Písanie nie je práca?

Pravidelne sa na mojom Facebooku vyroja jednotlivci, ktorí mi odporúčajú, aby som si „vyskúšal skutočnú prácu“ alebo zažil, aké to je „naozaj robiť“. Žasnem, ako hlboko sa do mozgov vryla nenávisť k intelektuálnym povolaniam, ktorú sme zdedili. Neuveriteľné, koľko ľudí si ešte stále myslí, že spisovateľstvo a vôbec tvorivá činnosť nie je vôbec práca.

Škoda, že si tí diskutéri na odplatu nevyskúšali na pár týždňov alebo ešte lepšie mesiacov či nebodaj na rok-dva život v slobodnom povolaní. Bez platu či akéhoľvek iného pravidelného príjmu, zato so zvýšenými odvodmi aj daňami, s neistotou, či vôbec niekto zaplatí honorár.

Nech tri dni píšu celostranovú esej pre noviny za odmenu, za akú by robotník odmietol kopať kanály. Alebo by som im odporúčal sadnúť do auta, štyri hodiny šoférovať a potom absolvovať dve dvojhodinové podujatia, podotýkam, že obe zadarmo, a na druhý deň opäť a na tretí tiež.

Nie, nesťažujem sa. Nepoznám krajšie a zmysluplnejšie povolanie. Za tie roky som si už zvykol, že si na tvorbu musím zarobiť inde, bežne po nociach a po víkendoch.

Ale štvú ma zástupy starších aj veľmi mladých ľudí s čiernobielymi fotkami Lenina a Castra na profiloch a zjavne nulovou, alebo veľmi selektívnou znalosťou dejín, ktorí mne aj ostatním píšucim prikazujú, aby sme šli k lopate, alebo držali hubu, alebo písali iba to, čo sa páči im.

Chápem, že sú zatrpknutí, naštvaní a sklamaní. Ale rád by som pripomenul, že ľavicové myslenie je predovšetkým kritické myslenie. A práve dnes by takým malo byť, ak nechce byť večne zneužívané primitívnym populizmom, mediálnou manipuláciou alebo nostalgikmi, ktorí snívajú o starých (a iba pre nich) dobrých časoch.

Ak tu má niekedy vzniknúť alternatíva k mafiánskemu kapitalizmu a eldorádu finančných skupín (čoraz viac o tom pochybujem), tak sa podľa mňa môže zrodiť len z dialógu, skromnosti, spolupráce a z úcty k bohatstvu, ktoré nemôžeme vlastniť, ale iba ho spoločne zdieľať ako sú veda, umenie, ústavnosť či vzdelanie.

Na tomto webe aj na mojom profile je odjakživa vítaný každý kritický komentár, ale treba rárať aj s kritickou odozvou. Želám vám inšpiratívny deň a idem sa pustiť do „práce“:)

Prečítajte si aj: Tvorivosť si zaslúži odmenu

2 thoughts on “Písanie nie je práca?

  1. Pekny clanok… najsmutnejsie na tom je, ze kazdy ocakava, ze umelci budu robit zdarma. Pretoze Slovak je raz taky – najradsej by za nic neplatil, vsetko si stiahol zdarma alebo kdesi ukradol. Za chvilu za vsetky tie veci zdarma ani nepodakuje..

  2. Umenie je dnes podhodnotené, ľudia si nič nevážia, obzvlášť nie hodnoty. Ak si chceš niečo privyrobiť písaním, môžeš sa ozvať :)

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s