10 najhorších knižných obálok roku 2013

Čo bolo najohavnejšie v oblasti knižného dizajnu na Slovensku? Rok 2013 priniesol nesmierne bohatú úrodu grafických príšerností. Trend zostáva rovnaký, dokonca silnie: vydávať čo najlacnejšie a čo najrýchlejšie, pretože Slovákom je to aj tak jedno, hovoria si naši vydavatelia.

Pod tlakom trhu, ale hlavne túžby po peniazoch padajú posledné morálne a estetické zábrany. Ešte aj dobrá beletria sa tlačí na papieri len o málo kvalitnejšom ako socialistický Harmasan. Pravidlá sadzby? Väčšina zalamovačov ani len netuší, že nejaké existujú. Stačí sa za deň naučiť Adobe InDesign a ide sa. Obálky zalamuje syn alebo svokor vydavateľa, vzdelaním programátor alebo záhradník, pretože pri kradnutých fotkách a ilegálne stiahnutých fontoch vlastne aj tak nezáleží na tom, ako sa to celé poskladá dohromady.

Vydavatelia majú dojem, že ešte ako-tak sa oplatí investovať do grafiky detských kníh, ale dospelí znesú všetko.

Tri rôzne škaredé fonty? Tri nevydarené fotky? Tri desivé biele rámiky? Hrôzostrašné zalomenie zadnej strany? Výsledkom je najpredávanejšia kniha roka Vyznanie. Šetrilo sa zbytočne a na nesprávnom mieste. Pri takom náklade to mohol urobiť aj expert, ktorý pracuje pre Suhrkamp, Penguin alebo Phaidon. Alebo ešte radšej troška talentovanejší Longauerov žiak.

Existujú aj pozitívne príklady. Stále fungujú dobré vydavateľstvá, ktoré si dávajú záležať na typografii, dizajne i väzbe. Problémom je, že ich predajnosť zväčša klesla na úroveň štatistickej chyby a úspechom je, keď vôbec dosiahne trojciferné číslo.

10. Žraloci nastavili tohoročnú latku nekvality skutočne vysoko. Môj zvlášť obľúbený je efekt šmuhovaných hláv. Photoshop sa zapotil. Krásna je aj kombinéza s výstrihom a praktická startrekovská zbraň. A ako pekne skáču čeľuste za strechou domu!

Obrázok

9. Srdečne vítam Lízu z Kotolne na slovenskom knižnom trhu. Jej prítomnosť bude iste veľkým prínosom k ďalšiemu presadzovaniu obálkového nevkusu. V zámorí má sériu jehovistických obrázkov z fotobánk, ale u nás sa bez prsatej blondíny do rebríčkov v tomto žánri neprenikne.

Obrázok

8. Grafikovi pri korektúrach vypadlo v strede nápisu na prívesku veľké R.

Obrázok

7. Minulý rok sa zapíše do pamäti aj ako ten, keď Hirax prestal byť smiešny a vzbudzovať súcit, ale začal skutočne štvať. Pri jeho sérii „článkov“ o ezoterike, údajnej juvenilnej justícii alebo novom šlabikári zostával rozum stáť. Samozrejme, aký by to bol rok, keby martinský majster všetkého nevydal tri knihy? Je nesmierne ťažké rozhodnúť, čo z toho bolo najhoršie, lebo úroveň bola vzácne vyrovnaná. Ako hovorí táto nepochopiteľná tvár Martinusu: Kto nedáva, nevie ani prijať / stále mu je málo / A ten druhý chrčí / zo šprintu na dlhej trati… Túto zbierku „básní“ ilustrovala autorova sestra. „Obrázky len tak žiaria ľúbosťou“. Presne tak, keby ľúbosť žiarila, vyzerala by zhruba takto. Pripájam aj mimoriadnu zadnú stranu s hrozivým posolstvom, že autor tu bude do roku 2053, čo znamená, že  stihne ďalších 117 kníh!

Obrázok

Obrázok

6. Kniha vyrieši stres za desať sekúnd a za šesť minút vylieči akúkoľvek chorobu. To sa mi vidí veľmi dlho! Čo ak budem mať pri chorobe voľných iba päť? Koľko času venovali obálke, žiaľ, neprezradili, ale odhadujem dve minútky v prestávke účinného liečenia. Úchvatná práca s fontom a tá ruka s dymiacou stigmou! Pôvabný efekt. Pointou tejto zjavne nevyliečiteľnej nákazy je nežné logo vpravo dolu.

