Dúhový pochod

Podporujem Dúhový pochod Pride. Bol som aj na tom prvom, kde počas môjho príhovoru zaútočili neonacisti a mlátili aj ženy. Môj syn, ešte v brušku svojej mamy, prvý raz zacítil slzný plyn, zrejme, aby sa pripravil, do akého sveta sa narodí.

Hoci fundamentalisti tvrdia opak, Pride je dôkazom, že u nás demokracia napriek všetkému ešte funguje a občianska spoločnosť sa veľmi pomaly, ale predsa rozvíja. Politikom naľavo aj napravo takéto akcie ležia v žalúdku, pretože dokazujú, že nie všetkých sa podarilo zmanipulovať ideologickými kydmi. Je tu stále veľa ľudí, ktorí si vážia slobodu, bránia ju a bojujú za ňu. A to mocným prekáža, lebo oni si tu vybudovali partokraciu a paškvil demokracie, a hoci si hovoria kapitalisti a radi sa oháňajú voľným trhom, najradšej kradnú zo štátneho. Politici našu krajinu nastavili tak, že J&T platí dane 15, Penta dokonca iba 6 percent, zato ja 21 percent. A každého odporu a slobodného prejavu sa boja. Tak ako nevyšetria Gorilu, tak nepotrestajú ani Kotlebu a jeho holohlavých nohsledov.

Pride je vždy dobrá zámienka, ako odpútať pozornosť od skutočných problémov. Keď idem na Dúhový pochod, myslím na spisovateľky Timravu a Irenu Brežnú, na prekladateľku Janu Cvikovú, na Romanu Schlesinger a Hanu Fabry a mnohé ďalšie aktivistky za práva slovenských žien. Spomínam na herca Michala Dočolomanského, na oravského básnika a svetového diplomata Tea Florina, na krasokorčuliara a olympijského víťaza Ondreja Nepelu, na kultového scénografa Aleša Votavu a na ďalších výnimočných ľudí, ktorí sa tejto akcie nedožili. Bez nich by slovenská kultúra bola oveľa nudnejšia a moje vnímanie sveta aj umenia omnoho chudobnejšie. Do tretice všetko dobré, dúha!

Prečítajte si aj: Tolerantné mesto či provinčná diera? a Totálna vypatlanosť slovenských neonacistov

8 thoughts on “Dúhový pochod

 1. ” Podporujem Dúhový pochod Pride.”
  “No predsa len som sa trocha zarazil, keď sa vo februárovom čísle časopisu pre deti od 1 do 3 rokov radilo, ako posielať valentínky a vyznávať lásku. Uvedomujem si, že moja generácia je už predpotopná a pre novodobé médiá a ich marketing túžob prakticky nepoužiteľná, ale nebolo by lepšie počkať s týmito emóciami aspoň do škôlky? I keď je pravda, že tam sa už zrejme rozoberajú hlboké partnerské krízy a radí sa, ako oživiť nudný pohlavný život.”
  To sú dva citáty z dvoch vašich článkov. Úplne protichodné, rozporuplné… Nejde tu o názorovú schizofréniu?

 2. a v čom je to, prosím vás, úplne protichodné? to už skôr by som o rozporuplnosti a názorovej schizofrénii hovoril pri cirkvi. tá je najväčšou kritičkou Dúhového pochodu, a pritom sa utápa v pedofilných a finančných škandáloch storočia. dôsledky sú štatisticky zaznamenané, napr. v susednom Rakúsku opustilo roku 2010 Katolícku cirkev 87 393, najviac od evidovania tohto čísla. viď: http://www.kirchenaustritt.de/Austria

  podporujem Pride aj preto, že nesúhlasím s homofóbnymi prejavmi v médiách. prosím, nezabúdajte, že žijeme v slobodnej krajine a naša ústava garantuje slobodu prejavu a zhromažďovania, totalita sa už skončila, aspoň dúfam :)

 3. Skúsim to zjednodušiť: povedzme, že ide o sexuálny exhibicionizmus.
  A ten je nemiestny a nevhodný – tak v detskom časopise, ako aj na ulici.
  Ťažko pred ním ochránime deti, keď ho budeme podporovať trebárs v médiách.
  Slobodu prejavu aj zhromažďovania rešpektujem (a teším sa z nej), ale to by malo byť vzájomné.

 4. milý pán Maršálek, zjavne ste tam nikdy neboli. odporúčam radšej ako veriť výmyslom ísť sa tam pozrieť. na hociktorom rockovom a popovom festivale je to divokejšie ako tam. nezabúdajte, že na Pride chodia aj ľudia ako pani spisovateľka Irena Brežná alebo vizuálna umelkyňa Anna Daučíková, čiže stretávajú sa tam tri generácie.

  ja tiež tolerujem a rešpektujem iných, práve preto Dúhový pochod podporujem. ale dá sa hovoriť o tolerancii napr. u pána Jozefa Mikloška, ktorý chce gejom a lesbám zakazovať učiť? čiže v podstate diskriminovať vysokoškolsky vzdelaných ľudí-pedagógov?

 5. Ako viete, ze uvedene spolocnosti posobiace na nasom trhu platia 15% alebo 6% dane? ked dan cize DPH je 20% ? Viete kolkym ludom davaju menovane spolocnosti na SK a v zahranici pracu?
  Netvrdim, ze vsetko co robili v minulosti je koser … ale aj tak cisla o zamestnanosti asi nepustia …
  Neobhajujem ale konstatujem …

 6. Akosi som si to ani nemohol dočítať do konca, kedže ma neskutočne zarazilo že tehotná žena ide na duhový pochod, napriek tomu že je takmer na 100% isté že tam budu aj extremisti a že može byť v nebezpečí a takto vystavovať svoje dieťa nebezpečiu, to nechápem. Ide proste o to že u nás bohužial musime rátať s týmito extrémistami takže nerozumiem že bol niekto tak naivný a čakal že to prebehne v poriadku, najme ked sa to nekonalo prvýkrát a vieme dobre ako to bolo pred rokom či prvýkrát. A celkovo ísť na akýkolvek protest tehotná,kde je masa ludi ktorý sa kedykolvek možu splašiť a niekoho udupať je podla mna totálne nezodpovedné….

 7. Pán Hvorecky, rozdiel je v tom, že na koncerty sa chodia ľudia ožrať a blázniť sa a nie s deťmi. Na uliciach kde prebiehajú pochody však deti sú.
  Čo sa Mikloška týka. Je to úplne irelevantné, pretože tento jeho názor nebude nikdy uzákonený. Na čo to potom vyťahujete ? Predstavte si, že z rádovych občanov skutočne nikomu homosexuali nevadia. Takmer všetci majú ale problém s dúhovým pochodom. Ak má zaistiť dúhový pochod zmenu v legislatíve, nech má dúhový pochod aj patričnú úroveň. Takto je to len prezentácia stereotypného homosexuálneho správania. Čiže úplny opak toho, za čo homosexuáli bojujú. Ľudia, ktorý takéto pochody podporujú, nerozumejú príčine a následku. Je to na vlas rovnaké, ako feministické otázky na Miltona Friedmana, ktoré nevedeli pochopiť, ako ich femenistické správanie, podkopáva mena všetkých žien ( nielen feministiek ) na pracovisku. Príčina a následok pán Hvorecký.

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s