Robert Fico mi napísal list

V schránke ležal list od Roberta Fica, pripraveného pre Slovensko. Zastihol ma nepripraveného.

„Cítim, že podstatu úloh, ktoré som si postavil ako premiér, som v tomto období splnil,“ napísal mi a dokonca to zvýraznil hrubým písmom. Priznám sa, zahmlilo sa mi pred očami. Pretrel som si ich – naozaj je to tam. Nesnívalo sa mi.

Tak už je hotovo? To bolo všetko? Druhá Ficova vláda splnila, čo si predsavzala? Z toho usudzujem, že hlavní sponzori sú uspokojení aj vyplatení a ďalšie štedré zákazky im naplno bežia. Lenže čo my ostatní? Čo zvyšní občania, ktorí nepatria medzi oligarchov, ale zato sú zdieraní stále vyššími daňami, odvodmi a poplatkami? Na nás zjavne nezostal čas.

Ja nie cítim, ale viem, že podstatu úloh, ktoré si postavil ako premiér, Fico nesplnil!

robert fico list volicom kampan volby

Nezamestnanosť mladých dosiahla rekord. Štátny dlh tiež. Školstvo ďalej upadá. Zdravotníctvu hrozí kolaps. Veda azda pomaly prestane existovať. O súdnictve škoda reči.

Kultúra stagnuje. Dnes slávny nemecký režisér hovoril, aký je šokovaný platmi slovenského operného zboru. Nikde nevidel, že by mali speváci v národnom divadle aj ďalšie zamestnania, aby sa vôbec uživili.

Ekonomika beží pomerne dobre – napriek Ficovi, vonkoncom nie vďaka nemu. Hospodárstvo sa ešte nepodarilo položiť na kolená. No obstojne sa darí hlavne veľkým automobilkám, živnostníci prešľapujú, alebo zavierajú biznisy. Drobní podnikatelia trpia pre mizerné nové zákony. Postavenie zamestnancov sa zhoršilo. Učitelia boli odporne oklamaní. Nikto tak nepoškodil strednú vrstvu ako dve Ficove vlády.

Doba je zlá všelikde po svete. Zázraky už dávno nečakám. Som zvyknutý žiť skromne. Ale želal by som si vidieť aspoň pokus ustanoviť dobre spravovaný štát, ktorý šetrí, správa sa zodpovedne, presadzuje spravodlivosť a bojuje proti korupcii. Zvlášť od vlády s historickým mandátom a prevahou.

Namiesto toho premiér Fico naďalej polarizuje, ba dokonca fašizuje našu spoločnosť. Jeho vyhrocovanie sporov už pripomína obsesiu. Obviňovanie médií ako jediných vinníkov je diagnóza, trucovanie a durdenie trápne a nechutné. Predovšetkým kvôli nemu sa rozmáha extrémizmus na jednej strane a ezoterický fanatizmus na druhej. Ľudia stratili akúkoľvek nádej a našli nových, vyšinutých „záchrancov“.

Mečiar to začal a Fico to dokončil – ľudia už neveria v občiansku spoločnosť ani demokraciu, a znova objavili ľudácku silnú ruku alebo insitné rozprávky a sprisahania.

Podľa prieskumov si len mizivé percento Ficových voličov myslí, že krajina ide správnym smerom. Občania sa cítia podvedení, frustrovaní, alebo rovno balia kufre. Niektorých šikanovanie mocných rovno vyháňa.

„Kontinuita a stabilita je zabezpečená,“ píše mi. Bude „nadstranícky“, zažartoval.

Dočítal som, rozhodnutý. Pôjdem voliť. Tento politik si nezaslúži pokračovať. Som o tom presvedčený.

49 thoughts on “Robert Fico mi napísal list

 1. skvelé, Michal ! Veľmi veľmi podobné pocity pri čítaní listu, lebo aj mne RF (Rober Fico, nie Roger Federer) napísal. Škoda, že nás je málo, ktorí budú cítiť niečo podobné…..ale voliť pôjdem a dúfam v zázrak, lebo znechutenie narastá a svetlo na konci tunela je už moc ďaleko a iba slabúčko sa mihoce. A mne sa nechce už baliť kufre, päť krížkov na krku už dosť ťaží. Ale verím, že sa ešte naša spoločnosť, my dvaja, aj ľudia okolo nadýchneme. Opakujem skvelo a výstižne zglosovaný stav republiky!

 2. …občianska spoločnosť je preceňovaná!… nerobte z jednoduchých ľudí to, čo nie sú a nikdy nemôžu byť!… a demokracia je právo väčšiny!… nie je to žiadny všeliek!… je to len ďalšia forma vykorisťovania más, malou skupinou ľudí, ktorí vedia ako to chodí…

 3. Dúfam že ja ten jeho list nenájdem v schránke keď prídem domov lebo to by som už asi nezvládla a ak to bola iba predstavivosť pisatela tak klobúk dolu ešte som nečítala tak dobre jednoducho a s prehľadom spracovaný stav našej republiky. Určite pôjdem voliť chcem žiť v našej krajine a nie iba živoriť lebo tie úžasné zákony čo táto naša vláda a parlamet schvaľujú nás pomaly ale isto vyháňa preč z nášho krásneho Slovenska.

 4. aj diktatúra je preceňovaná, milý empe:) prečítajte si Krvavé územie od Snydera. 14 miliónov mŕtvych civilistov za dvanásť rokov. verte mi, občianska spoločnosť nie je bohviečo, ale predsa len trošku lepšia.