Obrázok

5. Vývoj vydavateľstva Slovenský spisovateľ patrí k najtemnejším kapitolám našich novodobých kultúrnych dejín. Kým Bagala ide od desiatich k piatim a napokon k trom, títo už klesli do záporných čísel a padajú hlbšie. S týmto sa plastický chirurg ozaj namakal. No italic fontu predčí aj pompéznu ľavú kozu.

Obrázok

4. Ak chce žena v dnešnom krutom svete prežiť, potrebuje krabičku na púder so zrkadielkom, maliny, černice a to všetko prikryté striebornou kávovou lyžičkou. Kompozíciu hľadali vo fotobanke  dlho, ale oplatilo sa. Byť ženou „vekovej kategórie 20 – 70“, smrteľne sa urazím. Ale „život nie je strelnica“! A ja som si doteraz myslel, že život je strelnica! Pri autorovi sa myšlienky na rýchlopalné zbrane mihajú hlavou nepríjemne často.

Obrázok

3. „Vydavateľstvo“ Motýľ by v tomto rebríčku chýbalo. Pre celý katalóg, žiaľ, nebolo dosť miesta. Aj ich typograf je ozaj hrejivý, veselý a úžasný.

Obrázok

2. Pani Baysová v sebe skrýva „nekonečnú múdrosť“. To sa prejavuje tým, že za sedem týždňov vylieči rakovinu, nad hlavou a plecom sa jej mihá unikátna dvojitá dúha a jej prízrak sa objavuje na osamelými morskými ostrovmi. Dostavila sa aj do talkšou v Slovenskom národnom divadle, čo je jedna  z najvýznamnejších, takzvaných erbových kultúrnych inštitúcií Slovenska. V marci bude pani Baysová opäť v Bratislave. Za 355 eur sa s ňou môžete vydať na The Journey. Ja som sa na ňu vydal a zabralo – došlo u mňa k mimoriadne silným sťahom a obrátenej peristaltike, ktorá vyprázdnila obsah žalúdka cez pažerák a ústnu dutinu do vonkajšieho prostredia.

Obrázok

1. Jednoznačné víťazstvo si za skutočne kvalitné retušovanie pleti a dejín odnášajú dve publikácie.

 Obrázok

Obrázok

Prečítajte si aj10 najhorších knižných obálok roku 2012 a tiež 10 dôvodov, prečo zostať na Slovensku

Advertisement

53 thoughts on “10 najhorších knižných obálok roku 2013

 1. Milý Michal, tento článok je neuveriteľne tendenčný. Objektívne si prvé miesto jednoznačne zaslúží Hirax, veď je to vidieť na prvý pohľad!

 2. Neviem mne až tak veľmi nevadí retušácia Flašíkovej ako to jej tetovanie…

 3. Mr. Hvorecký, ktorých je ale 10 najlepších obálok knižných titulov podľa vášho grafického posúdenia?

 4. Michal, vaša kritika je pri viacerých knihách nemiestna. Napr. Igor Bukovský je skvelý autor a obal knihy je originálny, vkusný a vtipný ako je sám autor. Myslím, že sa niet prečo uraziť :)

 5. A tom som sa bála, že ja jediná nemusím Brandon Bays. Proste mi to nereže. Vďaka.

 6. keďže spolupracujem napr. s Pavlínou Morháčovou, nebol by som objektívny:) úprimne: vybojovať novú sériu paperbackov, ktoré sme s Pavlínou robili, to bol s vydavateľom väčší boj, ako keď som pred pätnástimi rokmi debutoval. ale tá námaha imho stojí za to. inak sa to nedá. musím priniesť kompletne všetko hotové, inak by to skončilo v tomto rebríčku…

 7. Tak osobne sa viem vyjadriť len k Hiraxovi. Dúfam, že v živote nebudem musieť jeho čítať jeho svetlom požehnanú “tvorbu”. A Zlatokopka…tak tú knihu som tlačil v práci a musím povedať, že obálka zodpovedá obsahu. Tupá tupina za 1,99 v Tescu.

