, chce sa naplno sústrediť na prihrávku a následný gól, ale namiesto toho mu v hlave s ohlušujúcim revom hrmí „Velkej bratr, velkej bratr, velkej bratr!“

V mozgu sa mu v bleskovom slede mihajú obrázky Masaryka, Beneša, Havla, Michala Davida, Jana Krausa, bratov Pospíšilovcov, Tomáša Hanáka, Chalupárov, Paroubka, Čáslavskej, Geislerovej, Kotvalda & Hložeka, Polívku, Fibingerovej, Kunderu, Menzla, Jirousa, Tofiho, Jiránka, Bartošovej, Donutila, Cimrmana, Muka, Elišky Přemyslovny, Muchowa, Nedvědovcov aj zatknutého Ratha a nespočetných ďalších – a čo v tom kľúčovom zlomku sekundy urobí náš – inak prvotriedny, americkými štadiónmi oslavovaný a dolármi zaslúžene závratne platený – hráč? Príšerne zaváha, urobí úplne zbytočný faul, detsky padne na korčuliach alebo šikovne prihrá súperovi na gól.

Iste, ak opäť prehráme, bude to národ aj národnosti dva-tri dni strašne bolieť, ale vo fórach sa určite nájde dostatok vysvetlení: hrá sa s pukom českej výroby, záškodnícky nám nasadili českého trénera, ktorého jediným skutočným záujmom od začiatku bolo – veď viete čo… Ale keď už nič iné, aspoň si vypočujeme obľúbenú štátnu hymnu kompletnú.

Ako český komplex prekonať? Dá sa to vôbec? Viedenská psychoanalytická spoločnosť navrhuje víťazstvo 11:3 alebo 9:1. Freudov pravnuk sa v Londýne vyjadril, že by prospelo zvrátiť stav z 0:6 a na 7:6 a dať do prázdnej bránky víťazný ôsmy gól. Lenže to všetko je asi také pravdepodobné, ako že prezident Gašparovič uprednostní štátnické povinnosti pred pozeraním zápasu.

Treba postupovať takticky a veriť si. Tak ako roku 1918 pri rozpade monarchie, ako pri Dukelskom priesmyku, ako v roku 1969, keď sme spoločne porazili Rusov, alebo ako v roku 1989, keď sa začala Nežná revolúcia. Bude to bratský boj. Nech sa každý bráni, ako môže! Nádej zomiera posledná. Kto nebojuje, nezvíťazí! Koniec dobrý, všetko dobré! Nech motyka vystrelí!

Aktualizácia po finálových zápasoch: Vyhrali sme 3:1!:) Žeby bol český komplex už prekonaný?:-) Blahoželám Čechom k bronzovej medaile a našim k mimoriadne cennej striebornej! Keďže nevlastním televízor (a zvyšok roka mi ani nechýba), zápas s Ruskom som sledoval na Hviezdoslavovom námestí. Bol to silný športový zážitok, len mi bolo nanič, keď som videl, ako tam holohlaví neonacisti pľujú na českých fanúšikov… Prečítajte si radšej niečo veselé ako List Kanaďanom

Miro Šatan

38 thoughts on “Ako prekonať slovenský „český komplex“?

 1. Ako prekonať slovenský komplex?..Nijako. Aj hokejisti sú odrazom spoločnosti a tá ich zožerie sama zvnútra..Postaví ich pred nemilosrdnú úlohu “Konečne vyhrať”, “tentokrát musíme vyhrať”…Hráči sú vystavení nezmyselnému psychickému tlaku, ktorý nemá sebamenšie odôvodnenie..My totiž naozaj nemusíme, my nie sme favoriti, my môžeme ísť do zápasu s malými očami, my skutočne môžeme prehrať…Veci, ktoré si berieme za svoje pred zápasom s Kanadou sa pred súbojom s Čechmi strácajú v nenávratne..Táto nezdravá atmosféra je základom všetkých prehier, pod tlakom okolností nastupujú s roztrasenými kolenami, prirodzene znervóznia…Všetky naše duely sprevádzajú rovnaké prvky v predzápasovej fáze, v zápasovej, aj v pozápasovej…A bohužiaľ ich badám aj tentoraz..