 5. Dobrý deň, pôvodne som si povedala, že sa nebudem zapájať do diskusií na rôznych fórach, lebo to väčšinou nemá zmyslel, ale tu to vyzerá na rozumnú spoločnosť.
  Súhlasím, je to tu zlé. Nemám však rada vyjadrenia typu “idem voliť, lebo tohto nechcem”…vo väčšine prípadov, aj Vo vašom, ide o Fica. Jednak neviem, čo má spoločné prezident s vládou, právomoci prezidenta ostávajú, zatiaľ, nezmenené. Teórie o tom, čo si kto ako môže upraviť a zariadiť, nie sú, podľa mňa, úplne namieste. Povedzte, koho si z tej úžasnej palety vybrať? Teda, netvrdím, že všetci sú zlí, lebo ich ani všetkých nepoznám, ale žijeme na Slovensku a vo veciach socio-politických som skeptik.
  To, že už máme tých frašiek a podvodov na ľuďoch a republike od roku 1989 a najmä 1992 DOSŤ!!!, by sme im najlepšie dali pocítiť tým, že by sme ich potrebu v podobe volieb odignorovali rovnako, ako oni už dlhodobo ignorujú nás a naše potreby.
  Pekný nový rok KOŇA, snáď bude ozaj prínosom :o)
  farina

 6. Uz teraz je jasne ze vyhra Fico! Nasa Spolocnost Nase Slovensko je zlozené z ludi, ktori R.F. daju jednoznacne hlas! My ostatní mozme ist z pocitu AKEHOKOLVEK volit, no vopred sme odsudení k neuspechu! Preco???….Pretoze kde aky típek si myslí, ze kandidovat za prezidenta je paradna sou a preto ich je tam 15tnast!!!! Ak by stali proti sebe maximalne styria kandidati mozno by R.F volby prehral.

 7. ja si myslim, ze Prezident ma dozivotnu imunitu, prosim Vas, opravte ma, ak sa mylim..a myslim si, ze ked sa stane TYM HORE, tak bude do konca zivota zachraneny od vsetkych kauz, ktore sa diali a este sa poukazuju na svetlo sveta..pripomenme si Interblue (Emisie) alebo Nastenkovy tender, alebo Gorila a neviem co este, ale urcite vela..nedajme mu sancu stat sa niekym, kto je chraneny

 8. nie imunuty po skonceni mandatu nema, ma ju len pcoas vykonu avsak aj tam moze byt odsudeny napriklad za vlastizradu … Co sa tyka jeho kompetencii hoci sme parlamentna demokracia, ale aj samotny prezident ma dost velke kompetencie napriklad vymenuvava predstavitelov sudnictva (kazdeho sudcu, aj ustavneho sudcu atd), co sa tyka amnestie a milosti ano aj tie udeluje avsak tam to musi nasledne schvalit prislusny minister … Riziko pri jeho zvoleni je ze bude ovladat jedna strana jeden clovek vsetky 3 zlozky moci …

 9. … Ďakujem za skvelý článok. Zdieľam A propagujem ďalej. Snáď keď nás bude dosť, táto hyena nevyhra

 10. …prečo ste prešli k diktatúre? To je na Slovensku až tak zlé? Nedajte sa vysmiať, pán Hvorecký! Už len to, že porovnávate systém na SR s totalitnými režimami, ktoré majú na svedomí niekoľko miliónov obetí, je zvláštne! Dokonca by som povedal, že neuctivé! Je to neuctivé k obetiam, ktorých sa na názor nikto nepýtal! Myslím, že ja (a dovoľujem si tvrdiť, že aj Vy) si žijeme v relatívnom blahobyte! Tak sa prosím Vás bavme na “politickej” úrovni a nezaťahujem do toho obete systémov, ktoré by sme ani ja, ani vy určite nechceli…
  Hovoril som o tom, že občianska spoločnosť je preceňovaná!… a čo som tým mienil?… myslel som tým to, že v konečnom dôsledku musí prísť aj tak zákon, inak sa v spoločnosti nič nezmení! A myslieť si, na základe toho, že si jedna štvrť v meste vypíše petíciu a niečo dosiahne… že takto môže fungovať celý štát, alebo dokonca systém, je najivné! To som tým myslel…

 11. Mna fascinuje narastajuca arogancia moci, narastajuci pocit, ze vsetko im v tomto state patri, ze vsetko mozu. Kazdy, kto nie je absolutne lojalny rezimu, je jeho nepriatel. Ci su to novinari, praviciari, intelektuali, lekari, Madari, Romovia, ombudsmanka, proste vsetci mimo cerveneho stada. Hovorme si co chceme, ale teraz az tak nezalezi na tom, ci bude prezident Prochazka, Knazko, Kiska. Zalezi na tom, aby nam svitla nadej, ze tato postkomunisticka diktatura nas nebude donekonecna ponizovat a okradat. Aby si uvedomili, ze nie sme blbi ani bezmocni, ale ze sme uz riadne nasrati..

 12. …je to aj môj názor. Nech vidia, že tú ich hru, na “zodpovedných” voličov, sa nemienime hrať.

 13. mne zas napisal hrusovsky, ze vraj uz nepije a nebije zenu, lebo je krestan :) no neuveris

 14. Ak chceme aby nevyhral ten,ktorý zrejme nevie a ani nebude /pevne verím,že nechce/ vedieť ako žije obyčajný podnikateľ,tak musíme presvedčiť na základe argumentov svojich známych,ale hlavne rodičov,že dôchodok dostanú aj tak nech bude zvolený hocikto a nie len ich idol a spasiteľ….takých tu už bolo čo mali jedine oni pravdu…Gotwald,Husák,Mečiar…ozaj neboli to všetci náhodou slováci…

 15. Síce to v Ús. je napísané, ale v SR nerealizvateľné, to by za vlastizradu a úmyselné porušenie Ús. min. Gašparko mal vysieť na šibenici…tu sa súdi,ako strana káže,nezdá sa Vám,milý pane?