 8. Michal, publikovat najhorsi dizajn knih sa mi ako pocin velmi paci. To co sa mi az tak nepaci je akasi povrchna kritika tych dizajnov. Ocakaval by som exaktnejsi popis chyb aj s logickou argumentaciou. A asi viac faktickou ako emocnou. Na uvod nejake vychodiska a prevedcive argumenty preco je dobry dizaj obchodne, komunikacne a nakoniec aj esteticky lepsi ako ten nepodareny dizajn. Lepsi pre vydavatela aj pre citatela. Julo Nagy

 9. Kto si objednal tento rebríček?
  Je to len subjektívny pohľad na vec….

 10. ďakujem, milý Julo, patríte k tým, ktorých kreatívnu prácu v dizajne si mimoriadne cením. toto je už druhý ročník rebríčka a nie je to odborné hodnotenie, skôr zábavný blog s istým posolstvom. exaktnejší rozbor rád prenechám ľuďom ako Zdeno Kolesár, toto je môj ironický hlas ako človeka z brandže. držím vám palce vo vašej tvorbe!

 11. nemyslel som na vysokoodborne hodnotenie…urcite to treba robit popularne a aj zabavne…ale ked sa hodnotia aj ine produkty, kludne aj zabavne, je za tym citit odbornost, argumentaciu a popis toho, co sa hodnoti a ako. Zvyknu to v uvode zadefinovat a potom sa tomu tazko oponuje, ked je to jasne. (vykonnost aut, komfort, sila motora a podobne).

  Aj zabavne sa clovek moze dozvediet preco je jedna kniha horsia ako ta druha…myslim, ze si na tento clanok klikne vela ludi aj mimo nasej zabavnej brandze :-) hlavne ak v nadpise mate 10 najhorsich…moj koment berte ako k zlepseniu takychto hodnoteni…osobne pochybujem, ze by Zdeno vedel az tak detailne zhodnotit preco je jeden dizajn lepsi a druhy horsi…toto moze len clovek z brandze, ktory sa tym prakticky zaobera.

  Narazkam na Longauera asi velka cast citatelov nebude rozumiet a takych casti je tam viac, ktore by som radsej nahradil niecim vseobecne poznatelnym. Pisat o zlom dizajne je nakoniec dolezitejsie pre nedizajnerov asi viac ako pre tych, co to vidia rovnako ako vy, my.

 12. Mne sa nepáči ako autor článku znehodnocuje knižné obálky. Keby aspoň svoj návrh odprezentoval aby sme videli ako by to malo byť podľa pána múdreho. Posolstvo nulové v tomto blogu.

 13. skôr sa to snažím ukazovať vlastnou prácou. spolu s grafickou dizajnérkou Pavlínou Morháčovou sme vytvorili novú edíciu paperbackov. Spamäti sú prvým počinom tejto série. rovnako aj druhé vydanie zbierky poviedok Naum. pokúsili sme sa vytvoriť paperbacky ako artefakty dostupné každému. fotky pre Spamäti poskytol Peter Župník. Ilustrácie pre Naum nakreslila Svetlana Fialová, ktorá nedávno získala Cenu Jerwood za najlepšiu kresbu roka vo Veľkej Británii. spolupracoval som už na obálkach aj so Shootym alebo Petrom Biľakom. mám rád súčasné slovenské vizuálne umenie a je mi ľúto, že sa tak málo objavuje na slovenských knihách. takže sa držím svojho prístupu: nefrflem, ale snažím sa urobiť niečo preto, aby sa veci pohli dopredu.

 14. hm. myslim, ze pan Hvorecky nemal ani za mak problemu zostavit takyto rebriček. naozaj by sa skor zapotil pri akomsi vykaze tych “vkusnych” obalok.
  napadaju ma desiatky dalsich, az mam zaskodnicku chut zoznam rozsirovat do obrich velicin.. uz len to co, predvadza za posledne roky pt marenčin je smiešno-smutne. a pritom si roky drzalo tento vkusny (i publikacne) standard. je tomu uz aj tak, ked nie je vkus ani u citatelov tak na co sa snazit, vsak

 15. Některé komentáře jsou ok, ale většina je rádoby vtipná a bezzubá kritika. Docela bych rád viděl dílka autora tohohle blogu.

 16. Vinco…clovek nemusi vediet vyrobit lepsie auto, aby mohol exaktne kritizovat kvalitu nejakeho auta :-) alebo cohokolvek ineho. Julo Nagy

 17. pisat treba taketo clanky, aj ked su subjektivne, ako vsetko…aj tieto nase komentare su subjektivne :-) tak len Michal piste a zlepsujte to ako sa len da. Chybaju nam v dizajne taketo hlasy a publikovanie.