 2. …začať naplno a postupne pridávať, tak sa víťazí :) . Ak do toho dajú srdce a rozum, ak dajú disciplínu a tréner systém, tak víťazstvom bude samotný zápas bez ohľadu na výsledok. veľa šťastia

 3. pre mňa osobne sa rovná víťazstvo nad Čechmi výhre celého šampionátu :)

 4. Čisto pocitovo – nie je český komplex už len chiméra minulosti? … Po 5 rokoch v ČR si dovolím tvrdiť, že neopodstatnené vyčleňovanie sa a pohodička nad pivom už viac nie je zaujímavým súperom …

 5. :) Možno keby sme nevedeli s kým hráme, ako tí Severokórejci, ktorí mastili Brazílčanov dovtedy, kým im cez prestávku nepovedali: Co blbnete, veď sú to majstri sveta :)
  Vážne: sme minimálne rovnako dobrí, ale mindrák zatiaľ nepustí :) Uvidíme…

 6. play off sa na doraz proti akemukolvek superovi, dalej ide predsa len jeden.
  dufam len ze zapas nepokazi nikto zazitkom ala Getzlaf

 7. Buď vyhraje český tým nebo tým českého trenéra. Já se budu radovat z každého vítězství.

 8. nova generacia futbalistov uz tento komplex neriesi, a tak to bude aj u hokejistov

 9. tie zavarane uhorky vyváža moja mama do celého sveta (každy cudzinec, ktorý ich u nás ochutnal už nevie bez nich žiť) a také slovenské je, že ich vyváža zadarmo….dakujem za opäť skvelý text

 10. Z dlhoročnej útočnej trojky Jágr, Štěstí, Náhoda už za Čechov hrajú len zvyšní dvaja. Možno nám svitá na lepšie časy!?

 11. Pan Hvorecky, rozobrala som cesko-slovensky mytus, mytoideologie, aj komplexy vo svojej knihe Tradicia, modernost a slovenska hudobna kultura.Neviem, ci poznate knihy zo zaciatku storocia ( Kalal) o starsom a mladsom bratovi, mozno by ste sa nemuseli uchylovat k psychoanalyze, ktora nic nevysvetluje.Nada Hrckova

 12. ten uvod ma mrzi…ja nezvyknem komentovat…ja Vam fakt fandim…ale toto sa mi zdalo prhnane…ALE MOZNO PREHANAM…len m TO MRZI…

 13. A nemôže to byť skrátka len tak, že český mančaft je en gros kvalitnejší než náš, hoci posilnený o hviezdy NHL? Niežeby hráči boli lepší, ale proste mužstvo je (čojaviem) kompaktnejšie, rýchlejšie, presnejšie? Nemusí to byť vždy len v tom, že našim vždy pred Čechmi stuhnú kolená. Všetko síce nasvedčuje tomu, že je to práve tak. Ja len špekulujem v snahe prísť na kameň úrazu.

 14. Zdravím z Čech :D Moc pěkný článek, a jeětě hezčí komenty :D Ať vyhraje ten lepší a přál bych si abychom to byli, ale trénije nás Lojza a ten ještě nic nevyhrál :D . Myslím tím zlato, takže máte šanci :)

 15. Nerozumiem tomu uvodu:

  “Je len málo vecí, ktoré my, Slováci, vieme robiť na svetovej úrovni. Kradnúť eurofondy, porovnávať sa s vtákmi holubovitej čeľade, vyrábať luxusné autá (pod nemeckým vedením), paličkovať (platí pre staré mamy v Španej doline), závidieť si, zavárať uhorky a broskyne v množstvách, ktoré sa v žiadnom prípade nedajú zjesť, destilovať tuhé liehoviny…”

  Vadi mi a uraza ma, ked ma niekto hadze do jedneho vreca takymto sposobom. Ja som tiez Slovenka, ale eurofondy nekradnem, neporovnavam sa s “holubmi”, nezavidim, nezavaram uhorky, atd. Takisto ma trapia mnohe veci na Slovensku, ale uz mam po krk takehoto sebaokiadzania. Uz som nim prilis presytena na to, aby som to brala ako vtip. Som vsetkymi desiatimi za to, aby sme sa zlepsili v tom, v com zaostavame. Ale zaroven som presvedcena o tom, ze sebanenavist je znicujuca a nikam sa nou nedopracujeme.

 16. Mili komentujuci myslim ze nastal aby ste uz konecne zobrali hokejky do vlastnych ruk a na buduci rok nastupili na MS 2013 ako muzstvo reprezentujuce nasu krajinu a potom tu mozete pisat o tom ako sa hraje hokej…..

 17. Pán Hvorecký. Váš príspevok je hodný tak nemenovaného bulvárneho denníka, prípadne partie krčmových kamarátov, ktorých hnevá všetko okolo seba. Dúfam, že ste pre svoju osobu nikdy nepoužil termín “ja som Slovák”, alebo “ja som športový fanúšik”. Nemá to síce najekú ucelenú výpovednú hodnotu, ale na reakcie pre ľudí ktorí si nevážia ani sami seba je to dobré. Keď už kritizujete hokej, načo do toho miešate Vila Rozborila? Mne osobne pomohol splniť sen a nebolo to vôbec umelé. Správal sa ako profesionál, ale so srdcom. Navrhnem Vám niečo, ak nájdem v google Vaše meno a pri ňom priradené úspechy, prípadne činy prospešné spoločnosti, verejne sa Vám ospravedlním, že som sa mýlil a že sú naši hokejisti zakomplexovaní a aj Vilo že je chrapúň. ( Vilko prepáč, čítaj medzi riadkami )