 16. radšej v spoločnosti zvierat ako medzi ľudmi. civiizácia = degenerácia vo väčšine ohľadoch. hlavne sociálnych

 17. To snáď nemyslite vážne: Až take zle to nie. Pravda, ak platíte dane. Verím, že ako doteraz mnohí okradli na DPH, špekulovali apod nastali ťažké časy. Prečo sa neoplatí mat živnosť ? No pretože vo väčšine prípadov to boli v skutočnosti zamestanecke vzťahy. Samozrejme, ak im teraz okresali fiktivne doklady, je byt takýmto živnostníkom úplne nevýhodné. V skutočnosti byt živnostníkom je aj tak nevýhodné: ak človek chce seriózne podnikať a venovať sa tomu dlhodobo, asi by mal prejsť na formu sro minimálne. No a to sme len tak povrchovo prediskutovali časť Vašej úvahy. Mnoho veci nie je idealnych, ale aspoň konečne ľudia diskutuju o veciach a nie je spoločnosť traumatizovana detailami koaličných dohôd terajšej opozície. Ono, nalejme si čistého vina: žijeme zle časy a s tou našou slovenskou zadubenou náturou je o to ťažšie.

 18. tiez nechcem volit fica, no citim to tak, ze ludia co budu volit fica, prevalcuju ostatnych ludi co ho nechcu volit……a preco? pretoze fica bude volit dajme tomu 1/3 volicov a dalsie 2/3 volicov budu volit ostatnych – 13 tich kandidatov, z ktorych ani jeden neziska tolko hlasov ako prave fico…..ked nechcete fica vo vlade….takze darmo tu kazdy z nas bude plakat…..na toto by sa trebalo hromadne dohodnut koho miesto fica zvolit, nech ma fico malu sancu na uspech vyhrat….

 19. Šokujúca štatistika o chudobe na Slovensku“, „Bieda na Slovensku“, „Traja zo štyroch ľudí horko-ťažko
  zaplatia účty za domácnosť“, „Slovensko je najchudobnejší štát Európskej únie“, „SR – štát exekútorov a
  a právnikov“, atď., čítali sme a čítame podobné titulky v tlači. Všetci demokrati a slušní radoví občania
  Slovenska žiadame radikálnu zmenu !!! Voľby prezidenta SR a poslancov EP sú tiež príležitosťou zmien !

  Nebudeme voliť za prezidenta a do Európskeho parlamentu nikoho z radov červených a inak zafarbených primátov – Gorilu a jej mafie, vinné zo stretávok so „žralokmi“ (ktorých nikto trestne ani len nevypočul ohľadom prípravy korupcie – sľubovania provízií z nakradnutého, z prihrania verejných zákazok a štátnych postov za finančnú podporu vo voľbách), spoluvinných z toho, že Slovensko je rozkradnuté, že sme európska chudoba, že preto ročne 14 miliárd eur zo ziskov veľkých firiem nezostane tu doma, ale putuje za hranice do domovských štátov cudzích firiem, že na Slovensku musíme žiť ako v dajakej kolónii, alebo ako v pokusnom laboratóriu EÚ, zo žobráckych platov a zo žobráckych dôchodkov ! Aj za štátne peniaze Gorila robí jej volebné kampane !
  Všimli sme si a všímajte si, ako si našu budúcnosť predstavuje jedna z hlavných súdružských opíc s populistickými metódami starej boľševickej školy: Jej červené fašistické vzory za socializmu vykrikovali „Svetový mier !“, „Pokojné budovanie socializmu a komunizmu !“, „ona“ vykrikuje „Stabilitu, len štandardné politické strany, žiaden extrémizmus, silný prezident so silným premiérom „spolu za jeden povraz“!“. Jej červené a fašistické vzory budovali na totálne ovládnutie národov pracovné tábory, gulagy a väzenia pre „neprispôsobivých“, „ona“ si proti ľudským právam a proti sociálnej charte vymyslela povinné „pracovné grupy“ a ich 800 drábov, odpracovávanie si úbohých sociálnych dávok za otrockú mzdu 2 eura na hodinu, vlastne za trocha jedla len pre jednu osobu (nie pre jej celú rodinu !) ako kedysi u feudálnych pánov ! Jej červené a fašistické vzory v zločineckých snahách zmocniť sa cudzích majetkov kedysi posielali policajtov, napokon propagandistické a násilnícke úderky, keď to nestačilo, až polovojenské oddiely a armádu, ktorá strieľala do brániacich sa sedliakov, robotníkov, inteligencie, živnostníkov, vlastníkov a ich dedičov. „Ona“ v príprave na možné sociálne nepokoje v SR preventívne s bezcharakternou jej ministerskou špinou posiela 60 kukláčov do najchudobnejších štvrtí, aby tam zmlátili starých, mladých, ženy, deti, aby všetkým nahnali strach a odradili ich od občianskych protestov a štrajkov !
  „Ona“ na rozdiel od hrozivej reality národa budúcnosť si predstavuje tak, že „ona“, predtým nemajetná, bude na nakradnutom nosiť drahé obleky, drahé hodinky, jazdiť na luxusných autách, vydržovať si občas vymieňané luxusné milenky … Na hnev obetí komunizmu a postkomunizmu že bude falošne básniť o jej „silnom sociálnom cítení“, že stále bude strkať do televízií jej staré vzory ako starú komunistickú „vyžírku“, ktorá celoživotne ťažila z jej červeného členstva a kamarátšaftu, ktorá podpisovaním neústavných zákonov pomohla rozkradnúť republiku, ktorá v miliónových „fiestach“ zadĺžila Košice, ktorá ešte dnes stojí daňových poplatníkov veľké peniaze za jej ochranu a za ochranu jej okolia, keď si ani na dôchodku nedá pokoj a pozýva k sebe ako k dajakej celosvetovej demokratickej celebrite bývalých prezidentov sveta. Zbavme sa konečne tej opičiackej, zlodejskej, parazitickej a mafiánskej špiny, už nikdy jej nedaj tvoj hlas! Podpor ľudí s novými myšlienkami a s plánmi na priamejšiu občiansku demokraciu !!

