10 najhorších knižných obálok roku 2013

Čo bolo najohavnejšie v oblasti knižného dizajnu na Slovensku? Rok 2013 priniesol nesmierne bohatú úrodu grafických príšerností. Trend zostáva rovnaký, dokonca silnie: vydávať čo najlacnejšie a čo najrýchlejšie, pretože Slovákom je to aj tak jedno, hovoria si naši vydavatelia.

Pod tlakom trhu, ale hlavne túžby po peniazoch padajú posledné morálne a estetické zábrany. Ešte aj dobrá beletria sa tlačí na papieri len o málo kvalitnejšom ako socialistický Harmasan. Pravidlá sadzby? Väčšina zalamovačov ani len netuší, že nejaké existujú. Stačí sa za deň naučiť Adobe InDesign a ide sa. Obálky zalamuje syn alebo svokor vydavateľa, vzdelaním programátor alebo záhradník, pretože pri kradnutých fotkách a ilegálne stiahnutých fontoch vlastne aj tak nezáleží na tom, ako sa to celé poskladá dohromady.

Vydavatelia majú dojem, že ešte ako-tak sa oplatí investovať do grafiky detských kníh, ale dospelí znesú všetko.

Tri rôzne škaredé fonty? Tri nevydarené fotky? Tri desivé biele rámiky? Hrôzostrašné zalomenie zadnej strany? Výsledkom je najpredávanejšia kniha roka Vyznanie. Šetrilo sa zbytočne a na nesprávnom mieste. Pri takom náklade to mohol urobiť aj expert, ktorý pracuje pre Suhrkamp, Penguin alebo Phaidon. Alebo ešte radšej troška talentovanejší Longauerov žiak.

Existujú aj pozitívne príklady. Stále fungujú dobré vydavateľstvá, ktoré si dávajú záležať na typografii, dizajne i väzbe. Problémom je, že ich predajnosť zväčša klesla na úroveň štatistickej chyby a úspechom je, keď vôbec dosiahne trojciferné číslo.

10. Žraloci nastavili tohoročnú latku nekvality skutočne vysoko. Môj zvlášť obľúbený je efekt šmuhovaných hláv. Photoshop sa zapotil. Krásna je aj kombinéza s výstrihom a praktická startrekovská zbraň. A ako pekne skáču čeľuste za strechou domu!

Obrázok

9. Srdečne vítam Lízu z Kotolne na slovenskom knižnom trhu. Jej prítomnosť bude iste veľkým prínosom k ďalšiemu presadzovaniu obálkového nevkusu. V zámorí má sériu jehovistických obrázkov z fotobánk, ale u nás sa bez prsatej blondíny do rebríčkov v tomto žánri neprenikne.

Obrázok

8. Grafikovi pri korektúrach vypadlo v strede nápisu na prívesku veľké R.

Obrázok

7. Minulý rok sa zapíše do pamäti aj ako ten, keď Hirax prestal byť smiešny a vzbudzovať súcit, ale začal skutočne štvať. Pri jeho sérii „článkov“ o ezoterike, údajnej juvenilnej justícii alebo novom šlabikári zostával rozum stáť. Samozrejme, aký by to bol rok, keby martinský majster všetkého nevydal tri knihy? Je nesmierne ťažké rozhodnúť, čo z toho bolo najhoršie, lebo úroveň bola vzácne vyrovnaná. Ako hovorí táto nepochopiteľná tvár Martinusu: Kto nedáva, nevie ani prijať / stále mu je málo / A ten druhý chrčí / zo šprintu na dlhej trati… Túto zbierku „básní“ ilustrovala autorova sestra. „Obrázky len tak žiaria ľúbosťou“. Presne tak, keby ľúbosť žiarila, vyzerala by zhruba takto. Pripájam aj mimoriadnu zadnú stranu s hrozivým posolstvom, že autor tu bude do roku 2053, čo znamená, že  stihne ďalších 117 kníh!

Obrázok

Obrázok

6. Kniha vyrieši stres za desať sekúnd a za šesť minút vylieči akúkoľvek chorobu. To sa mi vidí veľmi dlho! Čo ak budem mať pri chorobe voľných iba päť? Koľko času venovali obálke, žiaľ, neprezradili, ale odhadujem dve minútky v prestávke účinného liečenia. Úchvatná práca s fontom a tá ruka s dymiacou stigmou! Pôvabný efekt. Pointou tejto zjavne nevyliečiteľnej nákazy je nežné logo vpravo dolu.

Obrázok

5. Vývoj vydavateľstva Slovenský spisovateľ patrí k najtemnejším kapitolám našich novodobých kultúrnych dejín. Kým Bagala ide od desiatich k piatim a napokon k trom, títo už klesli do záporných čísel a padajú hlbšie. S týmto sa plastický chirurg ozaj namakal. No italic fontu predčí aj pompéznu ľavú kozu.

Obrázok

4. Ak chce žena v dnešnom krutom svete prežiť, potrebuje krabičku na púder so zrkadielkom, maliny, černice a to všetko prikryté striebornou kávovou lyžičkou. Kompozíciu hľadali vo fotobanke  dlho, ale oplatilo sa. Byť ženou „vekovej kategórie 20 – 70“, smrteľne sa urazím. Ale „život nie je strelnica“! A ja som si doteraz myslel, že život je strelnica! Pri autorovi sa myšlienky na rýchlopalné zbrane mihajú hlavou nepríjemne často.

Obrázok

3. „Vydavateľstvo“ Motýľ by v tomto rebríčku chýbalo. Pre celý katalóg, žiaľ, nebolo dosť miesta. Aj ich typograf je ozaj hrejivý, veselý a úžasný.

Obrázok

2. Pani Baysová v sebe skrýva „nekonečnú múdrosť“. To sa prejavuje tým, že za sedem týždňov vylieči rakovinu, nad hlavou a plecom sa jej mihá unikátna dvojitá dúha a jej prízrak sa objavuje na osamelými morskými ostrovmi. Dostavila sa aj do talkšou v Slovenskom národnom divadle, čo je jedna  z najvýznamnejších, takzvaných erbových kultúrnych inštitúcií Slovenska. V marci bude pani Baysová opäť v Bratislave. Za 355 eur sa s ňou môžete vydať na The Journey. Ja som sa na ňu vydal a zabralo – došlo u mňa k mimoriadne silným sťahom a obrátenej peristaltike, ktorá vyprázdnila obsah žalúdka cez pažerák a ústnu dutinu do vonkajšieho prostredia.

Obrázok

1. Jednoznačné víťazstvo si za skutočne kvalitné retušovanie pleti a dejín odnášajú dve publikácie.

 Obrázok

Obrázok

Prečítajte si aj10 najhorších knižných obálok roku 2012 a tiež 10 dôvodov, prečo zostať na Slovensku

Reklamy