 18. Milý Michal,
  vďaka, je to skvelé a veľmi poučné ! Ten prudko padajúci vkus a úpadok estetizmu by sa mal pri rútení sa na samé dno takto zachytiť a trošku “povzniesť” ! A Vám sa to podarilo!
  Tiež som za to zaviesť protipól – 10 najlepších obálok, aby sa človeku podučilo ešte lepšie.
  Vzdelanosť a rozhľad je najlepší atribút správneho vnímania. Do nedávnej doby som si totiž ani ja nebola načistom, či sa mám nad mnohými obálkami kníh pohoršovať, smiať, alebo ich… začať akceptovať.
  Teraz vidím, že akceptovať ich nemám nikdy, ledaže ako príklad hrubej chyby :)
  Nech sa Vám darí!
  Táňa
  P.S. Venovali mi Hiraxovu knihu “Príbeh muža”. Dosiaľ nechápem, ako sa niečo také môže ocitnúť na svetle sveta :) Jedine tak, že si to vydáva sám… :)))) Aký máte názor na Hiraxa? Už ste o tom niekde napísali? Budem Vám vďačná za link, ak môžte poslať….

 19. Je pravda, že nebudem objektívny, ale trochu som si zvykol na duchaplnejšie texty od Vás. Toto mi príde také malicherne škodoradostné, bezobsažne uštipačné – také slovenské… a to som mal pocit, že vo svojich textoch sa snažíte poukázať ako prekonať slovenské malomeštiactvo. Chápem, že máte svoj názor, ale prečo to musí byť tak prvoplánové a plytké (aj keď britké)?

 20. Ono zakladom problemu je to ze v podstate kazdy si mysli ze rozumie grafike. Ono vacsina klientov chce to co vidi vo vacsine grafickej produkcie a nechapu preco by mali profesionalovi zaplatit viac zacistu a jednoduchu grafiku ked im to ich oblubeny „grafik“ urobi za par € a je to kolaz kde je vela tienov a roznych efektov, a ku tomu vzorkovnik free fontov a v mnohych pripadoch s „kvalitne“ dorobenymi makcenmi a dlznami. A to uz vobec nehovorim o typografii vobec si nevsimne take chyby ako su samostatne hlasky na konci riadku, tak od neho nemozeme chciet aby si vsimol rieku alebo – miesto – pripadne x miesto ×

 21. …stačí len krátke školenie grafického dizajnu a budete sa hanbiť za to čo ste napísali. O autorovi sa tu vôbec nehovorí !!!

 22. Suhlasim s nazorom, ktory tu uz raz odznel…konkretne v pripade knihy “Navod na prezitie pre zenu” od Bukovskeho, ste sa podla mna dost sekli..Bavila som sa na zozname do momentu, ked som zbadala, ze ste don zaradili aj tuto knihu, nakolko ma uputala okrem jej obsahu, prave svojim vzhladom..Myslim si, ze je celkom mile predstavovat si zensku “vybavu krasy” trochu inak ako ju pozname- teda ako maliny a cucoriedky (a ine zdrave pochutiny) :-) cim chcel len pokazat na to, ze zdravy sposob zivota sa odrazi okrem ineho aj na nasich tvarach a tym nahradi vsetky mejkapy sveta- co vy iste viete, ale zrejme vam tato metafora neprisla originalna ako mne…

 23. Tak v prvom rade nechápem prečo na prvom mieste skončila kniha Moniky Flašíkovej a Evity :-/ Myslím že tá tam vôbec ani nemala byť zaradená sú omnoho horšie obaly.
  PETER MUZIKAR
  By som si pozrel ako Vy rozumiete grafike…. A čo keď má niekto stiahnuté fonty ? :D dobrý grafik spraví aj s free fontu originálny :) Fonty si kupujete ale Photoshop a ostatné programi určite cracknuté lebo sú drahé :D

 24. Asi sa budete cudovat ale pokial som mal samostatne studio tak som si aj programy kupoval. Ale od doby co som na dochodku a pracujem len na poluvazok tak tento nakup riesi moj zamestnavatel.

 25. ja si kazdu knihu balim do kaufland letaku , tak ja neviem, asi je to jedno nie?… su aj horsie veci ako zle prebaly, napr. take biele ponozky v slapkach na suchy zips :-)

 26. ještě tenhle přebal by mohl apelovat – https://hvorecky.sk/knihy/, když se na to podívám z jednoduché úvahy pisatele a z pohledu profesionální strany.. aneb příliš ostrá fotka tlučící se s ostatním designem. dopověď na scenérii fotky nalezneme v knize, pravděpodobně. no nic.. za mne to není špatný obal, je i docela fajn, ale mouchy má, jako to má dost obalů současnosti, které máme k dispozici.. podobně jako pár obalů kritizovaných hl. v r. 12, které by se klidně mohly srovnat s tímto. vlastně ani moc nechápu…

 27. Milý Michal, kde by som si mohla pozrieť desať najlepších obálok kníh za rok 2013
  ? Je pravda, že obal predáva a z uvedených kníh by som si nekúpila ani jednu. No vonkoncom nie pre dizajn.