 20. … bývalých politikov sveta. Zbavme sa …
  (Toto jediné slovo “politikov” namiesto “prezidentov” som chcel dať v texte zmeniť, než bol komentár definitívny. Za každým slovom v komentári si aj tak možno plne stáť. Ak to ešte ide, slovo vymeňte. Ale naostatok – nikto nie je menovite uvedený a okrem toho vraj máme “slobodu prejavu a slova”, čiže demokraciu, v ktorej záujme je aj tvrdá pravda, ktorá oslobodzuje a ktorá podľa slov už nebohého V. Havla vždy musí zvíťaziť !)

 21. Hombre, dobré rano! To, čo si tu opísal sa deje od Nežnej revolúcie, ktorá bola tak NEŽNÁ, že sme sa dostali do týchto sračiek! Dorazila to Dzurindova a Radičovej vláda, ktorá rozbehla tzv. liberalizáciu trhu do dokonalosti! “Predajme všetko zahraničným firmám, pretože my neviem ako na to!” – to bola ich filozofia! A ja nechcem vedieť, koľko za to dostali, ale to je jedno… Jedná sa tu o liberalizáciu trhu a o tú najivnú myšlienku, že trh všetko vyrieši! Nevyrieši skoro nič, hlavne v globalizačnom procese, v ktorom sa tie najväčšie firmy spájajú a skupujú sa navzájom, čo je vlastne popieranie konkurencie ako takej, čo ja základným predpokladom slobody v trhovom mechanizme… A občianska demokracia? Ľudia zmôžu veľmi málo, Hombre… hlavne v systéme, v ktorom počítame každú korunu… nikto Ti nebude v práci rebelovať, pokiaľ mu za to bude hroziť výpoveď, pretože hneď tak ďalšiu nezoženie…

 22. O. K. Už asi nikdy nebudeme tvrdiť, že Dzurinda a spol. sú lepší, než boli Vlado, Rudo, Jano, Víťazoslav, Ivan a spol., Robocopi a spol. Len sme v to istý čas dúfali. Quo vadis teraz ? Ľavý stred, pravý stred ? Môžu byť dva geometrické stredy na cestnej komunikácii a vôbec ? Len sa tam všetci zrážajú a zavadzajú nám.

 23. Pán Hvorecký vždy vie, čo si myslím! A nielen to! On dokonca to vie napísať tak. ako by som ja nikdy nedokázal. Presne, trefne, jasne a úprimne! Bo takto som sa cítil aj ja, bo aj mne pán Fico napísal… alebo skôr napísal niekomu, lebo na listovej obálke akosi pozabudol pripísať moje meno a adresu, ako to robia slušní ľudia, keď mi píšu… také neadresné, pán Fico… takže prepáčte, ak vo voľbách budem, naoplátku, neadresný aj ja… B-)

 24. aj mne pisal, i ked adresu moju neuviedol teda to rozhadzoval ako letak zo supermarketu, ono to aj taky vyznam pre mna malo, i ked letak ma az tak nenasra.. to co bolo pisaneJE JE LEN BOHUZIAL KRUTA PRAVDA, ale toto sa opakuje po 16 rokoch teraz alebo nikdy. Vsetko zle musi byt na nieco dobre, moje kredo, takze snad sa vdaka ficovi fica zbavime.

 25. HALOOO BUDICEK SLOVACI::: Dal som si tu namahu prestudovat nasu USTAVU SR a som zhrozeny ak porovnam ustavu z dnesnym fungujucim systemom. Ved len za posledne volebne obdobie sa tato ustava porusaila mnoho krat a my budeme opät len necinne prizerat sa?????? MORHO !!!! CL 32!!!!!

  Ustava SR!!!!!!!!

  Čl. 32

  Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto
  by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a
  slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a
  účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.

  Čl. 39

  (1) Občania majú právo na primerané hmotné zabezpečenie v
  starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa.

  (2) Každý, kto je v hmotnej núdzi, má právo na takú pomoc,
  ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.

  Čl 36.

  JA to dam po svojom….zarabam v tazkom priemysle aj aj tak si neusporim nic! as za tie drobne mi hrozi velke riziko smrti….

  Dakujem Patrik Varga…. ak zmiznem bude to vlada

 26. Ivan, vôbec si nemyslím, že nás je málo. Je nás dosť, problém však je v tom, že veľa z tých nespokojných nevie (nechce?) pochopiť, aké je dôležité prísť k volebnej urne. A druhý nedostatok nespokojných je nevedieť sa spojiť v jedno, v jedno za dôstojný život a znovu nájdenie vlastnej hrdosti. Veď je to iba o nás, nie o tých figúrkach vo vláde, či v parlamente…….budú tam, pokiaľ im to dovolíme my……nerobia nič iné, iba to, čo im dovolíme my……..ja denne prosím o múdrosť pre každého jedného človeka, o to, aby sa “rozsvietila žiarovka” v hlave každého Slováka….takže nie pesimizmus, ale práve opačnú energiu je nutné vysielať……….má to totiž obrovskú silu!