 18. NO TAK TO SI POHNOJIL TROCHEN.SME HRDI SLOVACI A TEN HOKEJ VIEME HRAT NA SVETOVEJ UROVNI VSAK PRECO MAME CHRACOV ZA MOROM ZA CO ICH TAM PLATIA?HADAM PRETO ZE HRAJU NA UROVNI A NIC NEVIEME?TAK PRECO SU U NAS TIE AUTOMOBILKY?ASI TO VIEME TY MUDRLANT.A KDE ESTE VO SVETE SA HACKUJE STRIKUJE MYSLIM ZE MALO KDE U NAS ASI NAJVIAC.TAK NETRIESKAJ ZE NEVIEME NIC IBA AK TY LEN MUDROVAT SUPER VYRAZMI V TVOJOM TEXTE.RADSEJ SA ZDRZ NABUDUCE.CESI HRALI AKO HRALI SME RAZ LEPSI RAZ HORSI CO NAROBIS.

 19. Dobrý den zdravím z Čech :) nebudu se vyjadřovat k některým komentářum ale chci jen říct že mám ráda Slováky nám ráda jejich řeč tu přímo miluju :)!!!Nechci tady číst tak se tam odstěhuj a podobně jen chci říct moc jsem vám fandila včera stříbro je super Gratuluji a našim veliké dík a gratulace k medaili bronzové ♥

 20. Drahý Anonym nevieš sa ani podpísať!! Strach čo?… fasa aspoň sa zobuď náš hokej je super!! na takého súpera ako je Rusko nemáme…. ale viem si už teraz živo predstaviť ako by sme dopadli keby si vzal hokej do ruky ty … vyradili by nás predčasne …!!! … a na chlapcov našich môžeme byť hrdí dokázali to čomu nikto na začiatku neveril… ich cieľom bolo osemfinále a oni sa dostali do samotného finále … a to čo prehrali no budiš … ale striebro je super … aj tak sú pre nás víťazmi !!!

 21. Robko pekne si to napísal.Možem len dodat ,že ten pan Hvorecky je asi sam zakomlexovaný,pretože s toho čo som čítala ma asi on jediny problem.Modré z neba je krásna relacia ,ktorá pomáha ludom splnit sny a Vilko je ten pravy,ktorý ma srdce na dlani a vie ho patrične rozdat.Na rozdiel od p.Hvorceckého,ktorý vie len mliet držkou a s prepačením-srat na slovenský narod.Jak v živote tak aj v hokeji su prehry aj výhry.Nemože se stále len vyhravat to by predsa nebol ten adrenalín a chud hrat.Som slovenka žijuca v čechách a bola som strašne hrdá,ked som si mohla s plného hrdla zakričat,že to mame doma.Aj keby naši nevyhrali,pre mna budu vždy vítazi.

 22. človek, ktorý napísal vyššie uvedený článok má chudák predovšetkým komplex sám zo seba…ľutujem ho, musí mať naozaj chudobný život a sám v živote nič nedosiahol, keď sa potrebuje niekde vyvršovať. Takže tu len dodám GOOD LUCK..

 23. Ako to že nič nedosiahol? Ty si tiež člen konformného stáda rozborila?
  Julo Satinský má krásny výrok: “Myslenie je mojou tajnou záľubou.” Túto záľubu odporúčam si osvojiť aj ostatným priaznivcom emocionálneho masturbátora a domnelého slovenského dobrodinca Rozborila.

 24. rozboril fetuje, na natacanie chodi pravidelne sfetovany z pervitinu je to na nom vzdy vidno a potvrdi vam to hocikto “zvnutra” relacie, kameramani, maskeri, vsetci. ono to vlastne vobec nie je ziadne tajomstvo, tento vilkov “neduh”. vdaka drogam sa z neho stal emocialne chladny, citu neschopny clovek a pokial sa raz zacas rozhodne ist mimo scenára, dopadne to tak, ze maly chlapec odbehne s placom z javiska, lebo vilo sa ho jak idiot vypytoval na smrt jeho otca. necudujte sa, ze si o nas svet mysli, ze sme sprosty narod, ked tu uctievame a ospevujeme taketo falosne modly. inde by ho zavreli, u nas je to samaritan.