 28. ,,, neviem čo máte proti Hiraxovi,,, ak sa Vám jeho tvorba nepáči tak ju predsa nečítajte,,, Hirax je jeden z mála na sk,,, ktorý píše skvele skvele skvele, píše odžité a nie načítané, píše realitu a každá jedna jeho kniha zanechá dlhodobé myšlienky,,, Príbeh muža patrí medzi jeho skvelé veci a cd k nemu počúvam stále dookola,,, všetko je to však vec osobného záujmu,,,

 29. napriklad u mna doma. za rok 2013 mi opat pribudlo peknych par desiatok knih. kedze ich forma zvycajne velmi koresponduje s obsahom, rad ich nielen citam, ale aj beriem do ruky, prezeram, privoniavam k nim a hladim ich chrbty aj stranky. milujem dobru kniharinu a uzivam si ju, kedy sa len da. ked som redakcne pripravoval zbierku basni pre blizkeho cloveka, viedli sme opakovane dlhe rozhovory s grafikom mojej dovery, rozoberali spolocne kazdy detail a proces vyberu papiera by nadchol nejedneho chorobneho puntickara. nehovoriac o bolestivom vyradovani dvoch z troch skvelych navrhov na obalku :-) v tlaciarni im sice trosku usiel jeden parameter, ale nikto nie je dokonaly, ako sa vravi na zaver mojej oblubenej komedie…

 30. Pán Hvorecký titulok Návod na prežitie pre ženu, môžete mi prosím vysvetliť Vaše myšlienkove pochody ?

  -Ale „život nie je strelnica“! A ja som si doteraz myslel, že život je strelnica! Pri autorovi sa myšlienky na rýchlopalné zbrane mihajú hlavou nepríjemne často.

  Tomu čo ste napísal naozaj vôbec nerozumiem a snažil som sa pochodovať vo vašom rytme. Ďakujem vopred za objasnenie dobre skrytej hlbokej myšlienky.

  – Kompozíciu hľadali vo fotobanke dlho, ale oplatilo sa.
  Tento krát ste strelily z rýchlopaľnej zbrane vy, to sa Vám stáva často?

  Nebudem riešiť kompozíciu fotografie, tú by si mal obhájiť samotný autor knihy, mne sa zdá vtipná a výstižná , ale samozrejme to je vec názoru.

  Poprosím Vás , skúste si prečítať aspoň obsah a možno sa i dočítate, že titulka je práca fotografky s menom …………………

  To je hádanka pre Vás, ak uhádneš jej meno nechcem ťa, ale ak ho neuhádeš vezmem ťa.

  S pozdravo Martinko Klingáčik :-)

 31. Len nerozumiem prečo sú tam aj obálky kníh z roku 2011, keď sa hodnotí rok 2013 :))

 32. hm, napr. ja som obalku knihy od bukovskeho pochopila tak, ze namiesto mejkapov si radsej dat ovocie, t.j. neriesit “zvonka”, ale “zvnutra” – stravou. takze neviem, preco by som sa ako zena mala urazat…

 33. Vážený pán Hvorecký, dnes sa chystám na Vašu autorské čítanie, z tej príležitosti som sa dostala na túto stránku. Viete, pred rokom 89 nebolo treba hľadať kvalitnú literatúru. Bola pod pultom.(Našich skvelých spisovateľov ako Alfonz Debnár, Vladimír Mináč, Timrava … som pochopila až vo svojej 40-ke, v súčasnosti.)
  . Po revolúcii som knihy rozoznala podľa obalu. Čím krikľavejší a páčivejší, tým lacnejší obsah. V súčasnosti s údivom nachádzam knihy s takýmto obalom aj u autorov, pri ktorých by som to nečakala. Myslím, že je všetko o snahe predať, radšej klamať telom, možno sa čitateľky Vasiľkovej-Kelleovej pomýlia a kúpia si raz kvalitnú krásnu literatúru:).
  Ja však z diaľky lacné knihy podľa lacného obalu obchádzam.

 34. hehehe, pobavilo.
  zaujimalo by ma, ci ma hvoro aj nejakych top 10 najkrajsich obalok za rok 2013 :)

Napíš komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s