 27. A co uz dosiahnete tym, ze nepojdete volit? Akurat to, ze ho zvolia ti, ktori pojdu. Nic ine. Ak ste nespokojna s tym, ako to tu funguje, tak treba vyvinut aj nejaku iniciativu, napr. skusit zrusit system, ktory nefunguje a nie je tu pre ludi, alebo (nieco jednoduchsie) dosiahnut, aby k volbam muselo prist iste percento na to, aby boli platne, pretoze len vtedy by malo vyznam ist nevolit.

 28. No tak to vidíte! A potom, že Fico nesplnil svoju úlohu premiera!!! Kýho čerta starého. Splnil, všetcia vo vláde sa majú dobre, on sa má dobre, kto bol šikovný si nakradol,zabezpečil majetok pre celé svoje pokolenie a čože mu je do obyčajných ľudí, to je iba spodina, ktorá čaká, že on Fico sa bude o niekoho iného starať. Nech sa stará každý o seba. Tam sú popolnice, kontejnery, tam si može každá chamraď nabrať čo hrdlo ráčí. Predsa žijeme v slobodnej zemi, kde majú šancu hľavne ti vyvolený. A vy ste si ho zvolili a nie iba jeho,ale celú vládu a parlament.Teraz mu nikto nebude závidieť, že si žije ako prasa v žite.!!!Jemu si exekutor nedovolí nič zobrať.!!! Vám kľudne vezme posteľ na ktorej spíte a vyženie vás na ulicu. Ficovo srdce sa nezachveje pri pohľade na ľudí, ktorý žijú na lavičkách v parku, lebo pod mostom mrznú, sú to iba bezdomovci, to ako ani keby neboli ľudia, zvykli sme sa na nich dívať ako na niečo nežiadúceho, čo nepatrí medzi nás “normálných”. Ale, že z každého z nás može byť bezdomovec zo dňa na deň

 29. Michal, napísal si to presne tak, ako to cíti mnoho ľudí, ako to naozaj prežíva stredná vrstva. Zaujímalo by ma, že keď nás všetkých ubijú kto bude robiť? a držať toto hospodárstvo? Kam si pojdu kupiť chleba, keď pekárovi sa už neoplatí piecť? No bohužiaľ, Slováci to stále nevidia…alebo nechcú vidieť? Nerozumiem tomu. Najviac ma zaráža, keď sa ľudia sťažujú, ale nič pre zmenu neurobia, ani voliť nejdú. Tak potom čo vlastne chceme?
  List sme dostali aj my, ale ani som ho neotvorila, aby som infarkt nedostala!

 30. Počkaj, ak ho zvolia, tak prezidentom sa ešte nestane, ale bude iniciovať zmenu právomocí prezidenta a bude z neho Pinochet.
  Ak ho nezvolia, tiež bude iniciovať zmenu právomocí a z prezidenta bude Kováč.

 31. Niektory Balia kufre? Mi uz sme kufre davno aj rozbalili ale inde. Je to presne o strednej vrstve. Preco dnes jazdom na novom Audi Q7 za 80.000 Eur a preco moje dve decka chodia do medzinarodnej skoly za 5000 Eur mesacne ? Lebo som stredna vrstva. Ale nie na slovensku ani nie v USA.

 32. Možno by si bolo dobré položiť otázku. čo je to vlastne stredná trieda? Myslím, že veľa ľudí si o sebe myslí, že je stredná trieda, pritom sa majú celkom dobre. Žijem v Prahe a tu to tiež nie je bohviečo… na tak vysoké životné náklady je to tu dosť zlé, veľa ľudí žije z výplaty do výplaty… na dovolenky chodia raz za pár rokov… takže si viem predstaviť, aké zlé je to niekde inde…

 33. Osobne mam uz davno vybrateho kandidata, je nim Dr. Jan Carnogursky, podla mna jediny kandidat s nadhladom a viziou, clovek, ktory pre Slovensko vela urobil, ako prvy prisiel s poziadavkou samostatnej stolicky a hviezdicky v EU, je rozhladeny, vzdelany, respektovany, zial, najma v zahranici. Ostatni? Kiska, ktory zbohatol na uzernickych uveroch a zdieral ludi, potom si urobil marketing cez Dobreho anjela, podla mna samoluby dobrodruh, intelektualny niemand, Knazko – politicka vykopavka, ktorej “zasa ide o vela”, a rata s kratkou pamatou ludi, s Meciarom sa totalne diskvalifikoval, bez ohladu na to, ze ho opustil, Prochazka, ambiciozny intelektual, naozaj mudry chlap, ale na prezidenta mlady, mal by este urobit nieco v politike, urcite na to ma a podla mna vyuziva kampan vo volbach na vlastne zviditelnenie, ziskanie sympatii a po volbach zalozi vlastnu stranu, drzim palce, asi by ma oslovil, Hrusovsky, nech radsej oddychuje na politickom dochodku, nic moc, Bardos, zneuziva volby na zviditelnenie madarskych tem, Mezenska, sanca pre hlupakov, je vsak zarazajuce, ze tala jednoduska ziska na Slovensku viac preferencii ako Carnogursky – vid posledny prieskum, Fischer, stary vtipkar, vyborny kardiochirurg, ale na prezidentske kreslo? Pan professor!
  Suma sumarum aktualne preferencie ukazuju, o com je Slovensko, nalavo Fico a napravo vsehochut bez schopnosti dohodnut sa, nuz sa nemozeme divit, ze Fico vyhrava na celej ciare. Mozeme mat vyhrady k jeho lavicovej politickej orientacii, aj ja ich mam, ale pali mu to, ako mnohym nie a hlupu Slovac nemusi ani ohlupovat. Nezabudajme, ze cerveny koberec do samovlady mu rozprestrela sucasna “pravica” na cele so Sulikom, ktora polozila vlastnu vladu… Takze vidim to cerne…