 25. Nezvyknem sa zapájať do diskusií, vačšinou len prečítam, utvorím si názor a nechám si ho pre seba, ale teraz mi to nedá. Reagujem hlavne na koment prispievateľa ,,LUCINKA,, a konkrétne na otázku a odpoveď v štvrtom riadku.
  Tie automobilky, tak ako všetky ostatné veľké firmy sú u nás preto, že je tu lacná pracovná sila, ktorá je za málo peňazí ochotná robiť ,,od nevidím do nevidím,, a hlavne rôzne daňové úľavy. Ja netvrdím, že nevieme robiť, ale to určite nieje ten dôvod prečo sú tu.
  A takisto sa chcem trochu zastať autora tohto blogu. Netvrdí, že nevieme hrať hokej, len to, že ho nevieme hrať proti Čechom, čo je bohužiaľ krutá realita. Tak to je, a ten ,,český komplex,, tam určite cítiť, alebo už by som možno mohla hovoriť v minulom čase, mužstvo sa omladilo, a noví hráči to už asi tak nepociťujú. Ťažko povedať po jednom zápase…Uvidí sa, či s novým mužstvom prišlo aj nové zmýšľanie.
  To, že sme prehrali s Rusmi? A čo je na tom? Myslím si, že každý rozumný človek mi dá zapravdu, že práve oni si to zaslúžili najviac! Neprehrali ani jeden zápas, mali najlepšiu disciplínu, a hrali najkrajší hokej. Určite by veľmi potešilo, keby zlato mali práve naši chlapci, ale striebro je tiež krásne. Nik nepočítal s tým, že sa dostaneme tak ďaleko, a predsa…Takže môžme byť spokojný, a zlato je tam, kde právom patrí.
  Pán Hvorecký asi trošku Slovákom ,,zaťal do živého,, ale tak na sedemdesiat percent s ním súhlasím. Celkom vystihol dušu a povahu väčšiny slovenského národa. A to nehádžem všetkých do jedného vreca, ani náhodou.
  S kompótmi a zaváraninami ma doslova pobavil :) Trefa do čierneho. Vila sem už síce ťahať nebolo treba, je to predsa len miláčik tej sentimentálnejšej časti národa, ale pridávam sa k názoru, tiež ho neznesiem, a už len keď vidím ukážky na nemenovanú reláciu, tak chytro šmátram po ovládači. Ale to je len osobný názor.
  Závidieť si a ohovárať neznámych…Prepáčte, ale súhlasím, je to pravda, to je proste tá naša ,,povaha slovenská,, Sme takí akí sme /samozrejme nájdu sa aj čierne ovce, vlastne v tomto prípade biele ovce, spomedzi drvivej väčšiny tých čiernych/.
  Ale paličkovanie do tohto neťahajme. Však to je tradícia našich starých a prastarých mám, a je to jedna z mála vecí na ktoré môžme byť právom hrdí :)
  Každopádne si nemyslím, žeby autor nebol národovec, alebo zlý Slovák, len sa nebál verejne vyjadriť to, čo všetci vieme, ale bavíme sa o tom len z hŕstkou najbližších, ktorí to počuť môžu, a nebudú to šíriť ďalej. Skúste zaloviť v pamäti ľudkovia, a nevravte mi, že ste ani raz v živote, nepovedali niečo v zmysle ,,Slováci kam prídu len kradnú,, alebo ,,my Slováci len rečníme a nič nerobíme preto aby bolo lepšie,,. Áno ide tam práve o to množné číslo. Pretože veľa z vás sa tu poburovalo, že autor hádže celý národ do jedného vreca, ale to robíme všetci, len niekedy úplne nevedomky.
  Aj keď nesúhlasím úplne zo všetkým, čo tu pán Hvorecký napísal, cením si že sa nebál napísať tento blog, so svojím ,,necenzurovaným,, názorom a hlavne pod svojím menom. Ja som hrdá na to, že som Slovák. Ale som aj realista, a nedávam si pred oči ružové okuliare, aby som videla krajší svet alebo ľudí v ňom. Realita je taká aká je, a to že ju niekto vidí objektívne, ešte neznamená, že nieje hrdý na svoju národnosť.
  Toť môj názor.

 26. Peter a Jozef, odo mna mate sto bodov. K Rozborilovej reakcii na naklananie sa cloveka so sklerozou multiplex k zene v uputavke a jeho primitivnemu zahihnaniu sa a komentaru je skoda sa vyjadrovat. Na zaplakanie. Ludia, zobudte sa!

 27. Velmi pěkné, vážně jsem se bavila :D Pozdrav všem slovenským přátelům! :)

 28. Bože vy tomu nechápete oni nehrajú za náš národ keby zaňho hrali tak by sme titul majstra sveta nemali iba raz.Hrajú
  kvôli peniazom z NHL však trištrvte z nášho tímu hrá v NHL ale za to že hrajú v NHL ich neviním keby som dostal takú ponuku hneď by som ju prijmol ale aj chára aj kopecky a ďaľší nehrali na MS 2014. Mali by sme do toho hokeja dávať viac srdca a snaživosti. :) :D

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s