 34. Preco by Fico musel vyhrat? V prvom kole by ho musela zvolit nadpolovicna vacsina VSETKYCH OPRAVNENYCH volicov (ustava, cl. 101, odst. 4). T.j. viac ako 2 miliony. Tolko nema, a teda sa bude konat druhe kolo. Az tam sa bude rozhodovat o prezidentovi. Takze je dolezite aby bol do druheho kola zvoleny dobry kandidat, prijatelny pre vsetkych, ktori nechcu FIca. Treba ist volit uz v prvom kole, a volit dobreho kandidata, ktoremu verite.

 35. Žiaľ, väčšinou neviem tak vtipne a „jadrne“ popísať veci ako M. Hvorecký, dávom pred ním klobúk dolu. Ale vďaka, že čo nerobia (nechcú, nestihnú) média, nahrádzajú sociálne siete a ľudia ako on. Píšte svoje názory, rozširujte, kopírujte, rozposielajte e-maily a listy vašim priateľom a známym na sieťach. Je to jediný účinný náš spôsob na zmenu vecí, ak nechceme na barikády. V rámci občianskej verejnej informovanosti môj názor k chystaným „previerkam sudcov“:
  Obete veľa rokov trvajúcich porušovaní zákona, Ústavy SR a základných práv občanov na súdoch, v justícii SR, nemusí zaujímať, že Dr. ten a ten s ministrom tým a tým a s vládou až teraz chystajú veľké zmeny v súdnictve vraj hĺbkovými previerkami až cez Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Sudcovia v SR už bezpečnostnými previerkami NBÚ zrejme prešli (oni a prokurátori SR však nesmeli prejsť lustráciami ohľadom možnej ich spolupráce s komunistickou ŠtB !). Nové previerky starých (doživotných) sudcov pred NBÚ môže namietať Ústavný súd SR v Košiciach ako protiústavné. Mimo NBÚ vytvorené preverovacie komisie na oddelenie „zlých sudcov od dobrých sudcov“ a na ich trestanie, či vylúčenie z justície, museli by byť zložené z nezávislých právnikov a advokátov, komisie museli by okrem „profilu a prostredia sudcu“ prelustrovať aspoň tie sudcovské spisy a kauzy z hľadiska dodržiavania a porušovania zákona a sudcovskej etiky (najmä Občianskeho súdneho poriadku, Zákona o súdoch, sudcoch a prísediacich, Sudcovského kódexu), Ústavy SR a základných práv účastníkov sporov, kde na právnu chybnosť, neústavnosť niektorých káuz, neplnenia si sudcovských povinností a možné zmanipulovania vecí a konaní za prispenia neetického, ba protizákonného, konania sudcov, by ich podľa nového zákona mali mať právo – čo ťažko od štátnej moci očakávať – písomne, či elektronicky, upozorniť aj poškodení účastníci právnych vecí. Takáto spravodlivosť môže, no nemusí, nastať na slovenských súdoch najskôr o rok, možno neskôr, možno k nej nikdy pre rôzne prekážky nepríde ! Vyvstala by možno otázka, že ak sa uzná, že sudca spôsobil niektorému účastníkovi sporu úmyselne, či nedbalosťou, škodu nad 266 eur (neviem presnú sumu), ktorú škodu musí sudca nahradiť na úkor jeho mzdy a jeho majetku, či by tiež nemal byť trestne stíhaný ako ktorýkoľvek iný občan.
  Avšak mnohí občania v akutálnych a mnohé roky vlečúcich sa nespravodlivých sporoch a kauzách nemôžu čakať !! Načo ďalekosiahle strategicko-globálne plány vlády v oblasti justície, ako keby chceli riadiť nielen celú spoločnosť, ale celý Vesmír, keď je tu aj naliehavá konkrétna úloha najvyšších zopovedných osôb SR angažovať sa v ochrane spravodlivosti a v ochrane základných práv občanov pre konkrétne obete úradných a iných osôb štátu Slovenská republika, o ktorých zväčša vedia „až hore“. Na základe odvolaní, dovolaní, sťažností a návrhov, žalôb občanov až na najvyššie miesta. A ku ktorej spravodlivosti zodpovední už majú zákonné nástroje (žiaľ, zatiaľ využívané len pre ich potentátov a pre ich detičky) – napríklad aj mimosúdne danie spravodlivosti občanom vládou a ministerstvami podľa Zákona o odškodňovaní za škody pri výkone verejnej moci, alebo pre porušenie zákona a dobrých mravov zrušenie a zastavenie nespravodlivých vecí až prokurátorsky, či súdne, na najvyšších miestach justície SR a ministerskými kontrolami a inšpekciami. Zatiaľ to pre radových občanov takmer vôbec nefunguje.
  Skôr to bude podľa názoru jedného z občianskych kandidátov na prezidenta SR a podľa exministerky spravodlivosti Dr. L. Źitňanskej – pôjde len o kozmetické úpravy, tie isté osoby, ktorým vyhovuje doterajší systém justície a systém vládnutia v štáte s koncentráciou moci v ich rukách, ťažko myslia ich (predvolebné) snahy o reformy justície úprimne, ťažko ich dotiahnu do úspešného konca, pretože by asi prišli o ich funkcie a o ich moc. Skôr to bude tak, že viacerí z vládnej garnitúry budú sa mocensky mstiť voči kritikom a žalobcom slovenskej justície a slovenského štátu v Štrasburgu, v Bruseli, v Ženeve, alebo v Haagu, pretože sú (a ešte len budú) vraj na nich n a h n e v a n í . Ak by to bola pravda, potom treba k tomu dodať – len zle vychovaný súdružský bastard nikdy nechcel a asi stále nechce pochopiť, že to obete aj desiatok protizákonností a desiatok zločinov na ich základných ľudských právach s veľkými škodami od vládnucich pánov a súdruhov (zistiť si tvrdenia o ich vládnutí v SR aj na stránkach a v blogoch na internete) majú m i l i ó n d ô v o d o v byť nahnevaní a rozvinúť na Slovensku hoci nové Thajsko, novú Ukrajinu, ak sa páni a súdruhovia a ich doterajší zlý justičný a zlý mocenský systém sami od seba demokraticky nezmenia. A to urýchlene v priebehu dní a týždňov aj voči konkrétnym osobám a konkrétnym rodinám obetí úradných osôb štátu hoci smerom „goodwill“, teda konkrétnymi mimosúdnymi nápravami vecí a konkrétnymi ústretovými prejavmi „dobrej vôle“ štátnej moci, nielen „výhľadovo superglobálne a kozmicky“ ! Zaujíma nás to, stretol sa už niekto osobne s ich „goodwill“ ? (Nie celoplošne ako napríklad u vianočných príspevkov pre dôchodcov.)

 36. Tieš sa pripájam k Vašej debate, plne súhlasím s p. Hvoreckým a zasielam svoj názor – protest báseň:

  Zle sa muchám žije v krajine pavúkov….lp 11/2013
  /alebo:Kam sa podel ……/

  Kam sa podel zdravý rozum, kde len teraz sídli,
  povráva sa že v hlave sedliaka čo v rukách drží vidly,
  vidlami on rozum bráni urputne a divo,
  je ochotný za zdravý rozum položiť aj život.

  Kam sa podel skutok čestný čo plnil dané sľuby,
  bez paragrafov a dodatkov 100 stranovej zmluvy,
  nebol k tomu treba oblek či žehlené puky,
  ľuďom čestným na to stačíl len pevný stisk pravej ruky.

  Kam podela sa úcta čo mal človek k človeku,
  chováme sa ako zvery z ďalekého praveku,
  samy šmejd a hyena čo na svoju chvíľu čaká,
  oklamať, okradnúť a zničiť…brat nepozná brata.

  Kam podela sa slušnosť ľudí, že vraj sa už nenosí,
  slušnosť je len pre slabochov, silný prahnú po moci,
  kto prachy…má aj moc a smeje sa nám do očí,
  mamon sa stal novou modlou, im už niet viac pomoci.

  Kam podela sa osobná česť a poctivé zásady,
  za urážku na cti, bol súboj či päsťou do brady,
  politik už predal česť a stratil svoju Tvár,
  pri válove hlasno krochká v svojom stáde kapibar.

  Kam podela sa ľudskosť, čím líšime sa od zvery,
  Kto dovolil si pošlapať, krehkosť našej dôvery,
  kto do popola zadupal našu ľudskú dôstojnosť,
  zobuď sa Ty kto si spal zla už bolo práve dosť.

  Až zastáva rozum z toho čo sa to tu deje,
  múdry človék krúti hlavou, hlupák sa mu smeje,
  zle sa veru ľuďom žije v tomto absurdistanficolande,
  keď vláda kašle na ľudí a plní vrecka iba svojej bande.

  Prebuď sa TY slovač biedná, dosť bolo tej poroby,
  zodvihnite hlavy hore, zbavme sa tej choroby,
  Poďme brániť zdravý rozum a poctivé zásady,
  a začnime pekne zhora, ryba smrdí od vlády.

 37. Pomôže len svätená voda, dvakrát denne na lačno a suchý chleba.

  Počul som jedného manažéra z istej fin. group ako hovoril…

  “Boli sme meditovať v horách, no v tom Bhutáne, tam keby ste to videli.. tam sú všetci chudobní a šťastní, tam sa nemeria HDP ale hrubé domáce šťastie”

  …preto budme šťastný a vďačný za to, že nás takto mocní vedú, chcú aby sme boli šťastní naveky a zbavili sa toho materiálneho svinstva, života s lyžami na chrbáte a borovičkou vo vrecku.. opustime tieto falošné hodnoty a začnime byť konečne šťastní a chudobní, sprostí a chorí..

 38. Uvidime ako dopadnu volby prezidenta, v kazdom pripade by som chcel vyslovit navrh ako odstranit vladnucu stranu smer ktora sa nijako neusiluje o zlepsenie situacie na Slovensku ale sa iba stale vychvaluje ekonomickym rastom. Na co nam su plusove cisla ked ludia v tejto krajine su znechuteni ? Na Slovensku nam pomaly chyba najdolezitejsia cast obyvatelstva- stredna vrstva.
  Ale spat k mojmu navrhu. Osobne si myslim ze tento list je napisany velmi dobre a vystizne. Stacilo by pouzit Ficovu zbran proti nemu. Myslim ze tento list ma potencial aby presvedcil ludi, ze Fico a jeho Smer nie je pre Slovensko dobra volba. Ak by sa vytvorila nejaka iniciativa, skupina ludi ktori by sa dokazali poskladat a vyzbierat peniaze na to aby sa taketo “protificovske listy” dostali do kazdej domacnosti myslim si ze ludia by s vedomim ze kazdy dostal takyto list isli k volbam.
  Do tychto volieb zostava malo casu ale verim ze do parlamentnych volieb by sa nieco take mohlo uskutocnit.

  Chcel by som vas poprosit aby ste zareagovali na moj navrh aby som vedel ake su sance, ze nad niecim takym mozem uvazovat. Vopred dakujem.

 39. suhlasim!! verim ze pred parlamentnymi volbami sa vyformuje skupina ludi ktora by bola schopna taketo listy povhadzovat do schranok nech sa Slovaci uvedomia!

 40. Fica voliť nebudem, to je jasné. To, že možno resp.pravdepodobne vyhrá, je smutné. Tragédiou však určite je to, že neexistuje žiadna alternatíva, ktorá by ponúkala riešenie, východisko z dnešného marazmu. to som pozitívne zmýšlajúci človek. Ibaže v tejto oblasti sa to nedá. Riešenie je zlé (Fico) alebo proti-zlé (iní…)

 41. Niekomu, z dnes mocných, takýto stav vecí vyhovuje. Čo, s tým spraviť, občania! Ja som bol voliť, ale volil som asi zlú partaju, keď sa stým nič nerobí. Pretože strana, ktorú som volil nedokáže presvedčiť väčšinovú stranu, aby sa zvolala mimoriadna schôdza NRSR. Čo, s tým spraviť, občania! Vždy tu bude väčšina (aj voličov), ktorej to vyhovuje.

 42. Michal, zdravm a posielam dva ryvky z otvorenho listu Dr. M. Lajkovi (a nvrhu na jeho odstpenie) ako lenovi vldy, uverejnenho na internete z roku 2013 od zstupcu mono v SR perzekvovanej rodiny,ktor aluje tt za mnoh zloiny na udskch prvach a v Haagu a v eneve: “… V prvom rade Vm pripomnam, e neobstoj vhovorka, e ako kad minister aj Vy vraj mte len “svoj piesoek” zahraninej politiky, a e ostatn Vs nemus zaujma. Jednoducho ste lenom vldy Slovenskej republiky, ktorej ste poskytli svoj vvesn tt, ku ktorej mme vne vhrady, e na Slovensku s vnymi, a sofistikovanmi tB-spsobmi, poruovan zkladn udsk prva, e s umliavan a prenasledovan kritici reimu, e je snaha ako za “rudho” zloinca Gottwalda spoloensky ich stigmatizova a izolova, ak s vemi “nepohodln”, a s pomocou ttom ochraovanch mafi “bielych golierov”, ich gangov a deriek, s pomocou polcie, prokuratr a sdov, kriminalizova kritikov a nespokojnch z v tomto ase mocensky obbenho “ohovrania”, “vyhrania”, a podobne, prpadne z nich narobi “nepretnch” a psychicky “chorch” ud. …” “… alej Vm pripomnam, e vo svetle faktov neobstoj otrepan floskula o takzvanej “nezvislosti” slovenskch orgnov a sdov, e vraj dodriavaj zkony, udsk prva, a napokon vraj leglne “vyhrvaj”. S vnimkou mono viny radnch konan poda Zkona o rodine je to humbuk, nepravda, je to len naoko pre zdanie demokracie na Slovensku. Tak je to na Slovensku so vetkm, vetko je tu “O.K.” len naoko. Darmo obania posielaj desiatky a stovky sanost a alb na nadriaden orgny a po ministerstv a rad vldy SR. Odpu im, e vetko je “O.K.”, aby ich u obania opakovane neobaovali, lebo bez innch rieen z nvrhov obanov zanaj ich sanosti a nvrhy nprav, kompenzci, skartova, ignorova, spisy likvidova, alebo obanom vraca, takmer vdy bez vyrieenia vec. Aby sa vraj obania drali Obianskeho zkonnka, Obianskeho sdneho poriadku, alebo Katastrlneho zkona a poriadku, alebo Trestnho poriadku, Zkona o obecnom zriaden a podobne. Hoci obania sa na nadriaden orgny, kontroln a represvne orgny a po najvyiu prokuratru SR, obracaj a vtedy, ke asto amorlni radnci, sudcovia, policajti, notri, prokurtori, exektori a al, zapjajci sa do prce pre mafie “bielych golierov”, niekoko rokov a vea rokov vetky tieto prvne normy masvne a sstavne asto a trestnmi spsobmi poruuj. Vyberaj si z nich len tie paragrafy a ustanovenia, ktor vyhovuj mafim “bielych golierov”, ich gangov a deriek, aby obanov dontili – asi a autosugesciou – prija “vazstv” orgnov a mafi, aby sa im podriadili. Inak hroz, e rady z obanov urobia “antisocilne ivly” (hoci je to presne naopak – skuton antisocilny a spoloensky nebezpen ivel neraz bva radn osoba). …”

 43. nič sa na slovensku nezmeni pokial sa nechceme zmenit my ludia a to všetci ved to vidite ako to tu vyzera od vrchu až dole takže ak si každy nezostupi až na dno svojej duše a nepozrie sa do seba aky je a čo robí ako potom všetci stale čakame aby bolo lepšie? je mravny upadok celeho naroda nam može pomoct jedine boh a aj celemu svetu

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s